Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Počasí je nevyzpytatelné. I když se zdá, že zima může být ještě v nedohlednu, člověk nikdy neví, kdy se to v oblacích může zvrtnout. Potom překvapí bohatá sněhová nadílka a překvapení nejsou pouze cestáři, ale nakonec i my.

Benzínová sněžná fréza na odklízení sněhu z chodníků

Nekonečné odklízení sněhu z chodníku a příjezdové cesty nám úsměv na tváři před odchodem do práce určitě nevykouzlí. Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto praktického pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v našem článku.

Oblíbené sněhové frézy

Správný typ frézy

Jak si vybrat sněhovou frézu? Výběr začíná od povrchu, na kterém bude fréza pracovat. Podle toho vybíráme typ frézy. Kategorizace na dva základní typy fréz je dělaná podle způsobu odhazování sněhu. Proto známe jednostupňové frézy a efektivnější dvojstupňové frézy. V čem se tedy liší a na co jsou přesně vhodné? Jaká je trojstupňová fréza?

Jednostupňová fréza

Mnoho lidí jim říká tzv. městské sněhové frézy. Je to proto, že standardně jsou určené do oblastí, kde je podkladem pro odhrnování sněhu chodník, asfalt či tvrdý a rovný povrch. Ideální jsou na odklízení čerstvě napadeného sněhu. Vhodnější jsou na menší plochy. Mají nižší hmotnost a na rozdíl od dvojstupňových fréz najdete jednostupňové elektrické frézy či poháněné akumulátorem.

Jednostupňová fréza funguje na principu rotujícího šneku. Ten má lopatky, kterými sníh drtí a vhání do komína, kterým sníh dopraví do vzdálenosti zhruba 10 metrů od místa frézování. Tyto sněhové frézy se hýbou právě za pomoci rotujících lopatek a nahrazují tak klasický pojezd.

Dvojstupňová fréza

Tento typ fréz už lze využívat při vyšší zátěži a větším množství i ztvrdlého sněhu. Dvojstupňový systém si poradí i se závějemi nebo udupaným sněhem na cestě. Vhodné jsou i do horských a podhorských oblastí. Používat je můžete i na nezpevněné ploše.

Dvoustupňová sněhová fréza

Sníh za pomoci ocelového šneku fréza dopraví do prostoru vysokootáčkového ventilátoru, který sníh komínem odhazuje na určené místo do vzdálenosti až 15 m. Směr odhazování je možné nastavit s pomocí pákového převodu. Dvojstupňové frézy mají vyšší výkon, širší záběr, a tedy zvládají i větší objem sněhu. V této kategorii však najdete jen benzínové sněhové frézy. Logicky je nutné tedy počítat s vyšším hlukem.

Trojstupňové frézy

Speciální kategorií jsou trojstupňové frézy. V zásadě fungují na stejném principu jako dvojstupňové, s tím že mají ještě vyšší výkon a označujeme je jako profesionální sněhové frézy. Odklízení sněhu je rychlé a účinné.

Proces probíhá také ve třech fázích. V první fázi sníh fréza nabírá ve velkém objemu, rychle ho drtí a vyhazuje komínem ven. Nepřekvapí ji ani mokrý sníh nebo velké zasněžené a zledovatělé plochy. Pokud jste majitelem horské chaty a potřebujete denně odklízet sníh z parkoviště, trojstupňová fréza tu má svoje uplatnění.

Elektrická nebo benzínová sněhová fréza

U jednostupňových fréz je šance, že natrefíte na elektrické nebo akumulátorové sněhové frézy. Jejich tichý chod je však daní za praktické využití. V případě, že odklízíte chodník na malé příjezdové cestě, kabel elektrické sněhové frézy vám možná překážet nebude. Pokud ale chcete odklízet větší objem sněhu, bude lepší, když sáhnete po benzínovém pohonu.

Elektrická sněhová fréza

Určitě můžeme mluvit o ekonomičtějším a ekologičtějším řešení odklízení sněhu. Elektrický motor je tichý a má nižší náklady na svůj chod. Jak jsme už avizovali, elektrický kabel se za vámi bude tahat všude.

Domácí elektrická sněhová fréza

Výkon také není nic, co by mohlo „benziňáka“ překonat. Jako pomocník pro odklízení čerstvého sněhu určitě postačí, ale myslete na to ,že v dosahu musíte mít elektrický zdroj. Také mokrý nebo přimrzlý sníh je pro elektrickou sněhovou frézu velmi těžkým soupeřem.

Akumulátorové sněhové frézy jsou zřídkavé, ale ojediněle je v nabídce najdete. Výhodou je jejich mobilita a tichý chod. Zbavíte se kabelu, ale opět nečekejte, že se dočkáte převratně rychlé práce. Navíc výdrž akumulátoru při vyšším objemu sněhu není příliš ohromující. Ve prospěch elektrické a akumulátorové frézy může svědčit i nízká cena.

Benzínová sněhová fréza

Spalovací motor vám v tomto ohledu přináší nejlepší možné řešení, bezproblémovou mobilitu a dostačující výkon. Stačí když natankujete benzín a můžete se vydat na rozsáhlé zasněžené plochy. Ideální je, když výkon využijete u dvojstupňové nebo trojstupňové sněhové fréze.

Nemusíte se obávat ani zamrzlého nebo mokrého sněhu. Daní za výkon může být vyšší spotřeba paliva, hlučnost a vyšší náklady na údržbu, jakož i pořizovací cena.

TOP 3 benzínové sněhové frézy

Kola nebo pásy

Sněhové frézy s koly jako pohonnou složkou jsou mnohem frekventovanější. Manipulace není nijak náročná. Nejčastěji jsou tyto frézy vybavené systémem Free Wheel nebo diferenciálem, který umožňuje lepší manipulaci při odbočování. Pokud budete vybírat frézu s koly, hledejte takové, které mají hluboký vzor.

Frézy s pásy se pohybují stabilněji a lépe se ovládají. Jsou perfektními v případě pohybu v závějích nebo v nerovném terénu například i při odklízení sněhu z kopce nebo do kopce. Když ale nemáte doma „svah“, fréza s koly bohatě postačí.

Výkon motoru a šířka záběru

Čím vyšší výkon, tím větší objem sněhu dokáže fréza odklidit. Sněhová fréza během chodu skoro vždy pracuje na 100 %. Proto je údaj o koních, které motor skrývá, velmi podstatný. Pamatujte, že vyšší výkon znamená také rychlejší chod, účinnější odklízení sněhu. Výkon je přímo úměrný tomu, o jaký typ frézy se jedná. Může jít o výkon od 3 až do 10 kW. Ten nejmenší se obvykle týká jednostupňových, případně elektrických sněhových fréz.

Výkonná benzínová sněhová fréza

S výkonem souvisí také šířka záběru. Musíte si uvědomit, že fréza s menším výkonem nebude schopná pojmout takový objem sněhu jako fréza s výkonem vyšším. Šířka záběru se pohybuje obvykle od 50 do 76 cm. Zmínit můžeme i výšku bunkru. Jde v podstatě o prostor, kterým fréza sníh nabírá. Výška bunkru se pohybuje od 50 do 70 cm.

Praktické funkce

  • Elektrický startér – pokud plánujete frézu parkovat venku nebo při nízkých teplotách, elektrický startér si určitě budete pochvalovat. Zároveň ne každého baví startovat s pomocí tahání lanka. Stlačit tlačítko je přece jednodušší. Stačí připojit elektrický kabel, nastartovat a kabel odpojit.
  • Osvětlení – zimní čas je neúprosný a tma, která padá už kolem sedmnácté hodiny, je neúprosná. Reflektory, kterými si můžete posvítit, jsou tedy vítaným příslušenstvím.
  • Posilovač řízení – ulehčuje manipulaci při manévrování. Jde o systémy jako Free Wheel, Power Steering nebo Easy Turning. Tento praktický asistent oceníte hlavně při manévrování na menší ploše.
  • Sněhové řetězy – příslušenství ke sněhové fréze s koly. Především když odklízíte sníh na prudkém svahu nebo na ledem pokrytém terénu.
  • Radlice – za pomoci speciálního rámu můžete sníh odklízet jednoduchým posouváním.
  • Polymerové lyžiny – jsou praktickým prvkem při posouvání frézy po povrchu. Polymer je šetrný a nepoškrábe povrch chodníku nebo příjezdové cesty. Lyžiny lze výškově nastavovat.

Cenové rozhraní

Cena sněhové frézy je závislá na parametrech, které jsme uvedli výše. Pokud hledáte finančně výhodnou koupi, zaměřte se na elektrické sněhové frézy. Nečekejte však, že sněhovou nadílku odklidí jedna radost. Druhou alternativou, tou, kterou doporučuje většina uživatelů a doporučujeme ji i my, jsou motorové sněhové frézy. Tady je cenová hladina vyšší. Mezi přední výrobce patří především značky jako Hecht, Husqvarna nebo Stiga. Nejlevnější sněhové frézy najdete u výrobce AL-KO.

  • Sněhové frézy do 150 eur – v této cenové relaci seženete jednoduché jednostupňové elektrické sněhové frézy, které poslouží na odklízení sněhu ve městě před vchodem do budovy či na chodníku. Nezapomínejte, že potřebujete elektrický zdroj.
  • Sněhové frézy do 300 eur - zástupci této kategorie jsou určení na odklízení menšího objemu sněhu. Můžete však už počítat s benzínovými motory, ale menším záběrem. Výkon není největší. Stále totiž hovoříme o jednostupňových frézách.
  • Sněhové frézy do 500 eur – tato kategorie je u zákazníků nejvíc preferovaná. Sněhová fréza v hodnotě 400 až 500 eur splní všechna očekávání, která máte. Jde o cenově dostupnou kategorii a spolehlivé výrobce jako Hecht či Stiga.
  • Sněhové frézy nad 500 eur – tato kategorie je označovaná jako kategorie profesionálních sněhových fréz. Jde o frézy s velkým záběrem, vysokým výkonem a účinným odklízením. Určené jsou do oblastí, kde jsou časté sněhové srážky až kalamity. Hlavně horské a vysokohorské oblasti.

Nejprodávanější sněhové frézy

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 16.11.2019
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?