Jakou koupit panenku pro 2- či 3leté děvčátko? Látkovou, Barbie či Zapf Baby born?

Nastal čas na první panenku a sami nevíte, která je pro děvčátko ideální a nejvhodnější? Každý věk s sebou přináší cosi jiného, proto při jejím výběru zohledněte nejen věk ratolesti, ale i velikost, funkčnost nebo materiál panenky, z kterého je vyrobená.

Panenky pro dívky

Panenky patřily a vždy budou patřit mezi nejoblíbenější hračky pro děvčata v každém věku. V každém období děti sahají po jiném druhu a jejich zájem o panenky se zvyšuje spolu s „funkcemi“, které nabízejí. Ničím neobvyklým nejsou ani panenky pro chlapce. Rodiče je však kupují mnohem méně než ty, které jsou určené pro děvčátka.

Oblíbené panenky na hraní

Jaká je jejich funkce?

Nejsou jen pěkné a barevné. Podstata panenek jako hraček je mnohem hlubší, než by se na první pohled mohlo zdát. Hra s panenkami pomáhá nejen rozvíjet fantazii dítěte, často je nápomocná i pro rodiče samotné, kteří mnohem jednodušeji dokážou pochopit, co dítě prožívá, po čem touží, ale i to, zda mu něco chybí a nepřímo to dává najevo. Hra s panenkou je často velmi čitelná.

I ony chtějí být jako jejich máma

Dítě vnímá, jakým způsobem se máma o něj či mladšího sourozence stará. Přesně ty samé potřeby a principy se děvčátko učí na panence. Převléká, koupe, krmí či uspává v postýlce – kopíruje chování vlastní matky.

Hra s panenkami rozvíjí motoriku, fantazii, představivost, komunikační schopnosti a do určité míry i pocit zodpovědnosti za někoho. Nepodceňujte výběr panenky, kterou vašemu dítěti dopřejete.

Zvažte věk i materiál

Při výběru panenky byste měli mít na zřeteli nejen věk dítěte, pro které je panenka určená, ale i materiál, z kterého je vyrobená. Pro nejmenší děvčátka, která hračky začínají teprve objevovat, jsou ideální panenky z látky či gumové, aby si neublížila.

Mluvící panenka pro 2 a 3 roční holčička

Úměrně s přibývajícím věkem rostou i požadavky na panenky a jejich funkce. Neulakomte se na levné panenky, investujte do kvality a ověřených značek. Ujistěte se, že panenky neobsahují nebezpečné ftaláty a BPA. Víte, v jakém věku kterou panenku vybrat?

Jak jednoduše vybrat panenku?

Ideální velikost panenky si můžete v zásadě vypočítat, resp. změřit. Délka panenky pro děvčátko by neměla být delší než vzdálenost mezi loktem a konečky prstů dítěte. Držet v náručí a přenášet panenku tak dítě nebude mít problém.

  • Do 18 měsíců – panenky pro nejmenší děvčátka by měly mít přiměřenou velikost, váhu, ale i materiál, ze kterého jsou vyrobené. Nezapomínejte na to, že dítě všechno zkoumá, vkládá do úst a to je důvod, proč je vhodné, aby byla panenka pevnálátková a bez částí, které jsou nebezpečné na spolknutí. Sáhněte po panenkách, které vydávají zvuky či jednoduchá slova.
  • Od 3 roků – v tomto věku je u dětí mnohem víc rozvinutá jemná motorika, děvčátka touží panenky oblékat a vysvlékat, krmí je, koupou či vozí v kočárku. Oblíbené jsou také plazicí či chodící panenky, tedy ty, které mají funkce a realistický zjev. Tyto druhy panenek vypadají už jako živá batolata.
  • Od 4 let - pro děvčátka v tomto věku jsou určené pananeky, které zdůrazňují ženskou krásu. Jejich oblečení, vlasy i samotný výraz se podobá víc ženě, například mámě. Také proto jsou panenky pro starší děvčata větší. Jednotlivé části panenky jsou ohebné, což umožňuje nejen snažší manipulaci při hraní nebo převlékání.
  • Od 5 roků – na řadu přicházejí panenky, které vzhledem kopírují oblíbené postavičky z pohádek. Vhodné jsou také víly nebo panenky Barbie. Děvčata v tomto věku během hry střídají jednotlivé druhy panenek. Zahrát si dokážou s jakoukoliv.
  • Starší děvčátka – hra s panenkami nikdy nekončí. Pokud vaši malou princeznu nadchnou živá batolata, kupte jí rebornovou panenku, která je vzhledem k nerozeznání od živého děťátka a stejně opatrně se musí o ni starat. Tyto druhy panenek neomrzí nikdy a časem se stávají sběratelskými kousky.

Oblíbené panenky na hraní

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...Publikováno dne: 25.07.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké RC auto na dálkové ovládání do terénu či na cestu? Jsou lepší elektrická, nebo RC auta na benzín?Jaké RC auto na dálkové ovládání do terénu či na cestu? Jsou lepší elektrická, nebo RC auta na benzín?

Jak vybrat nejhezčí nástěnnou nebo stolní lampu do dětského pokoje? Potěší i dětská lampa s projektoremJak vybrat nejhezčí nástěnnou nebo stolní lampu do dětského pokoje? Potěší i dětská lampa s projektorem

Děti se v noci často bojí spát kvůli strašidlům ve skříni či pod postelí. Pomožte svému drobkovi překonat strach pomocí noční lampičky.

Retro herní konzole na TV od Sega, Nintendo, Atari či Playstation jsou zpět! Potěší děti i dospěléRetro herní konzole na TV od Sega, Nintendo, Atari či Playstation jsou zpět! Potěší děti i dospělé

Nintendo, Sega, Play Station nebo herní konzole Atari – to všechno byly fenomény své doby, které si už dnešní mladá generace nemůže pamatovat. V současnosti si však můžete koupit jejich...