Bílá plíseň v květináči – co ji způsobuje a jak se jí zbavit

Jednoho slunečního dne si s písničkou v hlavě a dobrou náladou zaléváte vaše milované květy. Všechno je tak, jak má být, a najednou si všimnete něčeho zvláštního. Hlínu v květináčích pokrývá divná bílá vrstva, která na pohled a ani na dotyk nepůsobí lákavě. Nelekejte se, je to bílá plíseň, která napadla váš kvítek.

Jak se zbavit bílé plísně na půdě v květináči?

I když se to nazývá bílá plíseň, nemusí se nacházet jen v květináči na hlíně, ale i na samotných květech, kde už má černou barvu. Hned jak si toho všimnete, tak byste měli tento problém začít řešit, vždyť přece nechcete zahodit několik roků péče a zalévání za hlavu. Co s tou plísní v květináči?

Někdy stačí na poražení plísně a vyléčení rostlinky jen jednoduché opatření, ale někdy to jde velmi těžko a můžete tak odstartovat nikdy nekončící boj. Velmi záleží na druhu dané plísně a také na jejím rozšíření na rostlině. Je také potřebné si uvědomit, že co se týká pokojových rostlin, tak se výpary z půdy dostávají i do ovzduší, které vy dýcháte. Tato plíseň není proto nebezpečná jen pro vaše květy, ale i pro vás samé. Plíseň se obvykle objevuje tam, kde je vlhko a to je nejvíc během zimy. Proto nezapomínejte na pravidelné větrání i v tomto období. Jak se tohoto problému co nejrychleji zbavit a jak při tomto procesu postupovat? Přečtěte si všechny tyto informace v následujících řádcích a zbavte se tak plísní v květináči.

Jak ji poznáte na vašich květech?

To, jak plíseň na květech může vypadat, záleží na více faktorech. První, na čem záleží, je konkrétní druh květu. Na každém se to může ukázat jinak, může mít jinou barvu a najít ji můžete na různých částech rostliny. Proto je někdy těžké určit, zda jde o plíseň, nebo jinou chorobu rostlin. Poznáte ji hlavně podle toho, že na květech rostlin budou černé skvrny, které by tam neměly být. Jasným signálem plísně je i šedě zbarvený povlak nebo bílá plíseň, kterou najdete na hlíně v květináči. To je většinou to první, čeho si pěstitelé všimnou.

Další, co ovlivňuje to, jak bude plíseň na vaší rostlině vypadat, je její konkrétní druh. Mezi ty nejčastější patří plíseň šedá, která kromě rostlin postihuje i zeleninu a ovoce. Napadá všechny části rostliny během celého období vegetace. Když už dosáhne vegetační vrchol nebo tedy poupě, tak v té chvíli rostlina odumírá. Je třeba si s ní poradit ještě předtím, než se rozšíří na tuto úroveň. Jakmile zjistíte, že se na rostlině objevují první známky plísně a také je poznáte podle výše uvedených znaků, tak je potřebné to řešit.

Bílá plíseň v květináči - příčiny vzniku a odstranění

Čím se tato plíseň živí a jak vzniká? Je to právě vlhkost, která může za vznik tohoto onemocnění. Proto se hlavně vyskytuje v období podzimu a zimy, ale najít na květech ji můžete během celého roku. Protože máte v domácnosti teplo, tak i to jí jen prospívá na rozšiřování. Plíseň může napadnout rostliny například i tehdy, když jsou slabší a to bývají hlavně při přesazení nebo poranění, i například tehdy, když se o ně nedostatečně staráte. Příčinami bývají i nedostatečné větrání v místnosti, nepravidelné zalévání – neboli jednou ji přelejete a jindy na zalévání zapomenete. Důležitým faktorem je také pH půdy, a plíseň se vyskytne hlavně na té kyselejší.

Jak se plísně zbavit?

Pokud tedy plíseň ještě úplně nepoškodila rostlinku tak, že by se už s tím nic nedalo dělat, tak je potřebné postupovat podle toho, zda jde o neškodnou plíseň na zemině nebo plíseň v jiných částech květu, ať už jsou to květy, listy, kořeny nebo stonek. Nezapomínejte na to, že u plísně je třeba se jí zbavit úplně a odstranit všechny napadené části. Zbavte se plísní v květináči a na květech následovně:

Ruční odstranění plísně

Vezměte si nějakou lopatku, kterou máte doma a používáte ji na přesazení nebo přenášení květů. Pokud půda není příliš napadená, odhrňte jen vrchní, pár milimetrů silnou vrstvu, ve které se plíseň uchytila. Rostlinu potom několik dní nezalévejte, dokud zemina neproschne.

Když je ale rostlina napadená hlouběji než pár centimetrů v půdě, tak ji přesaďte do nové nádoby s novou zeminou. Upozornění pro alergiky na prach nebo plísně, tak použijte při manipulaci s takto napadenými květy dýchací masku, abyste se vyhnuli podráždění.

Půdu posypte skořicí

Pokud jste odstraňovali jen vrchní vrstvu zeminy, tak je dobré posypat ji mletou skořicí. Skořice má v sobě cinnamaldehyd, díky kterému má skořice svoji typickou chuť a vůni, ale zároveň působí jako přírodní fungicid, který zabraňuje dalšímu rozšiřování hub a plísní.

Se skořicí to nemusíte nijak přehánět, stačí jen jemný poprašek. I když někde doporučují používat ocet, tak se tomu raději vyhněte. Plíseň totiž může zahubit, ale s jejím zahubením by si to mohly odnést i kořeny vaší rostliny.

Co s napadeným substrátem?

Stalo se vám už někdy, že jste si koupili čerstvý substrát v zahrádkářství, a když jste byli připravení na práci s ním, tak jste si všimli na něm bílých skvrn? Stává se, že tato bílá plíseň se rozmnoží už v zabaleném substrátu, protože i v tom se už předtím neškodné malé částečky plísně nacházely. Pokud se vám to stalo, tak co jste s tím substrátem udělali? Vyhodili jste ho, nebo jste ho použili?

Substrát s bílou plísní - třeba ho vyhodit?

Může se to zdát divné, ale tento napadený substrát skutečně není potřebné hned vyhazovat, protože je možné využít ho na přesazení, na sazenice a na doplnění substrátu, když je ho v některém z vašich květináčů nedostatek. Nemůžete ale s tímto substrátem pracovat hned. Pořádně ho celý promíchejte, aby se bílá část spojila s tmavou a potom celou tuto hmotu nechte vyvětrat aspoň dva dny. Po dvou dnech ho už můžete používat jako normální substrát, ideální je promíchat ho s čerstvým kompostem.

Kdybyste však šli sázet semínka rostlin nebo malé cibulky, tak je nejlepší tento substrát vyhodit. Při přesazení jsou už rostliny velké, takže je malá pravděpodobnost, že je tento „napadený“ substrát zahubí, ale u maličkých klíčících semínek to je víc než jisté.

Předcházení bílému povlaku v květináči

Možná jste o tom netušili, ale malé buňky plísní jsou v květináčích vašich rostlin v podstatě neustále. Jen v jiném množství a takto jsou zcela neškodné. Proto vám musí být jasné, že se plísně nikdy na 100 % nezbavíte a jakmile se podmínky pro rostlinu zhorší, respektive podmínky pro plíseň zlepší, tak může propuknout. Abyste se tomuto případu vyhnuli a o rostliny se nemuseli bát, tak byste měli dodržovat tyto podmínky:

  • Pravidelné větrání – a to i během zimního období. Vlhkost je to nejlepší, co podporuje rozmnožování plísní na zemi v květináči. Pokud se chcete vyhnout těmto bílým skvrnám na hlíně, aspoň jednou za den pořádně provětrejte celý dům nebo byt. Klidně otevřete okna dokořán ve všech místnostech a udělejte průvan. Tak bude větrání mnohem intenzívnější a plíseň nebude mít u vás doma šanci.
  • Zalévejte pravidelně a s mírou – stane se, že občas květ přelijete. Řeknete si, že ho teď delší dobu zalévat nebudete a tak se to nějak vybalancuje. No a právě v těchto chvílích začíná proces rozrůstání plísně. Přelévání je hlavní příčinou výskytu plísně v květináči. Pro většinu pokojových rostlin je ideální zalévání jednou do týdne v optimálním množství. Pokud se náhodou všechna voda, kterou jste kvítek polili, nevsákne, tak ji vylejte, aby tam zbytečně nestála.
  • Hladina vlhkosti v místnosti – v případě, že už jste zkušenosti s touto plísní v hlíně pokojových květů měli nebo se tomu chcete vyhnout, tak se snažte, aby v místnosti s květy nebyla vysoká vlhkost. Vyhněte se například věšení prádla v místnostech, kde máte květy. Vlhkost také můžete ovládat pomocí zařízení, která jsou určená na její vysávání z ovzduší. Vyzkoušejte i tuto metodu.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 29.08.2020
Hodnocení článku:
(86.6%)

V této kategorii najdete i:

Mech místo trávy? Pomůže postřik, hrábě na mech v trávníku i zelená skaliceMech místo trávy? Pomůže postřik, hrábě na mech v trávníku i zelená skalice

Chcete se zbavit mechu ve vašem trávníku? Nejúspěšnějším řešením je prevence. Pokud už mechy na vašem pozemku dovádí jedna radost, budete muset přistoupit k ráznějším řešením.

Jak si doma pěstovat stévii? Pěstování ze semen je možné i v květináčiJak si doma pěstovat stévii? Pěstování ze semen je možné i v květináči

Stévie je oblíbená i na Slovensku. Jde o sladkou rostlinku – zdravější alternativu cukru, kterou si můžeme vypěstovat i doma. Jak na to? Je péče náročná, nebo ji zvládne i začátečník?...

Datlovník – pěstování z kostky i odřezků. Jak vypěstovat palmu ze semena?Datlovník – pěstování z kostky i odřezků. Jak vypěstovat palmu ze semena?

Pokud chcete datlovník pěstovat kvůli datlím, nebude to snadný úkol. Jako okrasnou pokojovou rostlinu ho však dokáže pěstovat skutečně každý. Ať už se pro pěstování datlové palmy...