Marmoleum není jen do kuchyně. Cena, výhody a nevýhody

Marmoleum je univerzální typ podlahové krytiny, který často dostává přívlastky jako „ekologický“ nebo „přírodní“. Marmoleum oplývá takovými označeními zejména proto, že se vyrábí především z obnovitelných surovin a materiálů.

Podlaha z marmolea v obývacím pokoji

Dnes si povíme o jeho výhodách, nevýhodách a využití v domácnosti.

Co je to marmoleum a jak se liší od klasického linolea?

V první řadě se musíme seznámit s tímto povrchem a objasnit si, co to vlastně je. Jak už je z názvu zřejmé, marmoleum je typ linolea. Pokud bychom to měli rozvéest, tak hovoříme o jakémsi vylepšeném typu klasického linolea 

Největší rozdíl a zároveň výhoda v porovnání s klasickým linoleem spočívá v tom, že tento materiál nemá typický „linoleový“ zápach, který zná pravděpodobně každý z nás, a to především ze školních časů nebo z nemocnic, kde mívá linoleum časté využití. 

Podlaha z marmolea v dětském pokoji

Podlaha z marmolea na chodbě

Další výhody tohoto produktu nacházíme v tom, že marmoleové podlahy se velmi snadno umývají, mají dlouhou trvanlivost – 30 až 50 roků a zároveň jsou schválené programem „The asthma & allergy friendly“, což znamená, že tento materiál nepředstavuje žádný problém pro alergiky nebo astmatiky a to je velké plus. S tím také souvisí fakt, že marmoleum je bakteriostatické a tím pádem potlačuje množení bakterií a omezuje jejich existenci na minimum. 

Proč bychom měli upřednostňovat marmoleum?

Většina dnešních vinylových podlahových materiálů je vyráběná z umělých látek, které mají svůj základ v ropě (např. PVC). Pravé linoleum z lněného oleje a ostatních přírodních materiálů vyrábějí celosvětově už jen 3 firmy a mezi ně se řadí britská firma Forbo Flooring System – nejznámější výrobce linolea se 65procentním podílem na trhu. Právě tato firma má velký podíl na zvýšeném zájmu o linoleové podlahy, protože zákazníkům přináší podlahové krytiny v mnoha pestrých barvách, díky čemuž se z marmolea stává i skvělý designový prvek domácnosti.

Marmoleum podlaha v obýváku

Podlaha z marmolea v kuchyni

Zajímavost: Společnost Forbo vymyslela název marmoleum ze slov „marbleized linoleum“, což ve volném překladu znamená linoleum s mramorovým vzhledem. 

Tímto plynule přecházíme k další výhodě, kterou jsme už načrtli i výše, a tou je fakt, že marmoleum se vyrábí v nespočetně mnoha barevných variacích a kromě praktických výhod nabízí domácnosti i svěží a moderní vzhled. 

Hodí se marmoleum do koupelny?

Marmoleum si svojí univerzálností a flexibilitou získalo přízeň široké škály lidí, například v USA je tento materiál v pomyslném žebříčku oblíbenosti jednoznačně na prvním místě.  

V koupelnách je však jeho využití třeba si velmi dobře promyslet. Tady je důležité si uvědomit naše konání při používání vody. Pokud dokážeme omezit „šplíchání“ vody a dokážeme podlahu udržovat v suchu, respektive za sebou vždy dobře podlahu vysušit, tak by použití marmolea v koupelně při správné instalaci nemělo být problémem. 

Marmoleum do koupelny

Marmoleum podlaha v koupelně

Na internetových fórech se setkáváme s rozdílnými názory, někteří marmoleum v koupelně mají a svoji volbu si pochvalují, někteří však tuto kombinaci odmítají a tvrdí, že marmoleum sa s místnostmi jako koupelny a sauny v lásce příliš nemají. Záleží tedy na našem zvážení, a jestli se pro tento tah rozhodneme, tak do těchto prostor je nutná precizní instalace materiálu. 

Vhodné i při podlahovém topení

Marmoleum sice není nejideálnější volbou do prostor s větším využíváním vody, avšak při podlahovém topení je to použití výborné. Materiál je výborným tepelným vodičem, rychle se ohřeje na optimální pokojovou teplotu, a proto se může využívat i v místnostech s podlahovým topením. 

Podlaha z marmolea v obývacím pokoji

Jaké jsou ceny marmolea?

Při tolika vyjmenovaných výhodách by byl zázrak, pokud by se i cenová relace potácela na nízkých hodnotách. Bohužel, cena rozhodně není nízkí, protože za metr čtvereční si musíte připravit minimálně 750 korun. 

Marmoleum a podlahové topení

Rozveďme si to však více. Počáteční náklady jsou u tohoto typu podlahy vysoké, avšak jeho udržování je nízkonákladové a z dlouhodobého hlediska se tato investice dá považovat za výhodnou, o čemž svědčí i názory uživatelů na diskusních fórech.

Shrnutí

  • Ekologická podlaha z přírodních materiálů 
  • Antialergická, bakteriostatická a bez zápachu 
  • Jednoduchý způsob pokládání 
  • Výborný tepelný vodič, vhodný i pro podlahové topení 
  • Nabídka velkého množství designových kreací díky širokému spektru barev a vzorů 
  • Může se používat v kuchyních, ložnicích, chodbách a při rozumném zacházení s vodou se může využít i v koupelnách 
  • Snadno se čistí a má vysokou trvanlivost 
  • Počáteční náklady se nejdříve mohou zdát přemrštěné, ale s odstupem času se tato investace dá považovat za výhodnou 

zdroj obrázků: pinterest.com

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 19.08.2018
Hodnocení článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?