Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon – vždyť její největší výhodou proti běžnému bazénu je, že ji můžete používat i v zimě. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout.

Správné zazimování vířivky na zimu

Zimování vířivky bude díky našim radám bezproblémové a vy si ji proto budete moci užít na jaře opět v plném provozu.

Zazimovat, či nezazimovat?

Vířivky s vyhříváním jsou příjemným zpestřením chladných podzimních i zimních večerů. Voda má příjemných 38 °C a vy si můžete po namáhavém dnu konečně dopřát uvolnění ztuhlého těla vodní masáží. Někteří lidé mají však citlivější imunitu a v zimě se neradi koupou, protože by snadno prochladli.

Také jsou na trhu i méně kvalitní modely vířivek se slabou izolací, jejichž temperování by bylo v zimě velmi nákladné (udržovací teplota bývá 10–15 °C). V těchto případech je lepší volbou zimní odstávka vířivky a její opětovné uvedení do provozu na jaře, což však není až tak jednoduchý proces, jak by sa na prví pohled mohlo zdát.

Zazimování – práce pro servisního technika?

Úkony související se zazimováním vířivky zvládne průměrně šikovný domácí mistr i svépomocí. Špatným postupem však můžete vířivku vystavit riziku poškození v důsledku nepříznivého počasí, na což se, samozřejmě, nevztahuje záruka od žádného výrobce. Zejména v případech, kdy je vířivka v záruce, se tedy vyplatí oslovit firmy, resp. servisní techniky zabývající se montážemi a servisem vířivek, kteří tyto služby také nabízejí. Cena za tento úkon začíná někde na úrovni 50 eur.

Jak připravit vířivku na zimu?

Prvním úkonem při zazimování by mělo být odpojení vířivky od el. energie. Vypněte tedy v rozvodné skříni jistič, který ovládá napájení vířivky a přesvědčete se, že je skutečně bez napětí tak, že ji zkusíte spustit běžným způsobem přes ovládací panel.

Druhým krokem je vypuštění vody. Voda při zamrznutí prudce zvětšuje svůj objem a její zbytky v útrobách vířivky by mohly způsobit jejich roztržení. Je proto nutné ji vyfouknout z potrubí, z čerpadla a vytápěcího tělesa. Můžete na to použít ruční pumpu nebo stlačený vzduch z kompresoru, ale s tlakem to určitě nepřehánějte, abyste nějakou součást zařízení nepoškodili. Tlak 3 bary by měl úplně stačit. Při vyfukování si můžete pomoci tím, že povolíte hlavní fitingy a šroubové spoje na potrubích. Ty můžete během zimního období nechat povolené a vhodné je také nechat otevřené všechny ventily.

Jak zazimovat vířivku?

Potrubí vířivky byste následně měli mechanicky vyčistit a také odstranit tzv. biofilm tvořený usazeninami, který je živnou půdou pro množení bakterií. K tomuto účelu se používají speciální proplachovací přípravky, např. značky SpaBalancer. Nezapomeňte vyčistit i filtr, aby na něm nečistoty nezaschly – s tímto vám také pomohou speciální chemické přípravky. Nezaškodí také vyčistit samotný povrch vany vířivky a podhlavníky vhodným čisticím prostředkem.

Po těchto úkonech nechte vířivku vyschnout a následně ji přikryjte vhodnou ochrannou plachtou, případně tzv. termokrytem, což je speciální izolační a odolná plachta používaná právě na zakrytí vířivek.

Uvedení vířivky do provozu

Zahájení sezóny zahrnuje podobné úkony jako údržba vířivky před zimou. Nejdříve se ujistěte, že je vířivka odpojená od el. energie. Odstraňte případné mechanické nečistoty z vany vířivky a následně ji vyčistěte na to určeným čisticím prostředkem. Potom prověřte, zda jsou všechny spoje na potrubích dotažené, a následně propláchněte znovu potrubní systém vhodným chemickým prostředkem, abyste odstranili případný biofilm. Přesvědčete se také, zda je čistý filtr. Následně můžete vířivku naplnit vodou a až potom zapněte přívod el. energie do ní.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 10.11.2019
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!

Jak správně skladovat pneumatiky mimo sezónu? Poslouží stojan či služba uskladnění pneumatik Jak správně skladovat pneumatiky mimo sezónu? Poslouží stojan či služba uskladnění pneumatik

Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu? Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu?

Chystáte se zařizovat koupelnu a neumíte si poradit s výběrem obkladu a dlažeb? Poradíme vám. Podívejte se, čeho všeho si při výběru všímat.