Nejlepší rázový utahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex nebo Dewalt

Rázové utahováky mají v oblibě zejména automechanici nebo zámečníci, kteří potřebují za jeden pracovný den utáhnout větší množství spojů na silný utahovací moment. Rázový utahovák je však dobrým pomocníkem také do domácí dílny, kde dokáže nahradit vidlicové či ráčnové klíče.

Rázový utahovák

Poradíme vám, jak si vybrat ten správný pro vaše potřeby.

Oblíbené modely rázových utahováků

Rázové utahováky a aku šroubováky – rozdíl je v momentu

Utahovací moment je nejdůležitějším parametrem rázového utahováku. Udává se v newtonmetrech (Nm) a vyjadřuje, jakou sílu je schopný utahovák vyvinout při dotažení, resp. povolení spoje.

Běžné aku šroubováky dokážou utáhnout spoj max. na cca 20 Nm (v závislosti na modelu), přičemž tento utahovací moment na nich můžete nastavit, aby se jemnější šrouby a matice vlivem velké utahovací síly nepoškodily. Hodí se tedy spíše na upevňování samořezných šroubů, případně matic do 8 mm průměru.

Rázové utahováky však pracují na odlišném principu. Díky speciálnímu mechanismu působí jejich motor na utahovaný spoj silnými rázy, čímž ho dokáže dotáhnout na mnohem větší moment – zpravidla jde o stovky Nm. Utahovací moment na rázových utahovácích nebývá nastavitelný, proto se hodí převažně na dotahování větších matic a spojů od průměru 8 mm. U menších matic nebo šroubů by mohly vlivem velké síly strhnout jejich jemný závit.

Profesionální rázový utahovák v autodílně

Rázový utahovák vám tedy dobře poslouží, pokud často utahujete, resp. povolujete větší množství větších spojů – např. při opravě auta, montáži ocelových konstrukcí apod.

Pozor – údaje o krouticím momentu uvedené výrobcem nemusí být úplně přesné. V případě, že utahujete spoje s přesně specifikovaným utahovacím momentem (např. šrouby kol na vozidlech), prověřte si nakonec úroveň dotažení momentovým klíčem.

Pohon rázového utahováku

  • Elektrický 230 V – Tyto utahováky jsou určené na připojení do běžné 230V zásuvky podobně jako např. vrtačky. Disponují velmi silnými elektromotory a dokážou tedy vyvinout značnou sílu. Jejich nevýhodou je však přívodní kabel, který vám může při montážních pracích překážet. Hodí se tedy spíše na stacionární pracoviště, takže do dílen, kde nemáte k dispozici stlačený vzduch.
  • Akumulátorový – Vzhledem připomínají objemnější aku šroubováky a jejich nespornou výhodou je mobilita. Manipuluje se s nimi jednoduše i při práci ve výškách a ve stísněných prostorech. Mají však slabší výkon a dokážou zpravidla vyvinout menší krouticí moment než jejich kolegové, kteří čerpají energii ze zásuvky.  
  • Pneumatický – Jejich motor pohání stlačený vzduch generovaný kompresorem. Dokážou vyvinout největší krouticí momenty (často až tisíce Nm), avšak na pohon těch silnějších je potřebný výkonný kompresor, protože mají vysokou spotřebu vzduchu. Jejich další výhodou je o něco nižší hmotnost i cena než u elektrických a aku utahováků. Kvůli potřebě rozvodu stlačeného vzduchu je můžete vidět zejména v autoservisech a profesionálních dílnách.  

Počet otáček a počet rázů

Utahováky s nízkým počtem otáček pracují pomaleji, čehož si všimnete zejména při utahování většího množství spojů za sebou. Počet otáček by měl být tedy co nejvyšší. U běžných utahováků se pohybuje od cca 1 500/min do nějakých 7 000/min. Vyšším počtem otáček obvykle disponují  pneumatické utahováky. Počet otáček jde ruku v ruce s počtem rázů, resp. frekvencí příklepu. Ten se pohybuje také v tisících za minutu a měl by být podobný jako počet otáček. Kvalitnější utahováky mají regulovatelné otáčky.

Montování postele s rázovým utahovákem

Průměr utahovaných šroubů a matic

Výrobci udávají tento parametr s ohledem na to, jakou má utahovák sílu a jakým upínacím systémem je vybavený. Udává se pro metrické šrouby a označuje se podle nich písmenem M s číslem. Např. M20 znamená, že utahovák si poradí se šrouby a maticemi s průměrem závitu 20 mm. Můžete s ním, samozřejmě, zkusit utahovat i větší šrouby, avšak na jejich dotažení už pravděpodobně nebude mít utahovák dostatečnou sílu.

Rázové utahováky jsou často dodávané bez příslušenství, tedy i bez nástavců na šrouby či matice. Ty si musíte v tom případě dokoupit samostatně. Pozor však na systém upínání – u různých modelů může být odlišný. Nejčastěji se setkáte se systémem vnější čtyřhran s průměrem 1/2” nebo 1” u silnějších modelů.

Oblíbené modely rázových utahováků

Nabíjení

Při výběru akumulátorového rázového utahováku byste měli vybírat mezi modely s Li-Ion akumulátory, ty totiž dokážou poskytnout zařízení dostatek energie.

Pozor si dejte na dobu nabíjení, dlouhé nabíjení vás může při práci omezovat. Je proto vhodné, abyste k utahováku měli min. 2 kompatibilní akumulátory.

Některé levnější varianty utahováků (včetně těch od známých značek) mohou být dodávané bez akumulátoru a bez nabíječky.

Top 3 elektrické utahováky

Top 3 akumulátorové utahováky

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 19.02.2020
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?

Pokažený zámek ve dveřích je problém. O tom není pochyb. Komplikace s vložkou ve dveřích dokáže nadělat pořádné vrásky. Myslíte, že okamžitě je to práce pro zámečníka? Jak vyměnit zámek...

Jak na silikonování vany, dlažby, umyvadla, sprchového koutu a rohů koupelnyJak na silikonování vany, dlažby, umyvadla, sprchového koutu a rohů koupelny

Výměna silikonu utěsňujícího vanu, sprchový kout nebo umyvadlo není nic, co byste nezvládli svépomocí. Přinášíme vám stručný návod, jak na to.

Oplocení pozemku – možnosti, typy, povoleníOplocení pozemku – možnosti, typy, povolení

Na co myslet při stavbě plotu, aby byl bezpečný, pevný a v souladu s legislativními předpisy? V článku vám poradíme, k čemu všemu při oplocení pozemku přihlížet.