Jak postavit kurník pro slepice i s výběhem? Video návod, který vám pomůže

Uvažujete o chovu slepic? Jsou to nenáročná zvířata, kterým stačí relativně malá plocha a jednoduchá strava.

Slepice před dřevěným kurínem

Při jejich chovu však sehrává velmi důležitou roli kurník, a proto vám v dnešním článku prozradíme několik užitečných rad a tipů, které vám budou užitečné při svépomocné stavbě kurníku.

Tipy na hotové kurníky

Všeobecně o kurnících

Dobře postavený kurník je základním předpokladem toho, že se slepicím bude dařit, takže budou zdravé a budou vám snášet vajíčka. Veterinární předpisy hovoří o tom, že na 2 metrech čtverečních byste měli chovat 8 dospělých slepic.

Co se týká stavby, tak by měla být prosvětlená, vzdušná a během zimy také zateplená. Zároveň dbejte na to, aby byl kurník snadno dostupný, protože budete pravidelně doplňovat krmivo, brát vejce nebo ho čistit.

Když jsme vzpomněli světlo, tak to úzce souvisí s výběrem místa. Ideální je, když se kurník nachází na místě, kde je dostatečný přísun slunečního světla. Dveře by měly směřovat na jih nebo jihovýchod.

Plánování a materiály

Než se pustíte do realizace stavby, tak si připravte projekt – narýsujte si náčrt půdorysu, udělejte potřebná měření a zajistěte si materiál. Použít můžete například dřevěné hranoly a dřevěné laťky, ale když si se stavěním rozumíte, tak si klidně můžete postavit i klasickou zděnou stavbu.

Červený dřevěný kurník

Dřevo nezapomeňte dobře ošetřit – penetrace nebo namočení do oleje prodlouží jeho životnost a bude ho chránit před parazity, které škodí dřevu, ale také slepicím. Nejčastěji se dočtete, že nejlepší volbou je smrkové dřevo.

Nezapomínejte, že při stavbě budete potřebovat i pletivo. Ideální a nejběžnejší je kombinace stavby s volným výběhem, takzvaným hrabaništěm. Dohlédněte na to, aby v plotě nebyly žádné díry – slepice neutečou a zároveň budou chráněné například před liškami.

Stavba kurníku – interiér

Když už jste si stavbu dobře naplánovali, máte všechny potřebné materiály, tak se můžete pustit do realizace. Dobrým základem je, když je podlaha položená několik centimetrů nad povrchem země. Tímto způsobem se podlaha nedostává do kontaktu s dsštěm a dřevo vydrží mnohem déle. Stavbu můžete podložit například cihlami nebo pevnými dřevěnými hranoly.

Z dřevěných hranolů si následně vybudujte i skelet ve tvaru kostky nebo kvádru. Na podlahu a boční stěny jsou ideální ohoblované fošny, které jsou rovné a nejsou tak mezi nimi křivé mezery. Na čelní stěnu jdou dvířka. Na nich můžete nechat průzor, který vyplníte pletivem, ale klidně je můžete nechat i celé ze dřeva.

Na spodek kurníku přijdou 2 snášedle, která v domácím prostředí můžete jednoduše vytvořit z plastových nebo jiných bedniček s hladkými hranami. Vystelete je slámou. Pro spánek slepice potřebují bidlo. To musí být také hladké, dobře ohoblované, široké přibližně 5–6 centimetrů, ve výšce 25 cm a od zadní stěny vzdálené přibližně 30 cm.

Střecha a exteriér

Když máte z předešlého bodu všechno udělané, tak se můžete věnovat střeše a exteriéru, neboli hrabaništi a voliéře. U střechy máte dvě možnosti. Kurník a výběh pro slepice můžete zastřešit celý pod jednu sedlovou střechu, díky čemuž bude celý prostor chráněný před deštěm a sněhem. To si však vyžaduje větší investici do materiálů.

Malý šedo-bílý kurník

Proto zde máme druhou alternativu a tou je zastřešit jen kurník a voliéru nechat pod holým nebem. Na kurníku uděláte šikmou střechu z plechu nebo tašek. Během dsště se slepice budou moci skrýt uvnitř kurníku. Nevýhodou může být vzniklé bláto ve voliéře.

Základ voliéry budou tvořit ocelové tyče, ale samozřejmostí, jak už bylo  několikrát uvedené, je oplocení. Miska na zrní může být umístěná někde na hrabaništi, ale pokud nechcete, aby zrní zmoklo, tak ji dejte radeji dovnitř do kurníku.

Péče, větrání a zateplování

Dveře do kurníku se během dne nechávají otevřené, protože tam slepice mají snášedla a zároveň se tam mohou schovat před dsštěm v případě nezastřešného hrabaniště. Na noc je vhodné dvířka zavírat – větrání je vyřešené pomocí pletiva na dvířkách. Vyhněte se však průvanu, na který jsou slepice velmi citlivé.

Během zimy je nutné provést určitá opatření. Na voliéru natáhněte fólii nebo použijte plexisklo, což poslouží jako prevence proti navátí sněhu. K zateplení kurníku poslouží bežně dostupné izolační materiály. Pokud přijdou velké mrazy, tak se zatepluje i podlaha a střecha.

V péči jsou zahrnuté i činnosti týkající se čistoty v kurníku. Podestýlku pravidelně vyměňujte jak v kurníku, tak i na snášedlech. Misky s vodou a krmivem udržujte čisté a neuškodí, ani když semtam zkontrolujete, zda v plotě nejsou díry.

Tipy na hotové kurníky

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...Publikováno dne: 08.06.2020
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...

Jolly hrany – zakončení obkladu do úhluJolly hrany – zakončení obkladu do úhlu

Na některé věci při rekonstrukci předem nemyslíte.   Co se týká obkládání, často to jsou ukončovací lišty. Slyšeli jste už o pojmu jolly hrany nebo tzv. kamenické rohy?