Jak pěstovat okrasný šeřík?

Šeřík obecný je hustý, rozvětvený dřevnatý keř, který dorůstá do výšky až 5 metrů. Má výrazné okvětí vyznačující se typickou aromatickou vůní.

Fialový šeřík v zahradě

Květy jsou uspořádané do svazků a věchtů a mají různé zbarvení od bílé, modré, růžové až po fialovou. Šeřík je nenáročný na pěstování a navíc velmi pěkně vypadá v zahrádce.

Oblíbené produkty se šeříkem

Umístění a substrát

Šeřík je vnímaný také jako invazivní rostlina, a to zejména pro svoji velikost, která se může vyšplhat do pozoruhodných rozměrů. Patří mezi vysoké keře a potřebuje mnoho místa. Je proto vhodné mu vyhradit samostatný prostor, který je vzdálený od ostatních keřů a stromů aspoň 1–2 m. Pokud mu dopřejeme dostatečný prostor, potom bude bujet a růst bez problémů.

Šeříku nejvíc vyhovuje slunné stanoviště. Na stinných místech se mu nedaří kvést, potřebuje výsluní a bohatou intenzitu slunečních paprsků. Kvete jednou ročně na jaře během teplého května. Je dokonale přizpůsobený na naše podmínky a bez problémů přečká i zimu. Zimování šeříku proto nemusíme řešit ani během tuhých mrazů.

S výsadbou začínáme na podzim nebo na jaře. Pro zakořenění potřebuje šeřík dostatek vláhy, proto ho musíme první týdny pravidelně zalévat. Vhodná je hlinitá až hlinitopísčitá půda, mírně zásaditá a propustná.

 

Zálivka

Při pěstování šeříku na kamenitých půdách zaléváme každých 14 dní. Dospělý šeřík nemusíme zalévat vůbec, bohatě si vystačí s vodou z půdy.

Řez

Ořezávání nežádoucích větví je velmi důležité. Mladý šeřík se nemusíme bát ořezávat, právě naopak. Řezem vytvoříme tvar podle vlastních představ a navíc sa zbavíme větviček, které jsou příliš tenké, neforemné nebo omrzlé. Pokud jde o udržovací řez, ten také není třeba dělat každý rok. 

Nízký šeřík obecný

Občasným střihem však nic nepokazíme. Šeřík se omladí a kůra se prosvětlí, navíc se vytvoří nové a silnější větvičky, na nichž budou květy mnohem větší. U staršího šeříku se doporučuje ořezávat až po odkvetení květů.

Péče

Péče o rostlinu není vůbec náročná. Nevyžaduje mnoho času a ani námahy. Pěstování šeříku obecného zvládne každý začínající zahrádkář bez větších problémů. Nutné je pouze vybrat vhodné místo, půdu a v době zakořeňování poskytovat šeříku dostatek vody.

Důležitým bodem je postarat se o odkvetlá soukvětí a ulehčit šeříku od vyčerpávajícího tvoření semen. A nezapomenout na ořezávání!

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...Publikováno dne: 10.04.2018
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungujíJak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungují

Objevili jste v bramborách bílé larvy? Mohou znamenat přítomnost háďátka v zahradě. Háďátka patří mezi škůdce, kteří parazitují nejen na bramborách, ale i na jiné zelenině. Jak se zbavit...

Jak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažováníJak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažování

Sezóna pěstování a "zahrádkářství" je zase tady a my vám při této příležitosti přinášíme kompletní návod, jak pěstovat brambory. Věděli jste, že tuto plodinu si můžete vypěstovat i v...

Baklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináčiBaklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináči

Baklažán. Plodina, kterou známe také díky jeho specifické barvě se u nás těší stále větší oblibě. Lehká letní jídla si bez něho mnozí nedokážeme představit. Chcete znát, jak se o...