Zařizujete kuchyni v paneláku? Vyhrajte si s malým prostorem na maximum

Kuchyně je královstvím každé dobré hospodyňky. S jejím zařízením to není tak jako například s nábytkem v obýváku. Nemůžete ji jen tak přesunout či přestavět. Kuchyni vyměníte jednou, dvakrát, možná třikrát za život. Neunáhlete se a pořádně si promyslete, jak si ji zařídíte.

Malá kuchyně v paneláku

Srdcem domova je bez pochyb kuchyně, v níž strávíte mnoho času, tak si na ní dejte záležet. Prozradíme vám několik tipů, jak zařídit kuchyni, v níž se na vaření budete těšit.

Plánujte! Ušetříte čas i peníze

Rozmístění kuchyně věnujte čas ještě předtím, než ji začnete zařizovat. Pořádně si promyslete, co kde umístíte, abyste se v kuchyni zbytečně mnoho nenachodili a všechno fungovalo tak, jak má. Kuchyně dává domovu duši, ať už v ní každý den vaříte, nebo nie. Měla by ve vás vzbuzovat dojem, že vás volá, abyste vstoupili do ní.

Kuchyně pro velkou rodinu

Plánujete velkou rodinu a v kuchyni budete trávit hodně času? Potřebujete velkou pracovní desku a dobré světlo. Velká kuchyně, mnoho lidí, velký nepořádek. Zvolte materiál, který se dobře umývá a na které není vidět každý otisk prstu. Kuchyně má sloužit vám, ne vy jí.

Malá, ale pěkná

Není umění zařídit kuchyni, když máte hodně místa. Ale jak zařídit tu, která je malá? V dnešní době ani to není problém. Nepotřebujete kuchyni jako v závodní jídelně, abyste z ní vytěžili maximum. Správné rozložení, multifunkční prvky a kvalitní materiál dokáže i s malou kuchyní divy.

Masívní linku s tlustou pracovní deskou sem sice nedáte, ale to neznamená, že to nebude kuchyně se vším, co do ní patří. Nezapomeňte, že bez stolu a židlí bude vypadat zvláštně, aj když v ní hodně času netrávíte. Stůl a židle spojují rodinu. Vsaďte na modernější variantu v podobě barového pultu nebo skládacího stolu. Jde o ideální řešení, když si lámete hlavu s tím, jak zařídit malou kuchyni.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie kuchyňský nábytek

Pěkná zvenku, účelná uvnitř

Počítejte s tím, že zařízení kuchyně je finančně velmi náročné. Vysokou položkou není jen samotná linka a nábytek, ale i elektronika, kterou musíte kuchyni vybavit.

Nadčasová a účelná

Kachlíčky, kuchyňská linka, trouba, lednička, mikrovlnka a milion spotřebičů, bez kterých si to neumíte představit? Při výběru linky a ostatních doplňků mějte na paměti, že jde o dlouhodobou investici a kuchyně, kterou jste si vybrali dnes, by se vám měla líbit i za deset roků.

Nadčasová kuchyně v paneláku

S elektronikou to nepřehánějte

Nepotřebujete všechno, co obchod v sekci kuchyňských spotřebičů nabízí. Jeden pořádný multifunkční robot ušetří místo, čas i peníze. Méně je v tomto případě víc. Uložte ho tak, aby byl stále po ruce. Spolupráci tohoto pomocníka v kuchyni určitě oceníte.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie kuchyňské roboty

Všechno spolu souvisí

Kuchyňská linka

Neutrální materiály vybírejte zejména na základní kostru kuchyňské linky. Dvířka a dekoraci, kterou do kuchyně zvolíte, vyměníte jednodušeji a levněji než celou kuchyni. Světlejší barvy otevírají prostor a opticky ho zvětšují. Kuchyni budete uklízet vy. Mastnota, výpary, šťáva z červené řepy a ostatních ingredienci, kterým se při vaření nevyhnete. Vybírejte tak, aby se kuchyně dala dobře větrat a abyste ji po vaření rychle uklidili. Při zařizování kuchyně vycházejte z toho, jak postupujete, když přijdete domů z nákupu. Lednička, potravinová skříň, pracovní pult. Máte to pěkně u sebe?

Dřez

Dřez (nerezový, keramický, kameninový...) přesně takový, jak se vám líbí. Jen ať s linkou pěkně koresponduje a máte k němu dobrý přístup, aby vás při mytí nádobí nebolel kříž. I když myčka menších rozměrů se i do malé kuchyně vejde. Při výběru baterie se zeptejte na materiály, které dobře vypadají a nevyžadují speciální údržbu.

Obkladačky a jiné možnosti

Na stěnu za pracovní deskou se u nás nejčastěji dávají obkladačky, existují však i jiné možnosti, jak tuto část stěny před špínou uchránit. Zajímavou volbou je sklo s motivem podle vašich představ. Kuchyni pěkně oživí a zatoulané kapky oleje, masa a jiných potravin z něho rychle setřete. Pracovní desce dopřejte dostatek světla. Při přípravě jídla se určitě bude hodit.

Obkládačky jako zástěna za kuchyňskou linku

Jak zařídit kuchyni v paneláku?  

V paneláku toho moc nevyspekulujete. Musíte vycházet z prostoru, který jste dostali. Neznamená to, že se máte smířit s čímkoliv. Rozmístění si předem připravte. Kuchyně v paneláku je většinou úzká a delší a na největší stěně je ještě okno. Uspořádejte si ucelené zóny na vařeníjedení a skladování potravin, aby se vám podařilo využít opravdu každý kout. Jídelní kout už dávno nemusí být o stolu a čtyřech židlích. Řešením je prodloužená pracovní deskasklápěcí stůl nebo barový pult, pod který židle, když je nepotřebujete, rychle skryjete.

Propojte kuchyni s obývákem

Bojujete s prostorem, ale kuchyni jeden krát dva metry si prostě neumíte představit? Propojte ji s obývákem. Vhodným zařízením a rozčleněním místnosti a nábytku dosáhnete prostrannou kuchyni a útulný obývák.

Vsaďte na vhodný nábytek a bytové doplňky

Možností, jak tyto dvě nejvyužívanější místnosti v domě propojit, je hodně. Někomu se líbí propojení v jednom tónu, (např. provensálský styl), někdo vsadí na pár stejných prvků, aby to působilo uceleně, a někdo zařízením tyto místnosti striktně rozliší. Propojte bytové doplňky a každá návštěva pochválí váš vytříbený vkus. Dříve, než se do zařizování pustíte, si i v tomto případě určete, co kde umístíte. Vyhněte se tomu, že velká lednička najde svoje místo v obývací části, hned vedle televizoru.

Rozložení kuchyňské linky hodně vyřeší

Kuchyňské linky ve tvaru U a L kuchyni pěkně uzavřou, takže se po ní zbytečně nenaběháte. Pokud jste se ji rozhodli propojit s obývákem, je to ideální řešení. Nechte si aspoň 120 cm na průchod a stejně pro to, aby se dvířka skříněk neotloukala. V kuchyni umístěné do písmene G si prostor rozdělíte do zón asi nejlépe, ale potřebujete na ňi dostatek místa.

Moderní bílá kuchyně ve tvaru L

jednořadové kuchyni máte všechno jako na dlani, hodně se v ní ale naběháte. Při výšce pracovní plochy vycházejte z výšky své postavy, abyste se v kuchyni ani příliš nehrbili, ani neměli všechno příliš vysoko. Výška pracovní plochy je většinou 80–95 cmHorní skříňky dejte maximálně 185 cm od podlahy. Pokud je dáte až po strop, získáte dost místa na věci, které nevyužíváte často.

Využijte 3D vizualizaci

Při navrhování nové linky si nechte poradit. 3D vizualizace kuchyně vám ukáže, jak bude kuchyně vašich snů vypadat ve skutečnosti a odborník v obchodě nebo šikovný stoleř vám řekne, co se v kuchyni vyplatí, a i to, co je zbytečné. Mají přece svoje zkušenosti.

V každé části jiná podlaha

Jinou podlahu vyberte do obývací a jinou do kuchyňské části. I tímto, na první pohled nedůležitým detailem můžete tyto části pěkně odlišit. Kuchyně potřebuje odolnost a v obýváku se máte cítit příjemně a pohodlně. Laminátová, vinylová nebo jiná odolná dlažba nic nezkazí. Kuchyňský pult nebo sedačka jsou také vhodným prvkem k tomu, aby bylo jasné, do které části pokoje jste se dostali.

Už víte, jak bude ta vaše vysněná kuchyně vypadat, nebo jsme vám dali brouka do hlavy a svoje rozhodnutí ještě trochu zvážíte? Věříme, že nakonec vznikne kuchyně, do které se budete rádi vracet.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie jídelní sestavy

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 04.03.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prodej a koupě bytu přes realitní kancelář nebo bezProdej a koupě bytu přes realitní kancelář nebo bez

Pokud jste si právě naspořili dost peněz na koupi bytu nebo domu nebo potřebujete vaši nemovitost prodat, určitě se potýkáte s dilematem, zda řešit koupi nebo prodej bytu přes realitku...

Jak natřít radiátory? Nejlepší barva na radiátory je bez zápachuJak natřít radiátory? Nejlepší barva na radiátory je bez zápachu

Natřít radiátor zvládne skutečně každý už za pár stokorun. Práci vám ulehčí i speciální barvy určené na radiátory a možná se nakonec sami sebe zeptáte, proč jste se do toho nepustili už...

Nejlepší výrobník sody je SodaStreamNejlepší výrobník sody je SodaStream

Pamatujete se na skleněnou lahev na sodu, která byla chráněná  postříbřeným  drátem? Výrobníky sody prošly opravdu dlouhou cestu... Našim domácnostem aktuálně kraluje Soda Stream a my...