Jak odstranit mech z betonu a zámkové dlažby? Pomůže postřik Mechožrout

Lidé jsou nevyzpytatelní. Z míst, kde jim přirozeně roste mech, ho odstraňují, a tam, kde ho nemají a nemůžou mít, ho uměle dokládají. Dobrým příkladem je například nechtěný výskyt mechu na betonu, mezi dlaždičkami, na střeše, na zdech, na dřevěném exteriérovém nábytku. Venku, kde se přirozeně vyskytuje, ho nechceme a do domů si ho vkládáme v podobě obrazů z mechu nebo mechových stěn.

Jak odstranit mech z betonu?

To, že mech ze svého okolí kolem domu odstraňujete, má však i svoje rozumné důvody. Může totiž nadělat pořádnou paseku. Pokud vám v hlavě "vrtají" myšlenky, jak se může mech dostat na těžko dostupná místa, proč je dobré ho odstraňovat, jak mu předcházet a jak se ho jednou a navždy zbavit, jste na správném místě, protože vám to teď prozradíme.

Co je to mech?

Mech je květinová nízkorostoucí rostlina, která roste hlavně na stinných, vlhkých místech. Svým vzhledem se nepodobá klasické rostlině, protože tělo nemá jednoznačně členěné na kořen, stonek, list a květ. Mech tvoří jednoduché listy, což znamená, že jsou tvořené jen jednou buňkou, připevněné buď k rozvětvenému nebo nerozvětvenému stonku. Svým růstem vytváří zelené shluky, připomínající rohože. Rozmnožují se výtrusy, které nejčastěji roznáší vítr. Jsou velmi odolné, když nemají dostatek vláhy, scvrknou se, zhnědnou a čekají na lepší podmínky. Ve světě přírody, bez zásahu člověka, nepřežijí jedině mráz.

Jak se tam ten mech dostane?

Mech je jednobuňkový organismus, který vzniká organickým působením vlhka, tepla a stínu. To je také častým důvodem, proč se na vaší zámkové dlažbě rozrůstá zelená mechová pokrývka. V malých a úzkých štěrbinkách mezi jednotlivými dílci dlažby se výborně udržuje voda, která spolu se stínem vytváří dokonalé vlhké prostředí pro mechový porost.

Proč je důležité odstraňovat mech?

Mech na chodníku, stěně domu či střeše působí krásně a poskytuje příjemný estetický zážitek. Přináší však s sebou také nebezpečí. Je hned několik důvodů, proč je dobré ho odstraňovat.

Přestože působí mech pěkně, třeba ho z betonu odstranit co nejdříve

Mech udržuje vlhkost

Pokud se na vašem domě nebo betonovém plotě či střeš nachází mech, zdi jsou vlhké, studené, můžou se poškodit, popraskat, čímž se naruší statika stavby. Střecha musí být vůči vlhkosti do určité míry odolná, ale když se na ní nacházejí místa, která jsou permanentně vlhká, zdeformuje ji to, ztratí svoji funkci, což může vést i k fatálním nehodám a k výměně celé krytiny.

Mech na chodníku může způsobit úraz

Protože mechová pokrývka je hebká a navíc vlhká, velmi snadno na něm můžete uklouznout. Nebezpečí hrozí především v létě, protože většina letní obuvi je vybavená hladkými podrážkami.

Mech zanáší a deformuje původní vzhled

Když např. uklouznete nebo se snažíte odstranit mech, většinou se na povrchu vaší dlažby rozetře a vzniknou zelené mechové pozůstatky, fleky, šmouhy, které je velmi náročné vyčistit. Kromě toho vlivem udržování vlhkosti pod dlaždičkami a mezi dlaždičkami může růst mechu poškodit i strukturu dlaždic nebo obkladů, krytin, což vede k popraskání dlaždiček a k odlupování či lámání vrchní části. Mimořádně náchylné jsou obklady a dlažba s keramickým povrchem.

Mech způsobuje alergie

Některé druhy mechů mohou způsobit kožní nebo jiné alergie. Nejde ani tak o alergie, které vyvolává samotný mech, ale vlivem udržování vlhkosti se pod mechem často vytvářejí plísně, na které je mnoho lidí alergických. Projevuje se kýcháním, slzavýma očima a ztíženým dýcháním, vyrážkami.

Prevence před mechem

Nejspolehlivějším způsobem, jak zabránit vzniku a růstu mechů, je účinná prevence. Ta zahrnuje volbu správného materiálu. Existují totiž tzv. samočisticí betony, které byly navržené speciálně pro tento účel. Jde o klasické obklady nebo dlažby, ve kterých je přimíchaná speciální směs fotokatalytického cementu. Je to, tak říkajíc, "živý" cement. Spolu s teplem a slunečním zářením se aktivuje a přirozeným způsobem rozloží mech i jiné organické materiály, které se nacházejí v jeho těsné blízkosti. Systém funguje i na místech, která se nacházejí ve stínu i na těch slunečních. To, že zničí všechno, co na dlažbě nemá být, přináší i další výhody: zachování stálosti původního vzhledu a barev.

Čištění betonové dlažby od mechu

Cena těchto dlaždic je, jak to už bývá zvykem, o něco vyšší. Problémem však ani není cena, ale to, že lidé se o této "vymoženosti" dozvídají dávno po tom, co mají kolem domu položenou dlažbu. Proto nabízíme několik řešení, jak je možné se mechu zbavit.

Jak odstranit nechtěný mech z betonu?

Způsobů jak se "popasovat" s mechem je několik. Některé jsou založené na chemické bázi, jiné na přírodní, resp. ekologické nebo když chcete, BIO bázi. Chemické působení je drastičtější, ale pravděpodobně účinnější. Každopádně, mezi biologické zbraně, jak se zbavit mechu v zámkové a jiné dlažbě, nebo všeobecně v betonu, patří:

  • Kuchyňská sůl – betonová místa, která jsou posetá mechem, jednoduše posolte klasickou kuchyňskou solí. Buďte opatrní a neosolte i jiné okolní rostliny, protože se tímto způsobem zbavíte i jich.
  • Soda bikarbona – místo soli můžete použít i sodu bikarbonu. Mech má rád kyselé prostředí, když pomocí sody změníte prostředí na zásadité, mech to možná nepřežije.
  • Silný proud horké vody – mech odstraníte také použitím tlakového čističe, tzv. s použitím wapky.
  • Drátěný kartáč – podobným způsobem si pěkně očistíte nejen dlažbu, ale i trávník od mechu. Buďte však opatrní. Pokud máte nějakou keramickou dlažbu, raději drátěný kartáč nepoužívejte, protože si dlažbu snadno poškrábete. V tomto případě si vezměte nožík a čištění spár v zámkové dlažbě dělejte co nejšetrněji. 

Chemický zásah proti mechu 

Některé zdroje uvádějí, že výborným pomocníkem na odstranění mechu ze střechy, z betonu, ze dřeva je síran amonný, který je volně dostupný v zahrádkářských potřebách, kde dostanete i jiné chemikálie. Buďte však opatrní, před aplikací si důkladně přečtěte návod a používejte ochranné rukavice a roušku, protože mnohé z nich jsou zdraví škodlivé a karcinogenní.

Mnozí domácí kutilové a prodejci v zahrádkářství doporučují na mech modrou skalici zředěnou s vodou v poměru 1:10. Ta však na površích zanechává modrá místa. Lepším prostředkem je Mechožrout – sprej na mech. Externí dřevo doporučujeme chránit před mechem vhodnými prostředky, jako jsou ochranné barvy, laky, vosky apod. Na domy se používá metoda nátěrů, které jsou s příměsí silikonové živice.

Závěrečné slovo

Uvedenými způsoby se určitě zbavíte mechu, ale pravděpodobně ne natrvalo, protože neřeší problém do hloubky. Z osobních zkušeností můžeme doporučit čistič HG Odstraňovač zelených povlaků a mechů, který si hravě poradí s mechem na různých površích. 

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.Publikováno dne: 09.07.2021
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Návod, jak udělat kvalitní pískoviště pro děti, co dát pod pískoviště a jaký písek použítNávod, jak udělat kvalitní pískoviště pro děti, co dát pod pískoviště a jaký písek použít

Dětství bez stavby hradů nebo pečení pískových koláčků snad ani není dětstvím. Provedeme vás výběrem vhodného místa, materiálu i praktických vychytávek.  

Únik freonu z ledničky – hrozí vdechnutí? Jaký je vliv na životní prostředí?Únik freonu z ledničky – hrozí vdechnutí? Jaký je vliv na životní prostředí?

Freon je látka, která splňuje úlohu chladiva v různých spotřebičích. Víte, jak odhalit jeho únik, je freon nebezpečný pro vás či životní prostředí a jak správně zlikvidovat spotřebiče s...

Péče o řezané květy, květy ve váze. Jak postupovat?Péče o řezané květy, květy ve váze. Jak postupovat?

Ať jste už kytici dostali ke svátku, nebo jen tak pro radost, určitě chcete, aby vám řezané květy vydržely čerstvé co nejdéle. Stačí zkusit několik ověřených tipů, které používají i...