Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče

Chtěli byste si posedět na terase i v podzimních či zimních měsících, nebo jste majitelem baru, kavárny nebo restaurace a přáli byste si mít aspoň o několik týdnů delší sezónu?

Plynový ohřívač na terasu

V článku vám poradíme, jaký ohřívač na terasu si vybrat a jakých parametrů si při jeho výběru všímat.

Oblíbené zahradní topidla

Elektrické infrazářiče

Využívají přenos tepla sáláním prostřednictvím infračerveného záření, produkovaného ohřívacím tělesem. Toto záření je pohlcované okolními objeky, které se jeho vlivem zahřívají. Exteriérové infravytápění produkuje teplo, které působí na pokožku přirozeně a příjemně.

Na zem, na stěnu i na strop

Elektrické infrazářiče najdete v různých provedeních. Častým vyhotovením jsou panelové zářiče s podstavcem, které se položí na zem – mnohé z nich mají také funkci oscilace ze strany na stranu, čímž pomáhají teplo rozptylovat do prostoru. Některé z nich jsou vybavené kolečky pro jednodušší manipulaci.

Druhou variantou jsou nástěnné infrazářiče, které se montují nad úroveň dveří a nasměrují se dolů do prostoru – mohou vám sloužit i jako terasové ohřívače. Další skupinou jsou závěsné zářiče, které se montují zavěšením ze stropu. Vyrábějí se také ve tvaru připomínajícím závěsné svítidlo – tyto modely vyzařují teplo do většího prostoru a můžete je využít i na vytápění kryté terasy.

Výkon infrazářičů

Výkon el. infrazářičů se pohybuje v rozsahu 500–2 000 W, u speciálních modelů pro komerční použití i víc. To postačí na vytopení prostoru cca 15 m2, přičemž hodina provozu vás vyjde na cca 25–40 centů.

Vnější ohřívač - infrazářič na terasu

Mnohé z nich se připojujú do klasické 230V zásuvky, výkonnější modely nad cca 3 000 W však často potřebují třífázovou 400V zásuvku, případně se připojují na zvláštní okruh el. rozvodné sítě se silnějším jističem.

Na menší terasy i do chladných místností

El. infrazářiče se hodí všude tam, kde prostor nepotřebujete vytápět nepřetržitě. Využití tedy najdou kromě teras i v koupelnách, v garážích, sklepech apod. Při montáži infrazářiče do vnějšího prostředí si ověřte, zda je voděodolný – měl by mít úroveň krytí aspoň IP 44. Na vyhřívání větších teras však musíte použít více ohřívačů, neboť výkonem se ty elektrické nemohou s plynovými rovnat.

Nevýhodou elektrických infrazářičů tedy je, že potřebují mít blízko přívod el. energie, a také to, že nemají schopnost akumulovat teplo, takže jakmile je vypnete, teplo se ihned ztratí. Na druhé straně oceníte jejich tichý provoz a fakt, že nevíří vzduch a tím ani prach.

Cena těchto zařízení začíná už na několika stovkách korun.

Karbonové infrazářiče

Jsou to v podstatě také elektrické infrazářiče, avšak vybavené trubicí s karbonovým vláknem, která je pokrytá niklem. Díky tomu dosahují karbonové zářiče účinnost přeměny el. energie na teplo až na úrovni 98 %. Mají také několikanásobně vyšší životnost než běžný el. infrazářič – až přes 10 000 h.

Vnější terasový infrazářič

Pracují s nízkými frekvencemi infračerveného záření, což umožní teplu proniknout hlouběji a rovnoměrněji do těla. Takto vygenerované teplo působí přirozeně a připomíná hřejivé paprsky letního slunce. I to je důvod, proč se tyto infrazářiče uplatnily v saunách.

Někteří výrobci pro svoje karbonové infrazářiče udávají životnost až 90 roků. To se však odráží i na ceně, neboť tento typ ohříevačů je mnohem dražší než běžné infrazářiče.

Plynové infrazářiče

Možná jste už viděli na terase kavárny nebo restaurace podivný sloup připomínající lampu pouličního osvětlení. Vězte, že toto zařízení ve skutečnosti neslouží na osvetlování, ale na vyhřívání okolního prostoru.

Jde o sloupový plynový infrazářič, který stejně jako elektrický využívá přenos tepla sáláním prostřednictvím infračerveného záření. Tato zařízení se nazývají také terasové sálače a zdrojem jejich energie je plynový hořák umístěný na vrchu zářiče pod stříškou. Stříšku je možné naklápět a regulovat tak dosah tepelného záření – většina těchto zařízení dokáže vyhřát prostor v okolí až 9 metrů. Můžete je tedy použít jako infrazářiče na terasu či zahradní ohřívače.

Vysoký plynový ohřívač na terasu

Zdrojem energie je propan-butan z lahve, která je v případě sloupového ukrytá v základně zařízení, kde slouží zároveň jako závaží.

Cena sloupových infrazářičů začíná na úrovni cca 4000 Kč.

Oblíbené zahradní topidla

Další provedení

Infraohřívače na terasu najdete i v jiných provedeních. Dalším typem jsou tzv. plynová kamna. V jejich přední části se nacházejí výhřevná tělesa, která vyzařují infračervené záření směrem dopředu od zařízení. V zadní části zařízení je ukrytá plynová lahev. Kamna jsou opatřená kolečky pro jednodušší manipulaci. Jejich cena začíná na sumě 2000 Kč.

Zajímavým vzhledem každého zaujmou sloupové modely ve tvaru pyramidy, které mají podlouhlý svislý hořák umístěný za ochrannou mřížkou. Tyto modely jsou však dražší než běžné sloupové zářiče se stříškou.

Zahradní ohřívač ve tvaru pyramidy

Menší modely zářičů se připevňují přímo na propan-butanovou lahev nebo na stěnu či hranu stolu. Jejich základem je nápadný plechový reflektor připomínající parabolu na satelitní příjem. Uprostřed ní je umístěný hořák generující tepelné záření, které je reflektorem odrážené do přesně určeného směru. Nezastoupí tedy sloupové terasové infrazářiče, protože nejsou vhodné na plošné vytápění, ale pouze na cílené vyhřívání části prostoru. Koupíte je už za 1200 Kč.

Levné a dostupné palivo

Palivem pro exteriérové plynové infrazářiče je propan-butan v tlakové lahvi. Výkon těchto zářičů se pohybuje v rozsahu cca 3–13 kW a spotřeba plynu v průměru 0,5 kg za hodinu provozu. Po přepočítání vám z toho vyjdou slušná 50 Kč za hodinu provozu. Co se týká propan-butanových lahví, jde o běžné lahve, jaké koupíte např. na benzínové čerpací stanici.

Výhodou plynových infrazářičů je mnohem vyšší tepelný výkon než v případě elektrických ohřívačů. Dokážou tak dostatečně vyhřát i nekryté prostory. Nevýhodou je vyšší cena, u výkonnějších modelů vyšší spotřeba paliva a nemožnost provozu v nevětraných prostorech.

Parametry a funkce ohřívačů do exteriéru

  • Termostat – Umožní vám nastavit přesnou teplotu, kterou bude ohřívač v prostoru udržovat.
  • Časovač – Díky němu se ohřívač automaticky spustí v požadovaném čase a vy tak budete mít předem vyhřátý prostor. Tuto funkci můžete u levnějších modelů nahradit i časovací zásuvkou.
  • Ochrana proti zamrznutí – Pokud chcete v zasklené terase udržet teplotu nad nulou, napr. kvůli rostlinám, ohřívač v tomto režimu bude vytápět prostor těsně nad bod mrazu (5–10 °C), čímž vám ušetří náklady na energii.
  • Ochrana proti převržení – V případě převrácení odpojí přívod el. energie nebo plynu a zabrání tak vzniku požáru např. v důsledku vznícení koberce.
  • Voděodolnost – U el. zařízení se vyjadřuje tzv. krytím a označuje se zkratkou IP s dvojmístným číslem. Pro použití ve venkovních prostorech by měl mít ohřívač krytí aspoň IP 44.
  • Dálkové ovládání – Umožňuje ovládat na dálku zapnutí a vypnutí, nastavení teploty a další funkce ohřívače. Obzvlášť vhod vám přijde u ohřívačů namontovaných na stropě nebo vysoko na stěně.

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 18.08.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?