Nejlepší jsou powerbanky s kapacitou 20000 mAh. Externí nabíječky a jejich porovnání

Pokud dochází baterka vašemu mobilu, tabletu, notebooku, bezdrátovým sluchátkům či řadě další dobíjecí elektroniky, řešení v podobě powerbanky je nejlepší. Zvlášť, pokud u sebe nemáte nabíječku nebo dostupnou elektrickou síť, ze které byste uměli zařízení dobít. Jakou power banku si vybrat?

Nejlepší powerbank k nabíjení elektroniky

Pořiďte si powerbank, který především bude vyhovovat vašim kritériím. Powerbanky jsou v dnešní době standardním společníkem na cestách. Přestože je základním ukazatelem kapacita powerbanky, při výběru zvažte i další podstatné parametry.

Oblíbené powerbanky


Co je powerbank?

Pro ty, kteří ještě o této "novince" neslyšeli, máme vysvětlení. Powerbanky jsou externí, přenosná zařízení fungující jako záložní zdroj energie, díky kterému můžete dobíjet různou elektroniku v případě, že jim dochází energie. V jednoduchosti řečeno, powerbnky jsou záložním zdrojem energie, který nabije váš mobil, chytrý telefon, tablet, GPS či notebook.

V překladu je tedy powerbank externí nabíječka. Jedná se o akumulátor, který disponuje určitou kapacitou. Za pomoci USB či micro USB výstupu jej tedy připojíte ke konkrétnímu zařízení a následně jej za pomoci powerbanku dobíjíte. Možností, které trh nabízí je více a rozdílová není jen kapacita powerbanky.

Jak vybrat powerbank?

Nabídka na trhu v tomto segmentu je opravdu bohatá. Powerbanky se liší především designem, účelem a hlavně kapacitou akumulátoru. Čím větší kapacita akumulátoru, tím vícekrát můžete vaše zařízení nabíjet. Absolutním hitem jsou powerbanky s kapacitou 20 000 mAh. Roli při výběru může hrát i typ powerbanku a další parametry. Jaké jsou vaše možnosti? Které powerbanky jsou nejlepší? Čeho všeho si při výběru všímat?

Powerbank nabíjení telefonu

Kapacita powerbanky

Jako první musíte znát vaše potřeby, respektive očekávání, která od externí nabíječky máte. To znamená, jaká zařízení budete nabíjet, kolik zařízení budete nabíjet a také, jakou kapacitu baterie mají jednotlivá zařízení. Tímto způsobem budete umět určit powerbank s potřebnou kapacitou.

Pokud tedy máte telefon, který má kapacitu baterie 3 600 mAh a vy si pořídíte powerbank o kapacitě 10 000 mAh, váš mobil nabije minimálně 2 x z 0 na 100 %. Logicky se tedy vyplatí investovat do powerbanků s větší kapacitou baterie. Nabíjet tak můžete i zařízení s větší kapacitou zdroje nebo zařízení s menší kapacitou nabijete vícekrát.

Velmi malé powerbanky s kapacitou od 2000 do 3 500 mAh bývají kompaktní, ale slouží jako nouzový zdroj energie pro jednorázové nabití. Zároveň jsou takové powerbanky levné. Standardem jsou dnes výkonnější powerbanky s kapacitou kolem 10 000 mAh. Takové modely už postačí k vícenásobnému dobití telefonu.

Jak jsme zmiňovali nejpopulárnější jsou powerbanky s kapacitou až 20 000 mAh, které jsou v poměru cena/výkon nejlepší volbou. Umožňují totiž mobily či tablety dobíjet vícenásobně. Power bank s 30 000 mAh a vyšší kapacitou již splní nároky i těch nejnáročnějších. Takové velkokapacitní powerbanky jsou ideální pro dobíjení noteboku a zařízení s vyšší kapacitou baterie.

 TIP: Skutečná kapacita powerbanky je přece jen jiná než uvádí výrobce. Existuje však jednoduchý výpočet, kterým zjistíte skutečnou kapacitu powerbanky.

10 000 mAh (powerbanka) x 3,7 V / 5 V = 7 400 mAh. Kapacitu baterie krát napětí vydělíme 5 V. Takto dostaneme výslednou kapacitu každé powerbanky, stačí dosadit správnou hodnotu mAh.

Powerbank s velkou kapacitou

Typ baterie

Velmi podstatným rozdílem v segmentu powerbanků je také používaný typ baterie. Ty se dělí na dva druhy. Tím nejznámějším jsou Li-ion, neboli Lithuim Ion baterie, které jsou nejčastěji používány. V zásadě se jedná o kvalitní baterie, které však častým používáním ztrácejí na své výdrži.

Naproti tomu Li-pol baterie známé také jako Lithium Polymer jsou baterie menší velikosti a s modernější technologií. Problémem však bývá, že jsou dražší, ale pro změnu jejich samovybíjení je minimální. Pokud tedy máte možnost sáhnout po Li-pol baterii, určitě tak učiňte. Externí nabíječky využívají oba typy baterie.

Konektivití externí nabíječky

Každý powerbank je vybaven USB výstupem. Rozdíl je v tom, že některé jsou vybaveny jedním a další dvěma či třemi. Samozřejmostí je dnes USB-C připojení.

Co je výhodou více vstupů? Především hlavně to, že nabíjet můžete hned dvě či tři zařízení současně. Je však jen a jen na vás či více USB výstupů využijete. Z praktického hlediska se více výstupů může hodit iv případě, že se jeden z konektorů porouchá.

Nabíjení elektronických zařízení přes powerbank

Odolné powerbanky

Samozřejmě v kategorii powerbanků najdeme různé barvy, tvary, motivy či specifické ornamenty. Pokud si někdo potrpí na dobrý design, určitě má z čeho vybírat. Každopádně, pokud chcete powerbank využívat k cestování, důležitá pro vás bude jeho hmotnost.

Zbytečně velká zátěž či velké rozměry nejsou zrovna výhodou. Samozřejmě, přímá úměra platí i zde. Čím je kapacita baterie vyšší, tím je větší a těžší i powerbank. Hmotnost možná není tím primárním parametrem pro rozhodování, ale při náročném cestování v batohu může jeho hmotnost hrát roli.

Na druhé straně odolný power bank s certifikátem krytí IP68 (ochrana proti prachu a proti ponoření do vody) na turistice či na výletě v lese svojí odolností potěší. Tide se v případě, že se chystáte třeba i na pobyt do přírody. Voděodolnost chrání před vlhkostí, před mechanickým poškozením může chránit pogumování nebo speciální krycí obal. Odolné powerbanky jsou chráněny tvrzením plastem.

Rychlost powerbanky – výstupní proud a napětí

Ta je dána tzv. výstupním proudem uváděným v ampérech. Ideální tedy je, pokud je výstupní proud co největší. Logicky, powerbank s menší kapacitou baterie určitě nebude mít výstupní proud jako nejlepší powerbanky s vyšší kapacitou.

Například máme-li powerbank s výstupním proudem 1 000 mA = 1 A tak 2 000 mAh baterii dokáže nabít během 2 hodin. Zde je však třeba myslet na to, že i nabíjená zařízení mají určité omezení, co se vstupního proudu týká a tedy i samotné rychlosti dobíjení. Množství chytrých telefonů či tabletů nepřijme více než 2 100 mA za hodinu. Doporučujeme vám vybírat z modelů, jejichž výstupní proud je minimálně 1 – 1,5 A. Při aktivním používání vybírejte powerbanky s 2,1 nebo až 3 A. Prověřte si také, jaké napětí je schopno vaše zařízení přijímat. Nabíjení tak bude maximálně efektivní.

Výstupní napětí se uvádí ve Voltech = V. U většiny zařízení se preferuje nabíjení prostřednictvím USB, respektive micro USB či USB-C výstupu. Například výstupní napětí 5V/5,5V umožňuje nabíjet většinu mobilů, tabletů či chytrých hodinek. Rychlost nabíjení ovlivňuje také typ USB portu. Větší napětí, 16 V nebo 21 V je vhodné pro nabíjení notebooků či netbooků. Potěší také možnost rychlonabíjení.

Powerbank k nabíjení smartphonu

Nabíjení powerbanku

Ani powerbank není nevyčerpatelný. Poté, co energii dá, musí ji znovu přijmout. Logicky je tedy třeba abyste powerbank nabili. K tomu se nejčastěji využívá micro USB výstup jako u většiny telefonů. Běžný je i USB-C vstup. Doba nabíjení závisí také na samotné kapacitě externí nabíječky. Nejsilnější powerbanky s kapacitou přes 20 000 mAh dobijete na maximum v průměru za 3 až 6 hodin

U některých powerbanků je napájecí kabel součástí balení. U jiných je třeba si takový kabel zakoupit. U moderních powerbanků je rovněž možné bezdrátové QI nabíjení. Pokud touto funkcí powerbank disponuje, nabíjet bezdůrovo dokáže i ostatní zařízení, která jsou touto technologií rovněž vybavena.

Solární powerbanky

Nabíjet powerbank můžete také prostřednictvím solární energie ze slunce. Powerbanky na solární energii mají obvykle celou plochu z monokrystalických článků, které lze odkrýt a powerbank se tak nabíjí prostřednictvím světla. Energii uchovávají do zabudované baterie nebo přímo dobíjejí připojené zařízení. Ideální jsou například při výletech do přírody a během turistiky, kde nemáte k dispozici elektrickou síť. Jedná se o externí solární powerbanky.

Příslušenství a funkce

Indikátor stavu baterie a indikátor nabíjení. Počet LED diod vám určuje, na kolik je baterie powerbanku nabitá, rovněž je dobře, pokud je powerbank vybaven diodou, která signalizuje, že powerbank aktivně nabíjí. Uživatelé mohou ocenit také praktický LED displej, jako náhradu diody. Ten v procentech zobrazuje stav baterie.

Příslušenstvím může být vestavěné LED světlo. Rovněž potěší ochranné pouzdro nebo sáček. Potěší také dodávaný USB kabel, který má sloužit pro napájení powerbanku.

Powerbank s indikátory baterie v pouzdře

Levné powerbanky nejsou trvanlivé

Levná powerbanka ne vždy znamená, že jste natrefili na ideální kvalitu. Často se jedná o značky, které jsou neznámé a jde o jakési externí nabíječky, které mají být konkurencí vůči ověřeným modelům. Vyplatí se sledovat hlavně recenze, rovněž vybírat powerbanky od výrobců, kteří mají alespoň nějaké reference. Na základě zkušeností s levnými powerbankami se stává, že vykazují vysoký pokles kapacity baterie nebo dobíjejí velmi pomalu.

Cena se liší s ohledem na výrobce i kapacitu. Levnější powerbanky s kapacitou do 10 000 až 20 000 mAh koupíte za 600 až 1 500 Kč. Kvalitní powerbanky s kapacitou nad 15 000 mAh dnes koupíte od 1 200 korun výše. V hodnotě kolem 1 500 až 3 000 Kč už můžete mít k dispozici velkokapacité powerbanky s 30 000 mAh.

Množství levných powerbanků je totiž kazových nebo dokonce časem nefunkčních. Ověřenými výrobci jsou ADATA, Xiaomi nebo GoGen. Na trhu se také často objevují powerbanky Baseus, Swissten a Epico. Ke známějším patří také produkty externích nabíječek Sandberg.

Nejčastější otázky – FAQ

Vybíráte nejlepší powerbanku? Potřebovali byste poradit, které powerbanky jsou pro vás nejlepší? Stačí, když nám napište komentář pod článek a ochotně vám, co nejdříve odpovíme a poradíme.

Jaká je to startovací powerbanka?

Jedná se o praktické příslušenství do auta, které vám poslouží v případě nouze, konkrétně vybitého akumulátoru vozidla. Startovací powerbanka umožní připojení startovacích kabelů a poskytne dostatečné silný startovací proud pro rychlou regeneraci baterie.

Jakou powerbanku potřebuji k notebooku?

Zaměřte se na externí nabíječky s kapacitou 15 000 až 30 000 mAh. Rovněž je vhodné, pokud podporují funkci rychlonabíjení. Kapacitu powerbanky přizpůsobte kapacitě baterie notebooku. Také myslete na to, že je třeba zařízení propojit přes USB vstup.

Z jakého mateirálu může být vyroben powerbank?

Nejčastěji používaným materiálem je ABS plast, který je odolný, lehký a trvanlivý. Nevýhodou může být vedení tepla, což může vést k přehřívání. Některé powerbanky jsou vyrobeny z hliníku nebo kompozitu.

Jaký powerbanky na cesty?

Ideální je kapacitu přizpůsobit individuálním potřebám, tedy podle toho, co budete nabíjet. Půjde-li o mobil, vybírejte z powerbanků do 10 000 mAh. Na cestování jsou vhodné i slim externí powerbanky, které neváží více než 200g. Větší powerbanky s větší kapacitu váží od 300 do 600g.

Starší modely, které se již neprodávají

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 11.02.2019
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnocení článku:
(95%)

V této kategorii najdete i:

Sluchátka Beats patří mezi to nejlepší!Sluchátka Beats patří mezi to nejlepší!

 Hudba je pro mnohé lidi základem dobrého dne. Pokud si chcete tu svoji poslechnout v té nejlepší kvalitě, sáhněte po značce Beats. Představíme vám nejlepší, ale i neprodávanější modely.

Nejlepší drony s kamerou - Jak vybrat profesionální dron nebo dron pro děti?Nejlepší drony s kamerou - Jak vybrat profesionální dron nebo dron pro děti?

Dron s kamerou nabízí uživateli spoustu možností využití. Důležité je však vědět, za jakým účelem jej kupujete. Poradíme vám, jak vybrat profi dron s kamerou nebo mini dron pro děti.

Čtečka knih: Jak funguje a která je ta nejlepší?Čtečka knih: Jak funguje a která je ta nejlepší?

Setkali jste se už s názorem, že klasické knihy budou za sto let patřit historií? Nestalo se tak, avšak alternativou k nim jsou stále více oblíbené elektronické čtečky knih. Víte, jakými...