Jak správně pěstovat levanduli

Levandule je rozvětvený polokeř, dorůstá do výšky 90 cm a je charakteristická svými malými a aromatickými květy, vyznačujícími sa bleděmodrou až fialovou barvou. Existuje více než 30 druhův tohoto aromatického polokeře, ale mezi nejznámější v našich podmínkách patří levandule úzkostlivá nazývaná i lékařská a levandule španělská.

Pěstování levandule doma.

Má široké využití, nejen v medicíně, ale i v kosmetike nebo v potravinářském průmyslu. Vyrábí se z ní skvělý čaj, který má uklidňující účinky, dokonce i med a parfémy. 

Oblíbené produkty s levandulí

Podmínky na pěstování

Optimální místo pro levanduli představuje sluncem prosvětlená oblast. Můžete ji pěstovat v zahrádce, nejvhodněji u velkého kamene či stěny domu, aby byla dostatečně chráněná před větrem. Do 1 roku ji můžete pěstovat i v květináči na balkunu, pak se doporučuje přesadit ji na stálé místo. Ideální čas na vysazení je na jaře.

Zalévání

Levanduli vyhovuje dostatek vláhy, nesnese však přemáčené půdy. Žluté listy jsou právě znakem, že má vody mnoho. Má ráda suché oblasti a dočasný nedostatek vody jí příliš neublíží. Proto raději počkejte, než bude půda suchá, až potom levanduli zalijte znovu. Pokud však pěstujete levanduli v květináči, zalévejte ji častěji.

Rozmnožování levandule

Levanduli si můžete vypěstovat i ze semínka nebo si rovnou obstarat několikacentimetrové odnože. Také je možné ji rozmnožit pomocí odřezků.

Vhodnou půdu pro optimální růst levandule představuje propustný, písčitý a slabě vápenatý substrát. Levanduli nevyhovují těžké, jílovité půdy.

Zazimování – řez levandule na podzim

Ideální je hnojit levanduli jednou ročně, vždy začátkem jara. Na hnojení můžete použít směs kostní moučky a kompostu nebo vápenaté hnojivo.

Protože levandule patří mezi trvalky, je schopná přečkat i zimu. Pokud ji máte zasazenou v zahrádce, je vhodné ji před zazimováním seřezat, aby byla rostlina pevnější a nelámala se pod nánosy sněhu. Přikryjte ji slámou, případně trochou zeminy a ochráníte tím hlavní stonek.

Levandule v květináči nesmí jít během zazimování dovnitř. Obalte ji igelitovým sáčkem a položte ji na místo, které ji bude chránit před sněhem a prudkým větrem během zimy.

Kdy sbírat levanduli

Období vhodné na sběr levandule je v létě, ještě během kvetení květů, když se začnou otevírat spodní květy na stonku. V té době má levandule nejvýraznější vůni. Na stříhání použijte vydezinfikované zahradní nůžky nebo kleště, které rostlinu nepoškodí. Stříhají sa jen dřevnaté stonky, v žádném případě nestříhejte i dřevnatou část, tím jí ublížíte.

Choroby

Usychající levandule – Tento častý problém je většinou způsobený špatnou péčí o květ. Může to být nevhodným typem půdy, takté mohlo dojít k přelití levandule, což je více pravděpodobné. Správné množství zálivky najdete v článku.

Skvrny na listech – Nejčastěji se vyskytujícím problémem jsou právě skvrny na listech. Je to vyvolané houbou Septoria lavandulae a projevuje se to suchými skvrnami na listech, které postupně odumírají. Aplikujte na rostlinu chemické prostředky jako Ortiva, Talent, Rovral Flo, které vám s houbou pomohou bojovat.

Oblíbené produkty s levandulí


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 17.02.2018
Hodnocení článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...