Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon – vždyť její největší výhodou proti běžnému bazénu je, že ji můžete používat i v zimě. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout.

Správné zazimování vířivky na zimu

Zimování vířivky bude díky našim radám bezproblémové a vy si ji proto budete moci užít na jaře opět v plném provozu.

Kvalitní chemie pro vířivky

Zazimovat, či nezazimovat?

Vířivky s vyhříváním jsou příjemným zpestřením chladných podzimních i zimních večerů. Voda má příjemných 38 °C a vy si můžete po namáhavém dnu konečně dopřát uvolnění ztuhlého těla vodní masáží. Někteří lidé mají však citlivější imunitu a v zimě se neradi koupou, protože by snadno prochladli.

Také jsou na trhu i méně kvalitní modely vířivek se slabou izolací, jejichž temperování by bylo v zimě velmi nákladné (udržovací teplota bývá 10–15 °C). V těchto případech je lepší volbou zimní odstávka vířivky a její opětovné uvedení do provozu na jaře, což však není až tak jednoduchý proces, jak by sa na prví pohled mohlo zdát.

Zazimování – práce pro servisního technika?

Úkony související se zazimováním vířivky zvládne průměrně šikovný domácí mistr i svépomocí. Špatným postupem však můžete vířivku vystavit riziku poškození v důsledku nepříznivého počasí, na což se, samozřejmě, nevztahuje záruka od žádného výrobce. Zejména v případech, kdy je vířivka v záruce, se tedy vyplatí oslovit firmy, resp. servisní techniky zabývající se montážemi a servisem vířivek, kteří tyto služby také nabízejí. Cena za tento úkon začíná někde na úrovni 50 eur.

Jak připravit vířivku na zimu?

Prvním úkonem při zazimování by mělo být odpojení vířivky od el. energie. Vypněte tedy v rozvodné skříni jistič, který ovládá napájení vířivky a přesvědčete se, že je skutečně bez napětí tak, že ji zkusíte spustit běžným způsobem přes ovládací panel.

Druhým krokem je vypuštění vody. Voda při zamrznutí prudce zvětšuje svůj objem a její zbytky v útrobách vířivky by mohly způsobit jejich roztržení. Je proto nutné ji vyfouknout z potrubí, z čerpadla a vytápěcího tělesa. Můžete na to použít ruční pumpu nebo stlačený vzduch z kompresoru, ale s tlakem to určitě nepřehánějte, abyste nějakou součást zařízení nepoškodili. Tlak 3 bary by měl úplně stačit. Při vyfukování si můžete pomoci tím, že povolíte hlavní fitingy a šroubové spoje na potrubích. Ty můžete během zimního období nechat povolené a vhodné je také nechat otevřené všechny ventily.

Jak zazimovat vířivku?

Potrubí vířivky byste následně měli mechanicky vyčistit a také odstranit tzv. biofilm tvořený usazeninami, který je živnou půdou pro množení bakterií. K tomuto účelu se používají speciální proplachovací přípravky, např. značky SpaBalancer. Nezapomeňte vyčistit i filtr, aby na něm nečistoty nezaschly – s tímto vám také pomohou speciální chemické přípravky. Nezaškodí také vyčistit samotný povrch vany vířivky a podhlavníky vhodným čisticím prostředkem.

Po těchto úkonech nechte vířivku vyschnout a následně ji přikryjte vhodnou ochrannou plachtou, případně tzv. termokrytem, což je speciální izolační a odolná plachta používaná právě na zakrytí vířivek.

Uvedení vířivky do provozu

Zahájení sezóny zahrnuje podobné úkony jako údržba vířivky před zimou. Nejdříve se ujistěte, že je vířivka odpojená od el. energie. Odstraňte případné mechanické nečistoty z vany vířivky a následně ji vyčistěte na to určeným čisticím prostředkem. Potom prověřte, zda jsou všechny spoje na potrubích dotažené, a následně propláchněte znovu potrubní systém vhodným chemickým prostředkem, abyste odstranili případný biofilm. Přesvědčete se také, zda je čistý filtr. Následně můžete vířivku naplnit vodou a až potom zapněte přívod el. energie do ní.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 10.11.2019
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?

Barevné štítky s písmenky napovídají o energetické třídě, do které spotřebič patří. Poradíme vám, jak se v abecedě neztratit a na co si dát pozor. Nákupy elektroniky vám tak půjdou...

Jak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohouJak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohou

Ohřívací těleso pračky je často příčinou vypovězení služby celé pračky. Dobrou zprávou je, že spirála se dá vyměnit a vy nemusíte kupovat novou pračku.

Jak správně prát v automatické pračceJak správně prát v automatické pračce

Jen zapnout a jít nestačí. Automatickou pračku je nutné poznat lépe. To, jak budou věci po vyprání vypadat, totiž ovlivňuje více faktorů. Poradíme vám, jak prát správně.