Plastové i dřevěné shrnovací dveře na míru nejen do koupelny

I vy patříte k těm méně šťastným, kteří mají omezené možnosti prostoru? Chtěli byste oddělit komoru od kuchyně dveřmi, ale klasické by vám v prostoru překážely? Nezoufejte, i pro tento problém existuje řešení - shrnovací “harmonikové” dveře.

Shrnovací dveře do interiéru

O tom, kam se hodí, v jakých podobách je najdete a i jak hluboko budete muset sáhnout do peněženky se dočtete v tomto článku.

Oblíbené modely shrnovacích dveří

Co jsou to “harmonikové” dveře?

Určitě jste se s tímto výrazem, jakož i s dveřmi samotnými už někdy setkali. Jsou to ty klasické shrnovací dveře, které když se zavírají, působí jako harmonika. Z toho je odvozený jejich lidový název “harmonikové”. Používají se většinou v interiérech a jsou vhodnou alternativou ke klasickým dveřím. Kam je umístit? Všude, kde máte málo prostoru, ale zároveň toužíte po troše soukromí. Právě do malých prostor jsou extrémně vhodné, protože zabírají jen minimální plochu.

Co se týká samotných dveří, skládají se z vícera prvků. To, čím jsou charakteristické, jsou tzv. lamely. Principiálně fungují tak, že se lamely zalamují do sebe. Lamely jsou vzájemně pospojované lištami, v horní části se nacházejí jezdci, pomocí kterých se dveře mohou zasouvat. Kromě toho ke dveřím musí patřit i vrchní vodicí profil s úchytkami a dvě boční lišty tvořící rám dveří. Na vyžádání se dá dodat i spodní vodici profil, ale není to běžné.

Pomoci může i toto montážní video:

Provedení dveří

Tyto dveře se vyrábějí v různých provedeních. V první řadě je třeba uvést, že se vyrábějí jak jednokřídlové, tak i dvojkřídlové - závisí na preferenci spotřebitele. Také známe plné (neprůhledné) i s okénky. Dají se však osadit maximálně čtyři do jedné lamely.

Harmonikové dveře v obývacím pokoji
zdroj obr.: pinterest.com

No a co se týká matierálu, obvykle se vyrábějí plastové, koženkové, ale také dřevěné. Pokud ale nejsou dřevěné, bývají často minimálně s imitací dřeva. Pokud jsou kvalitně zpracované, dokážou dobře odolávat vlhkosti a potom se mohou s klidem použít i do koupelny.

V případě potřeby si je dejte udělat na míru

Jedna věc je, že se osazují většinou do malých prostor. Co ale když je váš prostor tak specifický, že vám tam ani klasické dveře nepasují? V tom případě si je můžete klidně udělat na míru. Na míru si je můžete dát vyrobit i v tom případě, že byste je chtěli se zámkem nebo s ozdobnou koulí.

Kam se tyto dveře hodí?

Nehledě na to, že se hodí do malých prostor, kde konkrétně se tyto dveře hodí? Podle mého názoru je jen na vás, kde si tyto dveře umíte představit. Nejčastěji sa však osazují zejména do spíže, koupelny, chodby nebo obýváku.

Bílé shrnovací dveře se sklem

Fantazii se však meze nekladou, a proto si je umím představit například i do ložnice. V tomto případě bych však kvůli soukromí volila neprůhledné a případně i s možností zamknutí.

Montáž

Montáž těchto dveří je poměrně jednoduchá. V první řadě si upravte délku vodicího profilu podle šířky otvoru. Vyznačte si tužkou otvory na jeho přichycení a potom do nich vyvrtejte díry. Ve druhém kroku navlečte jezdce do nosného profilu a vnitřek profilu namažte silikonovým olejem.

Jako další krok umístěte dveře do otvoru a připevněte profil šrouby do vyvrtaných otvorů. Dále připevněte boční profil a postupujte podobně jako při montáži vrchního profilu. Potom do bočního profilu vtlačte po celé délce lištu a otočte ji podle orientace první lamely. No a nakonec, když už máte obě boční lišty namontované, uzavřete je krycí lištou. Už jen namontovat plech k zámku a máte hotovo!

Kolik vás shrnovací dveře budou stát?

Jako u všeho, i tady záleží na náročnosti spotřebitele. Pokud hledáte rychlé a levné řešení a není pro vás až tak důležitá kvalita, klidně sáhněte po nejlevnějších. Nejlevnější se pohybují v ceně už od 800 korun a najdete je v obchodech jako Hornbach, OBI či Merkury Market.

V případě, že si chcete připlatit a sáhnout po kvalitnějších dveřích nebo si je chcete dát vyrobit na míru, připravte se, že vás to může vyjít až na několik tisíc korun. Závisí to i na tom, jak široké dveře chcete. Čím širší, tím dražší.

Harmonikové shrnovací dveře do interiéru
zdroj obr.: pinterest.com

Pokud byste se chtěli poohlédnout na internetu a objednat si tyto dveře online, není na škodu zavítat na Heureku, kde si můžete rychle a jednoduše porovnat ceny jednotlivých dveří, které různé obchody nabízejí.

Pokud tedy máte doma malý prostor, ale přesto byste ho toužili oddělit od sebe dveřmi, shrnovací dveře jsou ideálním řešením. Nemusí vás stát mnoho a můžete mít za málo peněz hodně muziky a zároveň vytoužené soukromí.

Oblíbené modely shrnovacích dveří

Autor článku

Veronika Filipová

Jsem toho názoru, že psaní musí být vášní. Je rozdíl, pokud text napíše někdo, kdo musí a nebaví ho to, jako když ho napíše někdo, koho psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 17.12.2018
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.