Jak vybrat stolní myčku nádobí: Recenze chvália Klarstein, Electrolux, Beko a Bosch

Toužíte po myčce nádobí, ale nedokážete si představit, jak by se do vašeho malého bytu vešla? |Řešení najdete ve stolní myčce nádobí. Tyto alternativy nabízejí téměř všechno, co najdete u běžných myček, ale v kompaktnějších rozměrech.

Jak vybrat stolní myčku nádobí?

Nezáleží tedy na tom, kolik místa v kuchyňce máte – stolní myčka nádobí se vejde opravdu kamkoliv. V tomto článku vám poradíme, na co se při výběru myčky zaměřit a jaká kritéria jsou skutečně důležitá.

Oblíbené stolní myčky nádobí


Zmenšená verze klasické myčky

Myčka nádobí s kompaktními rozměry, kterou je možné umístit na kuchyňskou linku, stůl nebo jiný stabilní povrch. Jde tedy jen o zmenšenou verzi běžné myčky nádobí. Zatímco běžná myčka nádobí umyje 12–16 sad nádobí, stolní umyjí 4–8 (nejčastěji 6 sad). Menší rozměry však neznamenají horší výsledky při umývání nádobí. Většinou mají stolní myčky nádobí na výběr z několika programů a funkcí a jsou tedy plnohodnotnou náhradou běžné myčky. Nevyžadují však komplikovanou instalaci, ale dají se poměrně jednoduše připojit k vodě a odtoku, i když některé mají jen nádržky na vodu, které se obsluhují manuálně.

Výhody stolních myček nádobí

Kompaktní modely myček nádobí jsou jako stvořené do bytů s malými kuchyňkami, podnájmu bez myčky nádobí, ale také do kanceláří, na chatu, do kempingu či na cesty. Nezaberou vám mnoho místa a vždy se dají lehce přemístit, pokud potřebujete v kuchyni víc prostoru na přípravu jídla, vaření či jiné denní aktivity. Váháte, jestli je stolní myčka tou správnou volbou pro vás? Nechte se přesvědčit řadou výhod:

 • Spotřebují méně energií – Menší kapacita znamená i menší spotřebu energií. Zatímco běžné myčky spotřebují za cyklus i 40 l vody, stolním postačí cca 10 l. Úspornější jsou i co se týká spotřebované elektřiny, protože mívají i o něco nižší výkon.
 • Zaberou méně místa – Díky svým kompaktním rozměrům vám zaberou mnohem méně místa, čímž jsou vhodnou alternativou do malých kuchyní a bytů. Bez problémů se vejdou na kuchyňskou linku, ale také do skříňky, protože jsou velmi snadno skladné.
 • Jsou levnější – Oproti běžným myčkám nádobí jsou levnější. Proto když toužíte po myčce nádobí, ale máte nižší rozpočet, stolní myčka může být dobrou alternativou. Nejde totiž jen o nákupní cenu, ale úspornější jsou i z hlediska provozu.
 • Není třeba se k ním ohýbat – Protože stojí na kuchyňské lince, není třeba se k nim pri nakládání a vykládání ohýbat jako k běžné myčce nádobí. Můžu tak být dobrou volbou pro důchodce a lidi s fyzickým omezením.
 • Jsou snadno přenosné – Mají malé rozměry, nízkou hmotnost a dají se snadno odpojit a připojit. Jsou tedy ideální na cesty. Ať se už chystáte na chatu, do kempingu nebo na dovolenou, stolní myčku nádobí si můžete vzít s sebou.

Samozřejmě, i stolní myčky mají svoje nevýhody. Zjevnou nevýhodou je jejich velikost, pokud chcete umývat hrnce a větší talíře. Ty se nemusí do myčky vždy vejít, proto je dobré si vždy prohlédnout rozměry. Některé stolní myčky navíc umožňují jen použití tekutého čisticího prostředku, ne tablet a kapslí, což nemusí každému vyhovovat.

TOP stolní myčky nádobí

Jak vybrat stolní myčku nádobí

Pokud zvažujete koupi stolní myčky nádobí, je několik kritérií, nad kterými se vyplatí popřemýšlet. V první řadě se však zamyslete nad tím, kam byste chtěli myčku uložit, jak často ji budete používat a kolika lidem má sloužit.

Kapacita

Pod kapacitou rozumíme to, kolik jídelních sad se do myčky vejde. Nejběžnější kapacitou je 6 jídelních sad, ale běžně se setkáte s myčkami s kapacitou od 4 do 8 sad nádobí. Minimyčky však mohou mít ještě menší kapacitu, a to od 2–3 talířových sad. V rámci kapacity si všímejte také toho, kolik a jakých košů obsahuje, např. na talíře, sklenice nebo příbory, a také toho, jak velký talíř se do ní vejde, např. do 25, 26 či 27 cm.

Kapacita stolní myčky nádobí

Rozměry

S kapacitou souvisí i rozměry myčky. I když stolní myčky jsou všeobecně poměrně kompaktní, pokud máte skutečně málo prostoru, vždy si dobře změřte místo, kam chcete myčku umístit. Tady skutečně platí staré známé dvakrát měř, protože čím menší myčka nádobí, tím bude mít i menší vnitřní kapacitu. Proto si dobře změřte prostory a zvažte svoje možnosti.

Energetická třída a spotřeba

Myčky nádobí se, jako konec-konců každý spotřebič, řadí do energetických tříd na základě jejich spotřeby energie. Stupnice energetické třídy začíná písmenem A, jako energeticky nejúspornější spotřebič, a končí písmenem G, jako energeticky nejnevýhodnější spotřebič. Stolní myčky nádobí bývají na chvostu tohoto žebříčku, a když se vám poštěstí, získáte aspoň myčku ve třídě E.

Dejte si však pozor, někdy může být v popisu výrobku uváděná ještě stará stupnice (od A+++ do D), ve které elektrospotřebič ve třídě D vlastně koresponduje s dnešním označením G a nejde tedy o energeticky úspornější výrobek. Myčka může mít samostatnou energetickou třídu pro mycí cyklus a jinou zase pro cyklus sušení. V rámci spotřeby se dozvíte i spotřebu kWh za jeden mycí cyklus. Často se uvádí i množství spotřebované vody za cyklus, přičemž běžná spotřeba bývá mezi 7 až 12 l na cyklus.

Ovládání

Stolní myčky nádobí se často ovládají pomocí dotykových displejů, ale starší modely mají i tlačítka nebo kolečka. Je jen na vás, který způsob upřednostníte, ale důležitější je, aby bylo ovládání jednoduché, intuitivní a abyste si ho dokázali co nejrychleji osvojit. Platí to hlavně tehdy, když myčku plánujete koupit seniorům nebo technicky méně zdatným uživatelům. Programy by se měly dát snadno vybrat i bez toho, abyste museli dlouho studovat návod, čímž si ušetříte množství času.

Hlučnost

Tento parametr není důležitý pro každého, ale pokud žijete v malém bytě s tenkými stěnami nebo máte doma miminko, stojí za to podívat se také na úroveň decibelů. Pokud hledáte model, který bude mít skutečně tichý chod, vyberte si tu s hlučností kolem 45 dB. Všeobecně však sahejte po myčce s hlučností do 55 dB, protože myčku budete používat mnohem častěji než pračku a hluk během umývání by neměl ovlivňovat vaše denní aktivity.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie myčky nádobí

Programy

Programové vybavení stolních myček nádobí bývá menší než u klasických myček, avšak většinou nabízejí i 5–6 základních programů, které skutečně využijete. Nejčastěji jde o tyto programy:

 • Standardní: Běžné umytí nádobí při normálním znečištění, napr. nádobí z večeře.
 • Intenzívní: Delší mytí při vyšší teplotě pro zaschlé nebo připálené nádobí.
 • Eko: Šetrný program, který umývá při nižší teplotě, čímž se šetří energie.
 • Rychlý: Zkrácený standardní cyklus pro rychlé umytí nádobí.
 • Opláchnutí: Slouží jen pro opláchnutí mírně znečištěného nádobí.
 • Sklo: Program na umývání sklenic a delikátního nádobí při menším znečištění.

Sušení

I když funkce sušení je běžnou výbavou myček nádobí, u malých modelů to tak ne vždy bývá. I když myčka nádobí sušení nabízí, zjistěte si, o jaký typ sušení jde. Nejčastěji se používá kondenzační sušení, při kterém se pára kondenzuje po stěnách myčky. Jde sice o delší proces, ale je energetický úsporný. Účinnější je sušení horkým vzduchem, při kterém vám nádobí raz-dva uschne, přičemž bývá pěkné, beze šmouh. Avšak vzniká přitom vyšší výdaj energie. Také existují sušení za pomoci ventilátorů, pozvolné sušení při pokojové teplotě a další způsoby. Vždy se vyplatí zkontrolovat si recenze zákazníků, protože nespokojenost se sušením bývá jednou z nejčastěji uváděných nevýhod produktu.

Stolní myčka nádobí programy

Funkce: Odložený start, automatické vypnutí či šetření energie

 • Ochrana proti úniku vody – Jde o běžnou funkci, kterou by měla mít každá myčka nádobí. Senzory uvnitř mají monitorovat hladinu vody a tím zabraňovat případnému přetečení a nehodám.
 • Šetření energie – Tato funkce spočívá v šetrném používání vody a energie. Myčka nádobí má vestavěné senzory, kterými monitoruje mycí cyklus, čímž umí upravit množství použité vody a energie, např. když je myčka naplněná jen do poloviny.
 • Odložený start – Klasická funkce vyskytující se u mnohých kuchyňských spotřebičů. Stačí si nastavit spuštění za 2, 4 či 6 hodin a myčka se spustí tehdy, kdy vám to bude víc vyhovovat.
 • Automatické vypnutí nebo signalizace – Myčka nádobí by měla být vybavená funkcí automatického vypnutí po dokončení cyklu nebo aspoň na vypnutí upozornit zvukovou nebo světelnou signalizací.
 • Indikátory – Indikátory upozorňují na potřebu nějaké akce. Nejčastěji jde o potřebu doplnění soli nebo leštidla. Jsou však také indikátory zbývajícího času, díky kterým víte, kdy přesně cyklus skončí.
 • Dětská pojistka – Potřebná v domácnostech s malými dětmi. Díky ní se zablokuje ovládací panel a dítě tak nebude moci náhodně cyklus změnit, zastavit nebo spustit.

Cena je přijatelná, kvalitu nabízí Bosch, Klarstein i Beko

Co se týká ceny, stolní myčky nádobí je možné koupit v rozpětí 5 000–10 000 Kč. Na jedné straně bývají menší modely se základní výbavou, na druhé straně zase kapacitně větší myčky, které mají v nabídce různé zajímavé funkce. Mezi nejoblíbenější značky patří Bosch, Beko, Candy, Klarstein, Electrolux či ETA. 

Často kladené otázky

 • Pro koho jsou stolní myčky nádobí určené? – Tyto myčky nádobí jsou určené primárně lidem, kteří žijí v menších bytech a v kuchyni mají nedostatek protoru pro běžnou myčku nádobí. Dále jsou určené menším, 1–3členným domácnostem, ve kterých je mytí nádobí ve stolních myčkách úspornější. A nakonec jsou určené i do jiných prostor než do domácností, např. do kanceláří nebo kempingu.
 • Umývají stolní myčky nádobí hůře než běžné myčky? – Vůbec to tak nemusí být, protože jde jen o zmenšené verze běžných myček. Avšak stejně jako u standardních modelů i tady můžete narazit na nekvalitní produkt, hlavně když kupujete levnější spotřebič.
 • Dá se stolní myčka nádobí vbudovat do kuchyňské linky? – Některé modely to umožňují, např. umístění do skříňky pod umyvadlem. Většina je však stavěná tak, aby byly umístěné na lince nebo na stoue. Proto když chcete svoji myčku vbudovat, najděte si model, který to umožňuje.
 • Jak se stolní myčka nádobí napájí? – Záleží na vašem konkrétním modelu. Pokud máte myčku bez přípojky, postačí naplnit nádrž na vodu a po cyklu vodu vypustit do nádoby. Pokud má myčka hadici, připojí se k vodovodnímu kohoutku. Hadice na odtok se dá většinou umístit do umyvadla, ale vždy je možné ji připojit i přímo k odpadu.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 04.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(93.2%)

V této kategorii najdete i:

Malý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cenaMalý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cena

Díky své multifunkčnosti a kvalitní přípravě jídel poskytují konvektomaty top výsledky. Nedokážete si poradit s výběrem? Poradíme vám.

Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?

Inteligentní zásuvky vám pomocí WiFi a aplikace umožňují vypínat a zapínat spotřebiče na dálku. Jak si WiFi zásuvku vybrat?

Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?

Zajímají vás výhody horského slunce a jak si poradit při koupi? Nabízíme vám návod, jak si vybrat horské slunce.