Jak zařídit ložnici podle feng šuej

Feng šuej představuje umění, filozofii a vědu, která se uplatňuje při navrhování harmonického prostředí v našem okolí a v prostředí, ve ktorém se pohybujeme. Je to čínské umění založené na chápání toho, jak jsou lidé spojení a ovlivnění prostředím, v němž se pohybují.

Ložnice podle feng shui

Hlavním posláním feng šuej je zavést do našeho životního a pracovního prostředí takové změny a úpravy, aby nás podporovaly, případně chránily před negativními vlivy. Pointa této filozofie spočívé v hledání vyváženého vztahu mezi jin a jangem. Feng znamená vítr a šuej vodu.

Historie feng šuej sahá až do období před 4000 roky a zemí vzniku je Čína. Původ je vidět už pri prvních osídleních, když lidé začali pěstovat obilniny a chovat zvířata. Nejdříve se feng šuej využívalo na identifikaci bezpečných obytných zón, později se jím určovala místa vhodná na pohřbení příbuzných.

V dnešní době se feng šuej využívá zejména při zařizování bytů. Cílem je nalezení energetického centra a správných principů při uspořádání místností, nábytku, používání barev a doplňků. Feng šuej se využívá také v oblékání, stravování nebo v mezilidských vztazích.

Ložnice představuje jednu z nejdůležitějších místností v bytě. Je místem, kam se večer ukládáme spát a čerpáme energii na další den. Proto je z pohledu feng šuej právě ložnice velmi důležitá. Použití barev, rozložení nábytku, doplňky a dekorace – to jsou všechno věci, jejichž kombinace našemu spánku pomůže nebo naopak – bude ho narušovat.

 

Základní pravidla feng šuej ložnice

Každá část bytu, kterou zařizujete podle feng šuej, má určitá specifická pravidla a postupnost. V případě ložnice je ideální postupovat podle těchto kroků:

  1. Vytvořte si tu správnou feng šuej energii v ložnici
  2. Umístěte postel podle pravidel feng šuej
  3. Použijte feng šuej barvy a dekorace vhodné do ložnice

Uspořádání nábytku ve feng shui ložnici

Rozložení pokoje podle feng šuej spočívá v první řadě v rozložení nábytku, který tvoří základ feng šuej pravidel a přitáhne správnou energii. V tomto bodě jsou pravidla poměrně jednoduchá – přívod čerstvého vzduchu, přirozeného světla, pravidlo žádného elektrického zařízení a také pravidlo „žádný zmatek a chaos”. Pravidlo žádného elektrického zařízení spočívá zejména v tom, že v ložnici byste neměli mít elektroniku – počítač, mobilní telefon a už vůbec ne televizor. Je to zejména kvůli vlnám, které vyzařují a ničí pozitivní energii. Co se týká zmatku – jde zejména o udržování pořádku ať už ve skříni, nebo pod postelí.

Jedním z nejdůležitějších bodů je umístění postele ve feng šuej ložnici. Postel představuje největší kus nábytku v ložnici, proto by se jejímu umístění měla věnovat největší pozornost. Směr postele v ložnici závisí samozřejmě také na velikosti bytu nebo domu a ložnice v něm. Jedním z umístění může být právě takové, kdy má postel dominantní postavení v ložnici. Postel je umístěná diagonálně ke dveřím a za postelí je celá a fixní stěna. V takovémto postavení má postel dobré energetické uzemnění a je pevná. Tip: Při tomto umístění postele je vhodné mít skříň ne na bocích, ale u nohou postele.

Správná orientace postele podle feng šuej připouští i existenci vstupních dveří, které však musí být na boku a postel musí být v dostatečné vzdálenosti – aspoň jeden metr. Také mohou být u postele noční stolky. Nezapomeňte ale na trojúhelníkové pravidlo, kdy noční stolky musí být v trojúholníkovém rozložení se skříní nebo prádelníkem, který máte u nohou.

Postel se může nacházet i vedle dveří u fixní stěny záhlaví postele. Také tady platí pravidlo vzdálenosti od dveří, kterou ložnice z pohledu feng šuej musí vždy dodržovat.

zdroj obrázků: www.knowfengshui.com

Rozložení postele podle feng šuej – na co si dát při umístění postele pozor:

  • Postel nesmí být mezi oknem a dveřmi
  • Postel nesmí být pod oknem
  • Postel nesmí být proti dveřím

Rozložení ostatního nábytku

Jak jsme naznačili, ložnice podle feng šuej má svá pravidla a rozložení nábytku se netýká jen postele, ale každého kusu. Komody, zrcadla, květy, ale i barvy – všechno musí být ve vzájemném harmonickém souladu.

Zrcadlo v ložnici podle feng šuej nemá být umístěné proti posteli. Je tomu tak proto, že může odčerpávat energii a vnášet přítomnost „třetí strany”. Podle  starého učení naše duše v noci opouští tělo. Pokud se uvidí v zrcadle, tak může zmizet. Podle tohoto se zrcadlo doporučuje umístit vedle postele. Také by zrcadlo nemělo být velké.

Tip: Pokud máte velkou šatníkovou skříň se zrcadlem proti posteli – namontujte na ni jemné závěsy a v noci je zatáhněte.

Skříň ve feng shui ložnici

Další pravidla feng šuej v ložnici se týkají zejména barev. U ložnice je důležité, abyste se s danými barvami cítili dobře. Tak či tak existují některé barvy, které se doporučují víc než jiné. Mezi nejlepší feng šuej barvy v ložnici patří:

  • Růžová

Ve filozofii feng šuej symbolizuje tato barva lásku. Používejte zejména světlé odstíne růžové a nepoužívejte kombinaci růžovo-červené.

  • Bílá

Bílá je neutrální barva, která je vhodná pokud chcete mít ložnici ve dvou barvách. Tato barva představuje klid a důvěru. Pro dokonalou harmonii ji kombinujte se stříbrnou nebo zlatou.

  • Modrá

Modrá barva podporuje meditaci a relaxaci. Je vhodná pro osoby, které mají ložnici jako duchovní útočiště. Není vhodná pro lidí, kteří jsou náchylní na depresi, nebo pro páry, které mají problém s důvěrnou komunikací.

  • Fialová

Tato barva je nejvíc propojená s duchovním vědomím. Světlé odstíny fialové mohou podporovat duchovní růst. Fialová barva by neměla přecházet do fialové – narušuje harmonii a klid.

Fialová barva ve feng shui ložnici

Tipů, jak vymalovat ložnici podle feng šuej, je opravdu několik. Velmi oblíbenými a harmonickými barvami jsou také krémová nebo zelená. Názory odborníků se liší na černou barvu, ale podle pravidel je ji možné použít.

Ostatní doplňky do ložnice podle feng šuej

Velmi velký vliv na psychiku člověka, i když si to neuvědomuje, mají obrazy. Při jejich výběru by se mělo postupovat – v případě ložnice obzvláště – pečlivě. Do ložnice rozhodně nepatří fotky vaší rodiny. Ložnice je místo, kde trávíte chvíle se svým partnerem a fotky tu podle feng šuej nemají místo. Pokud jste sám, tak se doporučuje portrét páru, ale také ne rodinné fotografie. Obraz do ložnice podle feng šuej by rozhodně neměl znázornovat násilí a zobrazovat velká zvířata.

Jaké jsou názory na umístění květin do ložnice podle feng šuej? Různé... Květy jsou jednak dobré, protože dodávají potřebný kyslík. Na druhé straně produkují energii, která může narušovat náš spánek. A protože účelem ložnice je zejména kvalitní spánek, vyhrává většina názorů, které jsou proti květům v ložnici.

Osvětlení v ložnici by mělo být jemné a nedráždivé. Do ložnice se hodí přírodní éterické oleje nebo svíčky. Velmi účinným je levandulový olej, který má uklidňující účinky. Do ložnice určitě nedávejte fontány ani akvária, která mají rušivé účinky. Ložnice je místo, kde nacházíme klid a načerpáváme energii na další dny. Správné rozložení nábytku podle feng šuej tomu sice napomáhá, ale nejdůležitější je zařídit si ložnici tak, abyste se v ní cítili příjemně a těšili se, když si lehnete do postele.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 02.05.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopikyJak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopiky

Dětem s velmi citlivou pokožkou mohou nevhodné prací prostředky nebo kosmetika způsobovat nepříjemné kožní problémy. Co je důležité vědět o pracích prostředcích pro děti? Které látky...

Kolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto avivážeKolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto aviváže

Správné dávkování pracího prášku a aviváže vám pomůže ušetřit. Podle čeho se při praní řídit? Poradíme vám.

Jak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůžeJak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůže

Výskyt plísní v domácnostech je poměrně častým nechtěným jevem, který nejenže škaredě vypadá, ale také znehodnocuje zdivo a fasádu a k tomu je i zdraví škodlivý. Pomůžeme vám s ním...