Jak vybrat externí disk? Určitě zvolte SSD a kapacitu nad 1 TB

CD a DVD disky už na ukladádání a přenášení dat dávno nestačí, Blu-ray disky se neujaly a USB klíče jsou sice kompaktní, ale příliš dat se na ně nevejde – obzvlášť, když potřebujete uložit mnoho her, filmů, videozáznamů či fotografií. 

Nejlepší externí disk

Nejlepším řešením pro přenos velkého objemu dat jsou externí disky. Podívejme se na to, jak si vybrat ten správný právě pro vaše účely.

Oblíbené externí disky

Technologie externích disků

  • HDD – Tato zkratka znamená Hard Disk Drive a ještě donedávna se používala na označení všech druhů pevných disků. S příchodem SSD disků se však používá už jen na označování disků, které na záznam dat využívají magnetické rotační desky. Tyto disky jsou mnohem pomalejší (max. cca 200 MB/s), než jejich kolegové s označením SSD (dražší modely kolem 500 MB/s, špičkové i přes 2000 MB/s), ale koupíte je za relativně nízkou cenu i při velkých kapacitách. Kromě nízké rychlosti však mají také nízkou mechanickou odolnost, což je při častém přenášení také důležitý parametr.
  • SSD – Zkratka označující pojem Solid State Drive. Tento typ pevného disku nemá žádné pohyblivé části a na záznam dat používá paměťové čipy, stejně jako USB klíče. Tyto disky jsou velmi rychlé, protože nemusí čekat na roztočení desek a na to, až pohyblivá hlava na nich vyhledá přesné místo, kde jsou požadovaná data uložená. Také mají velmi nízkou spotřebu energie. Oproti HDD diskům jsou však několikanásobně dražší.
  • Hybridní – Jsou to jako kdyby dva disky v jednom, hlavní HDD disk má po ruce vyrovnávací paměť v podobě integrovaného SSD disku nižší kapacity (cca 16 GB). Tyto disky představují z hlediska ceny a rychlosti jakýsi mezikrok mezi HDD a SSD technologií. SSD diskům se však rychlostí rozhodně nevyrovnají.

Účel použití externího disku

  • Přenášení dat – Pokud potřebujete data jen přenášet, sáhněte po přenosném externím disku. Jejich velikosti jsou různé (závisí to na kapacitě i na jiných faktorech), nejčastěji však dosahují velikosti tabulky malé čokolády nebo větší krabičky od cigaret. Takový disk lehce sbalíte do batohu nebo příruční tašky.

Kvalitní externí disk

  • Ukládání a zálohování – Disk určený na ukládání a zálohování poznáte nejčastěji tak, že má stojan na pevné umíestění. Tyto disky mívají občas i přídavné napájení. Dalším stupněm jsou tzv. NAS úložiště (Network Attached Storage), které slouží jako úložiště pro domácí nebo firemní počítačovou síť a můžete k nim přistupovat z kteréhokoliv počítače v síti, nebo dokonce z internetu. Nabízejí i pokročilé funkce, jako např. tvorba diskových polí RAID, která slouží na zvýšení bezpečnosti zálohování dat, resp. na zvýšení rychlosti ukládání.

Připojení disku k zařízením

Externí disky nabízejí několik druhů rozhraní na přenos dat. To, jaký typ si zvolit, závisí na tom, jakým rozhraním disponují zařízení, se kterými budete chtít disk používat (PC, notebook, multimediální centrum apod.). Liší se především rychlostmi.

  • USB – USB verze 2 už pomalu dosluhuje a mezi novými zařízeními kraluje verze USB 3 s max. přenosovou rychlostí 5 Gb/s. Nejnovější verze USB 3.1 má disponovat teoretickou rychlostí přenosu až 10 Gb/s, což je stejná rychlost jako jeden kanál rozhraní Thunderbolt. USB 3 je zpětně kompatibilní s USB 2.0 a tento konektor také najdete na největším počtu zařízení, proto je možné ho považovat za skutečně univerzální. Pokud však můžete, diskům s USB 2.0 se vyhněte – přece jen jsou na dnešní dobu už dost pomalé.
  • eSATA – Jde v podstatě o mobilní verzi rozhraní SATA (Serial ATA), které se používá na přenos dat mezi interním pevným diskem a počítačem. Nejnovější verze vám poskytnou max. přenosovou rychlost 6 Gb/s.

Externí disk

  • Thunderbolt – Ide o nejnovější trend v propojování počítačů a externích zařízení. Thunderbolt je jakési univerzální rozhraní, které má schopnost přenášet data i obraz. Díky přímému propojení na PCI express sběrnici dosahuje ve verzi 1 max. rychlost 10 Gb/s (při spojení dvou linek až 20 Gb/s) a ve verzi Thunderbolt 2 dokonce 20 Gb/s přes jedinou linku. Průkopníkem v používání tohoto rozhraní je Apple, ale objevuje se už i na jiných zařízeních. Pokud můžete, použijte toto rozhraní – je nejrychlejší.
  • LAN a WiFi – Jde o rozhraní pro připojení do počítačové sítě. Používají je především disky určené na zálohování a NAS zařízení. U LAN rozhraní dosahuje obvykle rychlost přenosu max. 50 MB/s, při bezdrátovém WiFi propojení jen 10 MB/s.

Kapacita

Dnes už není problém koupit externí disk s kapacitou několika terabytů (TB). Maximální kapacita SSD disků se pohybuje kolem 1–2 TB, počítejte zde však s cenami přesahujícími 7500 korun. Zvolená kapacita samozřejmě závisí na tom, co a v jakém objemu budete na disk ukládat.

Rychlost

Rychlost externího disku závisí na už uváděné technologii (SSD jsou několikanásobně rychlejší), ale tzv. úzké hrdlo z hlediska rychlosti tvoří většinou rozhraní na připojení k ostatním zařízením.

Nejlepší externí disky k počítači

Kombinací těchto dvou faktorů tedy dostaneme přenosovou rychlost disku. Pokud si chcete prohlížet z ext. disku fotografie či filmy, postačí vám disk pomalejší. Pokud s ním chcete více pracovat (např. stříhat video apod.), sáhněte po co nejrychlejším disku.

Mechanická odolnost

SSD disky jsou mnohem odolnější a většinou přežijí i pád z ruky, protože nemají pohyblivé části. HDD disky takovéto zacházení často nevydrží, avšak někteří výrobci vyrábějí i odolné verze externích HDD, které obsahují speciální technologie na ochranu mechanických částí a mají nárazuvzdorný obal.

Ochrana dat šifrováním

Některé disky poskytují i ochranu dat prostřednictvím tzv. hardwarového šifrování. S pomocí integrovaného čipu dokážou vaše data automaticky šifrovat při jejich ukládání a dešifrovat při jejich čtení. Data jsou chráněná silným heslem.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 14.04.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Delimano NutriBullet 600W, nebo 900W? Recenze chválí oba Delimano NutriBullet 600W, nebo 900W? Recenze chválí oba

Pokud chcete mít dostatek vitamínů a vlákniny, měli byste každý den sníst aspoň 400 g ovoce a zeleniny. Sníte o mixéru Delimano Nutribullet? My vám poradíme, jak si vybrat ten správný...

Jak vybrat žehličku na vlasy? Recenze potvrzují, že nejlepší je s keratinem a ionizátorem Jak vybrat žehličku na vlasy? Recenze potvrzují, že nejlepší je s keratinem a ionizátorem

Potřebujete zkrotit, či dokonce vyrovnat kučery nebo po nich právě naopak toužíte? Opatřete si žehličku na vlasy. Víte, na co se při jejím výběru a koupi zaměřit? Poradíme vám v našem...

Fondue sady – elektrické, keramické, nerezové či litinové? Fondue sady – elektrické, keramické, nerezové či litinové?

Fondue není jídlo, fondue je společenská událost. I vy si rádi pochutnáváte na dobrém jídle a specialitách? Užijte si s rodinou nebo přáteli jedinečný večer. Poradíme vám, jaké máte...