Muchovník – odrůdy, rozmnožování, řez a přesazení

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia) nazývaný  i juneberry,  pochází z oblasti Severní Ameriky a Kanady. V závislosti na chladné oblasti jeho domoviny se stal velmi odolným na nízké a mrazivé teploty. 

Muchovník jelšolistý - plody

Jeho pěstování je nenáročné. Vyžaduje vhodnou půdu a dostatečnou zálivku.  Roste v podobě malých keříků nebo stromků, což se odvíjí od kultivaru. Nejčastěji pěstované kultivary na našem území jsou tzv. Theissen, Smoky, Northline, Regent, Martin. Vzhledem k jeho plodům, které nápadně připomínají borůvky, je označovaný také za tzv. kanadskou borůvku. 

Jeho pěstování se rozšířilo zejména díky magickým účinkům jeho plodů. Na těch si pochutnávají nejen zvířata, ale i lidé. Jsou velmi zdravé a prospěšné pro organismus. Muchovník kvete koncem jara, přičemž plody si uchovává během celého léta. Z modro-fialových bobulí se dají připravit různé dobroty a pokrmy, ať už v podobě sirupů, džemů, nebo koláčů. 

Jak na jeho pěstování?

Kanadské borůvce se daří v hlinitých, písečnatých a jílovitých půdách. Nejvíc jí  vyhovuje hlinito-písčitá zemina s ph 6,0 až 7,8. Vhodné stanoviště pro muchovník je na výsluní. Je schopný růst i v polostínu, ale na plný rozkvět je nejvhodnější stanoviště s dostatečným slunečním zářením. 

Vysazovat ho můžete prakticky kdykoliv. Nepotrpí si na pravidelné hnojení, přesto můžete jeho růst podpořit výživou. Ideální je přihnojit ho začátkem května a koncem června. Dorůstá do výšky až 5 metrů.

Zálivka je důležitá!

Důležité je dávat si pozor na to, aby půda nebyla přesycená vodou. Pro neustálý přísun vody muchovník vyžaduje pravidelnou zálivku. Docílit vlhké zeminy, a ne provlhlé, proto nemusí být vždy nejjednodušší. Pokud je váš muchovník umístěný v písčité půdě, vyžaduje častější zalévání z toho důvodu, že písek vysává vodu mnohem rychleji než jíl.

Také nelze zapomenout na podnebí, pokud je muchovník vysazený ve vlhkém prostředí, potřebuje přirozeně méně vody pro svůj růst.

Kdy ho ořezat?

První tři roky od výsadby muchovníku není nutné jeho ořezávání. Samozřejmě, průběžné odstranění poškozených částí sem nepatří. Nejlepší je seřezávat na jaře. Při ořezávání se snažíme o co nejlepší provzdušnění koruny. Hlavní řez muchovníku provádíme až po 6–9 letech od jeho výsadby.  

Po vývoji květních pupenů odstraníme vrchní růstový pupen, čímž podpoříme růst bočních výhonků. Je důležité, aby řez byl provedený ve správné době – buď  na začátku vegetačního období, nebo po vzpomenutém vývoji květních pupenů.  

Pozitivní účinky plodů na náš organismus

V průběhu letních měsíců je muchovník schopný vyprodukovat až 10 kg ovoce. Bobule muchovníku jsou velmi podobné s borůvkou. Jsou téměř totožné barvou i velikostí. Kromě toho, že se dají konzumovat plody této rostliny, je možné sbírat i jeho listy, ze kterých se dá louhovat čaj. Ten působí příznivě na trávicí systém.

Plody muchovníku s obsahem antioxidantů

V plodech se nachází velké množství vitamínů a prospěšných látek pro náš organismus, které působí protizánětově a mají schopnost tlumit bolest. Polyfenolové sloučeniny, které se nacházejí v plodech, zabraňují poškození DNA, zpomalují stárnutí a působí jako prevence před kardiovaskulárním onemocněním.

Plody muchovníku mají vysoký obsah antioxidantů. Tyto úžasné plodiny se využívají i v tradiční čínské medicíně. Své zastoupení si našly i u indiánských kmenů, kde je podávají matkám po porodu, buď formou plodů, nebo výluhu z lístků. Pomáhají snižovat  a regulovat krevní tlak. Odvar z květů této rostliny posiluje srdce a plíce.  

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 26.10.2018
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...