Helium na párty ve spreji? Super do balonů i na vdechování a změnu hlasu

Helium a dětská párty? Možná byste si spíše představili, že lepší alternativa je nafukovací hrad, kouzelník nebo klaun? Upřímně, v našich končinách se to až tak nenosí. Helium na párty dokáže, ale díky svým vlastnostem vykouzlit úsměv na tvářích mnohých dětí, ale i dospělých.

Helium na nafukování balónů na dětské párty

Létající balonky jsou skutečně oblíbené, to pozná každý rodič. A stejně tak si vaše ratolesti oblíbí i tón hlasu, jehož po inhalaci tohoto plynu mohou nabýt. S heliem se dá prožít spousta zábavy. Kromě toho, že helium ve vzduchu udrží balony, dokáže udržet i vysokou úroveň zábavy. Co je helium za plyn? Jaké jsou jeho vlastnosti? Hrozí při jeho inhalování nebezpečí? Existuje helium ve spreji?

Jaké helium na párty?

Helium a jeho vlastnosti

Helium, které má v periodické tabulce značku He a protonové číslo 2, je velmi vzácný plyn, který se na Zemi vyskytuje pouze v malém množství. Objevuje se až v zemské atmosféře, protože díky jeho nízké hmotnosti rychle vyprchává. Jde o bezbarevný plyn bez chuti a zápachu. Plyn má velmi nízkou hustotu, a proto je helium ideální pro plnění balonů. Také je součástí potápěčských kyslíkových bomb nebo se využívá jako pohonný plyn na plnění vzducholodí.

Helium se díky své nízké hustotě hodí k plnění balónů

Po vodíku je helium druhým nejvíc zastoupeným prvkem ve vesmíru. Vyskytuje se například i ve hvězdách. Helium objevil francouzský astronom Pierre Janssen. Avšak až v roce 1895 sa britskému chemikovi Williamovi Ramsayovi podařilo izolovat klasické plynné helium, jak ho známe dnes.

Na párty tyto poznatky zřejmě nevyužijete, ale právě jeho vlastnosti ho dělají specifickým a vhodným i pro tento druh oslav.

Věděli jste?

  • Helium funguje jako geologické hodiny. Za pomoci tohoto plynu geologové určují věk hornin a minerálů. Věk naší Země díky heliu odhadli na přibližně 5 až 6 miliard let.
  • Helium naši Zemi nemá rádo. Je totiž tak lehké a prchavé, že uniká do atmosféry. Naopak, Země se ho snaží za pomoci gravitace udržet.
  • Když helium ochladíte na teplotu přibližně -273,15 °C, změní se na kapalinu. Jde o jev nazývaný také supratekutost. Kapalina však nemá žádné tření. Protéká skrz sklo a přelévá se přes okraj nádob.
  • Helium se může stát i pevným. Pouze v případě, že na něj zatlačíte při určité teplotě, tlakem 834 tun na palec čtverečný. Tento tlak je téměř nemožné vyvinout.
  • Celkově se ročně na Zemi vyprodukuje více než 30 000 tun helia. A to za pomoci rozpadu radioaktivních prvků zemské kůry.
  • Helium je zdraví neškodné. Neexistuje žádná známá sloučenina helia a jiného prvku. Na jeho přítomnost v plicích reagují naše hlasivky, avšak bez toho, aby proběhla nějaká chemická reakce. Helium tedy není toxické.

Nejen helium, ale také i bohatou nabídku párty doplňků na každou oslavu najdete v nabídce ✅ eshopu heliumking.sk!

Hlasivky a helium – zaručená zábava

Tento vzácný plyn není určený pouze na dětské párty a oslavy. Hromadu zábavy si s ním dokážou užít i dospělí. Představte si takovou soutěž ve zpívání karaoke na rodinné oslavě nebo na firemní akci po dávce helia. Nepochybně se zabaví každý host. A to všechno díky tomu, jak působí helium na hlasivky. Helium na vdechování koupíte v každém dobrém párty obchodě.

Helium je na párty vždy zdrojem dobré zábavy

A proč helium mění náš hlas? Nutné je pochopit, jak fungují naše hlasivky. Pri mluvení se hlasivky chvějí a ovlivňuje je proudění vzduchu. Při mluvení jde vzduch z plic ven a tehdy vzniká zvukový projev. Vzduch má svoji hustotu a také se skládá z různých plynů (kyslík, dusík, argon, oxid uhličitý). Barva hlasu u každého z nás je jiná a ovlivněná dutinou ústní, hrdlem, zuby a způsobem řeči.

Helium má však nízkou hustotu a hmotnost. I proto velmi rychle prchá a nedokáže proudit ani reagovat s jinými plyny. Touto nízkou hustotou zapůsobí na naše hlasivky tak, že zvýší tón našeho hlasu a vznikne pisklavý hlas. Helium totiž přes hlasivky protlačí mnohem méně svých molekul a uniká rychleji.

Existuje i fluorid sírový, tzv. antihelium, které pro změnu na hlasivky působí opačně. Fluorid je hustý a těžký plyn, při jehož inhalaci vytvářejí hlasivky velmi hrubý hlas.

Může být helium zdraví škodlivé?

Samotné helium je netoxický plyn. Při inhalaci v přiměřeném množství neohrožuje vaše zdraví. Lidské tělo má dostatečnou zásobu kyslíku na to, aby dokázalo při inhalaci helia dále fungovat. Nadměrná inhalace plynu, stejně tak i v tomto případě, může způsobit problémy s dýcháním. Pochopitelně, ke kritickému stádiu dochází jen v případě skutečně vysokého množství inhalovaného plynu. Pokud byste vdechli 8 heliových balonů, můžete dokonce ztratit vědomí.

Balóny naplněné heliem jsou vždy zdrojem dobré zábavy

Helium do balonů

V dobrých párty obchodech, kde narazíte na množství doplňků, kostýmů a hraček, určitě natrefíte i na balony a heliové lahve nebo helium ve spreji. Obě varianty vám na párty poslouží stejně. Samozřejmě, pokud si chcete s heliem užít víc zábavy, helium do balonů v lahvi je lepší alternativou.

Cena heliové lahve s objemem přibližně 430–450 litrů vás vyjde na přibližně 60 eur. Sáhnout však můžete i po větším nebo menším objemu lahve. Toto množství vám vystačí na přibližně 60 balonů.

Nejen helium, ale také bohatou nabídku párty doplňků na každou oslavu najdete v nabídce ✅ eshopu heliumking.sk!

Pokud chcete helium jen na krátkou zábavu, sáhněte po heliu ve spreji. Naplníte jím sice o poznání méně balonků, ale inhalací si užijete stejné množství zábavy. Po nafouknutí balonů heliem dokážou balony vydržet ve vzduchu průměrně 6 až 12 hodin. Helium totiž prchá i přes latex. Existují i fóliové balóny, které helium izolují až 7 dní.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 09.09.2020
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hrací deka pro děti – nejlepší jsou s ohrádkouHrací deka pro děti – nejlepší jsou s ohrádkou

Děti si potřebují hrát. I ty nejmenší. Jednou z prvních hraček, o které se rodiče zajímají, je hrací deka. Neposkytuje dětem jen zábavu, ale i různé stimuly pro jeho rozvoj. Na co se při...

Dřevěné dětské kuchyňky pro děti? Nejlevnější jsou plastovéDřevěné dětské kuchyňky pro děti? Nejlevnější jsou plastové

Dětská kuchyňka není hračka určená výlučně děvčatům. I chlapci v ní rádi zkoušejí svoje kulinářské schopnosti a dokážou v ní strávit hodně času. Proč do této interaktivní hračky...

Jaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucíJaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucí

Kupujete podlahu do dětského pokoje? Malé děti tráví na zemi spoustu času, a proto byste výběr správné podlahy neměli podcenit. To, jaké faktory jsou důležité u podlah pro děti, si...