Nejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i Rowentu

Ruční vysavač je nenahraditelným pomocníkem při náhlé nehodě v domácnosti, např. když se vám rozsype mouka nebo strouhanka v kuchyni, když děti přinesou bláto nebo písek na botách do předsíně apod. Ručních vysavačů je ale více typů a liší se způsoby použití nebo napájením.

Bílý ruční vysavač

V článku vám poradíme, jak si vybrat ten správný a dostatečně výkonný model pro vaše účely.

Oblíbené modely ručních vysavačů

Typ vysavače

Na suché vysávání můžete použít každý ruční vysavač. Hodí se, když potřebujete povysávat běžnou špínu, prach, rozsypanou mouku nebo jiné sypké materiály v kuchyni. Vysavač na suché vysávání by neměl přijít do styku s kapalinami ani vlhkými nečistotami, v opačném případě se může poškodit.

S vysavači na mokré vysávání můžete uklízet např. i rozlitý čaj, kávu či vodu na podlaze. Zvládnou i jiné mokré nečistoty, jejich cena je ale proti vysavačům na suché vysávání vyšší.

Filtrace

Ruční vysavače jsou zpravidla bezsáčkové, přičemž vysávané nečistoty jsou zachytávané do sběrné nádoby, kterou můžete po naplnění jednoduše vysypat. Objem sběrné nádoby nebývá z důvodu kompaktních rozměrů tohoto druhu vysavačů příliš velký. Nejčastěji se setkáte s objemem do 1 l, ale některé větší modely si poradí až se 3 l nečistot.

Vysávání drobků bílým ručním vysavačem

Ruční vysavače jsou vybavené vstupním filtrem, který nahrazuje sáček na nečistoty a chrání motor před poškozením. Na výstupu za turbínou se nachází výstupní filtr, který odstraňuje z vyfukovaného vzduchu poslední zbytky nečistot, aby se v místnosti nevířily jemné prachové částice. Ty totiž dokážou pořádně potrápit alergiky. Pokud máte jednoho nebo více doma, je lepší připlatit si za vysavač s kvalitní filtrací.

Typy výstupních filtrů

 • Mikrofiltr – Může být vyrobený z bavlny, molitanu nebo papíru. Neposkytuje dokonalou filtraci, proto je najdete především v levnějších modelech. Papírové filtry jsou jednorázové, ale bavlněné a molitanové můžete vyprat a znovu použít.
 • EPA a HEPA filtry – Jsou nejúčinnější typy filtrů, a tedy jednoznačnou volbou pro alergiky. Označují se čísly EPA 10, EPA 11, EPA 12 a HEPA 13. Posledně uvedený je nejúčinnější a zachytí 99,97 % mikročástic – setkáte se s ním u nejdražších modelů. Některé EPA a HEPA filtry jsou omyvatelné.

Příkon a sací výkon

Příkon ručních vysavačů se pohybuje od 30 do 700 W v závislosti na druhu napájení. Vysavače byste ale neměli srovnávat podle příkonu, protože ten vyjadřuje množství spotřebované elektrické energie v daném okamžiku.

Vysávání gauče bílým ručním vysavačem

Mnohem důležitějším faktorem při výběru je tzv. sací výkon, který vyjadřuje úroveň podtlaku vygenerovaného turbínou. Může se tedy stát, že u dvou modelů se stejným elektrickým příkonem bude sací výkon rozdílný z důvodu účinněji navrženého sacího mechanismu.

Mnozí výrobci u ručních vysavačů sací výkon, ba dokonce ani elektrický příkon neudávají. V případě, když elektrický příkon znáte, můžete přibližný sací výkon odvodit podle jednoduchého pravidla, že sací výkon je přibližně rovný jedné pětině až třetině příkonu.

Napájení

Ruční vysavače najdete v několika variantách, které se liší podle způsobu napájení.

Zásuvka 230 V

Napájení je řešené elektrickým kabelem z běžné zásuvky, tak jako u klasických vysavačů a elektrospotřebičů. Tyto vysavače disponují nejvyšším příkonem, avšak jste u nich limitovaní délkou napájecího kabelu, čímž se ztrácí hlavní výhoda ručních vysavačů, tedy mobilita.

Vestavěný akumulátor

Ruční vysavače s akumulátorem jsou o něco dražší než ty s 230 V napájením. Mají také o dost nižší výkon, který je však dostatečný, pokud nechcete ručním vysavačem nahradit ten klasický.

Akumulátor může být typu NiMH nebo Li-Ion. Li-Ion akumulátory najdete v dražších modelech, dosahují však vyšší kapacity, vyšších výkonů, mají delší životnost a na rozdíl od NiMH aku se neopotřebují tak intenzívně při přerušovaném nabíjení.

Ruční vysavač s napájením elektrickým kabelem

Platí, že čím vyšší kapacita akumulátoru v mAh nebo Ah, tím déle může vysavač vydržet na jedno nabití (v závislosti na výkonu), zároveň se však bude déle nabíjet. Výrobci proto udávají i dobu provozu na jedno nabití. Ta se pohybuje od cca 9 min až po nějakých 30 min u špičkových modelů.

Velkým problémem levných ručních vysavačů s akumulátory je dlouhá doba nabíjení, která může dokonce přesáhnout 12 h. Pokud tedy nechcete na nabití čekat půl dne, všímejte si při výběru i tohoto parametru.

12V palubní síť automobilu

Jde o ruční vysavače napájené 12V napětím z osobního auta. Jejich napájecí kabel je zpravidla vybavený koncovkou do 12V autozásuvky (autozapalovače).

Příkon těchto vysavačů býva omezený na cca 120 W, což je často max. příkon, jaký dokáže zásuvka v automobilu poskytnout.

U těchto vysavačů si dejte obzvlášť pozor na délku přívodního kabelu, protože mnohá autá jsou vybavená pouze jedinou 12V zásuvkou na přední palubní desce, ve které najdete zapaiovač. Kvůli krátkému kabelu byste tak nemuseli dosáhnout do kufru.

Příslušenství k ručním vysavačům

 • Štěrbinová hubice – Úzký nástavec na čištění koutů nebo těžko přístupných prostor. Pro vysávání interiéru auta je nezbytností. Některé ruční vysavače mají výsuvnou štěrbinovou hubici zabudovanou v těle.
 • Prachový kartáč – Umožní vysávat prach a nečistoty z tvrdých povrchů bez toho, abyste je plastovou hubicí poškrábali.
 • Turbokartáč – Jde o rotační kartáč s tvrdými štětinami, který dokáže i z hlubokého koberce uvolnit zvířecí chlupy a usazený prach. Vysávání s jeho použitím je jednodušší a nevyžaduje si až tak velký sací výkon jako bez jeho použití.
 • Stěrkový nástavec – Pomáhá lépe zachytit rozlitou kapalinu při mokrém vysávání.

Další funkce a parametry ručních vysavačů

 • Hlučnost – Udává se v decibelech (dB), přičemž nejtišší ruční vysavače produkují hluk na úrovni cca 66 dB. Za příliš hlučné můžeme považovat vysavače s hlučností nad 76 dB.
 • Hmotnost – Během používání ručního vysavače musíte držet v jedné ruce celou jeho váhu. Ideální hmotnost je proto do cca 1,5 kg – s těžšími modely může být delší práce namáhavá.
 • Sterilizační UV lampa – Pomocí UV-C záření zabíjí roztoče a bakterie usazené v textiliích. Tato funkce je výsadou dražších modelů.
 • Kolečka – Dvojice nenápadných koleček na spodní straně přední části ručního vysavače vám zajistí jeho hladký posuv po povrchu a zabrání poškrábání citlivých povrchů jako podlahy nebo skla.
 • Regulace výkonu – Najdete ji u dražších modelů. Snížení výkonu se hodí např. při vysávání tenkých textilií jako záclon, závěsů apod. 
 • Indikátor stavu baterie – Díky němu víte, kolik energie zůstává ve vestavěném akumulátoru. Nejčastěji se vyskytuje v podobě barevných LED diod.

Oblíbené modely ručních vysavačů

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.Publikováno dne: 05.02.2020
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!

Ultrazvukové čističky jsou velmi šikovná zařízení, která slouží na čištění široké škály různorodých předmětů. Tento produkt však ještě není mezi lidmi velmi rozšířený, a proto jsme se...

Jak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybratJak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybrat

Zažili jste už situaci, když jste z důvodu výpadku elektrického proudu ztratili několikahodinovou práci provedenou na počítači? V těchto případech vás může zachránit automatický záložní...

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...