Jak pěstovat lopatkovec?

Lopatkovec (Spathiphyllum) patří mezi krásné rostliny, které si zamilují mnozí. Pokud jste i vy projavili zájem o tento druh rostliny a chtěli byste ji mít doma, tento článek je určený přesně pro vás!

Kvetoucí lopatkovec

Kromě toho, že zjistíte, jak ho pěstovat, také zjistíte i jiné důležité rady, které vám pomohou. Rostlina s názvem lopatkovec má více než 40 druhů, které môžete doma pěstovat. Většina se však u nás nevyskytuje. Najdete je převážně v tropických oblastech Ameriky a v jihovýchodní Asii.

Substrát a hnojiva pro lopatkovec

Jak vypadá lopatkovec?

Lopatkovec dostal svůj název zejména kvůli svým listům, které vypadají jako lopatky. Rostliny dosahují výšky 20–30 cm. Jejich bílé květy jim jen přidávají na výšce. Hodí se do úplně každé místnosti v bytě nebo domě.

Jak často zalévat lopatkovec?

Během léta by se měl lopatkovec zalévat 2–3krát za týden, v zimě bohatě stačí jednou týdně. Nejdůležitější je však zkusit půdu, která by měla být jemně vlhká, ne příliš suchá. Lopatkovec preferuje vlhčí prostředí. Pokud doma bojujete se suchým vzduchem, pak nezapomínejte na pravidelné rosení listů. Pravidelné postřikování rostlině velmi prospívá. Vodu nikdy nestříkejte na květiny, protože by se mohly zničit.

Rosení listů lopatkovca

V období vegetace je vhodné jednou do týdne aplikovat hnojivo, které podpoří vitalitu rostliny a zároveň vyřeší běžnou otázku „proč lopatkovec nekvete?“. Na tento účel je vhodné například hnojivo Kristalon pro pokojové rostliny, které koupí za 100 Kč. Velmi praktické jsou i univerzální tyčinky, které stačí vtlačit do zeminy. Hnojivo v tyčinkách zabezpečí dostatečnou výživu během několika týdnů.

Jaké stanoviště zvolit?

Rostlina potřebuje dostatek slunce, které jí pomůže lépe růst. V místnosti jí proto vždy najděte místo, kde je jen málokdy během dne stín. Nevystavujte ji však přímému slunci, to jí neprospívá. Pri extrémním slunečním záření se může stát, že se na listech objeví různé hnědé až černé skvrny.

Jak přesazovat a rozmnožovat?

Během toho, jak rostlina roste, většinou se zvětšuje a někdy jí už květináč nestačí. V tom případě byste ji měli přesadit. Jak na to? Na tuto činnost byste si měli vybrat správné období – jaro.

Potřebujete na to jen substrát pro pokojové rostliny, větší květináč, do něhož lopatkovec umístíte, a pár minut času. Postup je jednoduchý: rostlinu vyberte ze starého květináče (pokud je zem příliš tvrdá, tak j nejdříve polejte a počkejte,až se voda vsákne), na dno nového květináče nasypte trochu nového substrátu, vložte do něj rostlinu a jemně dosypte potřebné množství zeminy. A máte hotovo!

Rozmnožování je opravdu velmi jednoduché. Měli byste si na to udělat čas během jara. Stačí když celý trs rostlinek rozdělíte tak, že každá samostatná rostlinka má plně vyvinutý kořenový systém.

Rozmnožování lopatkovca

Potom jednotlivé rostlinky vložte do květináčů, zasypte substrátem na pokojové rostliny, polejte a umístěte na vhodné místo.

Nemoci a škůdci

Tak jako každou rostlinu nebo květ, tak i lopatkovec může postihnout nějaká choroba, nebo dokonce i škůdci.

Někdy se může stát, že lopatkovci padají listy dolů nebo je má na koncích hnědé. To je signál, že má málo vody, nebo přesně naopak je přelitý.

Hnědé konce listů lopatkovca

Vždy předtím, než jdete zalévat tuto rostlinu, vyzkoušejte jemnou rukou jaký je substrát. Pokud je mírně vlhký, zbytečně ho nezalévejte. Jestli je naopak příliš suchý, zálivku byste měli zvýšit nebo ji dělat častěji.

Lopatkovec se všeobecně považuje za nenáročnou rostlinu, je však velmi náročný na vlhkost. Pokud jí má málo, může se stát, že mu budou hnědnout listy nebo na nich bude mít hnědé tečky. Stává se to i vám? Jednoduše ho častěji stříkejte vodou. 

Pokud lopatkovci ze dne na den svisnou listy, nejde o žádnou nemoc. Prostě si žádá závlahu. Zalejte ho a za pár hodin bude jako znovuzrozený.

Lopatkovec s klopeným listy stačí polít

Mezi velké nepřátele lopatkovce patří zejména mšice. Hlavní příčina jejich výskytu je zejména promočená půda. Právě proto pomůže, pokud omezíte zalévání. Nezapomínejte na pravidelné umývání listů (houbičkou nebo hadříkem).

Lopatkovec většinou jiné problémy nemá, a proto byste se nemuseli bát před jeho koupí, že byste s ním měli zbytečné problémy. Pokud hledáte nenáročnou rostlinu, právě jste jednu našli.

Zelené květy lopatkovce

Má váš lopatkovec najednou zelené květy? Mnohokrát se to u této rostliny stává, ale nemusíte se ničeho bát, není to žádná choroba.

Zelený květ Lopatkovca

Pokud lopatkovec kvete, máte důkaz, že je v pořádku. Jednoduše se občas stane, že květy zezelenají. Zelené květy není třeba odstraňovat, častokrát jde o signál, jímž vám lopatkovec dává najevo, že životnost květu se blíží ke konci.

Substrát a hnojiva pro lopatkovec

Autor článku

Naďa Černá

Jsem bloggerka a copywriterka, která miluje psaní článků, fotografování a práce na sociálních sítích. Kromě toho, že stále studuji a píšu, velmi...


Komentáre

09/04/2019 07:19
Jiří Jaurys

Kde ho mohu koupit ?

10/07/2019 12:24
Luc

prodávají ho v každém květinářství :)

14/01/2020 14:01
Minka Wolowitz

Lopatkovec mám už asi sedm let, miluju rostliny proto mám teď starost když začal s hnout, vlhký je dost, hnojivo má, světlo taky, stojí na okně. Vedle něj rostlina roste jako blázen, on najednou začal chradnout ????

29/07/2020 09:44
D.

Koupila jsem si lopatkovec v Ikeii, byl nádherný, najednou mu zvadly listy, asi z nedostatku vody, ale už dva dny je zalitý a nespravuje se, je po něm? Vždy jsem ho měla a nikdy nebyl problém, vždy se postavil "na nohy" ale tentokrát se mu nechce, tak nevím jestli vyhodit a pořídit nový? Vždy jsem zalévala dospodu do misky, nikdy ne shora.

30/07/2020 15:00
Redakce VeseleBydleni.cz

Dobrý deň,
ak sa doteraz vždy prebral, dajte mu ešte šancu. Niekedy len dlhšie trvá, kým sa rastlina preberie.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 09.05.2018
Hodnocení článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Echinacea – pěstování a ošetřování. Její účinky jsou neocenitelné Echinacea – pěstování a ošetřování. Její účinky jsou neocenitelné

Nejčastěji se používá při léčbě chřipky a nachlazení, ale její léčivé účinky sahají mnohem dál. Pokud ji chcete poznat a možná i pěstovat doma, pozorně čtěte. 

Co odpuzuje berušky? Babské rady, které vám pomůžouCo odpuzuje berušky? Babské rady, které vám pomůžou

"Beruško, beruško, ukaž mi, jaké bude počasí!" je slovní hříčka, kterou zná asi každý člověk ze svých dětských let. Tento milý červený brouček s černými tečkami je však "díky" berušce...

Jak doma pěstovat masožravé rostliny?Jak doma pěstovat masožravé rostliny?

Láká vás pěstování masožravých rostlin? Na světě existují stovky druhů masožravých rostlin, a proto vám přinášíme souhrnný návod na to, jak si je vypěstovat i ve zdejších končinách.