Inteligentní květináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and Grow

Moderní květináče nejsou moderní proto, že vypadají pěkně a stylově, ale proto, že jsou moudré. Ještě jste o nich neslyšeli? Inteligentní "Smart" květináče jsou v současnosti velmi populární, hlavně u lidí, kteří často cestují.

Inteligentní smart květináč

Zajíma vás, v čem jsou tak inteligentní a výjimečné? Pravdu říci, i mě zaujaly, potom šokovaly, a když jsem zjistila, jaké mají výhody, bylo mi líto, že je ještě nemám doma.

Oblíbené smart květináče

Co jsou smart květináče?

Označení smart květináče z anglického smart znamená moudrý nebo inteligentní. Jde o zajímavost, která se stává čím dál tím víc a víc trendy, protože tento květináč umožňuje vytvořit si kousek přírody přímo uvnitř v domě nebo v bytě, bez jakýchkoliv chemických zásahů. Jak je to možné? Tak, že ačkoliv vypadají jako tradiční květináče, jsou vybavené automatickým systémem zavlažování a hnojení, a některé se dokonce starají i o to, aby měla rostlinka dostatek přirozeného světla. V podstatě o všechno, co rostlinka potrebuje, se stará květináč. Prakticky se řídí sám, resp. řídí životní cyklus rostlin, proto vzniklo i další slovní spojení, a to "smart garden", tedy inteligentní zahrada, kterou si pomocí těchto květináčů můžete vybudovat.

Jak fungují?

Je několik druhů inteligentních květináčů. Všechny mají stejný cíl – postarat se o rostlinu. Základem jejich principu je: postarat se o rostlinku i bez vaší přítomnosti. Proto jsou vybavené zásobníkem vody, hladinoměrem a kabely. Díky hladinoměru víte, kolik vody je ještě v zásobníku vody. Kabely slouží k tomu, aby si rostlinka uměla tahat vodu ze zásobníku. Květináče tedy pracují na základě potřeb rostlinky. Když je žíznivá, dodají jí vodu, když není žíznivá, vody neubývá. Existují však květináče, jejichž hnací silou je elektrická energie. Ty jsou vybavené světelným zdrojem (lampičkou, která svítí na rostliny) a lampička na svícení potřebuje elektřinu.

Smart garden, smart květináč

Na to, aby všechny typy květináčů fungovaly tak jak mají, potřebují asistenci člověka. Někdo je musí poskládat, zprovoznit a zapojit do elektrické zásuvky nebo naplnit zásobník vodou. Vaším úkolem je jen zprovoznit květináč, zasadit rostliny nebo semínka a potom už můžete sledovat, jak se květináč stará o to, aby rostla. Mimochodem, nezapomeňte sem tam doplnit zásobník vody.

I inteligentní půda?

"Smart garden" není jen o inteligentních květináčích, ale také o inteligentní půdě, kterou vyplníte květináč a zasadíte semínka bylinek. Tato půda je speciálně vyvinutá NASA a rostlinstvu dodává všechno, co potřebuje, tedy dostatek živin a vláhy. Květináč je moderního vzhledu, většinou se 3 otvory pro rostlinky. Do každého otvoru dáte inteligentní půdu, vložíte semínka, naplníte zásobník vody a zapojíte květináč do elektřiny, aby se rozsvítilo světlo. Rostlinka během 2–3 týdnů "vykoukne" poprvé z půdy. Pokud je zdroj světla příliš nízko, jednoduše ho vysunete o něco výše. Tento systém pěstování a výsadby rostlin v inteligentním květináči se nazývá také pojmem "Click and Grow", který se překládá jako klikni a pěstuj.

Aeroponní květináč 

Nemusíte však vždy zvolit inteligentní půdu, dokonce žádnou, protože máte na výběr mezi inteligentní půdou, kterou umístíte do inteligentního květináče, nebo si rovnou opatřete aeroponní květináč, do kterého nepotřebujete žádnou půdu. Květináč pracuje stejně jako ty předtím, ale namísto výživné půdy používá rozprašovač živin a vody. Stačí vám semínko, na které se rozprašuje voda se živinami, a před vámi roste rostlinka bez toho, aby ji zakrývala půda.

Ovládání inteligentního květináče pomocí smartphonu

Inteligentní květináč a pěstování

"Click and Grow" květináč je ideální pro pěstování bylinek, které běžně používáte při vaření, na čaj apod. Můžete do nich umístit i některé květy. Pokud je součástí inteligentního květináče i LED světlo, myslete na růst rostliny. Bylinky jsou proto ideální, protože jsou malé a při používání je trháte. Zasaďte si např. pažitku, bazalku, koriandr a další. Nejen, že vám ochutí jídla nebo přispějí k vašemu zdraví, ale vám také oživí domov. Mimochodem, tyto květináče jsou vhodné i pro pěstování exotických rostlin, o kterých je známé, že většina z nich miluje teplo a vláhu.

Vyplatí se ho mít doma?

Myslím, že ano. Jde o moderní "vychytávku", kterou nemá kdekdo, a usnadní vám práci. Když zapomenete některé květy zalít, uschnou, když je přelejete, zahynou. Inteligentní květináč ví přesně, kolik vody rostlinka potřebuje, proto nemusíte už experimentovat s vodou a u některých květináčů ani se světlem. Samozřejmě že květináč nedisponuje jen pozitivními aspekty, ale i negativními. Jaké to konkrétně jsou?

Pěstování bylinek v smart květináči

Výhody Smart Garden

 • Jsou moderní a praktické,
 • odolné vůči povětrnostním podmínkám,
 • jednoduše se skládají i ovládají,
 • postarají se o vaše rostliny a zahradu,
 • dodávají potřebnou závlahu,
 • šetří vodu – konstrukce je navržená tak, aby voda nevytékala a aby se uvolňovala do půdy postupně. Voda se nemůže ani odpařit a nemusíte ji ani vylévat, kdyby jí bylo hodně. Rostlina si vždy vezme jen tolik, kolik potřebuje. Jde tedy o konzervovanou vodu, kterou mají rostlinky mnohem raději než tu přímo z vodovodu,
 • některé jsou vybavené světelnými diodami, které regulují světlo, a proto je můžete položit i jinde než vedle okna,
 • zachovávají živiny v půdě – když je květ zalévaný svrchu, všechna voda proteče směrem dolů a vytlačí živiny ze dna, u kořene, nahoru. Tím, že rostlina si tahá vodu ze dna květináče do celého kořenového systému, je stále vyživovaná,
 • podporují zdravé kořeny,
 • rostlinky budou prosperovat, protože jim nic nebude chybět,
 • o vaše rostliny se postarají bez vaší přítomnosti, stačí doplnit nádržku s vodou, která vystačí i na 12 týdnů a vy se nemusíte obávat, že je po návratě domů z dovolené najdete uschlé.

Nevýhody Smart Garden

 • Jedinou a asi také největší nevýhodou je vyšší cena (samozřejmě, že jsou dražší, ale i levnější květináče). Základní cena se pohybuje kolem 70 eur, ale je možné, že časem půjde dolů,
 • nevýhodou pro někoho může být i to, že je potřebné doplňovat zásobník vody.

Horký tip na závěr – inteligentní emocionální květináč LUA

Pokud jste si mysleli, že když vám při zjištění, co je to inteligentní květináč spadne čelist, potom vám Smart květináč LUA vyrazí dech. Je mnohem víc než jen inteligentní květináč. On si s vaší rostlinkou vypráví a následně vám tlumočí, co vám chce rostlina říct. Šílené, že? LUA má v sobě zabudované 4 senzory, se kterými komunikuje a rozeznává 6 pocitů, které dává najevo na obrazovce květináče. Je to žízeň, nadměrné zalévání, málo světla, nízká teplota, nemoc a spokojenost. To, jak se má a co cítí rostlinka v květináči, můžete sledovat nejen na obrazovce květináče, ale i na svém smarphonu přes mobilní aplikaci. Bláznivé je i to, že LUA je vybavená senzorem pohybu, což znamená, že na vás reaguje a sleduje vás. Její výdrž je nekonečná, ale je potřebné ji nabíjet přes USB. V závěru asi všechny zajímá, kolik tato "sranda" stojí. Cena inteligentního květináče s pocity se pohybuje od 99 € výše. Sice dosť, ale kdo by nechtěl mít takového "kámoše" doma?!

Zobrazit produkty v kategorií:


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 10.10.2020
Hodnocení článku:
(89.8%)

V této kategorii najdete i:

Zimování a péče o kaktusy a sukulenty v ziměZimování a péče o kaktusy a sukulenty v zimě

Jak pěstovat špenát v zimě, na jaře, na podzim, v květináči a na zahradě? Jak pěstovat špenát v zimě, na jaře, na podzim, v květináči a na zahradě?

Špenát je chutný, dá se zpracovat na milion způsobů, a to jak mražený, tak i čerstvý, je bohatý na vitamíny, minerály a v neposlední řadě se pěstuje neskutečně snadno. Tak proč si svůj...

Batáty – pěstování v květináči i venku na zahradě. Kde koupit sazenice batátů?Batáty – pěstování v květináči i venku na zahradě. Kde koupit sazenice batátů?

Říká vám něco název povijnice batátová? A co sladký brambor nebo batát? Tyto „pseudobrambory“ patří k nejzdravějším plodinám na světě a přestože pocházejí z tropických oblastí,...