Minitroubu na pečení koupíte i s dvouplotýnkou a mikrovlnkou. Recenzie odporúčajú značky Tefal aj Orava

Jste zvědaví, kdo v dnešní době potřebuje minitroubu na pečení? Teplé a chutné jídlo si zaslouží přece každý. Proč se nechat omezovat, když pečené kuřátko, pizzu nebo koláč snadno připravíte i v garsonce, na internátu nebo na chatě?

Jak vybrat nejlepší mini troubu?

Vsaďte na plnohodnotnou náhradu klasické trouby na pečení. Budete překvapení, co všechno minitrouba na pečení dokáže. 

Oblíbené trouby na pečení

Kdo má o minitroubu zájem nejčastěji?

Prvním důvodem, proč vás minitrouba na pečení zaujme, je malý byt a ještě menší kuchyně, v níž by klasická trouba zabrala mnoho místa. Na minitroubu se vždy místo najde. 

Druhým důvodem je nová chalupa. V létě budete grilovat převážně venku, ale při představě, jak hoří dřevo v krbu, pijete punč a z trouby vychází nezaměnitelná vůně perníčků, vám je jasné, že minitrouba si na chalupě místo najde. Přece jen na ní trávíte hodně času. 

Máte vysokoškoláka, který je na internátě a rád vaří? Minitrouba na pečení se mu určitě hodí. Minimálně, dokud ho vaření v náporu vysokoškolských povinností nepřestane bavit.

Pečení není všechno

Kromě toho, že minitrouba na pečení nezabere hodně místa, plnohodnotně nahradí velkou klasickou troubu. Upeče pizzu z polotovaru, ale zvládne i komplikovanější recepty. Pečení, grilování a udržování teplého jídla není všechno, co minitrouba dokáže. Její schopnosti závisí na tom, co od ní očekáváte, jaký typ si vyberete a kolik jste ochotní do ní investovat.

Kolik programů a jaké možnosti pečení nabízí?

Na začátku si zodpovězte otázku, co všechno chcete v minitroubě připravit. Klasická minitrouba umožňuje vrchní a spodní ohřev, které můžete zkombinovat a horkovzdušný a mikrovlnný ohřev. S horkovzdušnou troubou připravíte jídlo šetrně a zdravě. Ventilátor jí pomáhá rovnoměrně udržovat teplotu uvnitř a jídlo se tak propeče lépe. S horkovzdušnou troubou pečete při nižší teplotě a kratší dobu. Ušetříte energii a jídlo, které připravujete, si uchová potřebné výživné látky. Způsob pečení si předem nastavte. 

Elektrická mini trouba

Každá minitrouba je vybavená časovým spínačem s automatickým vypnutím a zvukovým oznámením, abyste věděli, jak dlouho se bude jídlo připravovat a přesně věděli, kdy je hotové. Nemusíte ho sledovat. Klidně se věnujte jiným činnostem.

Bez tepla ani s tou nejlepší troubou nepohnete. Kuře ho na upečení potřebuje víc, baklažán méně. S nastavitelným termostatem potřebnou teplotu jednoduše nastavíte. Vyberte si v rozmezí 50 až 280 °C a dopřejte připravovaným jídlům tolik tepla, kolik potřebují.

Vnitřní osvětlení vám pomůže jídlo zkontrolovat i během pečení. Je kuře dost zlatavé, nebo ještě potřebuje chvilku? S vnitřním osvětlením to rychle zjistíte.

Výhody minitrouby

  • má menší objem, mnohem dříve se ohřeje a spotřebuje méně energie
  • je vybavená grilem s otočnou jehlou a časovačem (zkontrolujte si, zda jste k troubě dostali také speciální nádoby, které při grilování a sbírání nadbytečného oleje určitě využijete)
  • umožňuje vaření v páře (zvládne i přípravu zdravé stravy, jídlo si zachová výživné látky a při vaření spotřebujete méně tuku)
  • kvalitná trouba má zabudovaný šestý smysl, díky kterému si sama nastaví optimální výkon a čas, jak dlouho se bude jídlo připravovat. Trouba si sama nastaví i množství páry
  • nejmodernější kusy vám dokonce pomohou vymíchat těsto, urychlí kynutí a zjednoduší pečení chleba nebo koláčů (tato varianta musí obsahovat formu s lopatkou na mísení, odměrkou a odměrkovou lžící)
  • stolní trouba na pečení často obsahuje 2 nebo 3 plotýnky na vaření se samostatnou regulací. Troubu a plotýnky můžete používat současně. V nabídce jsou litinové nebo sklokeramické. Výběr je na vás. Na sklokeramické potřebujete speciální nádobí. Dobře to zvažte.

Jak minitroubu na pečení poznáte?

Velikostí a tvarem připomíná mikrovlnné trouby. Klidně ji můžete postavit na kuchyňskou linku, ale i přenést tam, kam právě potřebujete. Pokud toho mnoho nenapečete, odložte ji do sklepa a vytáhněte jen tehdy, když se chystáte něco upéct.

Zaměřte se na objem. Ten se pohybuje v rozmezí od 12 do 39 litrů. Pro kolik lidí vaříte, kdy pečete nejčastěji? Kolik místa jste minitroubě určili? Když jste se rozhodli pro troubu s integrovanými plotýnkami na vaření, výběr správného místa je o to důležitější. Vestavěná minitrouba lépe zapadne do celkového koloritu kuchyně, ale už s ní nepohnete. Jste si jistí, že to chcete?

Několik vrstev skla (nejčastěji 2 nebo 3) troubu tepelně izolují natolik, že nepálí. Troubu během pečení otevřete častěji. Nebojte se jí dotknout. Rukojeť zůstane studená i při dlouhodobém provozu.

Nekupujete jen minitroubu

Minitroubu kupujete s příslušenstvím. Nezapomeňte na to a před tím, než si novou troubu z obchodu odnesete, pořádně ho zkontrolujte. Plechy, rošt, pizza rošt nebo keramická deska, hluboký plech...

Příslušenství k mini troubě - rošt

Podívejte se, co všechno trouba obsahuje a zda to všechno skutečně využijete. Každý výrobce a typ trouby má jinou výbavu.

Dobře se o minitroubu starejte

Nezapomínejte, že to, o co se dobře staráte, vydrží déle. Pro minitroubu to platí také. Vkládání misek na odkapávání při grilování ji ochrání před připečenými šťávami a vás před výpary, které dají zabrat čichovým buňkám.

Na čištění nepoužívejte příliš agresivní čisticí prostředky. Mohlo by jí to víc uškodit než pomoci. Troubu nechte pořádně vychladnout a potom ji vyčistěte speciálními přípravky na čištění elektrické trouby. Různé stěrky nebo čisticí utěrky často najdete v doplňcích trouby při její koupi.

Minitrouby – jaké jsou recenze a zkušenosti?

Před tím, než za minitroubu někomu zaplatíte, přečtěte si recenze zákazníků. Nejlépe její přednosti a nedostatky popíšou lidé, kteří v ní už cosi upekli. Nechte si poradit. Největší zájem je o trouby značky Vigan, Tristar, Tefal a Orava. Jejich cena je různá. Závisí na funkcích a vybavení každé trouby. Nekupujete troubu na jedno použití. Vyberte takovou, kterou opravdu využijete.

Oblíbené trouby na pečení

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.



Publikováno dne: 22.08.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičůVýběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičů

Při výběru spotřebiče vás často ani nenapadne, že byste se měli zajímat o jeho hlučnost. Jde přitom o jednu z kategorií, jejíž důležitost se často ukáže až po začátku používání přístroje.

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.