Vybíráme příklepovou vrtačku. Vrtačky Makita, Narex a Metabo jsou nejlepší

Toto nářadí zaručeně nesmí chybět ve výbavě žádného šikovného kutila. Kvalitní vrtačka pomůže při pracích kolem domu, v zahradě při přestavbě domu nebo bytu, skládání nábytku či montáži. Především pokud potřebujete vrtat do dřeva, stěn, betonu, cihly, panelu nebo do kovu. Hodit se může právě vrtačka s příklepem. Na trhu je množství výrobců i druhů vrtaček, ze kterých si můžete vybírat.

Elektrická vrtačka Black & Decker

Při výběru je zapotřebí myslet na to, co všechno má nejlepší vrtačka zvládat. Účel jejího používání by tedy před koupí měl být zřejmý, protože se můžete rozhodovat pro levné hobby vrtačky, aku vrtačku nebo právě výkonnou příklepovou vrtačku. Jaké vrtačky jsou nejlepší? Které vrtačky jsou určeny pro vrtání do betonu? Jaké parametry jsou při výběru nejdůležitější?

Oblíbené vrtačky


Jak vybrat vrtačku a typy vrtaček na trhu

Tak jako u každého podobného nářadí, je nutností vědět k čemu bude nová vrtačka sloužit. To znamená, že pokud plánujete montovat v bytě poličky, skládat nábytek nebo občas vyvrtat pár děr do stěn, nebudete potřebovat příklepovou vrtačku. Stačit vám bude aku vrtačka a pro naprosto nenáročné dokonce i aku šroubovák. Pokud jste fanouškem akumulátorových technologií a nechcete, potřebujte výkon a nechcete, aby vás omezoval kabel aku vrtačka s příklepem bude skvělý kompromis.

Pokud však plánujete občasné „tvrdší“ práce a chystáte se vrtat do odolnějších materiálů, jako kov, beton, betonové panely, cihla nebo jiné tvrdé povrchy, elektrická vrtačka bude zřejmě rozumnější volbou. Ideální, bude-li vrtačka s příklepem, abyste si při vrtání do tvrdých materiálů nezpůsobili zbytečné komplikace. Aby vás vrtačka při práci nelimitovala, určitě si její účel a intenzitu používání.

Aku vrtačky

AKU vrtačka si najde své místo ve výbavě každého mistra a i když vlastníte elektrickou vrtačku, aku vrtačka by vám neměla chybět. Výhodou je částečná nezávislost na elektrické síti. Poháněna je samostatným akumulátorem, jehož kapacita ovlivňuje pracovní výdrž vrtačky. Výhodou ovšem je, že vás neomezuje žádný napájecí kabel a manipulace s ní je velmi jednoduchá. Aku vrtačky jsou velmi tiché a mají také nižší hmotnost. Poradí si s vrtáním do plastu, dřeva, sádrokartonu nebo do tenkých kovových profilů.

Logicky však síla a výkon akumulátoru nenahradí motor poháněný čistou elektrickou energií. Proto jsou pro náročnější práce stále preferovány elektrické vrtačky. Pokud potřebujete opravdu výkonnou akumulátorovou vrtačku, sáhněte po modelech s příklepem. Aku příklepové vrtačky lze v některých případech využít ik vrtání do zdiva. Vzhledem k jejich výkonu však stále nedokážou plnohodnotně nahradit elektrické vrtačky s příklepem. Aku vrtačku, která disponuje nastavením točivého momentu a předodovkou, můžete používat i jako klasický šroubovák.

Akumulátorová vrtačka na baterii

Aku šroubováky

Přestože je lze považovat zaklasické aku vrtačky bez příklepu, aku šroubováky mají své jasné určení. A tím je šroubování, utahování nebo uvolňování šroubů. Jsou menší, lehčí a méně výkonné. Při výběru si sledujte hlavně údaj o krouticím momentu (Nm), který určuje sílu šroubováku. Na samotné vrtání nejsou ideální, ačkoli nenáročné práce zvládnou. Hodí se při montážních pracích, skládání nábytku a jiných běžných činnostech v domácnosti. Specifický účel plní rázové utahováky, které dokáží utáhnout šroub v přesně určeném rozsahu utahovacího momentu.

Elektrické vrtačky

Vrtačka poháněná čistou elektrickou energií je vhodná i pro náročné dílenské práce na stavbách při vysoké intenzitě. Dokáže si bez problémů poradit s materiály jako je dřevo, kov, plast, cihla, panely či beton. Disponuje především větším výkonem (příkonem) a vyššími otáčkami.

Rozhodovat se při výběru elektrické vrtačky je třeba především podle toho, kde ji budeme používat, do jakého materiálu s ní budu vrtat a stejně jako často. V takovém případě sotjí za zvážení zda nebude vhodné zvolit příklepovou vrtačku.

Výkonná elektrická vrtačka Bosch

Elektrické vrtačky bez příklepu

Pokud vrtáte do dřeva či dutého kovu vrtačka bez příklepu je rozhodně dostačujícím vybavením. Především díky nižší hmotnosti. Využijete ji k práci v dílně, kde nejsou stojanové vrtačky nebo při jakékoli montáži. Rovněž ji použijete jako šroubovák nebo míchadlo.

Elektrická vrtačka s příklepem

Pokud již kupujete elektrickou vrtačku, příklep by měl být jasnou volbou. Při vrtání do zdiva, kovu či betonu je příklep vítanou pomocí. Vrták touto funkcí získává mnohem lepší průchodnost materiálem.

Proč příklep, pokud ho nepotřebuji? Ano, zdálo by se to nelogické, kupovat vrtačku s příklepem, když jej nepotřebujete. Avšak při používání příklepové vrtačky nutně příklep používat nemusíte. Vrtačky s příklepem jsou tak jednoznačně univerzální.

Výkon příklepových vrtaček začíná od 500 W výše. V závislosti na výkonu jsou schopny vrtat různé průměry. Do betonu je to 12 mm s příklepem a bez příklepu je to průměr 10 mm do oceli. Do měkčích materiálů jako dřevo či plast je to až 20 – 25 mm.

Elektrická vrtačka s příklepem a vrtání do zdi

Stojanové vrtačky

Jsou to spavidla statické vrtačky, které mají své pevné místo v dílně. Jejich úkolem je přesné vrtání do různých povrchů. Stabilně připevněná vrtačka k pracovnímu stolu realizuje přesný vertikální vrt. Je možné přesně určit hloubku vrtu, průměr či úhel. Stojanové vrtačky se najdou především u řemeslníků, kteří pracují se dřevem nebo obrábějí kovy.

Vrtací kladivo vs příklepová vrtačka

Mnoho lidí se ptá, proč není lepší vrtací kladivo. Název vás však může zavádět. Vrtací kladivo funguje na zcela jiném principu. Vrtací kladivo funguje díky elektro-pneumatickému příklepu, který má mnohem vyšší účinnost než mechanický příklep u příklepových vrtaček. Vrtačky s příklepem pracují při vyšších otáčkách, zatímco vrtací kladivo s příklepem pracuje při nižších otáčkách.

Vrtací kladiva jsou tedy specificky určena k vrtání do betonu, kamene, železobetonu nebo je lze použít i pro menší bourací práce. Může tak fungovat jako malá sbíječka. Základním rozdílem je kromě funkce také způsob upínání vrtáků. Zde funguje princip SDS, zatímco u elektrických vrtaček se jedná o klasická sklíčidla s ozubeným věncem (tříhranná či šestihranná stopka).

Vrtací kladivo a bourání

Co při výběru kvalitní vrtačky zvážit?

Výkon/příkon vrtačky

Opět platí obecná zásada – čím je výkon vrtačky větší, tím je těžší, výkonnější a také dražší. Proto s přihlédnutím k výkonu je třeba myslet, do jaké míry a jak intenzivně budeme vrtačku využívat. Zmíněný výkon začíná na hodnotách kolem 400 W. Nižší výkon mohou mít jen aku šroubováky. Pokud plánujete vrtačku pravidelně využívat na stavbách, zaměřte se na výkon přes 700 W. Vrtačky s příklepem mohou mít příkon kolem 1 000 až 1 600 W.

Maximální otáčky a průměr vrtání

Běžné vrtačky se stálým převodem obvykle disponují jednou rychlostí s maximálními otáčkami kolem 3 000 ot./min. Proto je vítáno, pokud můžete sáhnout po dvourychlostní vrtačce. Tím pádem zvýšení rychlosti znamená vyšší intenzitu otáček od 0 – 3500 ot/min. Vhodné pro vrtání menších průměrů. Obvykle vrtačky tohoto druhu disponují také plynulou nebo stupňovou regulací otáček. To se vyplácí především, pokud vrtáte do tvrdého materiálu a potřebujete otáčky zvyšovat plynule při pronikání do materiálu. Jednotlivé převody se tak nadměrně nepřehřívají.

Při aku srkotovačích, ale i vrtačkách vás bude zajímat také točivý moment zařízení. Tento údaj se uvádí v newtonmetrech. Pro běžné šroubování či vrtání postačuje přibližně hodnota 5 až 20 Nm v závislosti na průměru šroubu a druhu materiálu. Točivý moment 20 až 50 Nm je pro většinu úkonů dostatečný.

Točivý moment následně ovlivňuje také maximální průměr vrtání do konkrétního materiálu. Máme-li vrtačku s točivým momentem 40 Nm, maximální průměr vrtání do betonu je 22 mm, do oceli 16 mm a do dřeva 40 mm. Zaměřte se tak na dostatečně výkonné vrtačky, které splní vaše očekávání a potřeby.

Upevnění vrtáků

Známe dva typy upínání nástavců. Tím prvním je sklíčidlo s ozubeným věncem, kdy vrták utahujete pomocí kliky. Tato sklíčidla nabízejí větší upínací sílu než v případě rychloupínání. Druhý systém je rychloupínací sklíčidlo, které dotáhnete i jednou rukou a výměna je pohotovější.

Aku vrtačka a upínání vrtáků

Hmotnost vrtačky s příklepem

Tento parametr neřadíme na první místo, ale při každodenní práci oceníte, pokud nebudete mít pocit, že držíte v rukou činku. V závislosti na výkonu se liší i hmotnost vrtačky. Ideální hmotnost pro každodenní práci s vrtačkou je do 2 až 2,5 kg. Vrtačky s příklepem jsou však vždy obtížnější. V průměru se hmotnost elektrických vrtaček s příklepem pohybuje kolem 2 až 4 kg.

Příslušenství k vrtačce

Nejde o žádnou specifickou vlastnost či parametr, ale pokud už budete hledat profi nářadí, narazíte možná na modely, které disponují kufříkem. Součástí často bývají sady vrtáků, náhradní uhlíky nebo rukojeť na hloubkový doraz. Pokud si už tedy připlatíte za skutečnou kvalitu, proč nedostat komplexní „balení.“

Sada vrtačky a příslušenství

Levné vrtačky s příklepem pro nenáročné

Zde je třeba zvážit všechny předchozí parametry včetně výrobce. Samozřejmě, vrtačka Lidl, respektive modely, které se občas vyskytnou v jejich nabídce, lze považovat spíše za hobby nářadí. Levné vrtačky ani náhodou nenabídnou takovou kvalitu ať už ve výkonu nebo ve výdrži a odolnosti. Nejnižší cenovou hladinu představují vrtačky kolem částky 1 000 až 1 700 korun. Jejich příklep je často jen doplňkem na papíře. Paradoxně, mnohým domácím kutilům takové hobby nářadí postačuje. Pokud však chcete mít po ruce výkonnou vrtačku s příklepem nebojte se investovat a jděte do kategorie 3 000 až 9 000 Kč, kde dostanete také kvlaitní značky a vrtačky s příslušenstvím.

Upřednostněte raději ověřené značky jako Makita, Bosch či vrtačky Narex, které trhu aktuálně kralují. Spolehlivé jsou také vrtačky Extol, Ryobi, Black&Decker či DeWalt. Levnější variantou jsou možná modely vrtaček Parkside, Einhell nebo vrtačky Asist a Fieldmann.

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímají vás nějaké otázky ohledně výběru vrtačky? Neumíte se rozhodnout pro aku vrtačku nebo klasickou elektrickou vrtačku s příklepem? Neváhejte a napište nám komentář. Rádi vám odpovíme a poradíme.

Mohu použít vrtačku i na broušení?

Ano, ale je třeba si zakoupit potřebné příslušenství. Klíčový je nástavec s kartáčem dle potřeby broušení. Takový brusný kotouč na vrtačku se nejčastěji používá k broušení rzi.

Dokáže aku vrtačka s příklepem vrtat do zdiva?

Ano, dokáže. Stále však platí, že elektrické vrtačky s příklepem jsou výkonnější a v případě odolných materiálů jsou takové příklepové vrtačky efektivnější.

Mohu příklepovou vrtačku používat jako klasickou vrtačku?

Ano, funkce příklepu nebrání klasickému vrtání děr do různých povrchů. Příklep využijete jen při vrtání do odolných materiálů (kov, zdivo, cihla, beton).

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.Publikováno dne: 25.09.2018
Posledná aktualizácia: 15.03.2023
Hodnocení článku:
(89.8%)

V této kategorii najdete i:

Foukaná izolace (z celulózových vláken, minerální vaty, dřevovlákna) – zkušenosti, cenaFoukaná izolace (z celulózových vláken, minerální vaty, dřevovlákna) – zkušenosti, cena

Foukaná izolace je vhodná do podkroví i podlah a podle zkušeností si ji lidé nemohou vynachválit. Jak funguje foukaná izolace?

Zateplit, nebo nezateplit dům? Výhody a nevýhody zatepleníZateplit, nebo nezateplit dům? Výhody a nevýhody zateplení

Zateplování má svoje výhody i nevýhody. Co byste měli udělat předtím, než se do tohoto procesu pustíte?

Dřevěný nebo kovový přístřešek na auto u domu svépomocí – rozměry, cena, povoleníDřevěný nebo kovový přístřešek na auto u domu svépomocí – rozměry, cena, povolení

Jedním ze řešení, jak uskladnit svoje motorové vozidlo, je svépomocné postavení přístřešku na auto. Návod spolu s výhodami tohoto řešení najdete v článku.