Jak zazimovat zahradní nábytek? Příprava nábytku na zimu

Každý, kdo má na zahradě prostor nebo rozlehlou terasu, si pohrává s myšlenkou, jak z terasy udělat útulné místo, kde se dá trávit čas během letních večerů. Samozřejmostí je koupě vhodného zahradního nábytku, který bude vypadat atraktivně a bude plnit svůj účel. Nábytek nenechávejte během zimy venku. V říjnu nebo listopadu ho vhodně zazimujte, aby se nestalo, že novou sezónu budete muset začít koupí nového nábytku.

Jak zazimovat zahradní nábytek?

Pozor však na to, abyste zazimování zrealizovali správně. Zahradní nábytek vyžaduje péči podle toho, z jakého materiálu je vyrobený.

Očištění zahradního nábytku

Prvním krokem úspěšného zazimování je očištění zahradního nábytku. Jinak je třeba postupovat u dřeva, jinak u ratanu a jinak u plastu.

Péče o dřevěný zahradní nábytek

Dřevo se hodí do jakékoliv zahrady na jakoukoliv terasu. Je pevné, krásné i voňavé, ale protože jde o přírodní materiál, vyžaduje preciznější a náročnější údržbu, protože neustále pracuje. Úplným základem co nejjednoduššího udržování dřeva je výběr kvalitního materiálu. Čím kvalitnější dřevo, o to méně náročná a kratší péče.

Postrach dřeva s názvem VLHKOST

Největším nepřítelem dřeva je vlhkost. Vlhké dřevo rychle zplesniví. Dá se tomu zabránit tak, že ho budete pravidelně čistit jemným hadříkem namočeným v čisté vodě nebo mýdlovou vodou. Na plesnivá místa použijte měkčí kartáč s vhodným čisticím prostředkem na dřevo, popřípadě se zředěným kyslíkovým bělidlem. Dbejte na to, abyste čistili ve směru dřeva, jinak můžete poškodit jeho jedinečnou strukturu. V případě, že tento způsob čištění není dostačující, měkký kartáč vyměňte za brusný papír. Následně dřevěný nábytek opláchněte čistou vodou a pořádně nechte vyschnout. Potom následuje impregnační nátěr, olejový nátěr nebo nátěr barvou. Touto starostlivou kúrou výrazně prodloužítee životnost dřevěného nábytku.

Olejová revitalizační kúra na dřevo

Éterický olej na dřevěný zahradní nábytek nemusíte použít, ale je to výborný prostředek, který pomáhá předcházet vysychání dřeva a následnému praskání. Chrání dřevo před slunečním zářením, větrem a počasím. Udržuje sílu dřeva, zdraví, pružnost a brání jeho vysychání, lze říct, že je to taková revitalizační kúra pro dřevo. Když použijete olej a ne barvu, zachováte přirozený vzhled. Dřevo by se mělo olejovat pravidelně, nejen před zazimováním.

Ošetřování dřevěného nábytku před zimou

Můžete použít i barvu

Pokud jste se rozhodli místo oleje použít barvu, musí jít o exteriérovou barvu, která je odolná vůči vlhkosti. Podobně jako olej i barva chrání dřevo před vlhkostí a před častými povětrnostními změnami. Díky barvě dřevo nevybledne a zároveň je chrání před nečistotami. Olej poskytuje dřevu revitalizaci, ale díky barvě dřevěný nábytek nevyžaduje příliš časté a opakovatelné ošetření.

Barvu na dřevo si můžete pohodlně zakoupit v ✅ e-shopu efarby.sk.

Péče o zahradní nábytek z přírodního ratanu

Nábytek z přírodního ratanu je potřebné ošetřovat a čistit pravidelně. Doporučuje se týdenní očištění, protože jde o mimořádně náchylný materiál a jedině častou údržbou lze zabránit rozsáhlým škodám. Na čištění se používá voda, do které se přidává roztok s vhodným čisticím prostředkem na přírodní ratan, popřípadě takový, který neobsahuje agresívní látky, a měkký hadřík. Následně je třeba nábytek opláchnout čistou studenou vodou, např. pomocí zahradní hadice, ale ne pomocí wapky. Nábytek pořádně vysušte. Jelikož ratanový nábytek je jedna spleť ratanových vláken, nezapomeňte vyčistit a utřít všechny štěrbiny a drážky, s čímž vám pomůže obyčejný zubní kartáček.

Olejovat, olejovat a ještě jednou olejovat

Co se týká preventivních opatření, přírodní ratan je citlivý na sluneční záření, proto ratanový nábytek raději na slunce nevystavujte. Může změnit barvu a materiál se výrazně oslabí. Umístěte ho raději do chládku nebo nad nábytek umístěte slunečník. Přírodní ratan nezapomeňte pravidelně potírat speciálním ochranným olejem, který je určený na tento materiál.

Péče o umělý ratan

Umělý ratan nevyžaduje tak precizní a častou údržbu jako ten přírodní. To je jedna z výhod nábytku ze syntetického ratanu. Další je, že už z výroby bývá povrchově upravený, aby úspěšně odolal účinkům slunečního záření.

Péče o ratanový zahradní nábytek

Umělý ratan stačí očistit vodou smíchanou s roztokem, který běžně používáte při mytí nádobí nebo s mýdlovou vodou. Stačí, když to udělátee dvakrát během sezóny, a to na začátku letní sezóny a na jejím konci.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zahradní nábytek

Jak správně zazimovat nábytek

Pokud jste četli článek od začátku až po tuto pasáž, potom první fázi zazimování máte za sebou. Nábytek je třeba očistit a velmi důležité je ho pořádně vysušit.

Teplo, ale ne sucho, vlhko, ale ne mokro

Nábytek ošetřete a následně najděte vhodné místo, kde by mohl strávit zimu. Musí to být místo, kde je plusová teplota a minimální vlhkost. Na druhé straně by v místnosti nemělo být ani příliš suché teplo, protože to nedělá dobře některým z materiálů, ze kterých se zahradní nábytek vyrábí.

Nemám prostor na zazimování

Pokud nemáte žádný prostor na zazimování zahradního nábytku, potom ho aspoň zakryjte nepromokavým, ochranným krytem, pod kterým se nebude nábytek "potit". Kryt by měl být v takové velikosti, aby pokryl celý nábytek. Neměl by být příliš velký, ale ani těsný. A nezapomeňte nábytek spolu s krytem upevnit, aby ho vítr neodfoukl.

Jak správně zazimovat dřevěný nábytek?

Před uskladněním zkontrolujte, zda se na nábytku nevytvořily nějaké prasklinky, zda jsou jednotlivé kusy dřeva spojené pevně. Když zpozorujete nějakou chybu, je potřebné ji opravit. Na praskliny a nedokonalosti použijte brusný papír. Dřevo ošetřete olejem nebo barvou, namořte a uskladněte.

Pro dřevo je nejlepší garáž a sklep

Nejideálnější místo pro dřevěný nábytek je studený sklep nebo nevyhřívaná garáž. Pokud nemáte sklep a ani dostatečně velkou garáž, jedinou možností je vnější zazimování. Základním pravidlem vnějšího zazimování dřevěného nábytku je nenechávat ho stát na trávě, protože vlhkost z půdy a trávy může dřevo poškodit. Raději ho dejte na beton, terasu nebo na něco, kde je vypařování vlhkosti minimální. Pokud nemáte k dispozici volnou betonovou plochu, pod všechny nožičky umístěte na pár hodin, cca 3 až 4, mističky s kondenzačním prostředkem. Dřevo prostředek nasákne a získá dostatečnou ochranu proti vlhkosti. Tímto způsobem ho můžete ošetřovat častěji, i během sezóny i mimo ni.

Dřevěný zahradní nábytek v zimě

To, zda je nutno dřevo ošetřit nebo ne, zjistíte podle rychlého testu. Zakapejte dřevo vodou a v případě, že se voda vpije do dřeva, je nutno jej ošetřit. Pokud se nevpije, pak jste o dřevěný nábytek pečovali dobře a není nutné jeho momentální ošetření.

Jak správně zazimovat nábytek z přírodního ratanu?

Nábytek z přírodního ratanu je třeba na zimu uskladnit na místo, kde je sucho a relativně teplo, jinak hrozí, že ratan nasaje vlhkost, nabobtná a rozklíží se. Před uskladněním ho povysávejte, utřete vlhkým hadrem a nezapomeňte ošetřit olejem, kterým byste ho měli ošetřovat pravidelně, nejen jednou za rok.

Pokud při údržbě narazíte na poškozené místo, kde jsou vlákna uvolněná nebo roztrhaná, použijte sekundové lepidlo nebo vlákna přišijte a přelakujte transparentním lakem. Když je poškozená kovová konstrukce, např. rezaví nebo se odlupuje barva, potom místo zastříkejte nebo natřete prostředkem proti korozi. Následně uskladněte nábytek pod střechu nebo do sklepa. Ve sklepě ho nemusíte zakrývat plachtou, ale venku, když nemáte přístřešek, je ho zakrýt třeba. Během zimy (při plusové teplotě) ho sem-tam celý odkryjte, aby se dokonale provzdušnil.

Jak správně zazimovat nábytek ze syntetického ratanu?

Nábytek ze syntetického ratanu je už z výroby ošetřený prostředky, které ho chrání před deštěm a mrazem – odolá mrazu až do -50 °C. Přesto vám doporučíme, abyste ho zakryli, protože nikdo vám nezaručí, že výrobce nábytek ošetřil kvalitně. Přikryjte ho krytem nebo vhodnou plachtou. Během zimního období ho uskladněte na suché místo, můžete i venku na betonu, ale ne na trávě. Před tím zkontrolujte, zda je nábytek v pořádku, zda kovová konstrukce nerezaví nebo zda není poškozená spleť vláken. Pokud se vyskytly nějaké chybičky, opravte je podobným způsobem jako u přírodního ratanu.

Ratanový nábytek v zimě

Jak správně zazimovat plastový nábytek?

Plastový nábytek je poměrně pevný a levný materiál, který má nízkou hmotnost, snadno se čistí a něco vydrží. Je však dobré vědět, že během zimy ho není vhodné nechat venku. Dokonce ani během léta se nedoporučuje nechávat ho přímo na slunci, protože se ztrácí jeho původní barva, slábne a praská. Při zazimování ho uskladněte na suchém místě s relativně stabilní teplotou, která by měla být plusová, ale v místnosti by se nemělo topit.

Jak správně zazimovat kovový, litinový a hliníkový nábytek?

Kovový, litinový nebo hliníkový nábytek je nejméně náročným materiálem, přesto ho před uskladněním důkladně zkontrolujte. Svoji pozornost zaměřte hlavně na pevnost spojů, které případně dotáhněte. Očistěte ho, pořádně vysušte a natřete nátěrem, který brání korozi. Dbejte při tom na to, aby byl nátěr nepoškozený, aby se neodlupoval, jinak nábytek znovu zrezaví.

Umístěte ho na chladnější místo, ale venku ho nenechávejte, hlavně když jde o montovaný nábytek. Kovový nemontovaný nábytek, který není možné přemísťovat, stačí natřít prostředkem proti korozi a nechat venku.

Kovový nábytek s prvky plastu

V případě, že máte nábytek z kovu, ale nacházejí se na něm i prvky z plastu, raději ho chraňte před UV zářením a před mrazem, a to tak, že ho buď umístěte pod přístřešek, do chládku nebo umístěte nad něj slunečník. V zimě přikryjte plachtou.

Nezapomeňte na polštáře a polštářky

Samozřejmě, že když máte nábytek obložený i podsedáky a polštáři, uskladněte i ty, nejlépe dovnitř, kde je sucho a čisto. Před tím je vyperte nebo očistěte vhodným prostředkem, vytepujte. Buďte opatrní, při praní a čištění čtěte štítky, abyste je vyprali co nejšetrněji. Opět je pořádně vysušte a uložte, nejlépe do plastových vakuových pytlů, s nimiž ušetříte místo ve skříni.

Toto nikdy nedělejte

  • Na zahradní nábytek z přírodního ratanu nepoužívejte vysokotlaký čistič. Můžete tak poškodit spleť vláken. Opatrní buďte i u dřeva, abyste nenarušili soudržnost dřevěných vláken. Raději začněte s nejmenším tlakem vody a podle možností přidávejte, ale nejlepší je vsadit na jistotu, kterou je manuální údržba pomocí hadru nebo kartáče a vody.
  • Na přírodní ratan nepoužívejte bělicí prostředky, protože mohou způsobit vznik prasklin, v nichž se potom bude usazovat prach, nečistoty a vlhkost.
  • Zahradní nábytek z jakéhokoliv materiálu nikdy nebalte do fólie, alobalu nebo jiných plastových přiléhavých materiálů. Mohlo by to způsobit srážlivost vody a vést ke hnilobě.
  • Nikdy neuskladňujte špinavý nábytek, protože na jaře vás může překvapit plíseň, hniloba, kterou jste neočistili před tím, než jste nábytek zazimovali.
  • Při ošetření nábytku ochrannými prostředky neexperimentujte. Ošetřujte prostředky, které jsou pro daný materiál a danou činnost určené, jinak riskujete nenapravitelné škody.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 25.11.2022
Hodnocení článku:
(89.6%)

V této kategorii najdete i:

Rady a tipy, jak rychle a důkladně uklidit nejen před VánocemiRady a tipy, jak rychle a důkladně uklidit nejen před Vánocemi

V dnešním článku vám dáme pár tipů na to, jak uklízení bytu zefektivnit. A nemusíte je využít jen tehdy, když se blíží svátky.

Tipy na originální vánoční dárky pro děti a dospělé + nápady, kam je schovatTipy na originální vánoční dárky pro děti a dospělé + nápady, kam je schovat

Někteří lidé považují nákup vánočních dárků za tu méně příjemnou součást Vánoc. To platí hlavně pro ty, kteří mají věčný problém vybrat něco, co by druhá osoba ocenila. Nezoufejte,...

Dřevěné vánoční ozdoby, figurky a dekorace na stromek jsou stále in. Můžete si je koupit i vyrobitDřevěné vánoční ozdoby, figurky a dekorace na stromek jsou stále in. Můžete si je koupit i vyrobit

Dřevěné vánoční ozdoby rozhodně nepatří do dob minulých. Prozradíme vám, proč byste si jimi měli tento rok ozdobit svůj vánoční stromek.