Dřevoplast jako obklad, na terasu, výrobu plotu nebo zábradlí – výhody, údržba, cena

Moderní doba nám přináší i moderní řešení. I když jsou klasické přírodní materiály nejvíc šetrné k přírodě, mají více nevýhod. Nemají tak dlouhou výdrž, je třeba je pravidelně ošetřovat a musíte dávat pozor, abyste je při běžných činnostech nepoškodili. Skvělou náhradou je dřevoplast nebo WPC (wood-plastic composite). Je to materiál, který se vyrábí extruzí. Složky materiálu se roztaví, slisují do daného profilu a specificky se ochlazují.

Dřevoplast výhody

Pokud se chcete dozvědět víc o dřevoplastu, jeho výhodách, použití, ošetřování a jak moc je tento materiál ekologický, tak si přečtěte následující řádky.

Co je dřevoplast?

Dřevoplast (WPC) se skládá převažně z dřevěné moučky nebo dřevěných vláken. Určitý podíl tam mají i termoplasty (PE, PP, PVC a podobně). Kromě těchto základních složek se do směsi přidávají barviva, pojiva, ochranné složky a jiná aditiva. Přesné složení WPC je toto:

 • 50 % dřevěné moučky, hrubost, konkrétní typ dřeva a barva závisí na konkrétní značce,
 • 45 % polyetylen nejvyššího stupně hustoty,
 • 3 % barevné pigmenty,
 • 2 % jiná technologická aditiva, pro lepší vlastnosti materiálu,
 • Pod 1 % se nacházejí složky jako UV stabilizátory, prostředky proti hnilobě, látky na ochranu před hmyzem a plísním.

(Přesné složení materiálu se může o něco lišit, záleží podle technologie, způsobu použití a konstrukčního určení výrobce.)

Jednotlivé profily se mohou použít na fasádní obklady staveb, ploty, jako podlaha na terasu, ale je i množství dalších řešení. Nejdříve se tento materiál začal používat jen v Severní Americe, ale byl tolik oblíbený, že se rozšířil i na ostatní kontinenty. Cílem vývoje tohoto materiálu bylo, aby byly využité jen dobré vlastnosti dřeva a jeho nevýhody se použitím syntetického materiálu odstranily. Výsledný materiál si ponechal efekt dřevěného povrchu, ale vlastnosti toho syntetického.

Proč si obstarat dřevoplast

Když přemýšlíte o použití dřevoplastu na terasu nebo na obklad, zajímáte se v první řadě o konkrétního výrobce a kvalitu materiálu. Je dobré, když se na všechny tyto informace zeptáte přímo na prodejně. Dalším parametrem je cena (za m2 je to cca 40 a víc eur) – nedejte se nachytat na levné „napodobeniny“, které nemají všechny výhody dřevoplastu. A co všechno získáte investicí do ověřené značky a kvalitního profilu z dřevoplastu?

 • Minimální náklady a čas na péči – péče o dřevoplast je minimální. Spočívá jen v tom, abyste ho občas opláchli vodou od těch nejhrubších nečistot. Mastné skvrny můžete odstranit saponátem. Dvakrát do roka byste se měli zaměřit na odstraňování prachu ze škár. Nemusíte se trápit s olejováním, natíráním ani impregnací.
 • Vysoká odolnost materiálu – díky optimálnímu složení materiálu a přimíchaným aditivům je dřevoplast odolný proti dešti, sněhu, mrazu, UV záření, škůdcům i plísním. Desky jsou minimálně savé a jsou odolné i proti chemickým přípravkům či slané vodě.
 • Dlouhá životnost – oproti klasickým dřevěným podlahám a povrchům má dřevoplast několikanásobně delší životnost. Tím, že odolává všem klimatickým vlivům a obvyklému zatížení bez poškození, vydrží i 20 let.
 • Menší zátěž pro přírodu – nejde o klasické dřevo, proto materiál nemusíte často měnit a tím pádem vytvářet větší odpad. Kvalitní dřevoplasty neobsahují ani toxické látky, díky čemuž se dají recyklovat. Navíc klasické dřevo je třeba ošetřovat chemikáliemi, aby se prodloužila jeho životnost. S tím se u dřevoplastů nesetkáte.
 • Protiskluzový podklad bez třísek – když si zvolíte dřevoplast na terasu, tak se nemusíte bát třísek ani rozštěpnutí. Tento protiskluzový povrch je zároveň velmi příjemný na dotek, takže je vhodný i pro batolata.
 • Jednoduchá manipulace – stejně jako dřevo i dřevoplast se dá jednoduše navrtávat, zkracovat nebo seřezávat. Navíc tento materiál má navrch s ohýbáním po zahřátí. To je ideální, když používáte dřevoplast do obloukových tvarů u bazénů nebo okolo schodů.

Terasa z dřevoplastu

Výhody dřevoplastu oproti dřevěným deskám

WPC se používá hlavně jako podlaha na terasy. Použít můžete i dřevoplast na balkon. Investice bývá vyšší, takže byste si měli dobře promyslet, zda vsadíte na klasické dřevo, nebo vyzkoušíte dřevoplast. To, že použijete WPC, ještě neznamená, že si zajistíte trvanlivost. Důležitá je i precizní montáž. Pokud se ještě nemůžete rozhodnout, tady máme pro vás srovnání dřevěných desek a dřevoplastu.

 • Dřevo časem začne ztrácet barvu, desky se začnou kroutit a praskat. Proto je potřebné předešlý nátěr zbrousit, ošetřit a potom nanést nový. U dřevoplastu není nátěr potřebný, nekroutí se a nepraská.
 • Klasickou vlastností dřeva je praskání a vrzání, když po něm chodíte. Toho se u dřevoplastu nemusíte bát, protože nepodléhá vlivu povětrnostních podmínek.
 • I když použijete speciální chemické nátěry, stále se do dřevěných desek může nastěhovat hmyz, plísně a hniloba. Dřevoplast, i přestože se nepoužije impregnace, těmto škůdcům nepodléhá.
 • Tím, že jsou dřevěné podlahy čistě přírodním materiálem, musíte při jejich pořizování počítat s vysokou cenou. Levnější alternativou je právě dřevoplast, přičemž vlastnosti těchto dvou materiálů jsou téměř totožné.
 • Dřevo vyžaduje každoroční údržbu, abyste prodloužili jeho životnost. V případě dřevoplastu to neplatí – tam stačí jen povrchové čištění vodou jednou za čas. Není nutný nákup drahých ošetřovacích přípravků.
 • Podlahy ze dřeva podléhají mrazu a UV záření. Tropická léta a mrazivé zimy působí na dřevěné terasy negativně. Použitím polyetylenu v dřevoplastech se tato nežádoucí vlastnost odstraní.

Nevýhody dřevoplastu

Někomu mohou nevýhody dřevoplastu tolik vadit, že se rozhodne pro klasické dřevo. Se kterými nevýhodami byste měli při nákupu tohoto materiálu počítat?

 • U dutých profilů je vyšší riziko popraskání – nevýhodou dutého profilu je, že není tak pevný a může popraskat při nedodržení správného montážního postupu.
 • Nikdy nenahradí přirozené dekory přírodního dřeva – i když výrobci dnes nabízejí opravdu věrné imitace, dřevoplast nikdy nenahradí pocit skutečného dřeva. Nebudete cítit jeho vůni.
 • Dřevoplast je hořlavější – dřevo je proti požárům speciálně ošetřované, u WPC je vyšší možnost, že se při požárech zničí.
 • Rozpálení na slunci – nepříjemnou vlastností dřevoplastu je, že se v létě při přímém slunečním záření rozpálí víc než dřevo. Bosá chůze po terase by mohla být v tomto případě nepříjemná. Vyřešit by to mohlo zastřešení terasy pergolou nebo klasickou střechou.
 • Stále jde o dřevo s plastem – plast sice vlastnosti dřeva vylepší, ale stále je to plast. Proto nelze zapomínat ani na jeho vlastnosti. Při extrémně vysokých teplotách může měnit původní konzistenci.

WPC a ekologie

Při výrobě dřevoplastu se zpracovává hmota běžných dřevin, čímž se šetří drahé exotické dřeviny pocházející z dešťových pralesů. Nejenže se díky tomu „plíce Země“ neničí, ale neznečišťuje se prostředí přepravou a zpracováním tohoto dřeva.

Plot z dřevoplastu

Protože do dřevoplastu se dřevo mele prakticky na prach, umožňuje to použití nejen nového dřeva, ale i odpadu, který by byl jinak spálený nebo vyhozený. Navíc není nutné aplikovat ochranné nátěry obkladu i podlahy z dřevoplastu, čímž se také snižuje vliv na prostředí. Pokud značka nebo výrobce nepoužívá na výrobu termoplasty, je materiál plně recyklovatelný. Proto doporučujeme zaměřit se při nákupu i na toto hledisko, abyste nevytvářeli zbytečný odpad navíc.

Pravidelná údržba dřevoplastu

Dřevoplast použitý na výrobu podlahy terasy je třeba ošetřit aspoň dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Na dřevoplastovou podlahu je ideální použít teplou vodu smíchanou s trochou saponátu. Podlahu můžete umýt starým mopem nebo použijte jemný kartáč, abyste povrch nepoškrábali. Pokud se už v drážkách podlahy zachytilo hodně nečistot, je nejjednodušším řešením použití vysokotlakého čističe. Postupujte ve směru drážek, z jedné strany na druhou a v minimální vzdálenosti 25 centimetrů.

Během jara se na terase zachycuje pyl a částečky prachu. Na tyto usazené nečistoty stačí použít jen kbelík s čistou vlažnou vodou nebo přídavkem saponátu, případně octa. Vrchní vrstvu kompozitního materiálu během roku neošetřujte žádnými chemickými přípravky, tmelem ani lakem. Je třeba si dávat pozor na posouvání těžkých věcí po WPC podlaze, nadměrné zatížení a pády ostrých předmětů.

Jak si udělat terasu s použitím dřevoplastu

Na to, aby vám terasa z dřevoplastu vydržela co nejdéle, musí být správně postavená. Chcete se pustit do této výstavby sami? Máme pro vás návod, jak při budování terasy postupovat. Terasa se vždy musí montovat na pevnou vrstvu z betonu. Podklad musí být vyrovnaný a sklon podkladu na odvodnění by měl být 5 mm/cm směrem od domu. Až po splnění těchto kritérií se můžete pustit do instalace dřevoplastu. Připravte si všechny potřebné věci (WPC profil, spony, šrouby, montážní bit, hliníkový profil a koncový kryt) a nářadí (vodováhu, metr, vrtačku, pilu s karbidovým kotoučem, přímočarou pilu a šroubovák). Postupujte takto:

 • Nejdříve položte podkladový profil, v tomto případě hliníkový. Instaluje se na pevný vyrovnaný podklad.
 • Osová vzdálenost podkladového profilu by měla být maximálně 60 centimetrů a do podkladu se upevňuje šrouby s nezapuštěnou hlavou ve vzdálenosti každých 50 centimetrů. Díru nejdříve předvrtejte a až potom vložte šroub.
 • Většinou se terasa staví hned u stěny domu nebo jiné vertikální struktury. Proto byste měli nechat mezi podkladovým profilem a stěnou nechat aspoň 5milimetrovou mezeru.
 • Použitím vodováhy pravidelně kontrolujte, zda jsou nainstalované profily v rovině. Každou desku terasy by měly podepírat aspoň tři profily.
 • Před upevněním dřevoplastové desky ji zkraťte na požadovanou velikost. Do úvahy je třeba brát také rozpínavost desek, 3 milimetry na metr. Pro dokonalejší vzhled a úhel byste měli odřezat oba konce.
 • K podpěře upevněte klip z nerezavějící oceli, profil předvrtejte a kuželovitě vyhlubte, aby se daly šrouby uchytit. První deska se umístí zasunutím do prvního profilu. Potom nasuňte a přišroubujte fixační spony.
 • Při čelním střetu dvou desek použijte další podpěru a dvě spony. Podél lišty nechávejte mezeru 10 milimetrů a příčně 4 milimetry. Abyste předešli vzniku škár, můžete použít celé desky.
 • Podlaha by měla být zakončená plnou deskou nebo deskou ořezanou na přesné rozměry. Před aplikací ukončující lišty se musí zaříznout desky rovně s terasou. Potom upevněte koncový profil. Přichytává se šrouby do podpěrných profilů, 30 centimetrů od sebe. Na závěr se ujistěte, že jsou lišty dobře upevněné k podpěrám po celé délce.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 25.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.8%)

V této kategorii najdete i:

Biomasa jako zdroj energie – výhody a nevýhody topení biomasouBiomasa jako zdroj energie – výhody a nevýhody topení biomasou

Topení biomasou se dostává do popředí, a to díky své uhlíkové neutralitě, čímž výrazně konkuruje tradičním fosilním palivům. Jaké jsou výhody topení biomasou?

Dřevěné brikety vyhřejí váš domovDřevěné brikety vyhřejí váš domov

Hoření smrkového dřeva v krbu je oblíbeným způsobem, jak rychle vytvořit teplo a útulnou atmosféru v místnosti. Jaké jsou další výhody používání dřevěných briket?

Kyselé, kvašené, nakládané zelí, zavařené zelí na sladko, s červenou řepou, v sladkokyselém nálevu – receptyKyselé, kvašené, nakládané zelí, zavařené zelí na sladko, s červenou řepou, v sladkokyselém nálevu – recepty

Jak nakládat zelí, jak uchovat zelí prostřednictvím zavaření? Podívejte se na recepty na nejlepší zavařené a kvašené zelí.