Jak vybrat školní tašku pro prváka nebo středoškoláka

Víme, že školáci toto slyší a čtou rok co rok. Během prázdnin to nikdy není příliš příjemný pocit. Škola se blíží! Jen malé procento žáků se skutečně těší z opětovného návratu do školních lavic. S návratem do školy souvisí i rituál, nákup školních potřeb.

Školní taška pro prvňáka

Především pro žáky základních škol jde o činnost, které se ti zodpovědnejší rodiče snaží věnovat dřív, než škola začne. Mezi školní potřeby patří i školní taška. A věřte, nebo ne, při výběru školní tašky se člověk nejednou zamyslí, jakou vlastně vybrat, aby byla pěkná, praktická a nezruinovala rozpočet.

Taška pro prvňáčka

Asi tou nejdůležitější skupinou mezi žáky, kteří si na výběr tašky potrpí, jsou prvňáčci. Někteří už možná toto dilema řešili na Vánoce nebo v průběhu roku a tašku už dávno mají připravenou. Pokud patříte mezi ty, kteří na nákupy jdou nyní, měli byste vědět, že při výběru školní tašky je potřebné myslet na určité parametry, lépe řečeno vlastnosti školní tašky.

Vlastnosti tašek, které tu nyní budeme popisovat, se však netýkají pouze prvňáčků. Důležité jsou i pro starší děti a středoškoláky. Pojďme si tedy přiblížit, čeho si všímat při výběru školní tašky.

Aktovka, nebo batoh?

Jde v zásadě o dvě kategorie, které máte na výběr. Pokud bychom měli srovnat vlastnosti aktovky a batohu, přikloníme se na stranu školního batohu. Proč? Batohy jsou praktičtější, pohodlnější a zároveň stejně plní účel. Ať kupujete tašku pro prváka, nebo středoškoláka, myslete i na velikost dítěte.

Školní batoh pro prvňáka

Aktovka je obvykle větší. Přestože se mnozí domnívají, že pro prváka je školní aktovka lepší, protože poskytuje lepší oporu páteře, není tomu tak. Navíc co z toho, když je o půl kilogramu těžší? Studentské batohy jsou také odolnější, ergonomicky tvarované a při šetrném zacházení vydrží kvalitní batoh i 2 až 3 roky.

Ergonomie a stabilita tašky

Fámy o tom, že ergonomické nároky plní pouze aktovky, jsme už vyvrátili, ale pojďme se blíže podívat na to, co se má ergonomií na mysli. Tu nejdůležitější část z hlediska ergonomie tvoří zadní stěna školní tašky. Ta musí být pevná a anatomicky tvarovaná pro držení stability páteře. Často jde o hliníkové konstrukce, která zabezpečuje dokonalou ergonomii.

Důležité jsou také popruhy, které by měly mít polstrování. Zároveň i dno tašky by mělo být vyztužené. Při nošení množství knih to určiěe ocení každý školák. Díky těmto výztužím drží aktovka nebo batoh svůj tvar. Pokud tomu tak není, poohlédněte se po něčem kvalitnějším.

Hmotnost školní tašky

Školní tašky váží v průměru kolem 900 až 1200 gramů. Taška by měla být co nejlehčí. Přece jen účelem je zátěž přenášet, ne být těžkou sama o sobě. Pokud se na to chceme podívat odborně, můžete se zaměřit na normy. Kvalitní a schválené tašky by měly být vyrobené v souladu s normou STN 79 6506. Velikost a hmotnost tašky by měla být přizpůsobená věkové skupině žáka.

Děti se školními taškami

Používané jsou různé materiály. Ideální je však takový, který je rezistentní a také voděodolný, a tedy nepremokavý. Samotný materiál je většinou syntetický (polyester) a dost záleží na kvalitě materiálu. U laciných se často povrch odírá a oslabuje. Ty dražší jsou přece jen o něco trvanlivější a odolnější.

Složky, kapsy – vnitřní dispozice

Z hlediska uspořádání školních potřeb, které s sebou dítě nosí, je dobré si všímat vnitřní kapacity tašky. Ideální je, když má batoh aspoň dvě rozdělené komory. Ať už samostatné, nebo oddělené přepážkou. Dále tu jsou různé odkládací prostory, přihrádky a kapsy. Například na penál, svačinu, vodu nebo různé kapsičky na mobil, notebook nebo jiné doplňky.

Školní taška s velkým vnitřním prostorem

Zipy jsou praktické, ale nekvalitní mohou potrápit zasekáváním. Ideální je, když jsou dvojcestné... Dobré je, když jsou vnitřní kapsy například na zapínání nebo suchý zip. Vnitřní dispozice je poměrně individuální. Starší děti i tak tašku vnímají jen jako něco, co po příchodu domů poletí do kouta.

Bezpečnostní prvky

Na toto nezapomínejte! Ať se to žákům líbí, nebo ne, bezpečnosti nikdy není dost, a proto reflexní prvky nebo odrazky nesmí chybět. Mnohé tašky mají speciální lemování po obvodu, které fosforeskuje ve tmě. Najdou se i tašky s odrazkami, které jsou také velmi praktické. Pokud tyto prvky taška nemá, je třeba tyto bezpečnostní prvky koupit. Nálepky nebo speciální štítky jsou dobrou volbou.

Jak má taška vypadat?

Všimli jste si? Design tašky jsme dali schválně až na konec. Logicky, je fajn, když taška vypadá skvěle, ale když neplní předcházející kritéria, image je na nic. Je pravda, že design u dítěte i staršího studenta sehrává nejpodstatnější roli.

Nový školní batoh pro prvňáčka

U prvňáčků je zvlášť důležité, aby měli tašku, která se jim bude líbit. Oblíbený superhrdina, animovaný film nebo princezna. Někdy je praktický účel a design těžké skloubit, ale dnes to už možné je. Nabídka je skutečně rozsáhlá.

Kolik za tašku zaplatit?

Odpovíme jednoduše. Jde o individuální možnosti. Drahé tašky automaticky nemusí vyhovovat. Paradoxně, nejdražší jsou tašky pro nejmenší. Bohužel často jde o marketing. Taška pro prváka by neměla stát rozhodně víc než 1000 až 1500 korun. U středoškoláků je cena ještě nižší. Ti si vystačí i s batohem za 750 až 1300 korun. U menších dětí dbejte především na zdravotní a bezpečnostní prvky.

Nejlepší tašky pro prváky (děvčata)

Nejlepší tašky pro prváky (chlapci)

Kvalitní studentské batohy pro děvčata

Kvalitní studentské batohy pro chlapce

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 20.11.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Dřevěný houpací koník, kohout nebo plyšový macek? Houpací zvířátka pro děti potěší každou ratolest! Dřevěný houpací koník, kohout nebo plyšový macek? Houpací zvířátka pro děti potěší každou ratolest!

Houpací zvířátka se stále těší velké popularitě a kromě klasických dřevěných jsou dostupné i plastové či plyšové varianty s mnohými funkcemi.

Kompletní set karaoke pro děti je výborným dárkem pro malé zpěváky Kompletní set karaoke pro děti je výborným dárkem pro malé zpěváky

Roste vám doma malý zpěvák, tak jste se rozhodli podpořit jeho talent? Správně! Jedním z dárků, který dětské oči rozzáří, je karaoke sada.

Sháníte nejlepší lehátko pro miminko? Recenze chválí vibrační, polohovací i hudební lehátka Sháníte nejlepší lehátko pro miminko? Recenze chválí vibrační, polohovací i hudební lehátka

Houpací lehátko s melodií je skvělým společníkem nejen pro vaše miminko. Na co se při jeho koupi zaměřit a kterých funkcí si všímat?