Bílá plíseň v květináči – co ji způsobuje a jak se jí zbavit

Jednoho slunečního dne si s písničkou v hlavě a dobrou náladou zaléváte vaše milované květy. Všechno je tak, jak má být, a najednou si všimnete něčeho zvláštního. Hlínu v květináčích pokrývá divná bílá vrstva, která na pohled a ani na dotyk nepůsobí lákavě. Nelekejte se, je to bílá plíseň, která napadla váš kvítek.

Jak se zbavit bílé plísně na půdě v květináči?

I když se to nazývá bílá plíseň, nemusí se nacházet jen v květináči na hlíně, ale i na samotných květech, kde už má černou barvu. Hned jak si toho všimnete, tak byste měli tento problém začít řešit, vždyť přece nechcete zahodit několik roků péče a zalévání za hlavu. Co s tou plísní v květináči?

Někdy stačí na poražení plísně a vyléčení rostlinky jen jednoduché opatření, ale někdy to jde velmi těžko a můžete tak odstartovat nikdy nekončící boj. Velmi záleží na druhu dané plísně a také na jejím rozšíření na rostlině. Je také potřebné si uvědomit, že co se týká pokojových rostlin, tak se výpary z půdy dostávají i do ovzduší, které vy dýcháte. Tato plíseň není proto nebezpečná jen pro vaše květy, ale i pro vás samé. Plíseň se obvykle objevuje tam, kde je vlhko a to je nejvíc během zimy. Proto nezapomínejte na pravidelné větrání i v tomto období. Jak se tohoto problému co nejrychleji zbavit a jak při tomto procesu postupovat? Přečtěte si všechny tyto informace v následujících řádcích a zbavte se tak plísní v květináči.

Jak ji poznáte na vašich květech?

To, jak plíseň na květech může vypadat, záleží na více faktorech. První, na čem záleží, je konkrétní druh květu. Na každém se to může ukázat jinak, může mít jinou barvu a najít ji můžete na různých částech rostliny. Proto je někdy těžké určit, zda jde o plíseň, nebo jinou chorobu rostlin. Poznáte ji hlavně podle toho, že na květech rostlin budou černé skvrny, které by tam neměly být. Jasným signálem plísně je i šedě zbarvený povlak nebo bílá plíseň, kterou najdete na hlíně v květináči. To je většinou to první, čeho si pěstitelé všimnou.

Další, co ovlivňuje to, jak bude plíseň na vaší rostlině vypadat, je její konkrétní druh. Mezi ty nejčastější patří plíseň šedá, která kromě rostlin postihuje i zeleninu a ovoce. Napadá všechny části rostliny během celého období vegetace. Když už dosáhne vegetační vrchol nebo tedy poupě, tak v té chvíli rostlina odumírá. Je třeba si s ní poradit ještě předtím, než se rozšíří na tuto úroveň. Jakmile zjistíte, že se na rostlině objevují první známky plísně a také je poznáte podle výše uvedených znaků, tak je potřebné to řešit.

Bílá plíseň v květináči - příčiny vzniku a odstranění

Čím se tato plíseň živí a jak vzniká? Je to právě vlhkost, která může za vznik tohoto onemocnění. Proto se hlavně vyskytuje v období podzimu a zimy, ale najít na květech ji můžete během celého roku. Protože máte v domácnosti teplo, tak i to jí jen prospívá na rozšiřování. Plíseň může napadnout rostliny například i tehdy, když jsou slabší a to bývají hlavně při přesazení nebo poranění, i například tehdy, když se o ně nedostatečně staráte. Příčinami bývají i nedostatečné větrání v místnosti, nepravidelné zalévání – neboli jednou ji přelejete a jindy na zalévání zapomenete. Důležitým faktorem je také pH půdy, a plíseň se vyskytne hlavně na té kyselejší.

Jak se plísně zbavit?

Pokud tedy plíseň ještě úplně nepoškodila rostlinku tak, že by se už s tím nic nedalo dělat, tak je potřebné postupovat podle toho, zda jde o neškodnou plíseň na zemině nebo plíseň v jiných částech květu, ať už jsou to květy, listy, kořeny nebo stonek. Nezapomínejte na to, že u plísně je třeba se jí zbavit úplně a odstranit všechny napadené části. Zbavte se plísní v květináči a na květech následovně:

Ruční odstranění plísně

Vezměte si nějakou lopatku, kterou máte doma a používáte ji na přesazení nebo přenášení květů. Pokud půda není příliš napadená, odhrňte jen vrchní, pár milimetrů silnou vrstvu, ve které se plíseň uchytila. Rostlinu potom několik dní nezalévejte, dokud zemina neproschne.

Když je ale rostlina napadená hlouběji než pár centimetrů v půdě, tak ji přesaďte do nové nádoby s novou zeminou. Upozornění pro alergiky na prach nebo plísně, tak použijte při manipulaci s takto napadenými květy dýchací masku, abyste se vyhnuli podráždění.

Půdu posypte skořicí

Pokud jste odstraňovali jen vrchní vrstvu zeminy, tak je dobré posypat ji mletou skořicí. Skořice má v sobě cinnamaldehyd, díky kterému má skořice svoji typickou chuť a vůni, ale zároveň působí jako přírodní fungicid, který zabraňuje dalšímu rozšiřování hub a plísní.

Se skořicí to nemusíte nijak přehánět, stačí jen jemný poprašek. I když někde doporučují používat ocet, tak se tomu raději vyhněte. Plíseň totiž může zahubit, ale s jejím zahubením by si to mohly odnést i kořeny vaší rostliny.

Co s napadeným substrátem?

Stalo se vám už někdy, že jste si koupili čerstvý substrát v zahrádkářství, a když jste byli připravení na práci s ním, tak jste si všimli na něm bílých skvrn? Stává se, že tato bílá plíseň se rozmnoží už v zabaleném substrátu, protože i v tom se už předtím neškodné malé částečky plísně nacházely. Pokud se vám to stalo, tak co jste s tím substrátem udělali? Vyhodili jste ho, nebo jste ho použili?

Substrát s bílou plísní - třeba ho vyhodit?

Může se to zdát divné, ale tento napadený substrát skutečně není potřebné hned vyhazovat, protože je možné využít ho na přesazení, na sazenice a na doplnění substrátu, když je ho v některém z vašich květináčů nedostatek. Nemůžete ale s tímto substrátem pracovat hned. Pořádně ho celý promíchejte, aby se bílá část spojila s tmavou a potom celou tuto hmotu nechte vyvětrat aspoň dva dny. Po dvou dnech ho už můžete používat jako normální substrát, ideální je promíchat ho s čerstvým kompostem.

Kdybyste však šli sázet semínka rostlin nebo malé cibulky, tak je nejlepší tento substrát vyhodit. Při přesazení jsou už rostliny velké, takže je malá pravděpodobnost, že je tento „napadený“ substrát zahubí, ale u maličkých klíčících semínek to je víc než jisté.

Předcházení bílému povlaku v květináči

Možná jste o tom netušili, ale malé buňky plísní jsou v květináčích vašich rostlin v podstatě neustále. Jen v jiném množství a takto jsou zcela neškodné. Proto vám musí být jasné, že se plísně nikdy na 100 % nezbavíte a jakmile se podmínky pro rostlinu zhorší, respektive podmínky pro plíseň zlepší, tak může propuknout. Abyste se tomuto případu vyhnuli a o rostliny se nemuseli bát, tak byste měli dodržovat tyto podmínky:

  • Pravidelné větrání – a to i během zimního období. Vlhkost je to nejlepší, co podporuje rozmnožování plísní na zemi v květináči. Pokud se chcete vyhnout těmto bílým skvrnám na hlíně, aspoň jednou za den pořádně provětrejte celý dům nebo byt. Klidně otevřete okna dokořán ve všech místnostech a udělejte průvan. Tak bude větrání mnohem intenzívnější a plíseň nebude mít u vás doma šanci.
  • Zalévejte pravidelně a s mírou – stane se, že občas květ přelijete. Řeknete si, že ho teď delší dobu zalévat nebudete a tak se to nějak vybalancuje. No a právě v těchto chvílích začíná proces rozrůstání plísně. Přelévání je hlavní příčinou výskytu plísně v květináči. Pro většinu pokojových rostlin je ideální zalévání jednou do týdne v optimálním množství. Pokud se náhodou všechna voda, kterou jste kvítek polili, nevsákne, tak ji vylejte, aby tam zbytečně nestála.
  • Hladina vlhkosti v místnosti – v případě, že už jste zkušenosti s touto plísní v hlíně pokojových květů měli nebo se tomu chcete vyhnout, tak se snažte, aby v místnosti s květy nebyla vysoká vlhkost. Vyhněte se například věšení prádla v místnostech, kde máte květy. Vlhkost také můžete ovládat pomocí zařízení, která jsou určená na její vysávání z ovzduší. Vyzkoušejte i tuto metodu.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

30/03/2023 17:04
Richard

Prosím Vás - o jaký druh plísně se jedná a jaká je nejvhodnější chemická ochrana?

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.Publikováno dne: 29.08.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(86.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.