Dřevěný, nebo hliníkový žebřík? Výsuvné porážejí malířské

Ne vždy je možné mít všechno na dosah ruky. Tak to už v životě chodí. Toto pravidlo platí o to víc, když na danou věc doslova nedosáhneme. Ne však, že bychom to nedokázali, jen je pořádně vysoko.

Hliníkový žebřík na domácí práce

A právě tehdy pomůže žebřík. Díky žebříku se dostaneme mezi koruny stromů, dosáhneme na vysoké stěny nebo strop během malování, nebo dokonce vylezeme na střechu. Jaké žebříky jsou momentálně na trhu nejoblíbenější? Dřevěný, nebo hliníkový žebřík? Je výsuvný žebřík vhodný na zahradu? My vám poradíme.

Oblíbené produkty

Účel žebříku

Předtím, než se definitivně rozhodnete pro koupi nového žebříku, určitě byste měli zvážit především jeho účel. Existuje totiž několik druhů žebříků, které jsou prioritně určené pro konkrétní činnosti. Proto zvažte, zda chcete žebřík využívat venku nebo uvnitř. Zda chcete žebřík využívat na zahradě, při stavbě nebo při malování.

S tím souvisí také to, jakou výšku žebříku potřebujete. Rozhodně vám při malování domu postačí menší žebřík, než když se chystáte sbírat ze stromu třešně. Na tento účel navazuje i frekvence využívání žebříku. Pokud je žebřík vaším pracovním nástrojem, měli byste v první řadě myslet na kvalitu a cenu brát jako druhotný faktor. Naopak, pokud žebřík využíváte 3–4 krát do roka, postačí vám žebřík ve standardní cenové relaci.

Nejdůležitější parametry při výběru:

  • Druh žebříku – malířský, výsuvný, výsuvný s lankem, teleskopický, rozkládací, schůdky;
  • Typ konstrukce – jednodílný (jeden nosný trám), dvojdílný (A-žebřík), trojdílný;
  • Materiál žebříku – dřevěný žebřík, hliníkový žebřík, žebřík s vyztuženou konstrukcí;
  • Výška žebříku – v závislosti na potřebách spotřebitele. Řídit byste se však měli pracovní výškou, kterou uvádí výrobce. Uváděná je také tzv. opěrná výška, tedy výška, do které smíte na žebříku vylézt, ale pracovní činnost se už nedoporučuje

Jednoduchý žebřík (opěrný žebřík)

Jde o klasickou jednodílnou konstrukci, která je složená z jednoho nosného trámu. To znamená, že v případě, že chcete na žebřík lézt, musí se opřít o stabilní plochu (stěna, strom...). Nejčastěji jsou dnes tyto žebříky vyráběné z hliníku. Avšak najdou se i dřevěné.

Z hlediska trvanlivosti i nosnosti však rozhodně doporučujeme právě hliníkovou konstrukci. Cenová relace se pohybuje od 54 do 80 eur. Svoje uplatnění najdou nejčastěji na zahradách a na místech, kde není rovný terén.

Rozkládací žebřík (malířský žebřík)

V rámci konstrukce jde o dvojdílné žebříky ve tvaru písmene A. Nejčastěji je vyráběný z hliníku. Rozkládací žebřík se nejčastěji využívá právě při malování, ale také při práci na zahradě.

Rozkládací hliníkový žebřík na malování

Cena těchto žebříků se pohybuje od 60 do 180 eur. Samozřejmě, vybrat si můžete podle výšky, která vám stačí.

Výsuvný žebřík

Dnes rozhodně nejpopulárnější typ žebříku. Především díky praktickému využití. Svoje uplatnění totiž najdou jak na zahradě, na stavbě, při malování nebo i v případě, že se chcete dostat na skutečně vysoká místa, kam se s klasickým žebříkem nedostanete. Tyto žebříky jsou vždy vícedílné a dají se rozložit do tvaru A. Obvykle jde o 3dílné konstrukce s různým počtem příček (3x15, 3x12, 3x7), z nichž minimálně jednu je možné vysouvat.

Často jsou nosné trámy propojené lankem pro lepší stabilitu celé konstrukce žebříku. V této podobě je nejběžnější právě hliníkový žebřík. Dřevěný bývá maximálně dvojdílný. Cena výsuvných žebříků se pohybuje od 90 do 225 eur v závislosti na výrobci a kvalitě materiálu. Tento žebřík je však rozhodně multifunkčním pomocníkem.

Teleskopický žebřík

Možná ne až tak populární, ale svoje fanoušky si určitě najde. Jde o jednodílnou konstrukci, která v případě používání vyžaduje opěrnou plochu. Výhodou však je, že žebřík díky teleskopické konstrukci můžete nastavit na takovou výšku, jakou potřebujete.

Teleskopický žebřík do zahrady

Svoje využití tak najde jak v interiéru, tak i v exteriéru. Velkou výhodou je jeho skladnost. Je skutečně velmi praktický a zároveň splní svůj účel. Cena teleskopických žebříků se pohybuje od 60 do 100 eur.

Schůdky

Mezi speciální žebříky patří schůdky. Nejčastěji z hliníku nebo slitiny. Ty své využití najdou především v rámci domácnosti a při různých činnostech. Zakoupit si můžete schůdky s různou výškou. Jde buď o jednostranné, nebo oboustranné konstrukce. Cena se pohybuje od 20 do 60 eur.

Malířské schůdky - štafle

Schůdky s vyšší výškou (cca 180 cm) je možné považovat také za malířské žebříky. Lidově řečeno jde o tzv. štafle, které jsou nižší než klasický rozkládací malířský žebřík.

Všeobecně při koupi žebříku je dobré uvažovat trochu dopředu. To znamená, že i když chceme žebřík použít na určitý účel, vyplatí se myslet na to, že v budoucnosti ho ještě můžeme použít na jinou činnost než jen obírání ovocných stromů.

Oblíbené produkty

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 05.01.2019
Hodnocení článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...

Jolly hrany – zakončení obkladu do úhluJolly hrany – zakončení obkladu do úhlu

Na některé věci při rekonstrukci předem nemyslíte.   Co se týká obkládání, často to jsou ukončovací lišty. Slyšeli jste už o pojmu jolly hrany nebo tzv. kamenické rohy?