Nejlepší rázový utahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex nebo Dewalt

Rázové utahováky mají v oblibě zejména automechanici nebo zámečníci, kteří potřebují za jeden pracovný den utáhnout větší množství spojů na silný utahovací moment. Rázový utahovák je však dobrým pomocníkem také do domácí dílny, kde dokáže nahradit vidlicové či ráčnové klíče.

Rázový utahovák

Poradíme vám, jak si vybrat ten správný pro vaše potřeby.

Oblíbené modely rázových utahováků

Rázové utahováky a aku šroubováky – rozdíl je v momentu

Utahovací moment je nejdůležitějším parametrem rázového utahováku. Udává se v newtonmetrech (Nm) a vyjadřuje, jakou sílu je schopný utahovák vyvinout při dotažení, resp. povolení spoje.

Běžné aku šroubováky dokážou utáhnout spoj max. na cca 20 Nm (v závislosti na modelu), přičemž tento utahovací moment na nich můžete nastavit, aby se jemnější šrouby a matice vlivem velké utahovací síly nepoškodily. Hodí se tedy spíše na upevňování samořezných šroubů, případně matic do 8 mm průměru.

Rázové utahováky však pracují na odlišném principu. Díky speciálnímu mechanismu působí jejich motor na utahovaný spoj silnými rázy, čímž ho dokáže dotáhnout na mnohem větší moment – zpravidla jde o stovky Nm. Utahovací moment na rázových utahovácích nebývá nastavitelný, proto se hodí převažně na dotahování větších matic a spojů od průměru 8 mm. U menších matic nebo šroubů by mohly vlivem velké síly strhnout jejich jemný závit.

Profesionální rázový utahovák v autodílně

Rázový utahovák vám tedy dobře poslouží, pokud často utahujete, resp. povolujete větší množství větších spojů – např. při opravě auta, montáži ocelových konstrukcí apod.

Pozor – údaje o krouticím momentu uvedené výrobcem nemusí být úplně přesné. V případě, že utahujete spoje s přesně specifikovaným utahovacím momentem (např. šrouby kol na vozidlech), prověřte si nakonec úroveň dotažení momentovým klíčem.

Pohon rázového utahováku

  • Elektrický 230 V – Tyto utahováky jsou určené na připojení do běžné 230V zásuvky podobně jako např. vrtačky. Disponují velmi silnými elektromotory a dokážou tedy vyvinout značnou sílu. Jejich nevýhodou je však přívodní kabel, který vám může při montážních pracích překážet. Hodí se tedy spíše na stacionární pracoviště, takže do dílen, kde nemáte k dispozici stlačený vzduch.
  • Akumulátorový – Vzhledem připomínají objemnější aku šroubováky a jejich nespornou výhodou je mobilita. Manipuluje se s nimi jednoduše i při práci ve výškách a ve stísněných prostorech. Mají však slabší výkon a dokážou zpravidla vyvinout menší krouticí moment než jejich kolegové, kteří čerpají energii ze zásuvky.  
  • Pneumatický – Jejich motor pohání stlačený vzduch generovaný kompresorem. Dokážou vyvinout největší krouticí momenty (často až tisíce Nm), avšak na pohon těch silnějších je potřebný výkonný kompresor, protože mají vysokou spotřebu vzduchu. Jejich další výhodou je o něco nižší hmotnost i cena než u elektrických a aku utahováků. Kvůli potřebě rozvodu stlačeného vzduchu je můžete vidět zejména v autoservisech a profesionálních dílnách.  

Počet otáček a počet rázů

Utahováky s nízkým počtem otáček pracují pomaleji, čehož si všimnete zejména při utahování většího množství spojů za sebou. Počet otáček by měl být tedy co nejvyšší. U běžných utahováků se pohybuje od cca 1 500/min do nějakých 7 000/min. Vyšším počtem otáček obvykle disponují  pneumatické utahováky. Počet otáček jde ruku v ruce s počtem rázů, resp. frekvencí příklepu. Ten se pohybuje také v tisících za minutu a měl by být podobný jako počet otáček. Kvalitnější utahováky mají regulovatelné otáčky.

Montování postele s rázovým utahovákem

Průměr utahovaných šroubů a matic

Výrobci udávají tento parametr s ohledem na to, jakou má utahovák sílu a jakým upínacím systémem je vybavený. Udává se pro metrické šrouby a označuje se podle nich písmenem M s číslem. Např. M20 znamená, že utahovák si poradí se šrouby a maticemi s průměrem závitu 20 mm. Můžete s ním, samozřejmě, zkusit utahovat i větší šrouby, avšak na jejich dotažení už pravděpodobně nebude mít utahovák dostatečnou sílu.

Rázové utahováky jsou často dodávané bez příslušenství, tedy i bez nástavců na šrouby či matice. Ty si musíte v tom případě dokoupit samostatně. Pozor však na systém upínání – u různých modelů může být odlišný. Nejčastěji se setkáte se systémem vnější čtyřhran s průměrem 1/2” nebo 1” u silnějších modelů.

Oblíbené modely rázových utahováků

Nabíjení

Při výběru akumulátorového rázového utahováku byste měli vybírat mezi modely s Li-Ion akumulátory, ty totiž dokážou poskytnout zařízení dostatek energie.

Pozor si dejte na dobu nabíjení, dlouhé nabíjení vás může při práci omezovat. Je proto vhodné, abyste k utahováku měli min. 2 kompatibilní akumulátory.

Některé levnější varianty utahováků (včetně těch od známých značek) mohou být dodávané bez akumulátoru a bez nabíječky.

Top 3 elektrické utahováky

Top 3 akumulátorové utahováky

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.Publikováno dne: 19.02.2020
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...

Jolly hrany – zakončení obkladu do úhluJolly hrany – zakončení obkladu do úhlu

Na některé věci při rekonstrukci předem nemyslíte.   Co se týká obkládání, často to jsou ukončovací lišty. Slyšeli jste už o pojmu jolly hrany nebo tzv. kamenické rohy?