Magnetická tabule na kreslení pro děti – 90 x 60 cm, 120 x 90 cm nebo na míru?

Tabule fascinovaly a stále fascinují děti a žáky každého věku. Během přestávky mohou na ně kreslit a magnetkami připínat obrázky. Touží i vaše dítě po tabuli a vy zvažujete její koupi? Nebo potřebujete pořádnou tabuli do své přednáškové místnosti nebo pracovny?

Jak vybrat magnetickou tabuli?

V následujících řádcích se dozvíte, jaké tabule existují, čím se vyznačují a jak se o ně starat tak, aby vám vydržely dlouhé období.

Oblíbené magnetické tabule na kreslení

Tabule podle typu povrchu

Magnetická tabule může mít keramický nebo lakovaný povrch. Zelená tabule (může být i v černém provedení) je jasná, tu poznáte hned, ale emailová a keramická tabule vypadají téměř identicky. Rozdíl mezi nimi na první pohled ani nezpozorujete. Obě tabule mají bílý povrch, jsou určené na psaní se speciálními popisovači a údržba je také stejná. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Lakované tabule

Základ lakovaných tabulí tvoří magnetický plech, který pokrývá emailová vrstva. Protože nejde o moc odolný povrch, jsou tyto tabule určené jen na příležitostné používání. Vlivem častého používání se totiž odolnost lakované tabule snižuje. Následně na ní, čím dál, tím častěji, jsou vidět nepěkné šmouhy, které se jen těžko čistí. Tento typ tabulí se využívá hlavně v čekárnách nebo v prostorách, kde se nemusí smazávat několikrát za den.

Keramické tabule

Podobně jako u lakované tabule, tak i u keramické tvoří základ magnetický plech, ale místo emailové vrstvy ho pokrývá keramická vrstva. Výhodou keramického povrchu je dlouhá životnost. Vyznačuje se dobrou mechanickou a chemickou odolností. Právě proto je úplně v pořádku, že se tabule používá a stírá několikrát denně.

Zelené tabule

Posledním typem tabulí, co se týká povrchu, jsou tradiční tabule z magnetického plechu, které nejsou potažené žádnou z uvedených vrstev, ale jsou natřené speciálním lakem zelené nebo černé barvy. Na kreslení/psaní se používá klasická křída a stírá se vlhkým hadrem nebo houbou. Přestože je vystřídaly interaktivní tabule a magnetické tabule s keramickým povrchem, stále je najdeme ve školách, ve školkách nebo v dětských pokojích. Dokonce se staly součástí interiérového designu, pokládají se za zajímavý vintage prvek, který se hodí do kuchyně, předsíně, na terasu.

Černá magnetická tabule

Tabule má poměrně dlouhou životnost, nevyžaduje speciální údržbu, možná jen občasné natření. Nutná je jen příležitostná péče, pokud je zavěšená na kladce, je třeba ji jednou za čas namazat a občas přetřít povrch tabule. Jedinou nevýhodou je, že na dokonalé vyčištění je potřebné několikrát za sebou tabuli přetřít vlhkým hadrem nebo houbou, jinak na ní zůstanou bílé šmouhy od křídy.

Skleněné tabule

Výbornou volbou do kanceláře nebo home office je tabule ze skla. Tento materiál působí luxusně a místnost oživí. Pro děti vám je nedoporučujeme, protože jsou poměrně křehké.

Speciální tabule

Narazit môžete také na tabule, které jsou určené pro konkrétní účel. Do této kategorie spadají:

 • Plánovací a docházkové tabule – jsou tabule určené na plánování, využívají se hlavně na pracovištích, ale také ve školách, na které se zapisuje docházka nebo rozvrh hodin. Jejich výhodou je to, že vypadají přesně jako kalendář. Šetří čas, zbytečným vytvářením mřížkové (kalendářní) osnovy, protože samotná tabule je už osnovou vybavená. Prodávají se jako varianta týdenní, měsíční a roční.
 • Tabule s rastrem – jsou tabule, které se využívají například na geometrii nebo na předměty, které vyžadují přesnost. Abyste si to uměli představit, spadají sem tabule, na kterých je předtištěná čtverečková síť, nebo tabule s bodovým rastrem, což znamená, že na jejím povrchu jsou tečky, které jsou od sebe stejně vzdálené. Tabule umožňují co nejpřesnější rýsování i bez rýsovacích pomůcek.
 • Tabule s notovou osnovou – využívají se na hudebních školách, při hudební výchově. Nejčastěji se s nimi setkáte na hudebních konzervatořích.
 • Kombinované tabule – jde o tabule, u kterých je jedna polovina magnetická a druhá korková, která slouží jen na připínání odkazů.
 • Triptychové tabule – jsou tabule, které mají otočná křídla z jedné a druhé strany. Vyznačují se obrovskou plochou a jsou oboustranné, tedy je možné využívat tabuli z jedné strany a stejně tak i z druhé (zadní) strany.

Jaká je ideální velikost tabule?

To, jak velká má tabule být, záleží na místě, kde bude umístěná. Do větších prostor je možné instalovat tabuli větších rozměrů a do menších je zase rozumnější zvolit menší tabuli. Je to logické, ale na druhé straně, když je místnost malá, ale většinou se v ní nachází velký počet lidí nebo je potřebné tabuli zaplnit množstvím poznámek, potom je dobré zvolit větší tabuli, přes stísněné prostorové podmínky. Do dětského pokojíčku nebo do pracovny vám postačí magnetická tabule s rozměry 90 x 60 cm.

Rám tabule

Magnetické tabule jsou většinou vybavené kovovým hliníkovým rámem, který není náročný na údržbu a hodí se do každé místnosti. Jsou i tabule bez rámu, které se instalují přímo na stěnu, nebo samolepicí tabule, které jsou ze zadní strany potažené speciální samolepicí páskou, podobnou jako na samolepicích zrcadlech. Oblíbené jsou také tabule s dřevěným rámem.

Většina rámů disponuje i úložným prostorem na příslušenství k tabuli. Poličku, kde byste si mohli uložit fixky, hadřík a další pomůcky, si můžete také dokoupit.

Mobilní tabule

Jde o tabule, které se neinstalují na stěnu, ale je možné je pohodlně a s minimální námahou přemísťovat z místa na místo. Konstrukce tabule je pojízdná, vybavená otáčejícími se plastovými kolečky. Většina magnetických tabulí pro děti je vsazená do dřevěné pohyblivé konstrukce, která je, kromě jiného, vybavená i poličkou na křídy, houbu, popřípadě magnetickými razítky a magnetkami.

Bílá magnetická tabule v dětském pokoji

Tyto magnetické tabule se nevyrábějí jen pro děti, ale i pro dospělé. Bývají obohacené o funkci vertikálního a horizontálního otáčení, s možností oboustranného používání. Tyto tabule se nazývají revolverové tabule. Mohou být s bílým magnetickým povrchem, ale také se zeleným.

Magnetická tabule na míru

Pokud patříte mezi lidi, kteří mají rádi originalitu, potom si dejte vyrobit magnetickou tabuli na míru, u které si sami navolíte všechny parametry – použité materiály, velikost tabule, velikost a flexibilitu rámu, konstrukci a další funkce (mobilita, otáčení, oboustranné použití...).

Jak se starat o magnetickou tabuli

Pokud jste se rozhodli pro koupi magnetické tabule, měli byste se o ni umět také adekvátně starat. S pravidelnou péčí a s vhodným zacházením vám tabule vydrží v perfektním stavu více než 10 let, ty s keramickým povrchem až 25 let. Jak na to?

Používejte vhodné popisovače

Ne každá tabule nabízí možnost magnetického uchycení dokumentů a také možností psaní. Některé je možné používat jen na psaní a některé jen na magnetky, ale většinou se už prodávají ty, které mají to i to, ale pozor... Ne každá tabule snese křídu, ne každá tabule snese obyčejnou fixku. Podle typu tabule musíte používat i správné fixky, resp. popisovače. Nejlepším řešením, u bílých tabulí, jsou speciální fixky na suché stírání. Odborníci radí fixky nejpozději po 6 měsících vyměnit za nové, bez ohledu na to, zda fungují, nebo ne.

Tabuli čistěte správnými pomůckami 

S popisovačem přímo souvisí i jeho odstranění z tabule. Nemusíte si kupovat speciální mikrohadříky“, i když ty jsou nejlepší, barevná stopa půjde dolů i obyčejným hadrem.

Abyste tabuli poskytli to, co si zaslouží, a aby vám opravdu vydržela dlouhé roky, používejte speciální magnetickou houbu. Je sice dražší, ale má více výhod. V jejím nitru se nachází magnetka, díky které je možné houbu upevnit na tabuli. Potom nehrozí, že vám někde zapadne, místo toho ji budete mít vždy po ruce. Navíc se s ní i dobře manipuluje, protože je hrubší. Při používání speciální stíratelné houby se vždy ujistěte, zda na povrchu není špína, která by mohla tabuli poškrábat. Někdy stačí malé smítko a fixku na tabuli vystřídají rýhy.

Magnetická houbička na čištění tabule

Na to, aby byla tabule co nejdéle plně funkční, je důležité poskytnout jí i ošetření speciálními kapalinamiprostředky, které jsou určené, aby:

 • odstranily všechny pozůstky nečistot z tabule,
 • chránily povrch magnetické tabule před mechanickým poškozením,
 • přispívaly k delší životnosti a k ideálním vlastnostem tabule.

Čisticí prostředky se většinou prodávají ve formě spreje. Aplikuje se po setření tabule jednoduchým nastříkáním na její povrch. Po pár sekundách, cca 10, čistidlo rozpustí všechnu nečistotu a pozůstatky z popisovačů a vaším úkolem je už jen utřít povrch do sucha, nejlépe suchým hadrem.

Ak chcete dôkladne vyčistiť tabuľu, ale nemáte špeciálne prostriedky určené na tento úkon, nikdy nepoužívajte domáce čistiace prostriedky, s ktorými upratujete alebo umývate riad. Podobne tak nepoužívajte ani rôzne riedidlá a odlakovače. Prostriedky majú agresívne zloženie, ktoré môžu tabuľu poškodiť tak, že budete musieť kúpiť novú.

Cena magnetické tabule a příslušenství

Cena tabule závisí na výše uvedených faktorech = na velikosti, na typu povrchu, na mobilitě a na dalších zajímavých možnostech (otáčení, oboustranné využívání...). Magnetické tabule jsou dostupné od 10 eur, většinou jde o nejmenší velikost (60 x 40 cm). K tabuli budete potřebovat i speciální popisovače, jejichž cena jsou cca 3–4 eura, magnetická houba vás vyjde přibližně stejně.

Magnetické tabule pro děti trochu jinak

Chcete vědět, jak je možné magnetickou tabuli použít pro učení svého dítěte?

Magnetické radovánky

Magnetická tabule je užitečnou didaktickou pomůckou, která dokáže podstatně zvýšit IQ vašeho dítěte, jen je třeba vědět, jak na to. Mezi velmi zajímavé hry, prostřednictvím kterých se děti učí, patří:

Barevný hlavolam

Jde o hru, která rozvíjí dětskou představivost a fantazii, logické myšlení. Dítě při ní poznává narvy, geometrické tvary, jejich vlastnosti a učí se z nich vytvářet předměty a útvary, s nimiž se běžně setkává ve svém životě.

Na výrobu hry budete potřebovat:

 • magnetickou pásku,
 • tvrdší barevný papír (dostat koupit lze i duhový),
 • rýsovací potřeby = kružítko, pravítko, tužku, nůžky.

Postup je jednouchý, na barevný papír narýsujte různé geometrické tvary, na které z jedné strany přilepíte magnetickou pásku. Ideální je, když před nalepením lepicí pásky tvary také zalaminujete. Vydrží déle a v případě zašpinění je můžete bezpečně utřít nebo umýt.

Abyste dítě inspirovali, vyhotovte obrazce z geometrických tvarů nejdříve vy, vyfoťte zhotovený obrázek, vytiskněte ho a použijte jako předlohu. Tak se vaše dítě bude trápit samo a nebudete u něj muset ani stát.

Písmenkové kruhy

Úkolem dítěte je roztřídit písmenka do kruhů podle barvy. Při této hře si děti budou rozvíjet pozornost a také logické myšlení, vědomost o barvách a písmenkách.

Hra pro děti na magnetické tabuli

Na realizaci hry budete potřebovat:

 • magnetická písmenka (barevná),
 • fixky,
 • obyčejný bílý papír,
 • magnetky nebo magnetickou pásku.

Postup je následovný: Na papír nakreslete barevné kruhy podle toho, v jakých barvách máte písmenka. Vybarvěte je a papír připevněte na tabuli buď magnetkami, nebo magnetickou páskou.

Hra se dá obměňovat, můžete použít nejen písmenka, ale také geometrické tvary, které budou děti třídit podle tvaru nebo podle barvy. Můžete třídit i podle druhu hlásek, na samohlásky, souhlásky apod. Písmenka si můžete také vyrobit z pěnového papíru a z magnetické pásky.

Písmenková doplňovačka

Proč tvořit množství pomůcek? Využijte ty, které jste si už zhotovili, např. ty, které jste vyrobili na Písmenkové kruhy. S písmenky se dá hrát různě, např. tak, že dítě do předepsaných slov, ve kterých chybí jedno a víc písmenek, bude chybějící písmena doplňovat.

Z písmenek můžete také:

 • skládat slova,
 • tvořit slova, která budou začínat na udané písmenko,
 • spojovat pasanou variantu písmena s tištěnou,
 • malé písmeno spojovat s velkým,
 • slovo v psané podobě nahradit slovem v tištěné podobě.

Dnes udělám...

Zajímavým způsobem je také využití magnetické tabule na úkoly, co má vaše dítě udělat po příchodu ze školy nebo přesz víkend, jednoduše jaké povinnosti ho čekají v daném dnu. Vymyslete zajímavou a hlavně poutavou odměnu a vaše dítě udělá všechno, co mu na tabuli připnete, jen proto, aby mohlo jít např. ven nebo k počítači.

Jak na to?

Vytiskněte si kartičky s obrázky, které symbolizují konkrétní povinnosti, např. obrázek Ovoce bude symbolizovat snědení nějakého ovoce, obrázek Psa venčení, obrázek Nádobí uklizení použitého nádobí. Obrázky připevněte na tabuli a dítě si ke každému obrázku potom, co splní zadaný úkol, nakreslí buď křížek jako symbol nesplnění úkolu, nebo fajfku jako symbol splnění.

Je to výborný způsob, jak dítě naučit sebedisciplíně, na režim a hlavně na to, že až po splnění všech povinností má nárok na dohodnutou odměnu.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 01.12.2021
Hodnocení článku:
(89.6%)