Jakou velikost kola vybrat? Výběr kola dle výšky + tabulka velikosti kol

Objednání a koupě kola online je nejen velmi výhodná, ale také stále více populární možnost. Díky tabulce velikostí kol si dokážete vybrat ten ideální pro vás. Nejlepší je vybírat velikost kola podle výšky jezdce, ale řídit se můžete i velikostí rámu kola. Několik parametrů vám může napovědět a pomoci s výběrem.

Jak si vybrat správnou velikost kola?

Existuje totiž několik způsobů jak určit správnou velikost kola, aniž byste se museli posadit do sedla. Připravili jsme pro vás souhrn nejčastěji používaných metod určování.

Velikost kola se určuje velikostí rámu a velikostí kol. Základním parametrem při určování správné velikosti kola je však výška jezdce, podle které se poté určí doporučená velikost rámu. Jeho rozměry se mohou udávat v palcích, centimetrech či písemným označením, podobně jako oblečení.

Oblíbené modely kol


Velikost rámu kola

Délka nohou i délka rukou je u každého člověka jiná, proto je třeba velikost rámu přizpůsobit právě výšce postavy. Velikost rámu je udávána v cenitmetrech nebo palcích (1 palec = 2,54 cm), přičemž tento údaj určuje vzdálenost mezi středovou osobou kola a koncem sedlové trouby. Pokud má tedy kolo velikost rámu 15 palců, jeho velikost je 38 cm, je-li velikost 19 palců, rám má velikost 48 cm. Tento údaj je orientační a ovlivňuje jej i samotná geometrie kola. Mírné odchylky tedy mohou být u horských kol, silničních kol nebo městských kol.

Velikost kol na kole

Velikost kola ovlivňuje i to, jaká kola jsou na něm osazena. Průměr kola také ovlivňuje komfort jízdy. Velikost kol je například často sledována při výběru velikosti kola pro děti.

Standardně známe kola s 26 palcovými koly, která představují přechod z dětských a dorosteneckých velikostí. Pro nízké lidi jsou 26 palcová kola vhodnou velikostí. Setkáváme se s nimi hlavně u horských kol.

Kola s 27,5 palcovými koly jsou také typická pro horská kola. Výhodou je, že kolo je obratnější a nejlépe se hodí lidem s průměrnou výškou kolem 170 až 175 cm.

Kola s 29 palcovými koly vyhovují spíše vyšším jezdcům. Jejich výhodou je schopnost lépe překonávat nerovnosti. Také se o nich mluví jako o rychlejších kolech. Obratností však zaostávají za 27,5 palcovými. Najdeme je u horských kol, trekingových i metských kol. Na horský závod jsou však vhodnější kola s menším průměrem.

Kola u kol

Pánské velikosti kol podle výšky

Jak vybrat kolo podle výšky? Níže uvedená tabulka platí při výběru pánských kol různých typů – horská, cross, trek, městská, silniční kola. Samozřejmě, údaje v tabulce jsou orientační. Rám kola a jeho geometrie ovlivňují samotný posed jezdce. Rozměry kola ovlivňují také průměr kol.

 

velikost rámu

výška postavy (cm)

palce

cm-silniční bicykly

cm-crossové bicykle

písmená

145-155

15“

50

42

XY

156-160

16“

52

44-45

S

161-175

17“,18“

54

46-48

M

175-185

19“,20“

56

48-52

L

186-193

21“,22“

59

53-55

XL

193 a viac

23“,24“

61

56-61

XXL

Dámské velikosti kol podle výšky

V případě dámských kol neznáme tak široký rozsah velikosti rámů, ale iv tomto případě rozhoduje výška jezdkyně. Rám kola stejně jako u pánů ovlivňuje výslednou velikost kola. Jakou velikost kola si zvolíte tedy záleží nejen na výšce jezdkyně, ale také geometrie rámu. Ten je u horských kol jiný, než u silničních kol.

dámské horské bicykly

velikost rámu

výšky postavy (cm)

palce

141-145

13“

146-151

14,5“

152-155

15“

156-159

16“

160-170

17“,18“

171-180

20“

Výběr a koupě dámského kola

Velikost kola pro děti

V případě dětských kol udává označení v palcích průměr kol a ne velikost rámu. Určení velikosti kola lze ale odhadnout i tak, že dítěti změříte délku nohy, a to od rozkroku až po chodidlo. Při výběru velikosti kola pro děti se řiďte především jejich výškou a nastavením vhodného posedu.

věk

délka noh

výška postavy

průměr kol

2-4

35-42

90-110

12"

3-7

45-55

105-125

16"

6-9

55-63

115-135

20"

8-12

60-72

125-155

24"

10 a viac

70 a viac

155 a viac

26"

Velikost bicyklu podle délky noh jezdce

Tato metoda vychází z délky noh jezdce, která se následně násobí koeficientem pro příslušný typ bicyklu. Měření probíhá následovně:

  1. Postavte se bosí na zem, s nohami rozkročenými asi 15-20 cm od sebe.
  2. Změřte vnitřní délku nohy, respektive výšku od země k rozkroku (údaje by měly být v centimetrech).
  3. Rozhodněte se pro typ bicyklu, který plánujete kupovat – bude to horský, městský nebo silniční?
  4. Velikost rámu bicyklu, který by vám měl sedět, dostanete vynásobením rozměrů vaší nohy s příslušným koeficientem:
  • městský bicykl: vnitřní délka nohy x 0,685 = velikost rámu
  • horský bicykl: vnitřní délka nohy x 0,66 = velikost rámu
  • silniční bicykl: vnitřní délka nohy x 0,70 = velikost rámu

Jak vybrat dětské kolo

Je však nutné dodat, že námi uváděné hodnoty jsou jen orientační. Proporce těla jsou u každého jednotlivce velmi individuální, stejně jako mohou být rozdílné velikostní charakteristiky v případě různých výrobců bicyklů. Při výběru bicyklu doporučujeme vycházet z námi uvedených údajů, zároveň by ale bylo vhodné, abyste celou věc konzultovali se zákaznickým oddělením nebo telefonickou podporou příslušného e-shopu.

Nejčastější otázky – FAQ

Není vám něco při výběru kola jasné? Potřebovali byste určit velikost rámu kola podle výšky? Jste na hranici a neumíte si vybrat, jakou velikost kola? Dejte nám vědět do komentářů a rádi vám ochotně poradíme.

Jakou velikost kolo vybrat, pokud jsem na hranici velikostí?

Pokud se na základě tabulky řadíte podle výšky na hraniční rozdělení mezi dvěma velikostmi rámu, je lepší sáhnout po menším rámu kola.

Mají výrobci kol stejné číslování velikosti rámu?

Ne, jednotliví výrobci mají v rámci jednotlivých velikostí kol odchylky. U některých jsou menší au jiných větší. U prodejce se vždy informujte na velikostní tabulku daného výrobce, abyste měli možnost co nejlépe odhadnout, jak si vybrat kolo.

Jaké jsou výhody menších kol na kolech?

Kola s menšími koly, například při srovnání 27,5 palcových a 29 palcových kol jsou menší kola lehčí, lépe ovladatelná a vyznačují se lepší akcelerací. Větší kola mají lepší průchodnost, posyktují vyšší komfort při překonávání překážek a obecně mají lepší přilnavost.

Oblíbené modely

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.Publikováno dne: 20.10.2018
Posledná aktualizácia: 15.03.2023
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Návod, jak uskladnit elektrokolo na zimu – čištění, uložení, péčeNávod, jak uskladnit elektrokolo na zimu – čištění, uložení, péče

Jak správně zazimovat svoje elektrokolo mimo sezónu? A je vhodné je používat i během zimy? Na obě otázky najdete odpověď v článku.

Nejlepší masážní pistole nejsou levné – výhody, účinky, použitíNejlepší masážní pistole nejsou levné – výhody, účinky, použití

Masážní pistole vibracemi masíruje procvičené partie a předchází tak ztuhnutí a bolesti. Nejde o úplně levnou záležitost, proto je při výběru dobré dbát na důležité parametry.

Jak vybrat lyžáky? I laciné sjezdové boty mají dobré recenzeJak vybrat lyžáky? I laciné sjezdové boty mají dobré recenze

Máme lyže, můžeme jít lyžovat. Ale zřejmě budete překvapení, že jednoduché to tak není. K lyžím nepochybně patří lyžáky. V našem článku vám poradíme, jak si je vybrat.