Jak vypěstovat bonsaj ze semen, kdy přesadit? Stříhání, tvarování, zálivka

Pěstování bonsají se v našich končinách těší oblibě už několik roků. Toto umění pěstování a tvarování malých stromků v okrasných miskách k nám přišlo z Asie.

Jak vypěstovat bonsaj

Plánujete si tuto miniaturní rostlinku koupit, nebo vypěstovat ze semen? Naučíme vás, jak je potřebné ji zalévat, upravovat a co všechno potřebuje.

Substráty a hnojivo na pěstování bonsají

Co je bonsaj?

Bonsaj je miniaturní stromek nebo keř, který se pěstuje v malých okrasných miskách buď na zahradě, nebo v interiéru. Bonsaj svůj tvar získává pečlivým tvarováním větví i kořínků za pomoci drátů, provazů nebo kamínků. Bonsaj se tvaruje tak, aby získal zajímavý vzhled a připomínal jím zmenšenou verzi reálného stromu. I proto se pěstování bonsají pokládá za formu umění a spojuje estetiku s láskou k přírodě.

Bonsaje pocházejí z Číny, odkud se toto umění rozšířilo do Japonska. Když se Japonsko v 19. století otevřelo západnímu světu, jeho kultura, umění, tradice a s nimi i pěstování bonsají se postupně rozšířily do celého světa. Dnes jde o poměrně oblíbené hobby, které je možné brát i profesionálně a svoje schopnosti tvarování a péče o bonsaje je možné ukázat na různých výstavách a přehlídkách.

Druhy bonsají

Na pěstování bonsají se používají různorodé druhy stromů a dřevin, které je možné pěstovat v menších nádobkách. Kreativita nezná hranic. Druh dřeviny se vybírá podle podnebí, ve kterém se bude bonsaj pěstovat, ale i podle toho, zda rostlinu budete mít v interiéri nebo exteriéru. Bonsaje jsou nejčastěji listnaté dřeviny jako javor, buk, zelkova nebo wisteria, které na podzim krásně mění barvu listů. Na jaře jsou nádherné kvetoucí odrůdy, jako třešeň, japonská sakura, švestka, meruňka, fíkovník nebo rododendron. Z jehličnatých jednoznačně vede borovice a smrk a některé odrůdy bonsají zase potěší malými okrasnými plody jako kdoulovec a jasmín.

Bonsaj – borovice

Bonsaje se dělí i na základě tvaru dřeviny. Existují desítky různých tvarů, které mají svoje japonské pojmenování. Například hokidachi je listnatý bonsaj s rovným kmenem a okrouhlou hustou korunou. Moyogi má zase esovitě zahnutý kmen, přičemž z každého záhybu vyrůstá větev s lístky. Kengai má zajímavý tvar směřující dolů, podél misky, přičemž větvičky vytvářejí kaskády. Kabudachi je tvar, v němž z jednoho kořene vyrůstá 3 a víc různých kmenů a vytvářejí jednu společnou korunu.

Jak vypěstovat bonsaj ze semen

Bonsaj si nemusíte jen kupovat. Pokud se na to cítíte, můžete si ho vypěstovat i sami ze semen. Půjde sice o delší proces, ale o to zajímavější, protože se o stromek budete starat od samého začátku a vy sami určíte jeho tvar. Semínka bonsají můžete buď koupit, nebo si je nasbírat. Vhodné období na sběr je podzim, kdy si můžete opatřit semínka borovice z lesa nebo semínka kaštanu nebo javoru z parku. Pokud se rozhodnete pro kupovanou miniaturní rostlinku, připravte si min. 10 eur, za dražší rostlinky zaplatíte 100 a víc eur. Samozřejmě, cena se odvíjí od druhu, který si vyberete.

Na začátku budete potřebovat misku podle vašeho výběru, lávu nebo pemzu, kterou vyložíte spodek misky a substrát určený pro bonsaje (lze zakoupit v zahradnických potřebách). Na substrát poukládejte nasbíraná semínka s odstupem 2–3 cm a mírně je zatlačte do půdy. Nakonec vydatně pokropte vodou, nejlépe rozprašovačem. Misku položte na teplé a slunné místo, například na okno, a substrát udržujte vlhký. Rostlina začne klíčit až za 2–3 týdny, proto buďte při pěstování trpěliví.

Výběr místa

Před tím, než si bonsaj opatříte, si promyslete, kam ho umístíte. To, zda ho chcete mít venku, nebo uvnitř, ovlivní, jaký typ rostliny si koupíte. V interiéru se většině bonsají daří na jižně orientovaných oknech, kde budou mít dostatek osvětlení. To je důležité pro jejich růst, který se v tmavších místech výrazně zpomalí. Uvnitř se daří tropickým a subtropickým druhům. Umístění exteriérových druhů venku závisí na ročním období. Ať už chcete bonsaj umístit na zahradu, balkon nebo terasu, ujistěte se, že bude mít dostatek slunečního světla.

Bonsaj potřebuje pro správný růst slunečné místo

Substrát

Kvalita substrátu je pro bonsaje důležitá – potřebují totiž přísun vláhy, ale nesmějí být promočené. Vybírá se proto taková půda, která vláhu mírně zadržuje, ale ne úplně. Na bonsaje se používají speciální substráty pro bonsaje, které obvykle mají granulovanou strukturu, přičemž malým bonsajím vyhovují jemné substráty (2–5 mm) a větším dřevinám můžete dopřát hrubší granulovaný substrát (do 12 mm). Díky svým vlastnostem vyhovuje bonsajím i rašelinový substrát, který poskytne potřebnou vláhu.

Při výběru substrátu je důležité i jeho pH. Bonsajím vyhovuje pH v neutrálním rozmezí 6,5–7,5 v závislosti na druhu, přičemž když pěstujete rododendron a jiné rostliny potřebující kyselou půdu, sáhněte po substrátu s pH 5,5. Někteří pěstitelé substráty míchají s pemzou nebo podobnými materiály (láva), které mají vyhovující pH a půde pomůžou lépe odvodnit, aby bonsaj nestál ve vlhké zemině. Pokud se vám substráty míchat nechce, sáhněte jednoduše po už připraveném substrátu pro bonsaje ze zahradnických potřeb.

Substráty a hnojivo na pěstování bonsají

Výběr misky

Při zakoupení bonsaje už sice misku získáte, ale možná se při přesazení rozhodnete pro změnu. S miskou je třeba zohlednit hlavně velikost bonsaje, aby měl dostatek prostoru pro růst, ale ne příliš, aby si zachoval svůj typický bonsajový vzhled. Okrouhlé a oválné misky by měly mít zpravidla třetinu výšky bonsaje a delší obdélníkovité misky zase 2 třetiny z výšky rostliny. Design misky je už na vás, ale bonsaje se obvykle dávají do misek s nenápadnými zemitými barvami, které ladí s rostlinou a neodvádějí pozornost od samotného bonsaje.

Zálivka

To, jak často potřebuje bonsaj zálivku, opět závisí na druhu bonsaje, ale i na tom, jaké má světelné podmínky, jaká je teplota vzduchu a podobně. Frekvence zalévání se může pohybovat kdekoliv mezi 2–7x za týden. Sami však nejlépe zjistíte, kdy je voda potřebná. Stačí prstem ověřit vlhkost substrátu – když je suchý či polosuchý, bonsaj potřebuje vodu.

Bonsaj – zálivka

Bonsaj se zalévá rovnoměrně, mírným proudem odstáté vody, nejlépe pokojové teploty. Zalévá se velkým množství vody tak, aby pronikla do celého substrátu, proto po zalití nechte misku na chvíli odkapat. Další metodou je zalití ponořením do nádoby s vodou – celou misku ponořte do vody na krátkou dobu, aby substrát úplně nasákl, vyndejte a nechte odkapat. Pro bonsaj je velmi důležité, aby při polévání nasákl celý substrát, jinak byste museli polévání zopakovat několikrát denně.

Zálivce věnujte speciální pozornost v létě, při extrémních vedrech, a v zimě, kdy domácnost vytápíte. Tehdy se zemina vysuší rychleji a je potřebné častěji kontrolovat potřebu vody. Mnohým bonsajím prospívá i orosení listů prostřednictvím vody v rozprašovači, které můžete provádět tehdy, když je vzduch sušší, tedy během topné sezóny.

Světelné podmínky

Bonsaje milují světlo a potřebují ho pro zdravý růst. Proto je ideální, když je umístíte na okno, na balkon a do světlých místností. Pozor, v létě se vyhněte přímému slunci, které by v poledne mohlo bonsaje na oknech spálit. Co by se stalo, kdybyste bonsaj umístili do tmavé místnosti? V koutech a místnostech bez oken by bonsaj rostl jen velmi pomalu, květnaté druhy by zase nekvetly. Proto se před koupí bonsaje ujistěte, že ho můžete umístit na osvětlené místo.

Hnojení

Bonsaje hnojení jednoznačně potřebují, žijí totiž v malých miskách s malým množstvím zeminy a výživy, která se navíc přeléváním rychle vyplaví, proto je třeba ji doplňovat. Hnojení se mění během léta a zimy – v létě se hnojí 2–4x za měsíc, v zimě 1–2x, přičemž exteriérové bonsaje se v zimě nehnojí. Na jaře můžete sáhnout po dusíkatých hnojivech, v létě po hnojivech s fosforem a draslíkem. Na bonsaje můžete jednoduše koupit hnojivo určené speciálně bonsajím, případně jim vyhovuje i hnojivo na citrusy. V určitých fázích je můžete vyživit i speciálními hnojivy, například hnojivem na podporu růstu nebo hnojivem na podporu kvetení.

Tvarování a stříhání bonsají

Tvarování a stříhání bonsají

Na to, aby si bonsaj zachoval svůj tvar, bude potřebné jeho pravidelné zastříhávání. To je vhodné provádět od března až do září. Pokud jste si bonsaj koupili už s vyvinutým tvarem, bude to celkem jednoduché – stačí, když poodstříháte přerůstající lístky a větvičky. Zároveň odstraňte i větvičky, které jsou zlomené nebo poškozené, a větvičky, které rostou v opačném směru. Když máte mladý bonsaj, který ještě nedosáhl požadovaného tvaru, můžete mu v něm dopomoci přivázáním větviček drátkem nebo provazem v požadovaném směru růstu. Po úpravě bonsaje ho co nejdříve vydatně polejte.

Vzhled koruny můžete upravit i úmyslným zmenšováním velikosti listů. Toho dosáhnete tak, že staré listy jednoduše odstřihnete. Odstřihuje se jen list, ne jeho stonek, a stříhá se přibližně 1/7 listů, ne všechny listy. Po sestříhání vyrostou nové listy, ale už menší. Tvarovat můžete i kořeny. Kořenový bal můžete při přesazení zredukovat, a když chcete dosáhnout efekt trčících kořenů, stromek zasaďte o něco výše, aby byla vrchní část kořenů odkrytá. Pro další tvarování do nich můžete vložit například kamínek.

Přesazení

Na přesazení si připravte vždy nový substrát a misku, do které budete bonsaj přesazovat. Nový substrát bonsaji prospěje, neboť z tak malého prostoru se živiny vyčerpají rychle. Při přesazení nejdříve jemně uvolněte rostlinu ze její misky, abyste ji manévrem nepoškodili. Přesadit byste měli do misky s dírkami, aby fungoval odtok vody. Kořeny rostliny můžete zastříháním upravit a zkrátit, aby nezabíraly příliš mnoho objemu v misce.

Do misky nasypte vrstvu substrátu vhodného pro bonsaje a uložte na něj bonsaj. Ujistěte se, že je dřevina vyrovnaná a stojí tak, jak má. Její pozici můžete upevnit drátem, hlavně když chcete změnit směr růstu. Kořeny následně zasypte zbylým substrátem tak, aby se miska naplnila. Na vršek můžete nasypat okrasný štěrk nebo kamínky, ale zajímavě vypadá i mech, který zároveň indikuje, zda má bonsaj dostatek vláhy.

Jak rozmnožit bonsaj

Rozmnožování z odřezků je jedním ze způsobů, jak vypěstovat nový bonsaj. Tak, jako při pěstování ze semen, jde o dlouhodobý proces, který bude vyžadovat trpělivost. Na rozmnožování budete v první řadě potřebovat odřezky. Ty získáte buď odřezáním stonku s listy z bonsaje, nebo si můžete přinést odřezek ze stromu při procházce lesem. Větvičku odřežte šikmým řezem a ujistěte se, že jste získali asi 5–10 cm.

Jak rozmnožit bonsaj

Následně si připravte misku na bonsaje s typickým substrátem – spodek vysypte pemzou nebo lávou a zbytek pokryjte substrátem na bonsaje. Před zapíchnutím odřezků je můžete opět trochu seříznout (nejlépe v 45° úhlu), aby stonek dokázal naplno přijímat živiny a vodu. Odřezky zapichujte do připraveného substrátu a dostatečně pokropte vodou. V následujících týdnech zapustí kořeny, proto je důležité udržovat půdu vlhkou a misku uložit na teplé a světlé místo. Vyhnete se však přímému slunečnímu světlu v letním poledni.

Bonsaje v zimě

Častou chybou začínajících pěstovatelů je, když v zimě stáhnou exteriérové bonsaje dovnitř, kde projdou změnou teploty šokem. Pokojová teplota jim v zimě neprospívá – potřebují chlad. Mnohým bonsajím vnější teplota vyhovuje, protože je mráz nezničí. Proto je možné nechat je po celou zimu venku. Pokud chcete přece jen bonsaj důkladněji ochránit, obalte jeho misku fólií a zahrabte ji do země. Tak budou kořeny před mrazem lépe chráněné.

Pokud se rozhodnete bonsaj přesunout do interiéru, rozhodně ho nepoložte do obýváku k radiátoru. Bonsajím v zimě chlad vyhovuje, proto vyhledejte chladnější místnosti, v nichž se netopí, například garáž nebo sklep. Vyvarujte se vlhkých prostor jako např. koupelna. Když se venku opět oteplí a v noci budou teploty nad nulou, bonsaj raději opět vyneste na zahradu.

Jak zachránit bonsaj

Ať chcete nebo ne, každému začínajícímu pěstiteli se může stát, že jeho první pěstitelský pokus nedopadne úspěšně. Bonsaj může uschnout, získat žluté lístky a nezdravou barvu nebo začne hnít. Tak či onak, jde o výsledek nedostatečné péče. Vaším prvním krokem by v tomto případě mělo být zjištění, jaký druh bonsaje doma máte, např. fíkus nebo borovici, a nastudovat si, co konkrétní druh k životu potřebuje. Tímto způsobem nejjednodušeji zjistíte, zda jste zanedbali vodu, hnojení nebo ho umístili na nevhodné místo.

Mezi nejčastější chyby patří zapomínání bonsaj zalít, resp. zalévání nevhodným způsobem. Pokud si na bonsaj vzpomenete jednou za 2 týdny, určitě začne schnout, a to samé platí, když ho pokropíte jen minimem vody. Tuto chybu můžete identifikovat seschlými lístky a suchým substrátem. Další chybou je i přesný opak – přílišné zalévání bonsaje. To se projeví hnijícími kořínky a žloutnoucími lístky. Chybu napravíte jednodše nastudováním si, kolik vody váš druh bonsaje potřebuje, a dodržováním tohoto pokynu. Problém může být i v nevhodné půdě – pokud substrát příliš zadržuje vodu a kořeny jsou neustále v blátě, je potřebné bonsaj přesadit a použít lepší odvodňující substrát.

Nevhodné umístění bonsaje také může za jeho špatný stav. Bonsaje potřebují dostatek slunečního světla, proto když ho uložíte na skříňku v rohu místnosti, možná se vám tam bude esteticky hodit, ale určitě to neprospěje jeho růstu a vzhledu. Podobně bude reagovat i exteriérový bonsaj, který umístíte v domě – jeho listy začnou žloutnout a bonsaj začne usychat. Opět si zjistěte, jaký druh bonsaje máte, kam patří a dodržujte tyto pokyny.

Při záchraně bonsaje je nejdůležitější identifikovat důvod, proč se rastlině nedaří, a následně se o ni začít starat tak, aby měla podmínky, které potřebuje. Jeho zdraví můžete podpořit i hnojením. Pokud je váš bonsaj oslabený, je suchý nebo začíná hnít, dopřejte mu nejdříve čas na regeneraci. Až když opět nabere zdravý vzhled, je možné ho přesadit. V opačném případě byste mu způsobili další šok, který by v oslabeném stavu nemusel snést.

Substráty a hnojivo na pěstování bonsají

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 23.08.2022
Hodnocení článku:
(93.2%)

V této kategorii najdete i:

Vhodné oblečení na zahradu – gumové holínky, montérky, rukavice nebo kloboukVhodné oblečení na zahradu – gumové holínky, montérky, rukavice nebo klobouk

Povinnou součástí vaší zahradní výbavy by měl být i ochranný pracovní oděv. Víte, čím vším byste se měli vybavit, když plánujete vstoupit na zahradu, případně do dílny?

Jak správně pěstovat cviklu/červenou řepu – sázení, zalévání, hnojení, sběrJak správně pěstovat cviklu/červenou řepu – sázení, zalévání, hnojení, sběr

Jak si červenou řepu vypěstovat doma od semínka až po dozrálé kořeny? Cvikla je bezproblémová na pěstování, takže to zvládne kdokoliv.

Oleandr pěstování, rozmnožování, stříhání, choroby, přezimování. Jaké hnojivo a zeminu?Oleandr pěstování, rozmnožování, stříhání, choroby, přezimování. Jaké hnojivo a zeminu?

Oleandry jsou známé svými pestrobarevnými květy více barevných variací a exotickým vzhledem. Chcete si doma vypěstovat oleandr? Prozradíme vám, jaké podmínky mu vyhovují.