Jak zařídit obývák podle feng šuej

Obývák je místem setkávání. Po celém dnu se tady setká rodina, organizují se v něm posezení s rodinou nebo známými. Obývací pokoj je vždy živý a k tomu je potřebné, aby byl harmonický. Obývák podle feng šuej souvisí s osobním bohatstvím, zdravím a štěstím celé rodiny.

Feng Shui zařízení obývacího pokoje

Feng šuej je čínské umění, feng znamená vítr a šuej vodu. Pointa učení spočívá v tom, jak zacházíme se svým životem, jak se chováme k druhým a ve vzdělání samotném. Tato filozofie napomáhá k harmonickému a vyrovnanému životu, kterého se dá dosáhnout myšlením, ale také uspořádáním prostoru, v němž se pohybujeme. Nejčastěji se projevuje v uspořádání bytu nebo domu, zařízením bytu podle feng šuej, barvami a umístěním nábytku.

Zásady feng šuej se týkají vnějšího, ale i vnitřního prostoru. Pokud se rozhodnete zařídit si prostor podle feng šuej, nemusíte nutně přestavět celé prostředí. Byt nebo dům můžete měnit postupně, například po místnostech. Obývací pokoj je jedno z nejdůležitějších míst v celém příbytku člověka, proto je třeba mu věnovat náležitou pozornost i podle feng šuej.

 

Umístění obýváku podle feng šuej

Podle feng šuej musí mít obývací pokoj aspoň dvě stěny, aby mohla čchi energie (je to přírodní síla, která nás obklopuje) vstoupit do místnosti bez toho, aby zpomalila nebo byla brždená jinými místnostmi. Nedoporučuje se umístění obýváku mezi místnosti, dovnitř bytu, ani za ložnici nebo kuchyni. Feng šuej kuchyně nebo ložnice mají svá specifika, která jsou v rozporu s obývákem, proto ideální umístění je střed bytu nebo domu. Tvar obýváku by měl být čtvercový nebo obdélníkový. Toto umístění obýváku zabezpečuje, že energie je vždy čerstvá na aktivaci všech prvků obývacího pokoje.

Nábytek v obýváku

Obývací pokoj by neměl být malý – pokud je to jen trochu možné. Měla by to být největší místnost, kde se pohodlně vejde celá rodina a případní hosté. Umístění  nábytku v obýváku má také velký vliv na proudění energie. Nábytek nemůže být umístěný tak, aby byl v cestě a tím pádem překážel.

Nejdůležitějším nábytkem v pokoji je pohovka. Měla by být určitě opřená o stěnu – ideálně o hlavní. V poslední době je sice moderní umístění do prostoru (plovoucí), ale podle feng šuej se to nedoporučuje. Takové umístění by mohlo způsobit nestabilitu v rodině, v práci nebo ovlivnit vaše vztahy a zdraví.

Tip: Vyzkoušejte si to. Sedněte si na gauč, když je u stěny. Potom ho umístěte do středu místnosti. Necítíte se bezpečněji u stěny?

Pohovka by neměla mít za sebou na stěně zrcadlo, protože pokud si sednete na pohovku, tak odkryjete hlavu jiným, což je nepříjemné. Jestli máte zrcadlo vedle pohovky, tak je to v pořádku. Naproti nebo vedle pohovky by měla být umístěná křesla. Mezi nimi by měl být konferenční stolek, ideálně v obdélníkovém nebo čtvercovém tvaru.

Pohovku neumísťujte ani tak, aby zabránila výhledu z okna. Toto také brání pozitivnímu toku energie. Naproti oknu umístěte například zrcadlo, aby se všechny krásy vnějšího prostředí odrážely ve vašem obýváku.

Umístění sedačky podle feng shui

Nábytek v obývacím pokoji by neměl být umístěný do tvaru L. Toto umístění vytváří velkou šipku “jedu”. Pokud nemáte na výběr, tak na konci “šipky” umístěte nějaký nábytek, čímž tuto šipku překazíte a narušíte její vliv.

Dveře: Lidé jsou instinktivně nervózní, pokud nevidí na dveře. Uspořádejte obývák tak, aby všichni hosté sedící v obýváku měli výhled na dveře. Lidé potřebují mít pocit, že včas odhalí případného narušitele nebo v případě potřeby mají kam uniknout.

Světlo: Osvětlení je velmi důležité. Kromě přirozeného světla je potřebné také umělé osvětlení jako stolní lampy nebo osvětlení nad hlavou. Přirozené světlo mějte v obýváku v takové míře, aby nebyla příliš prosvětlená (dvoje dveře nebo mnoho oken), toto pak vytváří chaotické proudění chi energie.

Barvy do feng shui obývacího pokoje

Barvy: barvy do obýváku jsou důležitou součástí. Každá barva typická pro feng šuej je vyjádřením jednoho z pěti prvků: oheň, země, kov, voda, dřevo. Každý z těchto pěti elementů by měl řídit konkrétní oblast domova. Při plánování vhodných barev do obýváku si můžete pomoci následujícím:

  • Oheň – červená a její odstíny – přináší do domova teplo, uznání a sexuální energii.
  • Země – zemité barvy jsou světlé a hnědé, vytvářejí stabilitu, výživu a ochranu pro vztahy. Tyto barvy udržují zdraví a vnitřní rovnováhu.
  • Kov – metalové barvy – znamenají ostrost a přesnost. Přítomnost kovu přináší klidnou energii , jasnost a eliminuje rozptýlení.
  • Voda – přináší osvěžující energii klidu, lehkosti, čistoty a svěžesti. Je to starodávný prvek hojnosti, a proto ve feng šuej symbolizuje bohatství.
  • Dřevo – dřevěný prvek přináší do feng šuej energii zdraví, vitality a růstu.

Dekorace v obýváku podle feng šuej

Na dotvoření celkové feng šuej atmosféry v obýváku slouží různé dekorace a tipy.

Na stěnu zavěste fotografie

Abyste dosáhli opravdové pozitivní energie, zavěste na stěnu fotografie. Fotografie nebo obrazy krajiny, případně smějících se lidí – ideálně členů vaší rodiny. Tak jako se podle feng šuej fotografie do ložnice nehodí, tak právě obývák je ideální místo na jejich umístění. Do pokoje však nedávejte smutné a ponuré obrazy nebo lidi s utrápenými tvářemi!

Miska s mincemi

Na konferenční stolek umístěte misku s mincemi. Krystály, drahokamy a mince jsou podle feng šuej symbolem bohatství. Taková miska se nazývá “bohatá miska” a sbírá bohatství do vašeho příbytku. Tento symbol umístěný na stole přitahuje energii prosperity.

Dekorace v feng shui obývacím pokoji

Televizor zakrývejte

Co se týká televizoru, tak je nutné být opatrný. Feng šuej hovoří o zrcadlech a o tom jak mají být umístěná. Zrcadla mají odrážet jen příjemné prostředí nebo obrazy. Snadno můžete přehlédnout skutečnost, že když je televizor vypnutý, tak jeho obrazovka také působí jako zrcadlo. Pokud tedy vypnete televizor, tak ho zakryjte. Nebo ho strategicky umístěte tak, aby odrážel příjemný obraz.

Žádné ostré předměty

Nože, meče, zbraně nebo vycpaná zvířata nepatří do feng šuej obýváku. Když tyto předměty zavěsíte na stěnu, tak produkují yin energii, která může vést k hádce nebo násilí.

Starožitné věci nebo nábytek

Do obýváku nedávejte mnoho starožitností, které mohou blokovat zdraví rodiny, protože starými věcmi se blokuje pozitivní čchi energie.

Feng šuej obývák má za hlavní cíl to, aby se jeho obyvatelé cítili dobře a harmonicky. Aby byl místem relaxu, klidu a odpočinku. Podle této filozofie má obývák čisté linie a vzdušný prostor. Můžete si zařídit obývák přesně podle feng šuej nebo použít jen některé prvky, které se vám líbí. Nebo možná je v obýváku i máte a ani jste o tom nevěděli?

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 11.06.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Přehozy na manželskou postel jsou velmi praktické. Vyhýbejte se levným materiálůmPřehozy na manželskou postel jsou velmi praktické. Vyhýbejte se levným materiálům

Přehoz na postel je nejen estetickou záležitostí, ale také chrání vaše ložní prádlo před prachem, který víří v místnosti. Navíc dodá místnosti šmrnc. Nevěříte?

Slevové kódy na nábytek, spotřebiče a elektronikuSlevové kódy na nábytek, spotřebiče a elektroniku

Dnes už najdete slevové kupony a kódy téměř na všechno, co běžně kupujete. Často je můžete využít při nákupu ve velkých a ověřených e-shopech a ušetřit tak pár korun.

Česká verze hry Scrabble Original přináší hodiny zábavy pro každéhoČeská verze hry Scrabble Original přináší hodiny zábavy pro každého

Tato společenská hra je celosvětovým hitem. Milují ji malí, mladí, velcí i staří. Zajímali jste se někdy o to, jak stolní hra Scrabble vlastně vznikla a jaké verze se prodávají?