Jak vybrat dalekohled? I s nočním viděním? Sledujte recenze.

Je nutné říct, že dalekohled nepatří k nejběžnějšímu vybavení v rámci turistických dobrodružství. Přestože skuteční dobrodruhové by mohli namítat, protože v jejich případě se na túru bez dalekohledu není možné vydat.

Jak vybrat dalekohled?

Vězte však, že pro běžného turistu může být pohled skrz dalekohled příjemným obohacením. Jak vybrat dalekohled? V první řadě je třeba uvést, že jde o individuální preference. I tak je však dobré se orientovat v aspektech, které jsou pro výběr dalekohledu nejužitečnější.

Kvalitní dalekohledy pro každého

Důležitý je účel

Jak jsme už avizovali, výběr dalekohledu je vskutku subjektivní. Důležité je však určit jeho účel, a to, na co ho chceme využívat.

  • Pro turisty je určitě důležité, aby byl dalekohled malý, skladný a také lehký. Ideální volba tedy padne na turistický nebo kapesní dalekohled.
  • Následně zde máme například lovecké dalekohledy, které jsou už rozměrnější, odolnější vůči vodě nebo zamlžování. Liší se tedy velikostí objektivu, zvětšením obrazu nebo i světelností objektivu nebo cenami.
  • Specifickou kategorií jsou dalekohledy s nočním viděním. Ty dělíme z konstrukčního hlediska na monokulární a binokulární. Jejich hlavním účelem je sledování ať už noční oblohy, nebo okolního prostředí za snížené viditelnosti.

Číselné označení dalekohledů

Velmi důležitý je údaj, kterého si při výběru dalekohledu určitě všimnete jako prvního. Jde o označení například 7x50, 10x50, 8x42 nebo 10x30.

Označení dalekohledu Praktika

Mnozí si myslí, že toto číslo nám hovoří o velikosti dalekohledu. Pokud se na to podíváme všeobecně, okrajově nám tento údaj říká i o tom. První číslo (7x...) nám označuje, kolikanásobně nám dokáže dalekohled zvětšit sledovaný objekt. Jde tedy o skutečné optické zvětšení v závislosti na skutečné velikosti objektu. Druhý údaj je právě velikost objektivu, tedy zorné pole, které vidíte při sledování přes samotné čočky. Obvykle platí, že čím větší je přiblížení, tím je nižší světelnost.

Světelnost je důležitým faktorem v případě, že je zamračeno nebo sledujete něco v přítmí. Z tohoto důvodu je větší objektiv výhodou, protože právě tam je světelnost vyšší, když světlo proniká skrz větší plochu čočky. Větší průměr čočky mají obvykle lovecké dalekohledy, ale větší průměr najdete i v kategorii turistických dalekohledů.

Sklo hranolů

O co jde? V praxi se setkáme s pojmenováními, respektive zkratkami jako Bk-7 nebo Bak-4, které vám garantují kvalitní přenos světla či barev skrz čočku. Hranol tedy jednoduše určuje to, jakou kvalitu vám sklo přenese do vašich očí. Samozřejmě, fungování skel a jejich vlivy by bylo možné rozebrat do detailu. Pro běžného spotřebitele je ale dostačující, když ví, co je skutečná kvalita.

Zorné pole

Zorné pole je jednoduše parametrem, který určuje výsek (záběr), který uvidíte při pohledu přes dalekohled. Tento údaj je obvykle určovaný ve vzdálenosti 1000 metrů. Ideální hodnota pro pohodlné pozorování je aspoň 100 m/1000 m. Čím je totiž zorné pole užší, tím těžší je udržet záběr na pozorovaném objektu.

Typ konstrukce – Porro nebo Roof?

Existují právě tyto dva druhy konstrukce. Klasickou a tou nejběžnější je konstrukce Porro, která je přímá bez rozšíření okulárů nebo samotného rámu. Těžko však říct, která je lepší nebo horší.

Skutečně jde o sympatie a preference. Roof konstrukce může někomu sedět lépe, proto je nutné si dalekohled bezpodmínečně vyzkoušet. Pokud bychom měli dát na preference zákazníků, Porro konstrukce má v rámci optiky menší odchylky při přenosu světla přes objektiv, což je mírnou výhodou. U mnoha modelů to však může být zanedbatelný aspekt.

Dalekohled s nočním viděním

Principem pro fungování dalekohledu s nočním viděním je infračervené záření. Tímto způsobem je noční vidění schopné zaznamenat danou teplotu tělesa. Samotný dalekohled je tedy schopný zpracovat toto záření, a tak i za snížené viditelnosti vykreslit daný prostor či objekt.

Dalekohled s nočním viděním na sníženou viditelnost

Jednoduše řečeno, noční vidění pracuje se zbytkovým světlem hvězd a Měsíce, které volným okem člověk nevidí. Dalekohledy s nočním viděním mají různé generace této technologie.

  • Monokulární noční vidění – patří mezi velmi rozšířené druhy nočního vidění, především díky příznivé ceně. Výhodou je i jejich velikost, nižší váha a široká využitelnost. Dané prostředí pozorujete jedním okem a zároveň můžete využít možnost montáže na hlavu.
  • Binokulární noční vidění – je na trhu nejoblíbenější, i přestože je jeho cena značně vyšší (od 12 tisíc korun). Samotný název vám napovídá, že noční svět sledujete oběma očima na rozdíl od monokulárního nočního vidění. Tento druh dalekohledu s nočním viděním je možné na hlavu také připevnit.
  • Digitální noční videnie - je najmodernešjím druhom nočného videnia na trhu. Princíp vykreslovania v tme je na práci s CCD senzormi. Vďaka nim samotné zariadenie môžete použiť cez deň i v noci, pretože oproti klasickým nočným videniam rozoznávajú senzory zbytkové svetlo veľmi citlivo. Dôležité je však vedeiť, že toto zaraidenie je poháňané batériou, čo môže byť občas nevýhodou.

Ovládání dalekohledu

Ovládání je také dobrým poznávacím znakem kvality. Citlivost ovládání je důležité při zaostřování. Kvalitní ovládání poznáte podle plynulého chodu regulátoru. V rámci ovládání musí být dalekohled dobře tvarovaný, aby vám umožňoval dobrý úchop.

Odolnost dalekohledu

Pokud jste turista, určitě oceníte minimálně odolnost vůči vodě. Nikdy totiž nevíte, kdy vás na túře může překvapit déšť. Stejně tak, když je dalekohled voděodolný, použité materiály jsou obvykle odolnější.

Zorné pole dalekohledu

Samozřejmě se zvýšenou kvalitou přichází také i zvýšená cena a modely jsou většinou dražší. Detailem, ale důležitým je například zkontrolovat, zda je optika vybavená krytkami objektivů. Často totiž jde jen o krytky okulárů, ne však už samotné optiky.

Brýle nejsou problém – oční reliéf

Pro lidi, kteří nosí brýle, nemusí být dvakrát příjemné při každém dívání přes objektiv brýle sundávat a nasazovat. Tento parametr nazýváme oční reliéf nebo „eye point“, známý je možná lidem, kteří se zabývají také fotografováním. Pro pozorování se udává přibližná vzdálenost, jaká je určená pro pozorování s brýlemi. Od malých kapesních dalekohledů s menším objektivem však moc nečekejte.

Těžší, větší neznamená lepší

Na závěr vám doporučujeme, abyste se při výběru neřídili optickými zákony. To, že je dalekohled rozměrnější, neznamená, že je lepší nebo kvalitnější. Každý gram dolů je při manipulaci s dalekohledem vítaný. Vzhledem k tomu, že výrobci používají i různé materiály, liší se dalekohledy hmotností, kvalitou i cenou. Kromě plastu či gumy výrobci používají například dural nebo magnézium.

Cena dalekohledu

Vysoká nebo naopak nízká cena dalekohledů je parametr, který není možné definovat. Opravdu jde o široké rozpětí, které závisí na požadavcích uživatele. Není možné tedy říct, že daná cena je rozumná nebo příliš vysoká. Cena se odvíjí podle výrobce, materiálů a samozřejmě i parametrů.

Oblíbení výrobci jsou například Praktica, Bushnell, Nikon a Leica, u kterých najdete dalekohledy určené i pro běžné turisty. Najdete zde dalekohledy za 800 korun, ale i za 5000 korun. Naopak Delta Optical či Bresser jsou oblíbené značky pro lovecký účel. Tady je cenovka pod 5000 krun velmi zřídkavá.

Kvalitní dalekohledy pro každého

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 29.10.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...