Elektrické pily – ocaska, okružní, kotoučová a přímočará

Elektrická pila. Jedno z dalších nářadí, které dokáže být velmi nápomocné. Každý mistr určitě ocení pomoc s pracemi na zahradě, kolem domu nebo přímo v domácnosti. Vždyť řádný kutil má mít připravené nářadí za každých okolností. Právě elektrická pila mezi takové nářadí patří. Vybrat pilu není nijak složité, ale přece je nutné vědět, podle čeho pilu vybírat. Elektrická, nebo benzínová pila? Přímočará pila, nebo spíše ocaska? Pila na dřevo, pila na kov nebo pila na cihlu nebo zdivo? Pomůžeme vám se při výběru pily zorientovat.

Jak vybrat pilu

Jakou pilu potřebujeme?

Dříve než přejdeme k samotným typům pil, je potřebné si říct, na jaký druh práce budeme pilu využívat a také jak často ji budeme využívat. V zásadě je možné rozdělit téměř každý druh pily do dvou kategorií.

  • Hobby třída je určená pro příležitostné práce v domácnosti, kolem domu nebo na chatě.
  • Profi třída je už nářadí, které se pohybuje ve vyšší cenové hladině. Je určená na vysokou zátěž a frekvenci pracovní činnosti. Jde tedy o nářadí, které je lidmi používané denně.

Typy pil

Tento segment na trhu obsahuje skutečně velké množství pil, které se liší především podle účelu, na který pilu používáme. Ve zkratce si je tedy pojďme představit.

Řetězová pila

Řetězová pila – poslouží především na práce kolem domu. Řezání stromů nebo větví. Vybírat si můžete mezi elektrickou verzí, která je určená na nenáročné práce kolem domu, zatímco výkonná motorová pila si poradí i s pořádně tvrdohlavým kmenem. Potřebné je rozlišovat také délku lišty. Jde o hodnotu, která určuje, jaký průměr je pila schopná přeřezat. Toto se týká samozřejmě i jiných pil, ale v tomto případě se setkáme s lištami s délkou od 36 do 41 cm. Určitě najdete i větší průměry, které jsou určené na skutečně profi dřevorubecké práce.

řetězová pila

Přímočará pila

Přímočará pila – tento druh pily se používá především na tvarové řezání. Funguje na principu kmitavého pohybu, který pohání úzký zoubkový list. Přímočaré pily slouží na řezání dřeva (desek), plastů, hliníku nebo plechu. Je však nutné zvolit správný list na řezání.

Přímočará pila

Kotoučová pila

Kotoučová pila – (okružní pila) pomocí rotujícího kotouče přeřežete dřevo, kov nebo plast, plech nebo porfix. Kotoučová pila si poradí s dřevěným krovem, hranoly nebo zdivem a je určená na přímý řez. Disponuje vysokým výkonem a frekvencí otáček. Okružní pila s vodicí lištou tedy zajistí přímý a čistý řez.

Okružní kotoučová pila

Pila ocaska

Pila ocaska – je určená na řez větví, plechů nebo plastů. Využívaná je také na tvarové vyřezávání otvorů nebo zářezů.

ocaska

Pásová pila

Pásová pila – jde o vysokovýkonné pily určené na zpracování dřeva. Jejich pracovní frekvence je velmi vysoká. Slouží na řezání palivového dříví nebo přesné řezání desek, krovů, kulitin nebo hranolů.

pásová pila

Lupínková pila

Lupínková pila – slouží na jemnou práci se dřevem, plastem, sádrou, plexisklem nebo plechem. Jde o druh pily, která umožňuje detailní tvarové řezání a spíše než pro kutily je vhodná pro modeláře. S její pomocí dokážete vyřezat drobné postavičky nebo písmena.

Lupínková pila

Pokosová pila

Pokosová pila – umožňuje vytváření čistých řezů, ktoré je nutné udělat při zkracování dřeva nebo plastových trubek. Za pomoci naklápěcí hlavy můžete určit sklon řezu ve dvou směrech (šikmý řez).

pokosová pila

Elektrická vs. benzínová řetězová pila

Řeč bude o řetězové pile. Ostatní typy pil nemívají benzínový pohon (mají buď elektrický pohon nebo mohou být na baterku). Při tomto rozhodování musíte především zvážit, k jakému účelu chcete pilu využívat. V případě elektrické řetězové pily musíte zvážit, že je potřebné mít přístup k elektrické síti, což může být největším minusem při práci v terénu. Avšak potěší její tišší chod a nižší cena.

Benzínová motorová pila se týká čistě kategorie řetězových pil. Ostatní druhy jsou totiž závislé na připojení do elektrické sítě. Objevují se i výjimky v případě akumulátorových pil, ale jejich výkon je málokdy dostačující. V segmentu řetězových pil však benzínová pila rozhodně vítězí. Přestože je těžší, hlučnější a práce s ní je náročnější, jejímu výkonu se elektrická řetězová pila nevyrovná ani náhodou.

Jak vybrat nejlepší pilu

Výkon je alfa a omega

Bez toho, abychom hleděli na značku, která má také vliv. Výkon je alfou a omegou každé pily. U každého druhu pily tedy platí, čím vyšší výkon, tím vyšší je i cena, ale také i kvalita práce, kterou pila odvede.

V kategorii kotoučových pil je výkon do hodnoty 1500 W považovaný za hobby nářadí a pokud tedy potřebujete profi nářadí, musíte sáhnout po pile s výkonem kolem 2000 W. V případě ocasek jsou výkony o něco menší a kvalitní pila ocaska by měla mít výkon nad 600 W.

U pásových pil je to výkon přibližně na úrovni 1200 W. Postačí i výkon kolem 900 W, ale jak jsme uvedli, jejich frekvence je často vysoká a vyplatí se investovat do výkonu. U řetězových pil se bavíme pro změnu o číslech v hodnotě 1500 až 2000 W. Pro práci v terénu (dřevorubeckou) rozhodně sáhněte po vyšším výkonu. Pily značky Stihl se řadí k vysokokvalitním zástupcům tohoto segmentu.

Přímočará pila black decker

Vybírejte spolehlivé značky

Pochopitelně nejde o malou investici a ať už chcete řezat příležitostně, nebo je to vaší prací, do takového nářadí se vyplatí investovat. Ověření výrobci jako Makita, Bosch, Hecht nebo Metabo rozhodně nezklamou. Především je nutné vědět, jaký druh pily hledám.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 12.09.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...