Jak pěstovat arašídy ze semene, zpracování

Těšíte se z toho, když se rostlince, kterou máte doma, daří? Určitě ano, vždyť zjevně se o ni staráte dobře a jí se to líbí. Ale určitě máte ještě větší radost, když si vypěstujete nějaké citrusové ovoce nebo exotickou rostlinu. To je už opravdu něco, protože to nedokáže kdokoliv. Zkoušeli jste to už s arašídy?

Pěstování arašídů

Možná budete překvapení, že pěstování arašídů na Slovensku není nijakou novinkou a navíc to není ani tak náročné. My vám prozradíme, jak si doma vypěstovat arašídy tak, abyste kolem podzimu mohli jíst svoje první podomácku vypěstované arašídové oříšky.

Kdo nezná arašídy?

Arašídy jsou zdomácnělý název exotické rostliny, která se ve skutečnosti jmenuje podzemnice olejná, latinsky Arachis hypogaea, lidé tuto rostlinu často označují také pojmem burský oříšek.  Je to hybrid, který se svévolně nikde nevyskytuje, tedy ve volné přírodě ho nenajdete. Údajně se poprvé podařilo vypěstovat arašídy v oblasti Jižní Ameriky, která se pokládá i za jejich "mateřskou zemi". Ve velkém množství se pěstují v tropickém a subtropickém pásmu. Přestože všichni známe arašídové oříšky, pravdou je, že arašídy se neřadí do kategorie ořechů, ale mezi luštěniny, protože jsou ukryté v lusku podzemnice olejné.

Jak vypadají a jak rostou arašídy?

Všichni, kteří už jedli arašídy, určitě vědí, jak vypadá, ale nevědí, jak vypadá rostlina, která arašídy plodí. Jde o rostlinu, jejíž vzhled do velké míry závisí na prostředí, kde roste. Pokud ji pěstujete v květináči, bude menší než v záhonu na zahradě. Všeobecně dosahuje kolem 50 cm a může mít krátké větvičky nebo dlouhé, které leží u země (připomíná hrách). Stonek je hrubší, pokrytý drobnými chloupky. Na hlavním stonku vyrůstají malé stonky s oválnými složenými lístky. Mezi listy, na ramenech, kvetou malé samoopylovací květy, které jsou žluté až oranžové barvy. Podzemnice kvete přibližně 2 měsíce, a to v období kolem května, června. Plodem je podlouhlý lusk dlouhý cca 35 mm, který v sobě ukrývá 2–3 semínka, která jsou nám dobře známá, jsou to arašídy. Celý proces růstu, od výsadby až po sběr úrody, trvá přibližně 5 měsíců.

Podzemnice olejná, arašíd

Magické květy arašídů

Pegging je mimořádná funkce, u které se z opyleného květu stává arašídový zárodek. Stonek, na kterém je, resp. byl květ, roste směrem dolů do půdy, kde se dál vyvíjá a dozrává ve formě arašídů v lusku. Jedna rostlina dokáže vyprodukovat až kolem 40 schopných lusků.

Pěstování arašídů

Podzemnice olejná patří mezi jednoročky a pěstuje se hlavně pro výbornou chuť svých plodů. Lidé všech věkových kategorií si arašídy oblíbili i díky skvělému nutričnímu složení. Jí je sportovci, lidé s vysokým cholesterolem a ti, kteří drží redukční dietu. Buďte však opatrní, protože arašídy mají poměrně hodně tuků, ve větším množství z nich můžete i nepěkně přibrat. Při pěstování arašidů je zajímavé, že všichni nezkušení pěstitelé očekávají plody nad zemí, ale ve skutečnosti se semena (plody) nacházejí v zemi. Nejlepší období na pěstování arašídů je od ledna do května, a to hlavně uvnitř bytu. Je sice pravda, že je lze pěstovat i venku jako letničku v květináči, ale na noc musí jít i tak dovnitř. Proč? Dozvíte se dál.

Stanoviště

Podzemnice olejná je teplomilná rostlina, pocházející z oblastí Jižní Ameriky, což znamená, že miluje teplo, slunce a vlhko. Neměli byste ji nechávat venku během chladných dní a ani v létě během chladných nocí. Má ráda teplotu od 20 °C do 25 °C, bezvětří a vlhkost vzduchu kolem 55 %. Miluje slunce, ale ne přímé. Doporučuje se umístit ji na parapetu jižního okna, kde má dostatek přísunu denního slunečního světla. Při manipulaci s teplem buďte opatrní, pokud teplota klesne pod 15 °C, bude chátrat. Když větráte, zajistěte, aby se nenacházela v průvanu, protože v teplé místnosti může vlivem vánku dostat nečekaný tepelný šok.

Sběr arašídů

Zálivka

Arašídy mají rády vláhu, ale netouží být zase promočené. Malé výhonky je nutné zalévat 1krát za den. Během vegetačního období vyžadují víc vody a vláhy než mimo něj. Mají rády vlažnou vodu, která stála několik dní ve sklenici. Pokud je rostlina dospělá, zavlažování se o něco málo snižuje a zaměřuje se na zajištění potřebné výživy, hlavně na vápník v půdě. Pozor na promočení, protože ačkoliv má vodu ráda, nesnáší mokro, proto na přísun vody používejte rozprašovač. Během kvetení ji už nezalévejte, aby se nenarušilo opylování. Konec vegetačního období zjistíte jednoduše tak, že rostlinka postupně začíná usychat.

Půda

Podzemnici se nedoporučuje sázet v exteriéru přímo do půdy, protože na to, aby se v ní uchytila, není naše podnebí vhodné. Pokud jste se i tak rozhodli pro arašídovou sadbu venku, budete určitě potřebovat skleník a mnoho květináčů, protože potřebuje teplou zemi během celého dne i v noci. Pokud i přesto trváte na vnější výsadbě, předpěstujte rostlinky uvnitř. Podzemnice má ráda půdu, která udržuje vláhu, ale ne příliš. Vláhu musí půda i dobře propouštět a navíc musí být propustná i pro růst ořechů. Lusky, arašídy nebudou růst v půdě, pokud je bude omezovat nepropustnost, proto ji pravidelně kypřete. Používejte humózní půdu, písčitou a lehkou, může být i rašelina.

Sázení arašídů / podzemnice olejné

Hnojení

Podzemnici olejnou není třeba hnojit. Když však vidíte, že se jí nedaří, hnojte jen v období kvetení, to je přibližně 2 měsíce kolem května. Používejte na to běžné univerzální hnojivo, jako je např. Kristalon Plod a květ, které stojí do 5 € za 500 g. Používejte tak jednou za týden, a to jako součást poprašování vodou. Mějte na paměti, že méně je někdy víc, takže opravdu poprašujte jen minimálně, aby se nenarušil samoopylovací proces.

Jak sázet a přesazovat

Rostlinu podzemnice získáte právě z arašídů, tedy ze semena. Je možné si je opatřit na internetu nebo v prodejnách s osivem a stojí kolem 1,50 €. Určitě nejde o arašídy, které si koupíte v supermarketech. Zasejte je asi 1 cm hluboko do vlhkého výsevného substrátu, nejideálnější je kokosové vlákno, a zakryjte průhledným sklem, abyste zajistili dostatek tepla. Asi každý 2. den je na 2 hodiny odkryjte. Udržujte vlhké prostředí, ale ne mokré, používejte rozprašovač. Po vyklíčení, které trvá asi 10 dní, je odkryjte úplně a přesaďte do většího květináče, cca do hloubky palce.

Rozmnožování

Jednou z možností, jak rozmnožit arašídy, jsou semena. Semena se na podzemnici olejné objevují od ledna do října, takže máte mnoho času na to, abyste si udělali hotový arašídový záhon. Semena získaná z půdy jsou zároveň také plody této rostlinky. Jsou to klasické arašídy, samozřejmě oloupané, které vložíte do speciálních zakořeňovacích tablet nebo do květináče (hned od začátku zvolte větší květináč, aby mohly plody růst).

Pěstování arašídů v květináči

Kdy se provádí sběr arašídů?

Je přibližně čas podzimu a váš zdroj arašídů začíná schnout a odumírat. Nemějte strach, je to přirozené stádium a pro vás je to významný okamžik, protože právě tehdy je čas na posbírání své oříškové úrody. Dělejte to opatrně, pokud je pěstujete venku, podryjte je a vytáhněte způsobem jako při sklizni mrkve. Očistěte je od zeminy a uskladňujte je na suchém místě, aby nezplesnivěly. Teplota během sušení by měla být dost vysoká, ale určitě menší než 30 °C. Můžete je jíst syrové, ty jsou nejzdravější, ale můžete si z nich připravit i klasické pražené arašídy, které znáte ze supermarketů.

Jak připravit ty nejlepší pražené arašídy?

Máte chuť trošku mlsat? Připravte si domácí pražené arašídy. Je to rychlé, jednoduché a tak dobré. Potřebujete na to jen vyloupané arašídy, máslo a sůl. Postup je jednoduchý, na rozehřáté máslo v pánvi dáte arašídy, opražíte je asi 10 min. a nakonec je posolíte. Dobrou chuť.

Choroby, škůdci a jak je zlikvidovat?

Podzemnici olejnou nijak mimořádně škůdci nevyhledávají, obzvlášť když ji máte uvnitř. Co se však může stát, je, že semena zplesniví vlivem špatného zavlažování. Půda by měla být vlhká, ale ne mokrá, protože při vlhkém prostředí vznikají plísně, které se poměrně dost rychle šíří, a kromě plísní napadených plodů napadá i rostlinu, kterou je poměrně těžké zachránit. Pokuste se nezalévat, aby půda vyschla. Právě toto je jeden z důvodů, kdy se víc doporučuje rosení rostlin namísto zalévání. Druhým opačným případem je, když je rostlina suchá, žíznivá. Poznáte to tak, že listy mimo času opadávání (přibližně na podzim) žloutnou a opadávají. Tehdy je potřebné zvýšit závlahu, ale ne nárazově, ale postupně.

Sklizeň arašídů, sběr arašídů

Když už jsme u těch škůdců, velmi častým škůdcem, nejen u arašídů, ale i u jiných rostlin, jsou nepříjemné mšice. Prvním krokem, který může, ale nemusí pomoci, je osprchovat rostlinu studenou vodou. Pokud to nepomůže, použijte postřik proti mšicím. Nejlepší je insekticidní mýdlo nebo zahradnický olejový sprej. Je mimořádně účinný a navíc neškodí příliš rostlinám.

Nebezpečné arašídy?

Arašídové oříšky se řadí do top nejčastějších alergenů světa. Lidem extrémně citlivým na arašídy mohou v některých případech přivodit i smrt. Většinou se tato alergie projevuje hlavně proto, že organismus člověka, resp. jeho imunita omylem považuje arašídové proteiny za škodlivé látky, kterých je v arašídech poměrně dost. Alergie se může projevovat jen po přímém kontaktu, tedy přes konzumaci, ale i nepřímo. Některé osoby pociťují příznaky i v případě, když se o tuto rostlinu otřou nebo jsou blízko rostliny a dýchají vzduch okolo ní. Pokud jste tedy silným oříškovým alergikem, raději je nepěstujte, nakonec, kdo by je pěstoval, když je na ně alergický, že?!

Tip na závěr

  • Podzemnice olejná má květy, které se opylují samy. Pokud chcete zvýšit počet zakořeněných lusků, malé žluté květy, ukryté pod listy, opylte štětcem. Tímto způsobem máte šanci získat víc úrody.
  • Pro zvýšení klíčivosti dejte semínka na 12 hodin do teplé vody.
  • Snězte každý den 40 g natural arašídů a snížíte riziko vzniku a rozvoje cukrovky II. typu, snížíte si tak hladinu špatného cholesterolu, doplníte si zdravé omega-3 mastné kyseliny, budete veselejší a s krásnou pokožkou.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 14.05.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(92.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.