Teplota světla a svítivost žárovek: neutrální bílá, studená bílá, nebo žluté světlo? Jaká je barva světla v kelvinech?

Teplota světla, svítivost, světelný tok – to všechno jsou termíny, které se často spojují s osvětlením, avšak ne každý jim skutečně rozumí. Výběr osvětlení v místnosti má však výrazný vliv na naši náladu, energii a únavu, i schopnost soustředit se nebo usínání. Proto se vyplatí poznat, co tyto výrazy znamenají a jaké hodnoty jsou vhodné do různých prostor.

Teplota světla a svítivost žárovek

Oblíbené žárovky


Co je teplota světla

Pojmy jako světelná teplota a studené či teplé světlo nebyly ještě donedávna tak rozšířené. Žárovky, které jsme znali v minulosti, měly více méně stejné vlastnosti a rozeznávali jsme je jen na základě příkonu. Dnes už světelná technologie pokročila natolik, že máme na výběr z různých druhů osvětlení a žárovek s různými rozsahy vlastností i na domácí použití. Prvním důležitým faktorem je právě světelná teplota. Jde o rozsah nebo škálu, na jejímž jednom konci se nachází teplé světlo a na druhém konci studené. Tato hodnota se měří v kelvinech (K), jednotce termodynamické teploty.

Čím méně K, tím je světlo teplejší. Čím víc K, tím je světlo studenější, přičemž může dosáhnout maximálně 10 000 K. Teplé světlo se jeví jako žluté, oranžové až červené, studené světlo zase jako bílé až modré. Např. žhavé uhlíky dosahují přibližně 1 500 K, což se jeví jako červené světlo, hořící svíčka dosahuje 1 800 K a žluté světlo, denni světlo v poledne má 5 500 K a bílé světlo a monitory obrazovek dosahují 6 500 K, což se často označuje za „škodlivé“ modré světlo, které může narušovat náš cyklus spánku.

Teplota světla ovládání

Jakou barvu světla vybrat

Světelnou teplotu rozdělujeme na teplé bílé světlo, neutrální bílé světlo a studené bílé světlo, resp. denní světlo. Každý typ teploty má svoje využití, přičemž je důležité porozumět, která teplota se hodí kam a proč.

  • Teplé bílé světlo (2 000 – 3 000 K) – Teplé světlo je atmosférické, má žluté tóny a spojuje se s pocitem tepla, pohody, oddechu a klidu. Proto je dobré toto světlo volit do místností odpočinku a relaxace, např. do ložnice či obýváku. Také je postačující tam, kde nepotřebujete silné světlo, např. na chodbách a záchodech. Při noční návštěvě toalety tak světlo nenaruší váš spánek stejným způsobem jako chladnější světlo.
  • Neutrální bílé světlo (4 000 – 5 000 K) – Neutrální bílé světlo je kompromisem mezi světlem se žlutými tóny a světlem s modrými tóny. Jde o nejčastěji používaný druh osvětlení a hodí se kamkoliv. Pokud si nemůžete vybrat mezi teplým a studeným světlem, volte neutrální osvětlení.
  • Studené bílé světlo nebo denní světlo (5 500 – 6 500 K) – Studené světlo už má značnou část modrých tónů, které na náš organismus působí jako denní světlo. Znamená to, že jsme víc probuzení, koncentrovaní, můžeme se lépe soustředit na to, na čem pracujeme. Toto světlo lépe osvětluje pracovní plochu a lépe vidíme detaily. Toto světlo se hodí do pracoven, dílen a garáží, ale i nad kuchyňskou linku nebo pro učení se. Je vhodné i do koupelny při nanášení make-upu.

Světelnou teplotu si mnozí často zaměňují za barvu světla. Ve skutečnosti světelná teplota označuje různé odstíny bílého světla, avšak světlu lze dodat i barvu. Týká se to LED osvětlení, které může disponovat RGB barvami, tedy červenou, zelenou a modrou. Tyto základní barvy se dají spolu kombinovat tak, aby vytvořily další barvy. Barevná světla nejsou určená na běžné používání, např. na osvětlení obýváku, pracovní desky nebo při učení. Jsou určené pro vytváření efektu a atmosféry, např. při sledování filmů, poslouchání hudby nebo jako součást sezónní dekorace.

Co je to světelný tok

Světelný tok patří k jedněm z nejdůležitějších faktorů, kterých je třeba si všímat při koupi LED žárovky. Zatímco v minulosti jsme si všímali údaje o množství wattů, nyní jsou důležité lumeny. Světelný tok hovoří o intenzitě, jakou svítidlo svítí. Čím víc lumenů, tím jasněji bude žárovka osvětlovat. Mnohé žárovky mají ještě stále uvedené lumeny i watty, ale pokud najdete jen údaje o světelném toku, pro LED žárovky platí přibližně následovné: 25 W žárovky = 220 lm, 40 W = 420 lm a 60 W = 725 lm. Údaje jsou však spíše přibližné a závisí na konkrétním svítidle.

Světelný tok není intenzita osvětlení

Světelný tok si lze snadno splést s intenzitou osvětlení, která není to samé. Jde o samostatnou veličinu, jejíž jednotkou jsou luxy. Jeden lx je intenzita, při které zažnutá svíčka dokáže osvětlit prostor velikosti 1 m2. Jeden lx je ekvivalentem 1 lm na m2. Tento parametr je důležitý z hlediska toho, jak velkou plochu chcete osvětlit. Ta samá žárovka totiž nedokáže osvětlit stejně dobře malou komůrku i rozlehlý obývák. Zjednodušeně řečeno, čím větší prostor chcete osvětlit, tím víc luxů musí svítidlo mít. Pozor, je důležité zaměřit se i na to, jak intenzívní chcete mít osvětlení v různých místnostech. V pracovně se stejnými rozměry jako v ložnici budete chtít mít ví luxů, abyste měli při práci jasnější světlo.

Světelný tok

Co je svítivost

Další důležitou veličinou je svítivost, jejíž jednotka je kandela (cd). Kandela vyjadřuje, jaké množství světla se nachází v jednom světelném paprsku. Slovo candela pochází z latiny a znamená svíčka, protože právě 1 cd odpovídá intenzitě jedné zažnuté svíčky. Svítivost úzce souvisí s už uvedeným světelným tokem a intenzitou osvětlení. Jeden světelný paprsek se silou 1 cd a 1 steradiánem (prostorovým úhlem) odpovídá světelnému toku 1 lm. To znamená, že 1 lm na ploše 1 m2 vydává přesně 1 lx osvětlení. Svítivost tedy udává, jak vzdálený může být objekt od zdroje světla, aby ho stále bylo vidět.

Světelný tok, intenzita osvětlení a svítivost se snadno zaměňují, avšak každá veličina poukazuje na něco jiného. Ve zkratce: Lumeny udávají celkové množství světla, které zdroj vydává. Luxy udávají, jak moc osvelený (jasný) bude povrch v dané vzdálenosti. A kandely zase měří viditelnou intenzitu světla při pohledu z bodového zdroje světla.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 18.08.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Jak si vyrobit domácí vlhčené utěrky/ubrouskyJak si vyrobit domácí vlhčené utěrky/ubrousky

Vlhčené utěrky nemusíte jen kupovat, můžete si je jednoduše vyrobit i doma, díky čemuž budete mít přehled o tom, z čeho jsou vyrobené. Návod je jednoduchý a zvládne ho úplně každý.

Otázky o podlahovém topení: teplota vody, množství vody, skladba podlahy, krytinaOtázky o podlahovém topení: teplota vody, množství vody, skladba podlahy, krytina

Podlahové topení – ano, nebo ne? Pokud zápasíte s touto otázkou, přečtěte si následující článek.

Tipy, jak se starat o čalouněný nábytek a vyčistit ho od skvrnTipy, jak se starat o čalouněný nábytek a vyčistit ho od skvrn

Každý čalouněný nábytek, ať už sedací souprava, postel, nebo jídelní židle, je denně vystavovaný naší zátěži. Díky správnému čištění můžete tomuto nábytku prodloužit životnost.