Jak vybrat externí disk? Určitě zvolte SSD a kapacitu nad 1 TB

CD a DVD disky už na ukladádání a přenášení dat dávno nestačí, Blu-ray disky se neujaly a USB klíče jsou sice kompaktní, ale příliš dat se na ně nevejde – obzvlášť, když potřebujete uložit mnoho her, filmů, videozáznamů či fotografií. 

Nejlepší externí disk

Nejlepším řešením pro přenos velkého objemu dat jsou externí disky. Podívejme se na to, jak si vybrat ten správný právě pro vaše účely.

Oblíbené externí disky

Technologie externích disků

  • HDD – Tato zkratka znamená Hard Disk Drive a ještě donedávna se používala na označení všech druhů pevných disků. S příchodem SSD disků se však používá už jen na označování disků, které na záznam dat využívají magnetické rotační desky. Tyto disky jsou mnohem pomalejší (max. cca 200 MB/s), než jejich kolegové s označením SSD (dražší modely kolem 500 MB/s, špičkové i přes 2000 MB/s), ale koupíte je za relativně nízkou cenu i při velkých kapacitách. Kromě nízké rychlosti však mají také nízkou mechanickou odolnost, což je při častém přenášení také důležitý parametr.
  • SSD – Zkratka označující pojem Solid State Drive. Tento typ pevného disku nemá žádné pohyblivé části a na záznam dat používá paměťové čipy, stejně jako USB klíče. Tyto disky jsou velmi rychlé, protože nemusí čekat na roztočení desek a na to, až pohyblivá hlava na nich vyhledá přesné místo, kde jsou požadovaná data uložená. Také mají velmi nízkou spotřebu energie. Oproti HDD diskům jsou však několikanásobně dražší.
  • Hybridní – Jsou to jako kdyby dva disky v jednom, hlavní HDD disk má po ruce vyrovnávací paměť v podobě integrovaného SSD disku nižší kapacity (cca 16 GB). Tyto disky představují z hlediska ceny a rychlosti jakýsi mezikrok mezi HDD a SSD technologií. SSD diskům se však rychlostí rozhodně nevyrovnají.

Účel použití externího disku

  • Přenášení dat – Pokud potřebujete data jen přenášet, sáhněte po přenosném externím disku. Jejich velikosti jsou různé (závisí to na kapacitě i na jiných faktorech), nejčastěji však dosahují velikosti tabulky malé čokolády nebo větší krabičky od cigaret. Takový disk lehce sbalíte do batohu nebo příruční tašky.

Kvalitní externí disk

  • Ukládání a zálohování – Disk určený na ukládání a zálohování poznáte nejčastěji tak, že má stojan na pevné umíestění. Tyto disky mívají občas i přídavné napájení. Dalším stupněm jsou tzv. NAS úložiště (Network Attached Storage), které slouží jako úložiště pro domácí nebo firemní počítačovou síť a můžete k nim přistupovat z kteréhokoliv počítače v síti, nebo dokonce z internetu. Nabízejí i pokročilé funkce, jako např. tvorba diskových polí RAID, která slouží na zvýšení bezpečnosti zálohování dat, resp. na zvýšení rychlosti ukládání.

Připojení disku k zařízením

Externí disky nabízejí několik druhů rozhraní na přenos dat. To, jaký typ si zvolit, závisí na tom, jakým rozhraním disponují zařízení, se kterými budete chtít disk používat (PC, notebook, multimediální centrum apod.). Liší se především rychlostmi.

  • USB – USB verze 2 už pomalu dosluhuje a mezi novými zařízeními kraluje verze USB 3 s max. přenosovou rychlostí 5 Gb/s. Nejnovější verze USB 3.1 má disponovat teoretickou rychlostí přenosu až 10 Gb/s, což je stejná rychlost jako jeden kanál rozhraní Thunderbolt. USB 3 je zpětně kompatibilní s USB 2.0 a tento konektor také najdete na největším počtu zařízení, proto je možné ho považovat za skutečně univerzální. Pokud však můžete, diskům s USB 2.0 se vyhněte – přece jen jsou na dnešní dobu už dost pomalé.
  • eSATA – Jde v podstatě o mobilní verzi rozhraní SATA (Serial ATA), které se používá na přenos dat mezi interním pevným diskem a počítačem. Nejnovější verze vám poskytnou max. přenosovou rychlost 6 Gb/s.

Externí disk

  • Thunderbolt – Ide o nejnovější trend v propojování počítačů a externích zařízení. Thunderbolt je jakési univerzální rozhraní, které má schopnost přenášet data i obraz. Díky přímému propojení na PCI express sběrnici dosahuje ve verzi 1 max. rychlost 10 Gb/s (při spojení dvou linek až 20 Gb/s) a ve verzi Thunderbolt 2 dokonce 20 Gb/s přes jedinou linku. Průkopníkem v používání tohoto rozhraní je Apple, ale objevuje se už i na jiných zařízeních. Pokud můžete, použijte toto rozhraní – je nejrychlejší.
  • LAN a WiFi – Jde o rozhraní pro připojení do počítačové sítě. Používají je především disky určené na zálohování a NAS zařízení. U LAN rozhraní dosahuje obvykle rychlost přenosu max. 50 MB/s, při bezdrátovém WiFi propojení jen 10 MB/s.

Kapacita

Dnes už není problém koupit externí disk s kapacitou několika terabytů (TB). Maximální kapacita SSD disků se pohybuje kolem 1–2 TB, počítejte zde však s cenami přesahujícími 7500 korun. Zvolená kapacita samozřejmě závisí na tom, co a v jakém objemu budete na disk ukládat.

Rychlost

Rychlost externího disku závisí na už uváděné technologii (SSD jsou několikanásobně rychlejší), ale tzv. úzké hrdlo z hlediska rychlosti tvoří většinou rozhraní na připojení k ostatním zařízením.

Nejlepší externí disky k počítači

Kombinací těchto dvou faktorů tedy dostaneme přenosovou rychlost disku. Pokud si chcete prohlížet z ext. disku fotografie či filmy, postačí vám disk pomalejší. Pokud s ním chcete více pracovat (např. stříhat video apod.), sáhněte po co nejrychlejším disku.

Mechanická odolnost

SSD disky jsou mnohem odolnější a většinou přežijí i pád z ruky, protože nemají pohyblivé části. HDD disky takovéto zacházení často nevydrží, avšak někteří výrobci vyrábějí i odolné verze externích HDD, které obsahují speciální technologie na ochranu mechanických částí a mají nárazuvzdorný obal.

Ochrana dat šifrováním

Některé disky poskytují i ochranu dat prostřednictvím tzv. hardwarového šifrování. S pomocí integrovaného čipu dokážou vaše data automaticky šifrovat při jejich ukládání a dešifrovat při jejich čtení. Data jsou chráněná silným heslem.

Oblíbené externí disky

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 14.04.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?