Kempingová minipračka s odstředivkou/ždímáním – recenze

Chata, internát nebo přechodné bydlení – všude, kde strávíte dostatek času, začnete postupně řešit problém, co se špinavým prádlem. Pokud zařízení nemá vlastní prádelnu, ale koupě klasické pračky nepřichází do úvahy, naskýtá se řešení v podobě minipračky.

Jak vybrat minipračku?

Cestovní pračka představuje automatické zařízení často i s odstředivkou, které ulehčí váš život mimo dům bez toho, abyste museli investovat několik stovek eur.

Oblíbené minipračky

Rozdíl mezi klasickou a minipračkou

Jak už z názvu vyplývá, hlavním rozdílem je především velikost. Minipračky byly vyrobené za účelem posloužit mimo domov, na cestách, ale i tam, kde rozměry bytu či garsonky neumožňují koupi běžné pračky. Jejich hmotnost je také nízká, obvykle se pohybuje kolem 10–15 kg, díky čemuž je možné je pohodlně přenášet a brát s sebou, pokud pravidelně cestujete, například na služební cesty nebo internát.

S menšími rozměry přichází i méně možností a funkcí. Většina minipraček má 2 komory, přičemž jedna slouží na praní a druhá na odstředění. Oba cykly jsou mnohem kratší než u klasické pračky – praní trvá do 15 minut a odstředění do 5 minut. Zatímco mnohé modely mají jen jeden mód, u některých je možné vybrat si mezi praním normálním a jemným či šetrným praním.

Zatímco klasické pračky jsou plněné shora nebo zepředu, tyto minipračky najdete jen ve verzi s horním plněním. Vyperou také menší množství prádla najednou – kapacita bubnu představuje obvykle 3–5 kg, přičemž v odstředivce je to méně. Vítaným benefitem je, samozřejmě, jejich cena. Minipračky nejen zabírají čtvrtinu místa klasické pračky, ale také stojí přibližně čtvrtinu jejich ceny. Minipračku koupíte v rozmezí 80–100 eur, přičemž se najdou levnější i dražší modely.

Pro koho je určená

Minipračku si obvykle pořizují lidé na chatu nebo do kempu, když cestují karavanem. Atraktivní je i pro mnohé studenty, kteří si ji berou na studentské internáty. Stejně dobře poslouží lidem na ubytovnách a při pracovních cestách. Nad koupí minipračky uvažují i lidé žijící v menších prostorách garsonky či jednopokojového bytu. Kromě těchto důvodů po ní rádi sáhnou i alergici, kteří sice doma mají klasickou pračku, ale kvůli alergii si potřebují svoje prádlo prát zvlášť se speciálním pracím práškem určeným alergikům.

Minipračka s odstřeďováním

Výhody minipračky

 • postačí na praní prádla pro 1–2 osoby
 • rychlé praní
 • tichý provoz
 • šetří vodu a energie
 • ušetří místo
 • dá se snadno přenášet a vzít kamkoliv
 • 1 nebo 2 programy postačí na praní mim domov
 • šetrná i k vaší peněžence – nákupní cena je nízká

Nevýhody minipračky

 • najednou vypere menší množství oblečení (3–5 kg)
 • dá se plnit jen shora
 • není kombinovaná se sušičkou
 • nižší výkon – po odstředění je prádlo víc mokré než u běžné pračky
 • méně funkcí

Vybíráme z katalogu

Jak si minipračku vybrat

Není pračka jako pračka – i při výběru minipračky je potřebné zohlednit několik kritérií, abyste po koupi nového pomocníka do domácnosti nebyli zklamaní.

Praní a odstřeďování

Většina minipraček nabízí možnost praní a odstředění, avšak nemusí to tak být u všech modelůh. Díky odstředění vytáhnete prádlo o něco sušší, a tak jeho sušení zabere méně času. Při výběru pračky proto vždy zkontrolujte, zda tuto možnost zařízení nabízí. Minipračky jsou plněné výhradně shora a převážná většina z nich nabízí 2 komory – jednu na praní a jednu na odstředění. Komora na praní obvykle snese vyšší kapacitu prádla než ta na odstředění, avšak některé modely mají jen jednu komoru sloužící pro obě funkce. Pokud hledáte pračku kombinovanou se sušičkou, v nabídce minipraček budete hledat marně.

S praním souvisí i množství nabízených programů – nejčastěji jde jen o jeden či dva prací programy, ale výjimečně lze dostat programů víc. Praní a odstřeďování obvykle funguje na časový spínač, přičemž praní trvá převážne do 15 minut a odstřeďování do 5 minut.

Rozměry a hmotnost

Protože pračku vybíráte pravděpodobně i kvůli jejím menším rozměrům, tento parametr může být klíčový. Většina modelů s kapacitou do 5 kg prádla mívá výšku kolem 0,5–0,8 m a šířku 0,5 m s celkovou hmotností mezi 10 až 15 kg. Jsou však i menší modely s ještě menšími rozměry a hmotností, ale v tom případě musíte počítat i s menší kapacitou prádla.

Kapacita

Kapacita minipraček je poměrně nízká, což souvisí s jejich rozměry. Nejčastěji jde o kapacitu v rozmezí 3–5 kg pro prací komoru a 1–3 kg pro odstřeďovací komoru. I když najednou tak vyperete mnohem méně oblečení než u běžné pračky, cyklus trvá mnohem kratší dobu, a tak můžete praní několikrát zopakovat. Horší to je s objemnějšími kusy oblečení nebo bytovými textiliemi, které se vám do pračky jednoduše nemusí vejít.

Automatická minipračka s odstředivkou

Výkon a otáčky

Tento parametr je důležitý z toho hlediska, že určuje, jak výkonně dokáže pračka prát. Udává se ve wattech a výkon minipraček se pohybuje v rozmezí 200 až 400 W. Čím vyšší výkon, tím lépe si pračka dokáže poradit například s těžším objemem nebo dosáhne lepšího odstředění. Pokud sáhnete po pračce s příliš nízkým výkonem, můžete být zklamaní z kvality praní a samotná pračka může mít problém například i s hrubším a těžším oblečením. Podobně je to s otáčkami za minutu, které se uvádějí u odstředění. Čím vyšší jsou, tím víc vody při odstředění zařízení vyždímá. Levnější modely nabízejí kolem 700 ot./min., ale výkonnější modely dosahují i 1300 ot./min.

Cena

Cena minipračky nemusí nutně odrážet její kvalitu. Levnější modely mohou jednoduše nabízet nižší rozměry a kapacitu, avšak ty dražší mohou kromě vyšší kapacity přinášet i více pracích programů. Kvalitní minipračku koupíte v cenovém rozmezí 80–100 eur, přičemž menší pračky se pohybují kolem 60 eur. Ty nejlevnější minipračky najdete už od 45 eur, avšak kromě ceny si zkontrolujte i jiné parametry, například zda má postačující výkon. Tyto levnější modely jsou většinou vyrobené i z méně kvalitního materiálu, měkčího plastu, který se rychleji opotřebuje a sníží životnost pračky. Pro náročnější jsou zde pračky od 120 eur a víc, které obvykle nabízejí i funkce navíc.

Napouštění a vypouštění vody

Každá pračka potřebuje napustit vodu na praní a po praní se jí zbavit vypouštěcí hadicí. Zatímco běžné pračky jsou vybavené čerpadlem vody a ohřevem, minipračky čerpadla neobsahují a většina ani ohřev vody. To znamená, že vodu do pračky si budete muset napustit ručně s tím, že je potřebné dát si pozor na její teplotu – na praní je ideální 40–50 °C voda. Po praní už voda vyteče vypouštěcí hadicí, která by měla být součástí balení každé minipračky. Na co si však je třeba dát pozor, je její délka a z jakého materiálu je vyrobená. Na základě toho, kam pračku umístíte, se ujistěte, že vám délka přibalené hadice bude stačit. Materiál hadice není často v popisech uvedený, ale vyplatí se podívat se na uživatelské recenze, protože u levnějších modelů si uživatelé často stěžují, že je hadice z příliš měkkého plastu, který pravděpodobně nebude mít dlouhou životnost.  

Co ještě můžete zohlednit

U klasických praček často bereme do úvahy i hlučnost či šetření energie, avšak u těchto malých zařízení hluk nebývá problémem a minipračky zužitkují skutečně jen tolik vody, kolik do nich přivedete, proto i z energetického hlediska jde o šetrné zařízení. Zajímat vás ještě mohou funkce a vlastnosti navíc. Jednou z nich je filtr proti žmolkům, který se vyskytuje ve více minipračkách. Důležitá je také vodotěsnost nebo ochrana před únikem vody, která zaručí, že vás práčka nevytopí. Určitě je potřebné dbát i na přehledný displej, jednoduché ovládání či dětský zámek, díky kterému dítě neotevře náhodně dvířka pračky a nebude moci stisknout tlačítka.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 14.03.2022
Hodnocení článku:
(92.8%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší bazénový vysavač? Zander, Dolphin, Interx, nebo Reactions?Nejlepší bazénový vysavač? Zander, Dolphin, Interx, nebo Reactions?

Také máte na zahradě bazén nebo se chystáte na jeho výstavbu? V tom případě si určitě přečtete náš návod, v němž vám poradíme všechno, co o bazénových vysavačích potřebujete vědět.

Jak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-NetJak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-Net

Alkohol testery ne všechny měří úplně přesně a to se odvíjí hlavně od jejich kvality. Podívejte se na všechny parametry, které byste měli při výběru alkoholového testeru zvážit.

Kvalitní vlhkoměr do bytu musí být přesný. Co tak profesionální vlhkoměr s teploměrem?Kvalitní vlhkoměr do bytu musí být přesný. Co tak profesionální vlhkoměr s teploměrem?

Vlhkoměr je jednoduché zařízení, kterým si ověříte stav ovzduší. Podívejte se na to, co je důležité při jeho koupi a jak si vybrat přesný a kvalitní vlhkoměr do místnosti.