Vrtačky Makita, Metabo nebo Extol. Jak si vybrat nejlepší vrtačku?

Pro šikovné mistry tu máme další nářadí, které nesmí v jejich výbavě zaručeně chybět. Vrtačka je nástroj, se kterým dokážete udělat pořádnou díru do „světa“. Především, pokud potřebujete vrtat do dřeva, stěn, betonu, cihly, panelu nebo do kovu. Na trhu je množství výrobců i druhů vrtaček, ze kterých si můžete vybírat. 

Elektrická vrtačka Black & Decker

Při výběru je však nutné myslet na to, co všechno má nejlepší vrtačka mít. Jaké vrtačky jsou nejlepší? Které vrtačky jsou určené na vrtání do betonu? Jaké parametry jsou při výběru nejdůležitější? Kromě jiného jsme si pro vás připravili i test vrtaček, které jsou na trhu nejlepší a nejprodávanější.

Oblíbené modely

Zvažte, kde a k čemu bude vrtačka sloužit

Tak jako u každého podobného nářadí, je nutností vědět, k čemu bude nová vrtačka sloužit. To znamená, že pokud plánujete montovat v bytě poličky, skládat nábytek nebo občas vyvrtat pár děr do stěn, nebudete potřebovat nijak specifickou vrtačku. Postačí vám obyčejná akumulátorová vrtačka bez příklepu.

Pokud však už plánujete občasné „tvrdší“ práce a chystáte se vrtat do dřeva, betonu, kovu nebo do cihly, elektrická vrtačka bude zřejmě rozumnější volbou. Ideálně když to bude vrtačka s příklepem. Aby vás tedy vrtačka při práci nelimitovala, určete si její účel a intenzitu užívání.  

Akumulátorová vrtačka

AKU vrtačka si najde svoje místo ve výbavě každého mistra, i když vlastníte elektrickou vrtačku, aku vrtačka by vám neměla chybět. Své uplatnění si najde opravdu všude. Od bytu, chalupy až po dílnu. Výhodou je částečná nezávislost na elektrické síti. Poháněná je akumulátorem, který se nabíjí prostřednictvím elektrické energie. Výhodou však je, že vás neomezuje žádný napájecí kabel a manipulace s ní je velmi jednoduchá.  

Akumulátorová vrtačka na baterii

Logicky však síla a výkon akumulátoru nenahradí motor poháněný čistou elektrickou energií. V případě, kdy potřebujete skutečně výkonnou vrtačku na kov nebo beton, AKU vrtačka není ideální. 

Při výběru však určitě zvažujte: 

  • výkon AKU vrtačky, podle typu práce, na kterou ji chcete používat
  • hmotnost vrtačky
  • výdrž  a typ akumulátoru 
  • funkce (světlo, počet rychlostí, typ sklíčidla, příklep)

Nabídka AKU vrtaček

Elektrická vrtačka

Vrtačka poháněná čistou elektrickou energií je vhodná i na náročné dílenské práce, na stavbách při vysoké intenzitě. Dokáže si bez problémů poradit s materiály jako dřevo, kov, plast, cihla, panely nebo beton. Disponuje především větším výkonem (příkonem) a vyššími otáčkami.

Výkonná elektrická vrtačka Bosch

Rozhodovat se při výběru elektrické vrtačky je třeba především podle toho, kde ji budeme používat, do jakého materiálu s ní budeme vrtat a také jak často. Také rozhodují i další parametry jako hmotnost, samotný výkon a funkce v podobě příklepu.

Vybrat elektrickou vrtačku

Elektrická vrtačka bez příklepu

Pokud vrtáte do dřeva nebo dutého kovu, vrtačka bez příklepu je rozhodně ideální. Především díky nižší hmotnosti. Využijete ji na práci v dílně, kde nejsou stojanové vrtačky, nebo při jakékoli montáži. Také ji použijete jako šroubovák nebo míchadlo. Průměrný výkon vrtaček bez příklepu začíná na 450 W.  Průměr vrtaného otvoru do oceli je přibližně 10 mm, zatímco u dřeva 20–25 mm. 

Elektrická vrtačka s příklepem

Pokud už kupujete elektrickou vrtačku, příklep by měl být jasnou volbou. Při vrtání do zdiva, kovu nebo betonu je příklep vítanou pomocí. Vrták touto funkcí získává mnohem lepší průchodnost.  

Proč příklep, když ho nepotřebuji? Ano, zdálo by se to nelogické, kupovat vrtačku s příklepem, když ho nepotřebuji. Avšak tyto vrtačky mají možnost vypnutí příklepu a pracovat bez příklepu je tedy úplně normální. Vrtačky s příklepem jsou tak jednoznačně univerzální.

Výkon vrtaček s příklepem začíná od 500 W výš. V závislosti na výkonu jsou schopné vrtat různé průměry. Do betonu je to 12 mm s příklepem a bez příklepu je to průměr 10 mm do oceli. Do měkčích materiálů jako dřevo nebo plast je to až 20–25 mm. 

Vrtací kladivo není vrtačka

Mnoho lidí se ptá, proč není lepší vrtací kladivo. Název vás však může zavádět. Vrtací kladivo funguje na úplně jiném principu. Vrtací kladivo funguje díky elektro-pneumatickému příklepu, který má mnohem vyšší účinnost než mechanický příklep ve vrtačkách.  

Vrtací kladivo Bosch

Vrtací kladiva jsou tedy specificky určená na vrtání do betonu, kamene, železobetonu nebo také je možné je použít na menší bourací práce. Základním rozdílem je kromě funkce i způsob upínání vrtáků. Tady funguje princip SDS, zatímco u elektrických vrtaček jde o klasická sklíčidla s ozubeným věncem. 

Důležité parametry výběru

Výkon/Příkon

Opět platí všeobecná zásada – čím je výkon vrtačky vyšší, tím je těžšívýkonnější a také dražší. Proto s přihlédnutím na výkon je třeba myslet, do jaké míry a jak intenzívně budeme vrtačku využívat. Vzpomínaný výkon začíná na hodnotách kolem 400 W. Pokud plánujete vrtačku pravidelně používat na stavbách, zaměřte se na výkon přes 500 W. 

Upevnění vrtáků

Poznáme dva typy upínání nástavců. Tím prvním je sklíčidlo s ozubeným věncem, kdy vrták utahujete pomocí kličky. Tato sklíčidla nabízejí vyšší upínací sílu než v případě následujícího upínání. Druhý systém je rychloupínací sklíčidlo, které dotáhnete i rukou.  

Počet rychlostí

Běžné vrtačky obvykle disponují jednou rychlostí, a proto je vítané, když můžete sáhnout po dvourychlostní vrtačce. Tím pádem zvýšení rychlosti znamená vyšší intenzitu otáček od 0 do 3000 ot/min. Vhodné na vrtání menších průměrů.  Obvykle vrtačky tohoto druhu disponují i kolečkem, které umožňuje nastavit potřebné otáčky (regulace otáček). To se vyplácí především, když vrtáte do tvrdého materiálu a potřebujete otáčky zvyšovat plynule při pronikání do materiálu.  

Hmotnost

Tento parametr neřadíme na první místo, ale při každodenní práci oceníte, když nebudete mít pocit, že držíte v rukách činku. V závislosti na výkonu se liší i hmotnost vrtačky. Ideální hmotnost pro každodenní práci s vrtačkou je do 2 kg.  

Příslušenství

Nejde o žádnou specifickou vlastnost nebo parametr, ale pokud už budete hledat profi nářadí, narazíte možná na modely, které disponují kufříkem. Součástí často bývají sady vrtáků, náhradní uhlíky nebo rukojeť na hloubkový doraz. Pokud si už tedy připlatíte za skutečnou kvalitu, proč nedostat komplexní „baleníe“. 

Sada vrtačky a příslušenství

Cena by neměla rozhodnout

Tady je nutné zvážit všechny předešlé parametry včetně výrobce. Samozřejmě, vrtačka Lidl, respektive modely, které se občas vyskytnou v jejich nabídce, je možné považovat spíše za hobby nářadí. Laciné vrtačky ani náhodou nenabídnou takovou kvalitu ať už ve výkonu, nebo ve výdrži a odolnosti.  

Upřednostněte raději ověřené značky jako Makita, Bosch nebo Extol, které trhu aktuálně kralují. Spolehlivými výrobci jsou také  NarexBlack&Decker či DeWalt. Lacinější variantou jsou možná modely značky Parkside. Samozřejmě, kvalitní vrtačku seženete i pod 1300 korun, ale výkon možná nebude úplně dostačující. Pokud tedy chcete investovat do kvalitního nářadí, hledejte v cenové relaci od 3000 korun výš. V případě profi nářadí může jít i o vyšší tisíce korun. 

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 25.09.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Oplocení pozemku – možnosti, typy, povoleníOplocení pozemku – možnosti, typy, povolení

Na co myslet při stavbě plotu, aby byl bezpečný, pevný a v souladu s legislativními předpisy? V článku vám poradíme, k čemu všemu při oplocení pozemku přihlížet.

Antialergická interiérová barva – prevence vzniku plísní v bytěAntialergická interiérová barva – prevence vzniku plísní v bytě

Antialergická barva na stěnu není vůbec nějakým rozmarem senzitivních lidí. Jde totiž právě o vaše zdraví, které je ve hře. Víte, proč ji potřebujete?

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenostiParkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?