Jak pěstovat lekníny v jezírku a nádobě

Leknín anebo Nymphaea patří mezi nejznámější rostliny, které se pěstují na vodních plochách. Lidově se nazývají i vodní růže a patří do čeledi leknínovité. Vykvétají nádherným květem, který se na hladině ukazuje od června do října.

Růžovej leknín na hladině vody

Mladé listy leknínu jsou nejdříve zbarvené do purpurova a stárnutím úplně zezelenají. Kromě dekorační funkce jsou lekníny v jezírku i praktickou zásobárnou kyslíku a poskytují rybám úkryt. Navíc nám pomáhají zbavit se i nežádoucích řas, protože všechny živiny spotřebují dříve, než by se jakékoliv řasy mohly vyvinout.

Kdy lekníny kvetou

Na to, aby nám lekníny vykvetly, je nutné, aby měly dostatek světla. Je proto vhodné, aby se jezírko nacházelo na světlém místě, kde budou sluneční paprsky dopadat na hladinu jezera aspoň osm hodin denně. Pokud je jezírko nešťastně umístěné na stinném místě, je možné, že nám budou lekníny vykvétat jen ojediněle, pokud vůbec.

Lekníny kvetou od června do října. Nejdříve se pod hladinou rozvine květ, který se následně prodlužováním stonku vynese nad hladinu. Výběr správného typu leknínu je proto důležitý, mohlo by se totiž stát, že květ by zůstal pod hladinou. Během rozkvétání s květem nemanipulujeme.

 

Umístění leknínu

Nejlepším přirozeným prostředím, které pro ně můžete připravit, je jezírko. Pokud však jezírko nemáte a po leknínu přesto toužíte, můžete je umístit do nádob, které napustíte vodou. Vyhovuje jim stojatá voda s pH 6–8,5. Důležitá je i samotná hloubka vody, protože každý druh leknínu potřebuje jinou plochu a hloubku vody na svůj růst. Před umístěním do nádoby si proto tuto hloubku ověřte.

Pěstování leknínu v nádobách

Výsadba do jezera nebo nádob

Rostliny sadíme buď přímo na dno jezera, nebo samostatně do květináčů. Druhá možnost je praktičtější z důvodu snazší manipulace s leknínem. Postup je následovný. Na dno nádoby nasypeme rašelinu. Přidáme jílovitý substrát, který nasypeme asi do poloviny květináče. Zeminu obohatíme o tabletkové nebo granulované hnojivo, které podpoří růst leknínu. Do květináče uložíme leknín a dosypeme jílovitou vrstvou. Vrch substrátu vysypeme tenkou vrstvou štěrku, čímž zabráníme tomu, aby se substrát uvolňoval a kalil vodu v jezírku.

Přezimování leknínu

Přezimování leknínu si nevyžaduje mnoho práce. Květináče vyndáme z vody a přeneseme je do místnosti s teplotou minimálně 4 °C. Uložíme je do nádoby s vodou a necháme přezimovat. Lekníny přezimují i na dně jezírka. Je však nutné, abyste je zbavili listů a květináč  přesunuli do hloubky aspoň jeden metr. V této hloubce má voda teplotu přibližně 4 °C, což je pro ně ideální.

Hnojení

Hnojivo, které jsme při výsadbě přidali do substrátu, by mělo rostlince stačiť na 2–3 roky. Všeobecně platí, že to s hnojením leknínů není třeba přehánět. Pokud se vám však zdá, že rostlina slabě kvete, přestože má dostatek světla, můžete ji přihnojit. Pozor si dejte na výběr hnojiva! Ideální jsou hnojivé tyčinky, které se nevyplavují do vody.

Rozmnožování a přesazování

Je důležité, abychom kořenovou soustavu rostliny rozdělili po 3, nejpozději 4 letech. V té době je rostlina rozrostlá, unavená a nutně potřebuje přesadit. Lekníny přesazujeme začátkem jara, když ještě nejsou v úplném rozkvětu a práce s nimi je jednodušší. Rostlinu vybereme z nádoby, rozřežeme a jednotlivé části rozesadíme samostatně do nových květináčů.

Lekníny v zahradním jezírku

Spolužití rybiček s lekníny v jezírku může být někdy náročné. Zejména pokud jde o býložravé ryby, které se vám s radostí pustí do vyjedení okrasných leknínů. Je důležité, když už takové rybičky v jezírku máte, lekníny oplotit drátěným pletivem, které můžete navíc obalit zeleným plastem pro nenápadnost ve vodě.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 13.05.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování