Co se starým mobilem? Kde ho odevzdat, výměna mobilu starý za nový, smartphone jako kamera

V současnosti vlastní přes 5 miliard lidí mobilní telefon a z toho podstatná část mění mobil více než jednou za 2 roky. Někdo je držitelem až 2 telefonů, a to pracovního a  soukromého. Jen 10 % z uživatelů mobilu odevzdá starý telefon na recyklaci. Víte, co byste měli udělat se starým mobilem?

Co se starým mobilem?

Budete překvapení, kolik zajímavých ekologických, a navíc i výhodných, možností existuje, ale komunální odpad to určitě nebude.

Oblíbené mobilní telefony


Proč recyklovat mobil?

Mobil je odpad, který obsahuje plastové části, baterie, kov. Při likvidaci se nemusíte zabývat tím, jak ho rozebrat a roztřídit jednotlivé části mezi 4 kontejnery. To všechno udělají za vás, jen musíte vědět, kam telefon zanést. Každopádně, mobil je elektronický odpad, který nepatří do běžného komunálního odpadu. Znázorňuje to i grafická ikona na zadní straně telefonu nebo na krabici, ve které byl zabalený. Mimo částí, které jsme uvedli, se v mobilu nacházejí různé slitiny těžkých kovů, jejich sloučeniny a toxické látky, které jsou zdraví škodlivé a zatěžují přírodu. Při nevhodném zpracování, se uvolňováním dostávají do ovzduší, do půdy, do spodních ved. Například taková rtuť, která se nachází v osvětlených trubicích v displeji, nikl z baterie, který prosákne do půdy, na které roste tráva pro dobytek, nebo spodní voda, která plní naše studně. Hrozné, jak může váš starý mobil ohrozit planetu. A představte si těch 5 miliard lidí, kteří se nevhodným způsobem zbaví svého starého mobilu, např. hozením do komunálního odpadu.

Ekologická likvidace mobilů

To, že jste ještě neslyšeli o různých způsobech, jak se co nejlépe zbavit svého starého telefonu, neznamená, že neexistuje žádné řešení. Právě naopak, je jich několik, a dokonce za některé z nich můžete být odměnění i finanční nebo hmotnou cenou. Dobrou zprávou je, že odběrná místa pro mobilní telefony se nacházejí na každém kroku. Kde je hledat?

Pobočky operátorů

Jednou z nejlepších možností je zanést telefon na místo, kde jste ho i koupili, samozřejmě, že když jste kupovali mobil z druhé rukiy, tak určitě ne původnímu majiteli, ale k jednomu z mobilních operátorů. Tam se o váš telefon adekvátně postarají a někdo vás za to i odmění, např. Orange sbírá staré opotřebované nebo nefunkční telefóny už několik roků, přesněji od roku 2005. Za rok dokáže nahromadit přes 70 000 mobilů, ze kterých se získá až 1 tuna baterií. Tímto způsobem můžete ochránit planetu a někomu i pomoci. Orange za každý telefon daruje 0,50 € vybrané neziskové organizaci na podporu jejích projektů. Takže, nejenže ochráníte planetu, ale také pomůžete někomu, kdo to opravdu potřebuje. Výrobci motivují lidi k tomuto činu i prostřednictvím různých soutěží, např. odevzdáním mobilu jste automaticky zařazení do hry o špičkový telefon. Skvělé, že? Šetrné zbavení se telefonu vás může ještě i obohatit o nový.

Starý vs nový mobilní telefon

Pravidla při odevzdávání mobilu operátorovi

Na to, abyste mohli bez problémů odevzdat svůj starý nebo poškozený telefon operátorovi, je potřebné vědět, že za to nezaplatíte vůbec nic. Je to úplně zdarma. Jedinou podmínkou je, že odevzdání takovéhoto mobilu nemůže být podmíněné koupí nového. Není to výmysl operátorů, platí to pro všechny malé elektrospotřebiče.

Vyměňte starý mobil za nový

Jde o místo, resp. službu, kterou nabízejí prodejny elektrospotřebičů nebo i operátoři. Není to však tak jednoduché a má to háček. Většinou jde o odevzdání telefunu, na základě kterého dostanete nějakou poukázku, např. Datart nabízel 100 €, které můžete využít na koupi vyhrazené elektrotechniky, samozřejmě v jejich prodejně. Za starý telefon jste získali poukázku na koupi nového mobilu značky Samsung. Na podobné politice funguje i Alza a další prodejny, je třeba jen hledat, pozorně číst a ani nevíte, jak jednoduše přijdete k novému smartphonu.

Výkup mobilů

Existují odběrná místa a také prodejny, kde vykupují mobily. Nejlepší je tento druh obchodu řešit online, kde vám daná společnost nebo prodejna na základě vašeho technického stavu mobilu pošle cenovou nabídku a je jen na vás, zda telefon za tuto cenu prodáte, nebo ne. Společnost, která vykupuje telefony, je pravděpodobně dá do původního stavu, opraví je a znovu nabídne k prodeji. Dokonce v různých bazarech najdete inzeráty od lidí, kteří vykupují staré telefony, stačí jen trochu prohledat internet. Je jasné, že díky sumě, kterou vám nabídnou, nezbohatnete, ale důležité je, že jste se šetrně zbavili mobilu a navíc jste získali pár eur.

Věděli jste, že?

 • Ekologické organizace dělají různé odhady, jaký dopad má recyklace odpadu na planetu apod. Přišly i s odhadem, který se týká právě uvedené problematiky. Podle nich se z jednoho milionu odevzdaných mobilů dá získat kolem 16 tun mědi, 350 kg stříbra, 34 kg zlata a 15 kg palladia.
 • Kovy získané z mobilních zařízení se využívají i ve šperkařství, protože v mobilu najdeme i cenné kovy, jako jsou stříbro a zlato, jen musíte vědět, kde hledat a jak správně recyklovat. Pokud vás napadlo, že byste to zkusili sami, nedělejte to. Pravděpodobně se k těmto částem běžně dostupnými pomůckami nedostanete a pokud i ano, můžete způsobit uvolnění toxických látek a poškodit si tak natrvalo zdraví.
 • Japonská firma, která se specializuje na zpracování vyřazených mobilů a elektroniky, vytěží ročně kolem 300 kg zlatých ingotů, což se dá přirovnat k těžbě zlata v malém dole.
 • Uvedených 50 centů, které dáví Orange organizacím za každý odevzdaný mobil, daroval od roku 2013 už více než 160 tisíc eur.

7 tipů, jak využít starý mobil?

Jen málokdo má mobilní telefon tak dlouho, dokud opravdu funguje. Každý toužíme po novém, ještě výkonnějším telefonu, preto ačkoliv je starý telefon absolutně spolehlivý, kupujeme nový. Víte, co můžete udělat se starým mobilem?

Starý tlačítkový mobilní telefon

Připravili jsme pro vás 7 nápadů, které vás možná inspirují.

 1. Prodejte ho – jednou z nejběžnějších možností je prodej. Na internetu se to jen tak hemží různými bazary, neváhejte a vyzkoušejte to i vy. Při troše štěstí se možná starého mobilu i výhodně zbavíte.
 2. Darujte ho – možná máte v domácnosti někoho, koho by nový telefon hodně potěšil, např. taková máma nebo táta, kterým už jejich telefon pořádně neslouží.
 3. Odložte si ho na horší časy – je dobré mít jeden telefon i v záloze pro případ, kdy se ten váš nový pokazí, nebude s ním něco v pořádku nebo ho ztratíte.
 4. Starý mobil jako kamera – možná to zní bláznivě, ale když to jednou vyzkoušíte, nebudete se umět toho zbavit. Nainstalujte do svého starého mobilu Skype, umístěte ho ke svému novorozenci, a když bude spinkat v jiné místnosti, budete ho mít díky Skype vždy pod kontrolou. Přece jen je lepší vidět a zároveň i slyšet než jen slyšet. Kameru můžete použít i v případě, že nejste doma, na překontrolování stavu svého bytu apod. Postačí vám k tomu jen šikovná aplikace a Wi-Fi.
 5. Volný čas – toužili jste někdy mít čtečku knih nebo nějakou šikovnou herní konzoli? Pokud ano, starý telefon vám pro tyto účely určitě bude stačit. Můžete z něho udělat i hračku pro vaše batole. Vždyť každý z nás ví, jak děti už od útlého věku přitahují mobily. Jakákoliv hračka není tak zajímavá jako váš mobilní telefon. Před tím, než ho darujete své ratolesti, ho nezapomeňte pořádně vydezinfikovat.
 6. MP3 přehrávač – značná časť lidí, která cestuje v autobusu nebo vlaku, má v uších sluchátka a v ruce mobilní telefon. Pokud máte starý telefon, nebudete si muset přehazovat svůj playlist na nový. Udělejte ze svého starého mobilu MP3ku. Navíc neriskujete, že se vám vybije baterka, když budete mobil opravdu potřebovat, protože v kapse máte ještě jeden.
 7. Kreativní využití – fantazii se meze nekladou, a proto můžete svůj starý telefon zakomponovat do nějakého uměleckého díla, např. do futuristické malby nebo do zajímavé dekorace.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 23.11.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.2%)

V této kategorii najdete i:

Zahradní krb z cihly nebo ytongu – návrh, hloubka základu pod zahradní krb, stavbaZahradní krb z cihly nebo ytongu – návrh, hloubka základu pod zahradní krb, stavba

Zahradní krb je centrálním bodem zahrady a večerním posezením dodá teplo a tu správnou náladu. Stavba vnějšího krbu však má svoje jedinečnosti, na které je třeba myslet.

Jak přilákat do zahrady motýly – vhodné květiny a keře pro motýlyJak přilákat do zahrady motýly – vhodné květiny a keře pro motýly

I vy můžete do své zahrady přilákat motýly – stačí udělat několik změn ve výsadbě rostlin i v uspořádání zahrady.

Jak si vybrat paddleboard – pevný, nafukovací, s plachtou? Jak jezdit, kam na paddleboard

Paddleboarding je zábavný, vhodný pro všechny věkové kategorie a dá se praktikovat v různých obměnách. Jaké benefity paddleboarding přináší, jak s tímto atraktivním sportem začít a podle...