Pět nejlepších modelů fritéz: Poradíme vám s výběrem!

Smažená jídla sice nepatří mezi ta nejzdravější, ale jen málokdo pohrdne dobrým řízkem, rybou nebo hranolky. Vyměňte klasickou pánev za fritovací hrnec a příprava oblíbených jídel bude rychlejší. Víte, čím se řídit při jejich koupi?

Vybíráme vhodnou fritézu

Tento kuchyňský spotřebič má pozitivní vliv na chuť jídla, zanechává jeho křupavost a zároveň jsou pokrmy méně nezdravé než při smažení na pánvi. Přinášíme 5 modelů, které se těší oblibě v uživatelských hodnoceních a recenzích.

Ve zkratce o fritézách

Fritovací hrnce nepatří do základní výbavy všech kuchyní, ale pokud si jeden do té vaší koupíte, určitě nepochybíte. Jídla z fritéz jsou chutnější, zdravější a jsou méně nasáklá tukem.

Olej se mnohem víc rozpálí než na pánvi a díky kovovému sítku můžete nadbytečný olej jednoduše nechat okapat. Fritézy rozdělujeme do několika kategorií, které se od seba liší hlavně množstvím spotřebovaného oleje. Jaké typy fritéz trh nabízí?

Oblíbené fritézy

Ohřevné těleso ponořené v oleji

Funguje na principu oddělitelné ohřevné spirály, která rozpaluje olej ve fritéze. Tento typ má hned několik výhod. Horký olej je vytlovaný vzhůru a olej pod spirálou je chladnější. Tím pádem se kousky strouhanky a jídla nepřipálí. Spirála je vyjímatelná, což umožňuje velmi jednoduché umývání - i v myčce nádobí.

Topné těleso fritézy

Skryté ohřevné těleso

Jde o jeden z nejrozšířenějších modelů fritéz a na rozdíl od prvního modelu je olej ohřívaný teflonovou nádobkou, která umožňuje dušení jídla úplně bez tuku. Oblibě se těší i mezi lidmi, kteří si chtějí vařit zdravěji. Malou nevýhodou je, že se fritéza nedá rozebrat a umývání je o dost náročnější.

Rotační fritéza

Rotační fritéza šetří olej

Výhodou rotačních fritéz je šetření oleje. Jídlo je připravované tak, že se nádoba během fritování točí a také je mírně nakloněná do strany.

Teplovzdušná fritéza

Univerzální fritéza kombinovaná s ventilátorem, která má v horní a dolní části integrovaná výhřevná tělesa a spotřeba oleje je minimální – někdy stačí jen jedna polévková lžíce. Ventilátor slouží k tomu, aby rozháněl teplo v hrnci, které je tak připravené rovnoměrně z každé strany.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie fritovací hrnce

Objem fritézy

Objem potřebného oleje na smažení je úzce spjatý s tím, jaké množství jídla můžete připravovat. V domácnosti, kde fritézu využívá jedna nebo dvě osoby, si vystačíte s menšími modely – pojmou 0,5 litru oleje a zároveň jsou levnější.  

Na trhu jsou také tzv. nízkotučné fritézy, které mají velmi nízkou spotřebu oleje a na přípravu jídel si vystačíte s pár lžicemi. Sledujte, jaké množství potravin dokážou připravit, neboli objem mísy. Udávaný je v kilogramech, stačí proto vědět, kolik jste schopní snít, resp. kolik jídla chcete připravit.

Čištění a péče o fritézy

Jednotlivé části fritéz se dají umýt

Čistit mastné nádobí nebo pánve od oleje umí být někdy náročné. Nevyhnete se tomu ani v případě fritéz. Aby bylo umývání co nejjednodušší, podívejte se po modelech, které se dají co nejvíc rozebrat. Výrobci nabízejí také produkty, které je možné umýt v myvčce nádobí.

Filtr

Při práci s olejem vzniká typický zápach a mastné výpary mohou mít negativní dopad na stěny či strop ve vašem bytě. Pokud se chcete vyhnout skvrnám, nepodceňujte výběr kvalitního filtru. Ten se stará o to, aby zachytával výpary a kvalitní fritézy také eliminují zápach. Filtry se dají vyjmout, takže je můžete jednoduše umýt a v případě poškození koupit nový.

Programy a funkce

Jak je u moderních technologií a zařízení dobrým zvykem, často mají různé funkce, nastavitelné programy a jiné "vychytávky", které zjednodušují a automatizují jejich používání. Pokud si potrpíte na to, aby byla práce v kuchyni pohodlná, sledujte nabízené funkce – regulace teploty, časovač nebo nastavitelné programy. Fritézy, které jsou na trhu, dokážou vařit, dusit, grilovat nebo udržovat stabilní teplotu jídla.

TOP 5 nejlepších fritéz na trhu

Prohlédli jsme desítky recenzí a posvítili si na testy fritéz. Vybrali jsme pro vás 5 modelů, které vás zaručeně nezklamou. Jejich koupí získáte kvalitní a osvědčený spotřebič, který vám bude spolehlivě sloužit.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 22.11.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče

Chtěli byste si posedět na terase i v podzimních či zimních měsících?  V našem článku vám poradíme, jaký ohřívač na terasu si vybrat a jakých parametrů si při jeho výběru všímat.

Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce

Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty

Jste milovníkem chutného opečeného chleba se sýrem či šunkou? S dobrým toastovačem tuto pochoutku připravíte raz dva. Na co se při jeho výběru zaměřit a co všechno takový malý pomocník...