Rybenka domácí v bytě – koupelně, toaletě, ložnici. Poradíme, jak se jí zbavit

Víte co jsou rybenky zač, proč jsou ve vaší koupelně a jak se jich zbavit? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím článku.

Jak se zbavit švehel?

Rybenky v bytě nejsou, bohužel, ničím výjimečným. Tohoto hmyzu se však dokážete poměrně rychle zbavit. Poradíme, co dělat, když se objeví i ve vašem bytě.

Co jsou to rybenky?

Rybenka je hmyz, který má protažené tělo, tvarem a pohybem připomíná rybku. Dorůstá přibližně do 2 cm a přestože se zdá, že se plazí nebo plave, rychlý kmitavý pohyb jí zajišťují 3 páry končetin. Na světlo reaguje plaše, proto se zdržuje na tmavém místě a nejčastěji v koupelně, na záchodě, ale samozřejmě, že tyto malé rybenky můžeme najít i v ložnici. Totiž její výskyt se nespecifikuje na místnost, ale na prostředí. Objevuje se hlavně tam, kde je vlhko, relativně teplo a tma, např. i ve spíži. Velmi častým problémem jsou rybenky v bytě hlavně tehdy, když koupelna není vybavená odsáváním. Mimořádně se jim líbí místa za zárubněmi, v mezírkách a mezi dlaždicemi.

Charakteristické znaky rybenek

 • Mají přibližně 2 cm,
 • tělo jim pokrývají drobné stříbrné šupinky,
 • na první pohled se zdá, že mají 2 páry tykadel, vepředu a vzadu, ale ve skutečnosti mají jen 1 pár, a to na hlavě, vzadu 1 pár štětinek, který připomíná tykadla, a uprostřed, na samém konci těla, ocas,
 • nacházejí se ve vlhkých místnostech, mají rády vlhkost kolem 75 až 99 %,
 • mají rády teplo, od 22 do 27 °C,
 • jsou citlivé na světlo, proto vyhledávají stín, kouty a zákoutí,
 • konzumují sacharidy, proteiny, škroby, ale pochutnají si i na vlasech, nehtech, drobtech, na zbytcích odumřelé kůže, lepidla a nepohrdnou ani vaším oblečením, moukou a cukrovinkami, které obzvlášť milují.

Ohrožuje rybenka domácí člověka? 

Rybenky se vyskytují na Zemi už přes 300 milionů let. Člověka nijak neohrožují a neškodí. Nepřenášejí žádné onemocnění ani nehryžou a nevylučují látky, na které by člověk umíral. Rybenky jsou do určité míry pro člověka i užitečné, požírají roztoče. Snadno by se však mohly premnožit a zničit vám potraviny. Mají rády i papír, prpto pozor na tapety, knihy, ale i na fotografie. Hned když zpozorujete rybenku v domácnosti, jednejte, protože se rychle a „potichu“ rozmnožuje. To znamená, že samička za jeden den naklade vajíčka na místa, kam se nemáte šanci dostat, do spár a mezírek.

Švehly mají v oblibě papír

Je nebo není to rybenka?

Pokud nevíte, zda to, co jste objevili v koupelně, je nebo není rybenka, udělejte jednoduchý test. Před vstupem do místnosti si všimněte, zda se potom, když jste rozsvítili světlo, něco děje. V případě, že jde o rybenku, před světlem uteče pod skříň, někdy do stínu nebo do škáry.  

Víte, jak se zbavit rybenek?

Samozřejmě že člověk, který bojuje s rybenkami, nejdříve sáhne po chemickém přípravku. Před tím, než si zamoříte koupelnu, toaletu a další miestnosti toxickými látkami, na rybenky vyzkoušejte pár domácích prostředků, které mnohým pomohly se jich zbavit.

1.     Vanilka

Pozor, ne vanilkový cukr, který se dává do pečení a který by namísto odpuzení rybenek tyto přilákal, ale surovou vanilkuRozřežte lusky vanilky, nakrájejte je na menší kousky a umístěte do rohů místnosti, ve které jste výskyt rybenek zaznamenali.

Horký TIP: Nesehnali jste vanilku? Nevadí, použijte esenciální vanilkový olej, vonnou svíčku nebo difuzer s vanilkovým arolmatem a udělejte si relaxační koupel. Tímto způsobem nebudete mít ani pocit, že bojujete s koupelnovým hmyzem, protože se budete cítit jako v koupeli.

Vybíráme z katalogu

2.     Chutná bramborová návnada

Potřebujte jeden brambor, noviny a struhadlo. Nastrouhaný brambor poukládejte na novinové papíry a dejte je do rohů v koupelně, na toaletu. Rybenky touto hostinou nepohrdnou, vůně brambor je rychle přiláká, a protože jsou brambory vlhké, do bramborové hromádky se zahrabou. Teď je řada na vás. Vezměte hromádky a vyhoďte je ven do přírody. Zbavíte se rybenek bez toho, aby trpěly nebo zahynuly.

3.     Voňavá, nebo zapáchající levandule?

Levandule rybenkám zapáchá, proto si opatřete nebo vypěstujte levanduli, nasušte ji a dejte do koupelny. Můžete ji dát do prosklených váziček jako dekoraci nebo z ní vyrobte voňavé sáčky. Levandule bude vlivem vlhkosti vonět intenzívněji, což rybenky nesnesou a určitě od vás utečou.

TIP: Nemáte přístup k levanduli? Potom použijte levandulový esenciální olej. Pokud z něj nakapete do vody v rozprašovači, na toaletě poslouží i jako účinný osvěžovač vzduchu.

4.     Medová past

Na přípravu pasti potřebujete med, sodu bikarbonu, vodu a lepenku/oboustrannou pásku. Všechno smíchejte ve stejném poměru, stačí 2 lžičky z každého a vzniklou směsí potřete víc kusů lepenky. Připravené pasti na noc porozkládejte na místa, kde se rybenky objevily, a počkejte do rána. Ráno uvidíte, zda vám tato metoda přinesla i výsledky. Lepenku s rybenkami buď vyhoďte do kontejneru, spalte v krbu, nebo ponořte do horké vody. Rybenky přilepení nepřežijí tak či tak, tak co nejdříve jejich trápení ukončete.

Účinné způsoby, jak se zbavit švehly

5.     Práškový cukr

Nasypte práškový cukr na nějakou podložku a pokropte ho teplou vodou, aby přitáhl rybenky. Nepotřebujete je jen přilákat, ale také se jich zbavit, takže přidejte kyselinu boritou nebo borax (boritan sodný) ve stejném poměru, tedy 1 : 1 (= práškový cukr a kyselina boritá). Pokud nemáte kyselinu, cukr nasypete na oboustrannou pásku.

6.     Vůně citrusů

Sladké je přitahuje, kyselé odpuzuje. Na odpuzení používejte citrusové vůně, např. vůni pomeranče, citronu. Buď použijte éterický olej, nebo je rovnou odšťavte a sklenici se šťávou dejte do koupelny. Pokud použijete citronovou šťávu, můžete si z ji dát i do vody, se kterou umýváte podlahy.

7.     Ocet

Ani ocet moc rybenkám nevoní. Použijte ho při umývání a otírání nábytku a rybenky vám dají pokoj. Ocet není dobrým pomocníkem jen při likvidaci rybenek, v domácnosti má mnoho dalších využití. Dá se použít na proplachování odtoků, stačí když v konvici spolu s vodu převaříte i ocet a vodu vylejte přímo do nich. Se svařenou octovou vodou navíc zničíte vodní kámen v konvici, a pokud vám z této vody něco zůstalo, přejeďte s octovou vodou i baterie. Potom, co je utřete do sucha, budou krásné, lesklé a bez vodního kamene.

Existuje prevence proti rybenkám?

Pokud jste rybenky už dlouho ve vaší koupelně neviděli, nemusí jít automatický o vyhraný boj. Vajíčka se líhnou až po uplynutí 3 až 6 týdnů. Takže, i když si myslíte, že jste se jich zbavili, nemusí tomu tak být. Proto je důležité předcházet rybenkám vhodnou prevencí. Základem je udržovat v domácnosti, hlavně na rizikových, teplých a vlhkých místech, čisto a sucho. Dalšími opatřeními jsou:

 • Dezinfikujte rizikové místnosti vhodnými prostředky. Domácí pomocí na dezinfekci je i citronová šťáva, kyselina citronová, soda bikarbona, kuchyňský bílý ocet a samozřejmě alkohol nebo 3% peroxid vodíku. Výbornou pomocí je uklízení a dezinfekce pomocí horké páry, takže neváhejte a použijte parní čistič, který vás zbaví i plísně.
 • Po každém mokrém utírání dlážky vytřete koupelnu do sucha. Nenechávejte mokré ani kouty, rohy, protože právě ty mohou rybenky přitáhnout.
 • Větrejte vlhký prostor, nejlépe už během sprchování.
 • Pokud je vaše koupelna a toaleta vybavená ventilátorem, který odsává vlhkost a vysušuje, neváhejte ho používat.
 • Kobrečky, gumové nebo plastové podložky, které se nacházejí v koupelně, vždy sušte na vzduchu a až suché je uložte zpět.
 • Utírejte mokrá místa po sprchování, eliminujete tak nejen výskyt rybenek, ale i nános vodního kamene a vznik plísně.
 • Nenechávejte příliš mokré ručníky v koupelně, protože zvlhčují prostor.
 • Proplachujte odtoky horkou vodou.
 • Zavírejte odtok zátkami každou noc, protože právě odtud se rybenky nejčastěji dostanou až k vám.
 • Nemají rády zimu, proto dobrou prevencí může být i chladnější teplota v koupelně.
 • Používejte kvalitní odsavač vlhkosti.

Vybíráme z katalogu

Chemické prostředky na rybenky

Když je to s domácími triky marné a vás už nebaví s rybenkami donekonečna bojovat, tak sáhněte po otravě na rybenky nebo postřiky, které je možné dostat koupit v zahrádkářských nebo v domácích potřebách s čisticími prostředky, ve speciálním obchodě s postřiky na hmyz a určitě na internetu.

V ojedinělých případech se stává, že se přemnoží natolik, že je potřebné zavolat odborníka, který provede kompletní dezinsekci rybenky. Zaplatíte sice víc, ale dezinsekce je hloubková očista, která bude působit dlouhou dobu.

Před tím, než se pustíte do boje se švehlami, otestujte prostředek, který jste si zvolili, na malém kousku, aby se nestalo, že vám zničí drahý obklad v koupelně či vanu. V případě použití chemických otrav na rybenky si důkladně přečtěte návod k použití a aplikujte je přesně podle pokynů.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 26.09.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(93%)

V této kategorii najdete i:

Biomasa jako zdroj energie – výhody a nevýhody topení biomasouBiomasa jako zdroj energie – výhody a nevýhody topení biomasou

Topení biomasou se dostává do popředí, a to díky své uhlíkové neutralitě, čímž výrazně konkuruje tradičním fosilním palivům. Jaké jsou výhody topení biomasou?

Dřevěné brikety vyhřejí váš domovDřevěné brikety vyhřejí váš domov

Hoření smrkového dřeva v krbu je oblíbeným způsobem, jak rychle vytvořit teplo a útulnou atmosféru v místnosti. Jaké jsou další výhody používání dřevěných briket?

Kyselé, kvašené, nakládané zelí, zavařené zelí na sladko, s červenou řepou, v sladkokyselém nálevu – receptyKyselé, kvašené, nakládané zelí, zavařené zelí na sladko, s červenou řepou, v sladkokyselém nálevu – recepty

Jak nakládat zelí, jak uchovat zelí prostřednictvím zavaření? Podívejte se na recepty na nejlepší zavařené a kvašené zelí.