Jak pěstovat lopatkovec?

Lopatkovec (Spathiphyllum) patří mezi krásné rostliny, které si zamilují mnozí. Pokud jste i vy projavili zájem o tento druh rostliny a chtěli byste ji mít doma, tento článek je určený přesně pro vás!

Kvetoucí lopatkovec

Kromě toho, že zjistíte, jak ho pěstovat, také zjistíte i jiné důležité rady, které vám pomohou. Rostlina s názvem lopatkovec má více než 40 druhů, které môžete doma pěstovat. Většina se však u nás nevyskytuje. Najdete je převážně v tropických oblastech Ameriky a v jihovýchodní Asii.

Substrát a hnojiva pro lopatkovec

Jak vypadá lopatkovec?

Lopatkovec dostal svůj název zejména kvůli svým listům, které vypadají jako lopatky. Rostliny dosahují výšky 20–30 cm. Jejich bílé květy jim jen přidávají na výšce. Hodí se do úplně každé místnosti v bytě nebo domě.

Jak často zalévat lopatkovec?

Během léta by se měl lopatkovec zalévat 2–3krát za týden, v zimě bohatě stačí jednou týdně. Nejdůležitější je však zkusit půdu, která by měla být jemně vlhká, ne příliš suchá. Lopatkovec preferuje vlhčí prostředí. Pokud doma bojujete se suchým vzduchem, pak nezapomínejte na pravidelné rosení listů. Pravidelné postřikování rostlině velmi prospívá. Vodu nikdy nestříkejte na květiny, protože by se mohly zničit.

Rosení listů lopatkovca

V období vegetace je vhodné jednou do týdne aplikovat hnojivo, které podpoří vitalitu rostliny a zároveň vyřeší běžnou otázku „proč lopatkovec nekvete?“. Na tento účel je vhodné například hnojivo Kristalon pro pokojové rostliny, které koupí za 100 Kč. Velmi praktické jsou i univerzální tyčinky, které stačí vtlačit do zeminy. Hnojivo v tyčinkách zabezpečí dostatečnou výživu během několika týdnů.

Jaké stanoviště zvolit?

Rostlina potřebuje dostatek slunce, které jí pomůže lépe růst. V místnosti jí proto vždy najděte místo, kde je jen málokdy během dne stín. Nevystavujte ji však přímému slunci, to jí neprospívá. Pri extrémním slunečním záření se může stát, že se na listech objeví různé hnědé až černé skvrny.

Jak přesazovat a rozmnožovat?

Během toho, jak rostlina roste, většinou se zvětšuje a někdy jí už květináč nestačí. V tom případě byste ji měli přesadit. Jak na to? Na tuto činnost byste si měli vybrat správné období – jaro.

Potřebujete na to jen substrát pro pokojové rostliny, větší květináč, do něhož lopatkovec umístíte, a pár minut času. Postup je jednoduchý: rostlinu vyberte ze starého květináče (pokud je zem příliš tvrdá, tak j nejdříve polejte a počkejte,až se voda vsákne), na dno nového květináče nasypte trochu nového substrátu, vložte do něj rostlinu a jemně dosypte potřebné množství zeminy. A máte hotovo!

Rozmnožování je opravdu velmi jednoduché. Měli byste si na to udělat čas během jara. Stačí když celý trs rostlinek rozdělíte tak, že každá samostatná rostlinka má plně vyvinutý kořenový systém.

Rozmnožování lopatkovca

Potom jednotlivé rostlinky vložte do květináčů, zasypte substrátem na pokojové rostliny, polejte a umístěte na vhodné místo.

Nemoci a škůdci

Tak jako každou rostlinu nebo květ, tak i lopatkovec může postihnout nějaká choroba, nebo dokonce i škůdci.

Někdy se může stát, že lopatkovci padají listy dolů nebo je má na koncích hnědé. To je signál, že má málo vody, nebo přesně naopak je přelitý.

Hnědé konce listů lopatkovca

Vždy předtím, než jdete zalévat tuto rostlinu, vyzkoušejte jemnou rukou jaký je substrát. Pokud je mírně vlhký, zbytečně ho nezalévejte. Jestli je naopak příliš suchý, zálivku byste měli zvýšit nebo ji dělat častěji.

Lopatkovec se všeobecně považuje za nenáročnou rostlinu, je však velmi náročný na vlhkost. Pokud jí má málo, může se stát, že mu budou hnědnout listy nebo na nich bude mít hnědé tečky. Stává se to i vám? Jednoduše ho častěji stříkejte vodou. 

Pokud lopatkovci ze dne na den svisnou listy, nejde o žádnou nemoc. Prostě si žádá závlahu. Zalejte ho a za pár hodin bude jako znovuzrozený.

Lopatkovec s klopeným listy stačí polít

Mezi velké nepřátele lopatkovce patří zejména mšice. Hlavní příčina jejich výskytu je zejména promočená půda. Právě proto pomůže, pokud omezíte zalévání. Nezapomínejte na pravidelné umývání listů (houbičkou nebo hadříkem).

Lopatkovec většinou jiné problémy nemá, a proto byste se nemuseli bát před jeho koupí, že byste s ním měli zbytečné problémy. Pokud hledáte nenáročnou rostlinu, právě jste jednu našli.

Zelené květy lopatkovce

Má váš lopatkovec najednou zelené květy? Mnohokrát se to u této rostliny stává, ale nemusíte se ničeho bát, není to žádná choroba.

Zelený květ Lopatkovca

Pokud lopatkovec kvete, máte důkaz, že je v pořádku. Jednoduše se občas stane, že květy zezelenají. Zelené květy není třeba odstraňovat, častokrát jde o signál, jímž vám lopatkovec dává najevo, že životnost květu se blíží ke konci.

Substrát a hnojiva pro lopatkovec

Autor článku

Naďa Černá

Jsem bloggerka a copywriterka, která miluje psaní článků, fotografování a práce na sociálních sítích. Kromě toho, že stále studuji a píšu, velmi...


Komentáre

09/04/2019 07:19
Jiří Jaurys

Kde ho mohu koupit ?

10/07/2019 12:24
Luc

prodávají ho v každém květinářství :)

14/01/2020 14:01
Minka Wolowitz

Lopatkovec mám už asi sedm let, miluju rostliny proto mám teď starost když začal s hnout, vlhký je dost, hnojivo má, světlo taky, stojí na okně. Vedle něj rostlina roste jako blázen, on najednou začal chradnout ????

29/07/2020 09:44
D.

Koupila jsem si lopatkovec v Ikeii, byl nádherný, najednou mu zvadly listy, asi z nedostatku vody, ale už dva dny je zalitý a nespravuje se, je po něm? Vždy jsem ho měla a nikdy nebyl problém, vždy se postavil "na nohy" ale tentokrát se mu nechce, tak nevím jestli vyhodit a pořídit nový? Vždy jsem zalévala dospodu do misky, nikdy ne shora.

30/07/2020 15:00
Redakce VeseleBydleni.cz

Dobrý deň,
ak sa doteraz vždy prebral, dajte mu ešte šancu. Niekedy len dlhšie trvá, kým sa rastlina preberie.

15/10/2020 16:00
Monika

Prosím o radu. Úplně mi u odešel jeden květ. Je celý hnědý a uschlý. Ostatní květy vypadají ale v pořádku, dokonce i rostou nové. Co mám dělat s tím uschlým květem? Může se někde dole ustříhnout, nebo sám opadne?
Děkuju za radu :)

11/11/2020 11:19
Libuše Šramková

Mám 2 rokem Lopatkovec, koupila jsem hodně malý, přesadila do většího oválného květináčem kvete jako blázen skoro celé léto a podzim, pravidelně rosím, zalévám, až když je suchý, a přihnojuji 1 X měsíčně pouze v létě, Je nádherný veliký, prostě kus kytky.

14/12/2020 21:46
Igor Šmíd

Moc děkuji za rady, Naďo!
Právě jsem lopatkovec přesadil a už jej moc nezalévám - měl hnědé konce listů, čiže jsem ho asi přelil. Tím přesazením jsem chtěl rychle snížit vlhkost půdy. Líbí se mi rady ohledně hnojiva a vlastně vše co píšeš. Ještě jednou moc díky. S pozdravem Igor Šmíd. Jo: přeji krásné Vánoce, pohodu a zdraví!

16/12/2020 12:48
Libuše Šramková

Takže, jsem ráda, že naše rady pomohly, dobře jste udělal, že jste ho přesadil, nyní málo zalévat, píchnete prstem a když je zcela sucho, tak jen asi 3 dcl. nehnojte, a roste to milují.. Ať se vede!!

28/02/2021 17:14
Jaromír

Po několika letech mu začaly černat listy, někde jsem vyčetl, že se jedná o nějakou plísen a podle návodu jsem je omyl. Ale už vyrůstaly ještě srulované s černou špičkou, tak jsem ty nemocné ostřihal, přesadil a pokusil jsem se o množení. Už měsíc se nic neděje, zůstaly asi tři listy, nerad bych o ní přišel, čekám, že z jara vypučí a bude zas bohatě olistněná. Asi to bylo pravidelným přelíváním.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 09.05.2018
Hodnocení článku:
(88.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak pěstovat pažitku? Sázení, zalévání, uskladněníJak pěstovat pažitku? Sázení, zalévání, uskladnění

Není náročná na pěstování, a proto bude tou správnou volbou. Ochutí vám nejen jídlo, ale i duši. Odkud pochází pažitka, jaké má účinky, a hlavně jak ji pěstovat, se dozvíte v tomto článku.

Šalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhyŠalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhy

Šalvěj je nenáročná bylinka, která je typická svojí aromatickou vůní. Existují stovky odrůd šalvěje, některé zdroje uvádějí až 900 druhů po celém světě. V textu se dozvíte o šalvěji,...

Domácí štěstí (Soleirolia) – Pěstování, zalévání. Domácí štěstí (Soleirolia) – Pěstování, zalévání.

Je velmi vrtkavé a právě, když nechcete, je ho až až, a když po něm toužíte, ne a ne ho vypěstovat. V našem článku vám povíme všecho potřebné o pěstování Domácího štěstí!