Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

Barvy. Víte, že ne všechno, co nazýváme tímto slovem, barvy skutečně jsou? Barvy jsou všude kolem nás. Barvy používají děti při výtvarné výchově, ale také profesionální malíři-natěrači.

Sedm různých interiérových barev

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Oblíbené interiérové barvy

Barvy, s nimiž se setkáte

Barva je proto barvou, protože je barevná. Obsahuje pigment, díky kterému se od sebe jednotlivé odstíny liší. Modrá, zelená, žlutá. Jaká se líbí vám? Složení barev a jejich použití není stejné. Pro lepší přehled jsme je seřadili podle abecedy. Do seznamu jsme přidali také laky či ředidla, tedy věci, s nimiž se u barev a malování běžně setkáte. Rozdělujeme je na:

Akrylátové barvy

Jsou to barvy, které se ředí vodou nebo rozpouštědlem. S ředěnými vodou se lépe manipuluje, ale ředěné rozpouštědlem mají lepší výdrž a lépe odolávají vnějším vlivům.

Malování stěny modrou barvou

Akrylové barvy

Nějvětší využití mají v umělecké sféře. Jednotlivé barvy se dají mezi sebou míchat, rychle zasychají a tím v malířství ohrožují olejové barvy. Ředí se vodou, ale když vyschnou, už je vodou nesmyjete.

Alkydové barvy

Barvy, které schnou pomocí sikativ, látek, které schnutí urychlují. Jejich základ tvoří alkydové  živice, jsou odolné a pomalu vytlačují olejové barvy. Dobře kryjí a dlouho vydrží. Tvoří odolný povrch, který se dobře umývá. Jsou vhodné na vnitřní i vnější použití a natírání menších ploch, jako jsou dveře či okenní rámy.

Asfaltové barvy

Využívají se na stavbách na penetraci betonu, cihel a kovu. Asfaltové barvy nemají izolační vlastnosti, na to potřebují další vrstvu. Před nanesením plochu pořádně očistěte a zbavte drobných poškození. Asfaltový nátěr vám vydrží déle.

Dostanete je v podobě penetračního  laku, který proniká do pórů, a když vyschne, k podkladu pěkně přilne. Nepoužívejte ho v uzavřených prostorech. Rozpouštědla obsahují jedy, které by vám mohly ublížit. Její další podobou je emulze, která zůstává na povrchu. Do podkladu neproniká. Někdy se často používal horký  asfalt, ale dnes se používá už jen ve výjimečných případech. 

Disperzní barvy

Pod tímto názvem se skrývají všechny barvy ředěné vodou. Polymer se smíchá s vodou a po jejím odpaření vznikne na povrchu krycí film.

Různé odstíny barev

Emailové barvy

Jsou to všechny barvy, které mají pigment a používají se na vrchní nátěr.

Epoxidové barvy

Nejčastěji jde o dvousložkové laky nebo tmely, které obsahují epoxidové živice. Na to, aby ztvrdly, potřebují tužidlo nebo tvrdidlo. Z epoxidových živic se vyrábějí různé hmoty – rozpouštědla, dvousložkové nátěrové hmoty, ale také vodou ředitelné barvy a laky. Řadí se mezi mechanicky a chemicky nejodolnější barvy na trhu.

Fermežové barvy

Jde o olejové nátěrové hmoty a nejčastěji slouží na impregnaci různých podkladů. Na jejich výrobu se používá lněný nebo jiný rostlinný olej. Emaily potom vznikají přidáním živic. Z trhu se pomalu vytrácejí a nahrazují jejich syntetické barvy, proto je v každém obchodě už nenajdete.

Chlorkaučukové barvy

Jsou to nehořlavé barvy, které odolávají vodě, kyselině a louhům. S vyššími teplotami se nekamarádí. Využívají se na natírání bazénů nebo žump.

Jednovrstvé barvy

Tyto barvy se neroztékají a vytvářejí souvislou vrstvu. Vrchní nátěr už nepotřebují. Setkáte se s nimi pod názvem samozákladová barva nebo barva 2v1.

Růžová barva se štětkou

Lak

Vytváří ochrannou vrstvu a chrání předmět před vnějšími vlivy. Je průhledný, takže nemění jeho původní barvu. Jsou interiérové a exteriérové. Exteriérové mají ochranné složky proti UV záření.

Latexové barvy

Latex je syntetická nátěrová hmota, která se ředí vodou, rychle zasychá a používá se na podklady, které sají. Latexová barva je nehořlavá.

Lazurovací lak

Mění charakter natřeného předmětu, zejména když nanesete víc vrstev. Použít ho můžete i na čisté dřevo. Jemně mu změní odstín a chrání ho před vnějšími vlivy. Existují i takové lazury, které dřevo neuzavřou a nechají ho volně dýchat. Tenkovrstvá lazura se používá i jako napouštědlo.

Lihové barvy

Hlavní složkou těchto barev je líh, proto velmi rychle schnou. Nejčastěji slouží na moření a lazurování dřeva.

Napouštědlo

Napouštědlo chrání dřevo před dřevokaznými houbami, plísněmi, případně živočišnými škůdci.

Nitrocelulozové barvy

Seznamte se s barvami, které rychle schnou a jsou hořlavé. Najdete je i pod názvem acetonové barvy. Z nitrocelulozy se vyrábí velká škála barev, laků a elastických nátěrů. Nejsou určené na práci v interiéru.

Zelená exteriérová barva na dřevo

Nitrocelulozové (acetonové) laky

Používají se na interiérové nátěry. Dnes je snadno nahradíte vodou ředitelnými laky.

Olejové barvy

Pigmenty barev se míchají s rostlinným olejem, většinou lněným a nejčastěji se používají ve výtvarném umění. Můžete podle potřeby míchat. Tyto barvy dlouho schnou a olej jim po zaschnutí dodává vysoký lesk.

V pracovním prostředí se používají jako základní barvy. Jejich nevýhodou je, že dlouho schnou. Nanášejí se ve velmi tenkých vrstvách, ale stále musíte počkat, až ta předcházející vrstva pořádně zaschne.

Penetrační nátěr

Tento nátěr se dostane co nejhlouběji do podkladu, zpevní ho, sníží jeho savost a zvýší přilnavost následujících nátěrů.

Pigmenty

Dodávají nátěrům barevný odstín. Jsou to malé nerozpustné částice přírodních nebo umělých sloučenin. Mohou být tekuté nebo práškové.

Pojiva

Udržují pigmenty a ostatní součásti nátěrů pohromadě. Tvoří základní složku barev.

Polyesterové barvy

Nenasycené polyesterové živice barvám dodávají stálost při vyšších teplotách nebo při jejich častém střídání. Nejčastěji jsou práškové a na to, abyste je nanesli, potřebujete speciální zařízení.

Polyuretanové barvy

Jsou to barvy, které obsahují plasty. Jsou odolné proti různým vrtochům počasí, proto se jimi nejčastěji natírají střechy, betonové plochy či železné a dřevěné konstrukce. Většinou jsou dvouzložkové barvy, které na vytvrzení potřebují tužidlo. Díky němu je barva odolnější a trvanlivější.

Natírání podlahy polyuretanovou barvou

Práškové barvy

Neobsahují žádná rozpouštědla a nanášejí se stříkáním. Jedna vrstva většinou stačí. Souvislá matná, lesklá nebo strukturovaná vrstva vznikne vypalováním při teplotě 200 °C.

Ředidla

Už po přečtení názvu vám je určitě jasné, že jejich úlohou je ředit. K jednotlivým barvám musíte vybrat to správné, jinak s barvou nebude komunikovat a vy při malování nedosáhnete očekávaný výsledek. Jsou označené dohodnutým kódem a mezi nejpoužívanější patří:

 • C 6000 – ředí nitrocelulozové barvy
 • H 6000 – ředí chlorkaučukové barvy
 • L 6000 – ředí lihové barvy, čistí a odmašťují
 • S 6001 – ředí rychleschnoucí syntetické barvy; ředěné barvy jsou vhodné pro nanášění stříkací pistolí
 • S 6002 – ředí syntetické barvy; ředěné barvy jsou vhodné pro nanášení štětcem a máčení předmětů
 • S 6003 – ředí syntetické vypalovací barvy
 • S 6005 – ředí syntetické barvy nanášené jakýmkoliv způsobem
 • S 6006 – ředí syntetické a olejové barvy zasychající při běžných teplotách; ředěné barvy jsou vhodné pro nanášení štětcem
 • S 6010 – ředí syntetické reaktivní dvousložkové barvy
 • S 6023 – ředí syntetické, vypalovací a tepané emaily
 • S 6300 – ředí epoxidové dvousložkové barvy
 • S 6900 – ředí syntetické laky
 • S 6904 – ředí impregnační laky
 • U 6000 – ředí polyuretanové barvy zasychající při běžných teplotách
 • U 6002 – ředí polyuretanové a akryluretanové barvy
 • U 6051 – ředí polyuretanové barvy (U 2061), laky (U 1051) a emaily (U 2081) zasychající při běžných teplotách
 • S 6900 – ředí syntetické laky
 • S 6904 – ředí impregnační laky
 • U 6000 – ředí polyuretanové barvy zasychající při běžných teplotách
 • U 6002 – ředí polyuretanové a akryluretanové barvy
 • U 6051 – ředí polyuretanové barvy (U 2061), laky (U 1051) a emaily (U 2081) zasychající při běžných teplotách

Vodou ředitelné (disperzní) barvy

Jejich výhodou je rychlé zasychání, dobré ředění. Dobře se s nimi pracuje, protože se snadno rozetírají a nezapáchají. Všechno, co přijde do kontaktu s touto barvou, umyjete ve vodě. Jsou ekologické.

Silikonové barvy

Základní složkou této barvy je silikon, který dobře propouští páru a je odolný vůči vlhku a vysokým teplotám. Jsou to fasádní a vypalovací barvy. Střetnete se s nimi také u automobilových výfuků nebo kouřovodů. Podklad, na který chcete barvu nanést, pořádně vyčistěte. Prodlouží to trvanlivost barvy i o 60 %. Postupujte podle návodu, který je uvedený na obalu. Tyto barvy se musí vypalovat a projít zatěžkávací zkouškou, aby snesly teploty až do 750 °C.

Suroviny

Oleje, syntetické a přírodní živice, deriváty celulózy a kaučuky jsou pro barvy základními surovinami a pomáhají jim na natřeném předmětu vytvářet souvislý film.

Syntetické barvy

Jsou to uměle vytvořené barvy na vnitřní a vnější použití antikorozní barvy i vrchní emaily. Jejich škála je široká. Patří sem barvy alkydové, epoxidované, akrylátové a další. Tyto barvy patří mezi nejprodávanější. Natřete jimi střechu, plot, ale také radiátor. Natírají se na základní barvu, ne na holý kov.

Bílá syntetická barva

Transparentní barvy

Vytvářejí průhlednou ochrannou vrstvu a patří k nim laky, fermeže a emulze.

Tužidla

Používají se u dvousložkových barev a pomáhají vytvořit chemickou reakci, aby barva vyschla a vytvořila souvislý film.

Základní barvy

Obsahují penetrační přísady nebo antikorozní látky a používají se jako první nátěr. Musí korespondovat s vrchní barvou, aby dobře přilnula. Vybírejte ji na základě toho.

Oblíbené interiérové barvy

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 25.06.2019
Hodnocení článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?

Pokažený zámek ve dveřích je problém. O tom není pochyb. Komplikace s vložkou ve dveřích dokáže nadělat pořádné vrásky. Myslíte, že okamžitě je to práce pro zámečníka? Jak vyměnit zámek...

Nejlepší rázový utahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex nebo DewaltNejlepší rázový utahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex nebo Dewalt

Rázový utahovák je dobrým pomocníkem do domácí dílny, kde dokáže nahradit vidlicové či ráčnové klíče. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný pro vaše potřeby.

Jak na silikonování vany, dlažby, umyvadla, sprchového koutu a rohů koupelnyJak na silikonování vany, dlažby, umyvadla, sprchového koutu a rohů koupelny

Výměna silikonu utěsňujícího vanu, sprchový kout nebo umyvadlo není nic, co byste nezvládli svépomocí. Přinášíme vám stručný návod, jak na to.