Jak pěstovat bambus štěstí

Rostlina pochází z tropických pralesů západní Afriky a jihovýchodní Asie. Ve skutečnosti však bambus štěstí, nazývaný také lucky bamboo či dracena braunii, není pravým bambusem.

Bambus štěstí

Patří mezi palmy, což potvrzuje i jeho vzhled. Péče o něj vůbec není náročná a hravě to zvládne každý. V mnoha kulturách je právě tato palma symbolem štěstí a odvahy a také znakem ryzího přátelství.

Dva způsoby pěstování

Při pěstování bambusu máte dvě možnosti. Buď ho umístíte do klasického substrátu v květináči, nebo do vody. Pokud se rozhodnete pro první možnost, je vhodné zajistit si kamínky. Ty rostlinu udrží na místě, poskytnou jí stabilitu a lepší podmínky na vývoj. Vodu nalejte minimálně po kořínky rostliny.

Pěstování v substrátu má určité výhody i nevýhody. Design bude o něco méně efektivní, ale zato je tu delší životnost rostliny. Bambus zasaďte do substrátu, který si připravíte z písku, rašeliny a hlíny.

 

Zálivka a hnojení

V substrátu

Pokud si zvolíte pěstování v substrátu, bambus zalévejte měkkou a odstátou vodou. Zalévejte do té míry, aby půda byla jemně vlhká, ne promáčená. Velkou výhodou je drenáž, kterou jsme vytvořili v květináči. Směs písku, hlíny a rašeliny zabrání přemokření rostliny.

Ve vodě

Rostlinu nechte ponořenou ve vodě a hladinu udržujte do takové výšky, aby kořeny byly vždy namočené. Je vhodné vyměňovat vodu jednou týdně, přičemž nezanedbávejte ani péči o nádobu. Aspoň jednou měsíčně ji spolu s kamínky umyjte a stonek opláchněte vodou. Pokud máte rostlinu umístěnou v chladnější místnosti, snižte její zálivku.

Pěstování Bambusu štěstí ve vodě

Hnojení při pěstování bambusu není nezbytné. Pokud s ním začnete, pamatujte, že to není třeba přehánět, abyste rostlince víc neuškodili než pomohli. Na hnojení použijte tekuté hnojivo, které neobsahuje vápno. Doporučuje se hnojit od jara do podzimu v průměru jedenkrát za 14 dní.

Umístění

Bambusu štěstí vyhovují teploty od 18 do 32 °C. Umístěte ho na světlé místo, žádný stín ani přímé slunce mu neprospívají. Protože pochází z oblasti tropických dešťových pralesů, vlhký vzduch v místnosti mu vyhovuje. Pamatujte však na to, že pokud ho umíestíte na chladné a vlhké místo, začne vám hnít a rostlina pomalu odumře.

Řez a aranžování

Pokud na vašem bambusu zežloutnou listy, určitě se nebojte je zasřihnout. Použijte k tomu nůžky, které si předem sterilizujete a poté uděláte řez. V případě, že jsou škody větší, můžete ořezat i celý stonek. V případě menších škod se zaměřte na odstranění listů nebo poškozených částí.

Bambus štěstí, který potřebuje sestříhat

Aranžování bambusu štěstí můžete dokonale přizpůsobit vaší fantazii. Je však nutné pracovat s mladým bambusem, dokud jsou stonky ještě ohebné a dají se snadno tvarovat.

Zatočené stonky

Snadný trik, kterým dosáhneme, aby byl bambus dokonale zatočený, je pomocí krabice. Na jedné straně vytvořte otvor, krabici umístěte na bambus a květ natočte ke světlu. Příležitostně bambus otáčejte, buďte však trpěliví. Výsledky se nedostaví hned.

Dalším jednoduchým trikem je spojit vícero bambusových stonků k sobě pomocí drátku nebo různých ozdob. Stonky se propletou a vytvoří dokonale ozdobný bambus štěstí.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 17.04.2018
Hodnocení článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování