Jak pěstovat okrasný šeřík?

Šeřík obecný je hustý, rozvětvený dřevnatý keř, který dorůstá do výšky až 5 metrů. Má výrazné okvětí vyznačující se typickou aromatickou vůní.

Fialový šeřík v zahradě

Květy jsou uspořádané do svazků a věchtů a mají různé zbarvení od bílé, modré, růžové až po fialovou. Šeřík je nenáročný na pěstování a navíc velmi pěkně vypadá v zahrádce.

Oblíbené produkty se šeříkem

Umístění a substrát

Šeřík je vnímaný také jako invazivní rostlina, a to zejména pro svoji velikost, která se může vyšplhat do pozoruhodných rozměrů. Patří mezi vysoké keře a potřebuje mnoho místa. Je proto vhodné mu vyhradit samostatný prostor, který je vzdálený od ostatních keřů a stromů aspoň 1–2 m. Pokud mu dopřejeme dostatečný prostor, potom bude bujet a růst bez problémů.

Šeříku nejvíc vyhovuje slunné stanoviště. Na stinných místech se mu nedaří kvést, potřebuje výsluní a bohatou intenzitu slunečních paprsků. Kvete jednou ročně na jaře během teplého května. Je dokonale přizpůsobený na naše podmínky a bez problémů přečká i zimu. Zimování šeříku proto nemusíme řešit ani během tuhých mrazů.

S výsadbou začínáme na podzim nebo na jaře. Pro zakořenění potřebuje šeřík dostatek vláhy, proto ho musíme první týdny pravidelně zalévat. Vhodná je hlinitá až hlinitopísčitá půda, mírně zásaditá a propustná.

 

Zálivka

Při pěstování šeříku na kamenitých půdách zaléváme každých 14 dní. Dospělý šeřík nemusíme zalévat vůbec, bohatě si vystačí s vodou z půdy.

Řez

Ořezávání nežádoucích větví je velmi důležité. Mladý šeřík se nemusíme bát ořezávat, právě naopak. Řezem vytvoříme tvar podle vlastních představ a navíc sa zbavíme větviček, které jsou příliš tenké, neforemné nebo omrzlé. Pokud jde o udržovací řez, ten také není třeba dělat každý rok. 

Nízký šeřík obecný

Občasným střihem však nic nepokazíme. Šeřík se omladí a kůra se prosvětlí, navíc se vytvoří nové a silnější větvičky, na nichž budou květy mnohem větší. U staršího šeříku se doporučuje ořezávat až po odkvetení květů.

Péče

Péče o rostlinu není vůbec náročná. Nevyžaduje mnoho času a ani námahy. Pěstování šeříku obecného zvládne každý začínající zahrádkář bez větších problémů. Nutné je pouze vybrat vhodné místo, půdu a v době zakořeňování poskytovat šeříku dostatek vody.

Důležitým bodem je postarat se o odkvetlá soukvětí a ulehčit šeříku od vyčerpávajícího tvoření semen. A nezapomenout na ořezávání!

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 10.04.2018
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování