Údržba pákových a automatických kávovarů. Důležité je nejen čištění, ale i odvápňování

Tak jste si koupili pákový nebo automatický espresso kávovar, vaříte si na něm kávu a chutná vám. Vězte ale, že chuť kávy ovlivňuje kromě jiného také čistota útrob stroje a kvalita vody.

Čištění a údržba automatických a pákových kávovarů

Přečtějte si stručný návod, jak se o pákový a automatický kávovar starat a jak často ho čistit. Nemusíme snad připomínat, že na chyby způsobené zanedbanou údržbou se nikdy nevztahuje záruka.

Přípravky pro dokonalou péči o váš kávovar

Proč čistit kávovar

Kávovníková zrna obsahují oleje, které zanášejí útroby každého kávovaru. Káva ze špinavého kávovaru potom získává zatuchlou a horkou chuť. Každý druh espresso kávovaru je ale specifický a vyžaduje si odlišné postupy čištění.

V automatických kávovarech trpí na znečištění nejvíc varná jednotka a výpusti kávy, u pákového stroje je to hlava a páka kávovaru. Kromě pravidelného čištění byste ale neměli zapomínat ani na každodenní péči o kávovar.

Každodenní péče o kávovar

Každý den byste měli propláchnout hlavice kávovaru vodou s pomocí tzv. slepého sítka. Potom je vyčistěte kartáčem spolu s portafiltry a sítky od zbytků kávy. Také byste měli očistit dávkovače páry vypuštěním páry naprázdno a utřením hadříkem.

Nezapomínejte ani na vyprázdnění a vyčištění odkapávací misky a nádobky na mléko. Z nádržky na vodu vylejte starou vodu a doplňte čerstvou. Pokud máte automatický kávovar, vyprázdněte a vyčistěte i odpadovou nádobku na usazeniny.

Čištění automatického kávovaru

Automatické espresso kávovary vyšší třídy mívají většinou automatický čisticí program. Přístroj vás tedy sám vyzve k tomu, abyste do něj přidali prášek na čištění kávovaru (resp. roztok či tabletu). Ten rozpustí usazeniny kávy v jeho útrobách. Prášek, roztok či tablety na čištění kávovaru se nejčastěji vkládají do násypky na mletou kávu, avšak postup čištění se liší model od modelu. Nejlepší je proto držet se instrukcí v uživatelském manuálu.

Čištění automatického espressa Delonghi Magnifica

Pokud váš kávovar nedisponuje automatickým čisticím programem, můžete zkusit vyndat varnou jednotku a umýt ji vodou. Pohyblivé části byste měli po vysušení namazat vazelínou určenou na potravinářské účely, čímž prodloužíte jejich životnost a zajistíte hladký chod. V případě, že máte kávovar, který nemá přístup k varné jednotce ani funkci automatického čištění, umyjte aspoň všechny dostupné části – výpusť kávy, odpadovou nádržku na kávu i nádržku na vodu.

Čištění pákového kávovaru s trojcestným ventilem

Potřebujete na něj čisticí prášek, kartáč a tzv. slepé sítko (což je vlastně kovová záslepka). V první řadě nasypte do sítka asi 2 kávové lžičky prášku a vložte ho do páky namísto běžného sítka. Páku kávovaru vložte do hlavy a pusťte vodu – jako kdybyste si připravovali kávu. Voda se smíchá s čisticím práškem a vytvoří roztok, který bude cirkulovat kolem hlavy kávovaru, protože nebude mít kam odtékat.

Slepé sítko na čištění pákového kávovaru

Čerpadlo nechte běžet cca 10 sekúnd a potom ho vypněte – voda následně odteče přes trojcestný ventil do sběrné nádobky. Zbylý prášek ale nechte několik minut působit. Potom znovu spusťte čerpadlo na 10 s a opět ho vypněte, následně nechte opět prášek působit. Počet opakování čisticího cyklu závisí na míře znečištění kávovaru. Při silném znečištění budete muset proces vícekrát opakovat a několikrát doplnit prášek. Čistou hlavu poznáte tak, že do odpadové nádobky bude vytékat čistá bílá pěna bez znečištění.

Nezapomeňte ještě kartáčem vydrhnout záhyby hlavy kávovaru. Na proplachování použijte vypouštění vody. Měli byste také vyčistit těsnění a zárubu tak, že před spuštěním vody uvolníte páku a až bude čerpadlo spuštěné a bude tlačit vodu, vy budete točit pákou ze strany na stranu. Potom propláchněte kávovar horkou vodou.

Sítka a páku nakonec ponořte do nádoby s horkou vodou a čisticím práškem aspoň na 20 min. Při silném znečištění postup opakujte s čerstvou vodou a další dávkou prášku. Po 20 min páku vydrhněte a opláchněte. Pro pokročilé čištění můžete odšroubovat sprchu z hlavy kávovaru a vyčistit ji stejným způsobem.

Po dokončení procesu čištění ještě propláchněte celý kávovar vodou. Nejlepší je první připravenou kávu vylít, pokud by absorbovala zbytky čisticího roztoku, a vypít až druhou.

Čištění pákových kávovarů bez trojcestného ventilu

Přetlakové páky u levnějších modelů kávovarů není většinou jednoduché rozebrat. Když se vám to podaří, ponořte ji do roztoku čisticího prášku a vody (postup jako v předcházejícím odstavci). Hlavu kávovaru vyčistěte kartáčem namáčeným do tohoto čisticího roztoku. Čištění espress završte opět propláchnutím čistou vodou a vypitím až druhé připravené kávy.

Odvápnění kávovaru

Vodní kámen se při používání usazuje v útrobách kávovaru, ucpává jednotlivá vedení a zanáší ohřívací těleso, které potom hřeje pomalu a slabě. Pravidelné odvápňování kávovaru je tedy nezbytnou součástí péče o něj tak, jakož i čištění.

Tady opět platí, že není kávovar jako kávovar. Automatické kávovary vyšší třídy nabízejí také funkci automatického odvápnění. Přístroj vás k odvápnění sám vyzve po uplynutí určitého počtu káv. Při automatickém odvápnění musíte nalít do nádobky na vodu doporučené množství odvápňovacího prostředku (případně nasypat prášek či vhodit tabletu). Dále byste měli postupovat podle pokynů v uživatelském manuálu, vždy však používejte pouze odvápňovač kávovaru doporučený výrobcem. Většina výrobců doporučuje před odvápňováním vyndat filtr na vodu. Aby kávovar signalizoval potřebu odvápnění přesně, musíte na něm zpravidla nastavit stupeň tvrdosti vody, kterou na přípravu kávy používáte. To se provádí testováním vody přiloženými testovacími proužky.

U pákových kávovarů budete muset použít manuální proces odvápnění. Pokud uživatelský návod neuvádí jinak, vypněte kávovar a vylejte vodu z nádržky. Nasypte, resp. nalejte do něj odvápňovací prostředek a dolejte do plna vodou. Zapněte kávovar a pusťte vodu tak, jako kdybyste si připravovali kávu. Vodu nechte cca 20 s protékat. Potom vypněte kávovar a nechte roztok cca 20 min působit. Následně opět kávovar zapněte a celý proces opakujte do té doby, dokud nespotřebujete cca tři čtvrtiny vody z nádržky. Zbylou vodu vypusťte přes trysku na páru. Potom nádržku propláchněte, naplňte vodou a touto čistou vodou propláchněte celý kávovar i parní trysku.

Jak často čistit

Pravidelnost čištění je individuální, výrobci kávovarů doporučují důkladné čištění po několika stovkách šálků káv (často 300–400), což může být cca jednou za měsíc. Milovníci kvalitní kávy však obvykle čistí po cca 100 kávách nebo max. dvou týdnech používání.

Odvápňování byste měli provádět cca jednou za měsíc při středně tvrdé vodě a dvakrát měsíčně při velmi tvrdé vodě.

Jaké čisticí tablety do kávovaru zvolit

Vždy používejte pouze čisticí prostředky doporučené výrobcem. Čištění kávovaru octem, kyselinou citronovou ani různými chemikáliemi není dobrý nápad – mohli byste součásti kávovaru poškodit, což by vedlo k jeho znefunkčnění a také ke ztrátě záruky. Většina výrobců (DeLonghi, Jura, Phillips, Catler, Siemens) nabízí svůj vlastní přípravek na čištění kávovaru, i na jeho odvápňování – ať už jde o prášek, roztok, nebo tablety.

Přípravky pro dokonalou péči o váš kávovar

Pozrite si viac produktov z kategórie automatické kávovary

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 10.07.2019
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Co se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůrCo se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůr

Pneumatik se musí jednoho dne zbavit každý majitel automobilu. Podívejte se, jak se jich zbavit zdarma, jednoduše a hlavně správně.

Jak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokutaJak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokuta

Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?

Ploštice nepatří k velmi oblíbenému hmyzu, protože zápach, který dokážou vytvořit, je skutečně nepříjemný. Jak se jich zbavit, co to ty ploštice vlastně jsou a jak škodí našim rostlinám?