Marmoleum není jen do kuchyně. Cena, výhody a nevýhody

Marmoleum je univerzální typ podlahové krytiny, který často dostává přívlastky jako „ekologický“ nebo „přírodní“. Marmoleum oplývá takovými označeními zejména proto, že se vyrábí především z obnovitelných surovin a materiálů.

Podlaha z marmolea v obývacím pokoji

Dnes si povíme o jeho výhodách, nevýhodách a využití v domácnosti.

Co je to marmoleum a jak se liší od klasického linolea?

V první řadě se musíme seznámit s tímto povrchem a objasnit si, co to vlastně je. Jak už je z názvu zřejmé, marmoleum je typ linolea. Pokud bychom to měli rozvéest, tak hovoříme o jakémsi vylepšeném typu klasického linolea 

Největší rozdíl a zároveň výhoda v porovnání s klasickým linoleem spočívá v tom, že tento materiál nemá typický „linoleový“ zápach, který zná pravděpodobně každý z nás, a to především ze školních časů nebo z nemocnic, kde mívá linoleum časté využití. 

Podlaha z marmolea v dětském pokoji

Podlaha z marmolea na chodbě

Další výhody tohoto produktu nacházíme v tom, že marmoleové podlahy se velmi snadno umývají, mají dlouhou trvanlivost – 30 až 50 roků a zároveň jsou schválené programem „The asthma & allergy friendly“, což znamená, že tento materiál nepředstavuje žádný problém pro alergiky nebo astmatiky a to je velké plus. S tím také souvisí fakt, že marmoleum je bakteriostatické a tím pádem potlačuje množení bakterií a omezuje jejich existenci na minimum. 

Proč bychom měli upřednostňovat marmoleum?

Většina dnešních vinylových podlahových materiálů je vyráběná z umělých látek, které mají svůj základ v ropě (např. PVC). Pravé linoleum z lněného oleje a ostatních přírodních materiálů vyrábějí celosvětově už jen 3 firmy a mezi ně se řadí britská firma Forbo Flooring System – nejznámější výrobce linolea se 65procentním podílem na trhu. Právě tato firma má velký podíl na zvýšeném zájmu o linoleové podlahy, protože zákazníkům přináší podlahové krytiny v mnoha pestrých barvách, díky čemuž se z marmolea stává i skvělý designový prvek domácnosti.

Marmoleum podlaha v obýváku

Podlaha z marmolea v kuchyni

Zajímavost: Společnost Forbo vymyslela název marmoleum ze slov „marbleized linoleum“, což ve volném překladu znamená linoleum s mramorovým vzhledem. 

Tímto plynule přecházíme k další výhodě, kterou jsme už načrtli i výše, a tou je fakt, že marmoleum se vyrábí v nespočetně mnoha barevných variacích a kromě praktických výhod nabízí domácnosti i svěží a moderní vzhled. 

Hodí se marmoleum do koupelny?

Marmoleum si svojí univerzálností a flexibilitou získalo přízeň široké škály lidí, například v USA je tento materiál v pomyslném žebříčku oblíbenosti jednoznačně na prvním místě.  

V koupelnách je však jeho využití třeba si velmi dobře promyslet. Tady je důležité si uvědomit naše konání při používání vody. Pokud dokážeme omezit „šplíchání“ vody a dokážeme podlahu udržovat v suchu, respektive za sebou vždy dobře podlahu vysušit, tak by použití marmolea v koupelně při správné instalaci nemělo být problémem. 

Marmoleum do koupelny

Marmoleum podlaha v koupelně

Na internetových fórech se setkáváme s rozdílnými názory, někteří marmoleum v koupelně mají a svoji volbu si pochvalují, někteří však tuto kombinaci odmítají a tvrdí, že marmoleum sa s místnostmi jako koupelny a sauny v lásce příliš nemají. Záleží tedy na našem zvážení, a jestli se pro tento tah rozhodneme, tak do těchto prostor je nutná precizní instalace materiálu. 

Vhodné i při podlahovém topení

Marmoleum sice není nejideálnější volbou do prostor s větším využíváním vody, avšak při podlahovém topení je to použití výborné. Materiál je výborným tepelným vodičem, rychle se ohřeje na optimální pokojovou teplotu, a proto se může využívat i v místnostech s podlahovým topením. 

Podlaha z marmolea v obývacím pokoji

Jaké jsou ceny marmolea?

Při tolika vyjmenovaných výhodách by byl zázrak, pokud by se i cenová relace potácela na nízkých hodnotách. Bohužel, cena rozhodně není nízkí, protože za metr čtvereční si musíte připravit minimálně 750 korun. 

Marmoleum a podlahové topení

Rozveďme si to však více. Počáteční náklady jsou u tohoto typu podlahy vysoké, avšak jeho udržování je nízkonákladové a z dlouhodobého hlediska se tato investice dá považovat za výhodnou, o čemž svědčí i názory uživatelů na diskusních fórech.

Shrnutí

  • Ekologická podlaha z přírodních materiálů 
  • Antialergická, bakteriostatická a bez zápachu 
  • Jednoduchý způsob pokládání 
  • Výborný tepelný vodič, vhodný i pro podlahové topení 
  • Nabídka velkého množství designových kreací díky širokému spektru barev a vzorů 
  • Může se používat v kuchyních, ložnicích, chodbách a při rozumném zacházení s vodou se může využít i v koupelnách 
  • Snadno se čistí a má vysokou trvanlivost 
  • Počáteční náklady se nejdříve mohou zdát přemrštěné, ale s odstupem času se tato investace dá považovat za výhodnou 

zdroj obrázků: pinterest.com

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 19.08.2018
Hodnocení článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.