Návod, jak uskladnit elektrokolo na zimu – čištění, uložení, péče

S příchodem chladnějšího počasí se začínají objevovat otázky, jak správně zazimovat svoje elektrokolo mimo sezónu. Je třeba na to speciální příprava? Nebo je stačí nechat špinavé od bláta, protože bláto zabraňuje korozi?

Elektrokolo v zimě

Ať už jde o klasické kolo, elektrokolo nebo koloběžku, měli byste je správně připravit na zimu a uložit na vhodné místo. Kromě toho, že se během zimních měsíců nezničí, budou na jaře hned připravené na používání.

Oblíbená dámská, pánská a dětská elektrokola


Příprava elektrokola na zimu

Protoře jdete e-kolo odložit na více než pár dnů, potřebujete ho vhodně uskladnit. Se zimou přichází také extrémní počasí – dlouhotrvající deště nebo sníh a samozřejmě mimořádně nízké teploty. Všechny tyto faktory je dobré zohlednit při uskladňování elektrokola. S nízkými teplotami nejvíc bojuje baterie a další elektronické části. Funguje to podobně jako u baterie ve smartphonu – při nízkých teplotách se mnohem víc ničí a rychleji vybíjí. Jak správně kolo uskladnit a co byste měli udělat předtím, než je na jaře vytáhnete?

Očista před uskladněním

Před samotným uskladněním je dobré kolo umýt. Aby nebylo e-kolo příliš znečištěné, doporučuje se pravidelná údržba – jednou za měsíc při pravidelném používání. Elektrická kola jsou odolná proti vodě, takže stříkání vody z hadice v různých směrech by jim nemělo ublížit.

Elektrokola můžete jednoduše umýt pomocí kbelíku a houby. Do vody můžete pro jednodušší umývání přidat pár kapek saponátu. Nedoporučuje se používání stlačené vody, jako je například silný proud vody ze zahradní hadice nebo tlakového čističe. Na zahradní hadici si raději nastavte slabší a jemnější proud jako postřik, stejně tak na vysokotlaké čištění použijte nejmenší proud vody.

Z elektrokola byste měli umýt všechny nečistoty a potom ho utřít suchým hadrem. Vlhkost by mohla nadělatz škody, hlavně když jsou noční teploty pod nulou. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda jsou všechny kontakty kolem baterie čisté a suché, abyste zabránili korozi. Doporučuje se používat po vyčištění lehký kontaktní sprej nebo tenkou vrstvu technické vazelíny.

Když už bude elektrokolo suché, následuje promazání. Řetěz promažte a také nakapejte pár kapek oleje na pohyblivé části přehazovačky. Mazat byste měli hustějším olejem, který je určený do horších, mokrých podmínek.

Uskladnění elektrokola

Elektrické přístroje a kontakty jsou velmi citlivé na extrémní změny tepla. Nejlepší je uschovat je někde, kde není vysoká vlhkost, ale sucho, chladno a teplota se moc nemění. Ideální je garáž, sklep nebo zahradní domek. Teplota v místnosti, kde se kolo nachází, by neměla klesnout pod bod mrazu.

Čištění elektronického kola

Nejlépe, když se teplota pohybuje někde mezi bodem mrazu a pokojovou teplotou. E-kolo byste teoreticky mohli skladovat až do teploty -22 °C. Ale elektronické části nemají rády dlouhodobě nízké teploty, proto se toto uskladnění nedoporučuje. Pokud nemáte doma vhodné místo na uskladnění, můžete využít služby vašeho cykloservisu. Různé tyto servisy nabízejí službu zimního uskladnění elektrokol.

Uskladnění baterky – pročo ji skladovat samostatně? 

Předtím, než elektrokolo někde odložíte a uskladníte, vyndejte z něho baterii. Ta je na správné skladování nejnáročnější. Postupem času a změnami teplot ztrácí baterie svoji kvalitu a maximální kapacitu. Tím, že se o ni budete správně starat, můžete prodloužit její životnost i o několik let (chráníte kapacitu nabíjení).

Baterie by se měly skladovat na suchém a chladném místě, kde nezasáhne mráz, například na poličce v garáži, v technické místnosti nebo skladu. Baterie se nejlépe skladují při pokojové teplotě, ale dokážou ustát opravdu široký rozsah teplot, ne však dlouhodobě. Drží jen do té doby, dokud teplota nezačne narušovat jejich chemické složení.

V současnosti se setkáte s různými typy baterií. Nejvíc používanou je v případě elektrokol lithium–iontová baterie. Tato bateria by se nikdy neměla skladovat úplně vybitá, protože by ji to mohlo poškodit. Při skladování by měla být dostatečně nabitá a vypnutá. Baterii je nejlepší uskladnit, když je nabitá aspoň na 60 % své kapacity.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie elektrokola

Jarní údržba před první jízdou

Na začátku cyklistické sezóny je důležité, aby se každé elektrokolo dobře zkontrolovalo a připravilo na první jízdu. Nejlepším způsobem je zavést kolo do nejbližší prodejny kol, popřípadě do specializovaného servisu. Tam zkontrolují brzdy a řízení, brzdové obložení, změří opotřebování řetězu, nastaví řazení rychlostí a další funkce kola, aby váš návrat do sedla byl co nejbezpečnější. I když se vám to může zdát zbytečné, během zimy se mohlo na kole cokoliv uvolnit a nebude fungovat správně.

Elektrokolo údržba

Po nastavení kola si udělejte malou zkušební jízdu, abyste se přesvědčili, zda všechno správně funguje a zda je všechno dobře nastavené. Zkontrolujte si brzdy, přehazování rychlostí a jiné detaily tak, aby vám to maximálně vyhovovalo. Neplánujte si hned napoprvé delší trasu. Když zjistíte, že něco nesprávně funguje, vraťte se zpět do obchodu/servisu, kde by vám to měli bezplatně znovu nastavit.

Nízké teploty, sníh a špína kolu škodí

Zima má svoje specifika, která ovlivňují i možnosti sportování na kole. Je to hlavně chladno, vlhkost a také nečistoty. Na většinu cest se v zimě používají agresívní posypy, které škodí jakémukoliv dopravnímu prostředku. Rám, baterie, elektronické součásti i pohon s těmito podmínkami soupeří, aby byly co nejdéle funkční. Pojďme se tedy podívat blíže na tyto vnější podmínky a jak konkrétně ovlivňují jednotlivé části elektrického kola.

Dejte si pozor na nízké teploty

Bicykl při přechodu z bytu ven dostane teplotní šok, protože teplotní rozdíl může být někdy až 40 °C. Při chladnějším počasí klesá výkonnost baterie, takže je na místě zvážit, jak moc chcete baterii kola zatěžovat. Určitě nedoporučujeme delší jízdy na velké vzdálenosti.

I přesto nikde není napsané, že by se v nízkých teplotách nemohlo jezdit, ale je dobré si uvědomit následky tohoto zatěžování baterie. Pokud si chcete chránit baterii před náhlou změnou teploty, můžete si vytvořit obal z termoizolačního materiálu (vrstva alobalu spolu s látkovým obalem). Když se vrátíte z velké zimy domů do tepla, baterii nenabíjejte hned, mohli byste ji pokazit. Nechte ji pomalu ohřát bez používání fénu nebo ohřívače a až potom ji dejte dobít.

V případě, že v zimě jezdíte na kole jen zřídka nebo skoro vůbec a nevybíjíte až tak baterii, vždy po jízdě ji raději preventivně dobijte. Budete tak mít elektrický bicykl vždy připravený a předejdete různým komplikacám.

Sníh a voda dokážou nadělat problémy

Další změnou s příchodem zimy je i zvyšující se vlhkost. Ideální doba na používání elektrokola je suchá zima. Když zaprší a napadne sníh, v nízkých teplotách trvá déle, než se odpaří nebo vsákne do půdy. Voda pomáhá korozi, proto byste měli vědět, kde vám může uškodit a jak se toho vyvarovat. Většinou je každá baterie, displej nebo motor dostatečně odizolovaný, aby do nich nemohla vniknout vlhkost. Spoléhat se jen na to však není moc dobrý nápad.

Ježdění na elektrokole v zimě

Pokud to není nutné, nejezděte ve velkých kalužích a vysokém sněhu. Při umývání je také vhodné osušit vlhké části. Po „umývání“ je doporučené promazat pohon a ostatní kluzné a otáčející se části. Především takové, které jsou nejvíc vystavované vnějšímu prostředí – například řetěz, vnitřní nohy vidlice nebo ložiska.

Kaluže a špína jsou stálým nepřítelem

Směs na posyp chodníků a cest ohrožuje vaše elektrokolo. Sůl, která se ve velké míře používá v těchto posypech, slouží na rychlejší tání ledu a sněhu, ale má také erozní vlastnosti. Poškozuje hlavně rám, komponenty a samotný motor. Po každé jízdě v zimě proto nezapomeňte kolo pořádně umýt, usušit a znovu namazat.

Nejúčinnější ochranou jsou blatníky, zejména ty s prodlouženou částí. Jako doplňkovou ochranu můžete zvolit ochranné nálepky na rám, nebo můžete použít specifický vosk, který napomáhá při udržování stálosti barev na kole.

Tipy na jízdu na kole v zimě

V zimních měsících a po sněhu jezdí opravdu jen ti vytrvalí a odhodlaní cyklisté, kteří se nebojí vlhkosti ani ušpinění. Na co by neměli zapomínat v rámci ochrany svého zdraví?

Noste vhodné oblečení

Počasí spoza okna může klamat a na předpovědi počasí se vždy nespoléhejte. Vždy si raději vezměte něco teplého a nepremokavého navíc. Doporučujeme oblečení raději vrstvit než zvolit jen jednu tloustou vrstvu. Nejideálnější je použití termoprádla jako nejspodnější vrstvy a vetruodolné bundy a kalhot s možností odvětrání jako nejvrchnější vrstvy. Když se vám tělo zahřeje, můžete je postupně shazovat.

Pokud je to možné, noste nepromokavou sportovní obuv. Když je teplota pod nulou, nezapomeňte ani na termoponožky, čepici a rukavice. Vhodné oblečení vám nejen zpříjemní jízdu, ale zaručí i zážitek, který očekáváte.

Použití správných pneumatik

Doporučuje se používat kvalitní pneumatiky odolné proti propíchnutí a se správnými dezény. Vhodné jsou širší pláště – zvýšíte tak kontakt s povrchem a elektrokolo bude mít lepší brzdné vlastnosti, a to i na horším terénu. Zvýší se trakce sněhu a nebudete se propadávat. Myslete na konstrukční možnosti kola a to, jak široké pláště dovoluje použít.

Když jsou cesty mokré a blátivé, snažte se používat v pneumatikách nižší tlak, protože ten vám poskytne větší pružnost na nerovném povrchu. Pokud se však chystáte na místo s vysokými závějemi, je lepší vyšší tlak. Možností jsou i pneumatiky s hroty.

Raději zpomalte

Pokud jste zvyklí během teplejších měsíců jezdit na elektrokole rychle, v zimě byste měli přizpůsobit styl své jízdy chladnějšímu počasí. Nikdy nevíte, co je na cestě rozlité nebo zmrzlé. V náročnějším terénu není jednoduché vidět možné nerovnosti skryté pod vrstvou sněhu.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 30.11.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší masážní pistole nejsou levné – výhody, účinky, použitíNejlepší masážní pistole nejsou levné – výhody, účinky, použití

Masážní pistole vibracemi masíruje procvičené partie a předchází tak ztuhnutí a bolesti. Nejde o úplně levnou záležitost, proto je při výběru dobré dbát na důležité parametry.

Jak vybrat lyžáky? I laciné sjezdové boty mají dobré recenzeJak vybrat lyžáky? I laciné sjezdové boty mají dobré recenze

Máme lyže, můžeme jít lyžovat. Ale zřejmě budete překvapení, že jednoduché to tak není. K lyžím nepochybně patří lyžáky. V našem článku vám poradíme, jak si je vybrat.

Jak vybrat správné lyže? Při koupi se zaměřte na tyto parametryJak vybrat správné lyže? Při koupi se zaměřte na tyto parametry

Potřebujete kvalitní lyže? Ideální období na koupi lyží vlastně neexistuje, pozdě je jen tehdy, když už jste na svahu a nezůstává vám nic jiného než jít do půjčovny a lyže si za poplatek...