Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!

Láká vás squash? V tom případě byste měli vědět, že kromě obstojné fyzické kondice potřebujete také kvalitní výbavu.

Hranie squashu

Tomu, jak si vybrat vhodnou výbavu na squash, se věnuje náš článek. Poradíme vám, jak si vybrat raketu, míčky a další příslušenství.

Oblíbené vybavení na squash

Squash ve zkratce

Squash je indoorová raketová hra pro dva, a pokud chcete spálit nějaké ty kalorie pomocí sportu, tak squash je ideální cestou k dosažení tohoto cíle. Na první pohled je výběr vybavení poměrně jednoduchý – stačí vám raketa, míček, sportovní obuv a hotovo.

Ve skutečnosti však do hry vstupují různé parametry – míra vašich schopností, styl hraní nebo materiálové provedení. Následující body vám poslouží jako šikovný pomocník při výběru vybavení na squash.

Squashové rakety

Pokud se bavíme o raketové hře, tak je pochopitelné, že výběr správné rakety bude pro vaši hru absolutně klíčový. O volbě rakety rozhoduje více faktorů – materiál, hmotnost, velikost, vyvážení, ale důležitý je i samotný hráč – jeho styl a úroveň. Jinou raketu potřebuje začátečník a jinou zase pokročilý či profesionál.

Rozdělení hráčů

 • Začátečníci: Začátečníkům doporučujeme těžší raketu (do 200 g) s vyvážením do ruky. Tato raketa jim umožní dávat silné údery a zároveň příliš neunaví ruku.
 • Pokročilí a profesionálové: Pokročilejší a zkušenější hráči si raději vybírají lehčí rakety (do 150 g), které jsou vyvážené do hlavy.
 • Techničtí hráči: Pokud si zakládáte spíše na přesnosti než na síle, tak byste měli kupovat lehčí rakety s velikostí do 360 mm a s vyvážením do ruky. 
 • Útoční hráči: Když rádi útočíte a sázíte na silné údery, tak vaší volbou bude raketa s vyvážením do hlavy.

Raketa a loptička na squash

Materiál rakety

 • Grafit: Grafit je nejběžnější materiál raket. Je odolný, pružný a má nízkou hmotnost. Pro zlepšení jejich vlastností se do něj někdy přidávají titanová vlákna a také další materiály, které mají eliminovat jeho křehkost.
 • Hliník: Hliník je těžký, měkký, ale zato odolný a prodává se za dobrou cenu. Tyto rakety jsou těžší než jiné a vibrace způsobené nárazem míčku se přenášejí do rukojeti. Výhodou je dlouhá životnost.
 • Kevlar: Kevlar je určený už pro profesionální hráče, je mimořádně odolný, ale zato také drahý. Hra s kevlarovou raketou je však na úplně jiné úrovni.
 • Kompozit: S kompozitními raketami se setkáte už jen zřídka. Mají nižší tuhost, vyšší hmotnost a asi největší výhodou je nízká cena.

Squashové míčky

Po raketě je dalším důležitým bodem výběr míčku. Typ míče ovlivňuje celkový průběh hry a měli byste jej vybírat podle vašich zkušeností se squashem. Na trhu se setkáte s těmito druhy míčků:

 • Modrý míček: Nejrychlejší míček, vhodný pro úplné začátečníky.
 • Černý míček s modrou tečkou: Také dostatečně rychlý míč, opět vhodný pro začátečníky.
 • Černý míček s červenou tečkou: Středně rychlý míček pro mírně pokročilé.
 • Černý míček s bílou tečkou: Míček pro mírně pokročilé, svýimi vlastnostmi se nachází právě na rozhraní míčků s červenou a žlutou tečkou.
 • Černý míček se žlutou tečkou: Pomalý míč s malým odskokem, vhodný pro pokročilé.
 • Černý míček se dvěma žlutými tečkami: Minimální odskok a pomalá rychlost, vyhovuje zejména velmi pokročilým hráčům nebo profesionálům.
 • Bílý míček se žlutou tečkou: Pomalý míč, který používají vrcholoví sportovci.
 • Tip: Před počátkem hry naostro míček trochu zahřejte například jednoduchým ťukáním o stěnu.

Squashové tašky

Aby se vám na kurt a z kurtu chodilo pohodlně, tak určitě oceníte praktickou squashovou tašku, do které si pohodlně odložíte raketu, míček, ale i další věci jako například vodu, ručník něco malého na zub.

Pokud jste začátečník a máte jen jednu raketu, tak si klidně vystačíte s menšími taškami na záda, které pojmou 1–2 rakety. Když jste pokročilejší hráč a nosíváte si více raket, tak pro vás zase budou ideální větší tašky přes rameno. Některé modely dokážou unést až 8 raket.

Užitečné doplňky

Jak jsme už v úvodu naznačili, tak při squashi vypotíte množství kalorií a právě z tohoto hlediska je výhodné, když budete používat potítka nebo čelenky. Ty zabrání tomu, aby vám pot stékal po rukách či do očí. Sportovci rádi využívají také elastické pásky – tejpy. Ty poslouží například při drobných svalových poraněních jako dočasná fixace.

Oblíbené vybavení na squash

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(91.8%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkem při rýsování svalstva je tzv. vibromasážní stroj, se kterým dosáhnete díky reflexivnímu stahování svalů lepší výsledky. Přečtěte si o něm všechno podstatné.

Jakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaciJakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaci

Pokud jste pocítili někdy touhu měřit svoje výkony při jízdě na kole, určitě vás jako první napadlo sáhnout po klasickém tachometru. Podívejte se, jak vybrat tachometr na bicykl a jaké...

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...