Nejlepší nosiče bicyklů na tažné, na střechu a na zadní dveře. Poradíme, jak vybrat

Cyklosezóna pro každého začíná v jiném období, ale když se jednou s bicyklem někam vydáte, zjistíte, že vám možná něco na jeho přepravu chybí.

Nosič kola na zadní dveře auta

Především, pokud se vydáte do oblíbené cyklistické destinace autem a bicykl chcete vzít s sebou. Tehdy začnou první úvahy na téma jaké jsou nejlepší nosiče bicyklů.

Nosiče bicyklů na tažné zařízení? Nosiče bicyklů na střechu? Nosiče bicyklů na zadní dveře? Vybrat si správně je někdy pořádný hlavolam. Pojďme si tedy představit jednotlivé možnosti a konkrétní druhy nosičů.

Oblíbené nosiče kol

Co zvažovat před koupí nosiče na bicykl?

Když řekneme, že cyklistika je jedním z nejvíc se rozrůstajících fenoménů, co se rozvoje sportů týká, určitě se nezmýlíme. Vždyť jde o sportovní aktivitu, která prospívá vaší kondici a je perfektním zdrojem rekreace a odpočinku. Při výběru nosiče na bicykl je však třeba brát do úvahy určité elementy. A to například:

 • typ bicyklů (klasické, horské, BMX, elektrobicykly)
 • maximální zátěž nosiče na bicykl (nosnost se liší)
 • jaké množství bicyklů chcete převážet
 • skladnost nosiče

Každý typ se něčím odlišuje a často jde o drobné detaily, které mohou rozhodovat ve prospěch jednoho či druhého. Také je nutné zvážit, na jaké auto chcete nosič na bicykly umístit.

Kompatibilita s automobilem

Důležité ještě předtím, než začnete zvažovat, jaký typ nosiče je pro vás ten nejlepší, je ověřit si, který typ nosiče je pro vaše auto vhodný. Každý výrobce obvykle uvádí, pro jaký typ aut jsou nosiče bicyklů vhodné. Buď jde o konkrétní modely nebo typy karosérie.

Nosič kola na střechu

Bezpečnost, uzamčení bicyklů

Nebezpečí číhá na každém kroku, a proto raději sáhněte po modelech, které disponují možností uzamčení bicyklů přímo na stojan a stejně tak uzamčení nosiče o samotné auto.

Osvětlení nosiče

V tomto případě hovoříme hlavně o nosičích určených na tažné zařízení aut. Zde je nutné si všimnout, jaký pin (zásuvku) má vaše auto. K dispozici jsou totiž 7 nebo 13pinové zásuvky. Existuje však možnost zakoupení redukce. Přirozeně po zapojení máte k dispozici brzdové, někdy i couvací světlo.

Nosnost nosičů

Každý výrobce určuje, jaká je maximální nosnost nosiče. Existují nosiče bicyklů, které umožňují řádné upevnění jednoho bicyklu, ale pak jsou nosiče (na střechu, tažné zařízení), které pohodlně přepraví i 5 bicyklů. Tento údaj je nutné sledovat u údajů od výrobce.

Typy nosičů bicyklu

Ve zkratce se vám pokusíme představit jednotlivé typy a uvést jejich výhody a nevýhody, které vám mohou pomoci při rozhodování.

Nejprodávanější nosiče bicyklů

Nejlepší nosiče bicyklů na střechu

Tento druh střešních nosičů patří mezi nejrozšířenější druhy všeobecně. Výhodou je, že bicykl je proti dalším alternativním nosičům v bezpečí a také se bicykly neznečišťují. Při otevírání kufru nepřekážejí a také je jejich výhodou, že na střechu se vejde větší počet bicyklů. Cena těchto nosičů je velmi příznivá.

Nevýhodou snad může být, že auto, na které nosič bicyklů umísťujete, potřebuje střešní příčky nebo takzvané lyže. Pochopitelně bicykly na střeše zhoršují jízdní (aerodynamické) vlastnosti auta.

VÝHODY

 • Bezpečná přeprava bicyklů bez znečištění
 • Možnost přepravy většího množství bicyklů (až 5)
 • Jednoduchá montáž
 • Vhodné na různé automobily
 

NEVÝHODY

 • Nutnost příčných nosičů
 • Zhoršené jízdní vlastnosti
 • Problém s parkováním v podzemních garážích nebo parkovacích domech

Střešní nosič kola Yakima Frontloader

Nejlepší nosiče bicyklů na tažné zařízení

Druhým nejčastějším druhem nosičov na bicykly je určitě právě ten s upevněním na tažné zařízení auta. Majitel určitě přivítá jednoduchost montáže, kdy se nosič pomocí šroubů přichytí na tažnou kouli. Mnohé z nosičů jsou také sklopné a máte tak volný přístup do kufru vašeho auta. Velkým plusem je také uzamčení kol k nosiči, aby během jízdy nelétala a nepoškodila auto nebo bicykly navzájem.

Existují nosiče různých rozměrů. Maximem jsou v tomto případě až čtyři bicykly. Nutností je však výměna SPZ, případně požádání o doplňkovou SPZ na dopravním inspektorátu. Výhodou je funkčnost brzdových světel na samotném nosiči. Nevýhodou může být větší špinění než na střeše a zhoršený výhled při couvání.

VÝHODY

 • Jednoduchá montáž
 • Možnosť sklopení a jednoduchý přístup do kufru
 • Jednoduchá demontáž
 • Možnost parkování v garážích

NEVÝHODY

 • Zhoršený výhled při couvání
 • Finančně nákladnější nosiče
 • Vyžaduje doplňkovou SPZ
 • Větší znečištění bicyklů

Nosič kola na tažné zařízení

Nejlepší nosiče bicyklů na zadní dveře

Další alternativou nosiče bicyklů je ten s upevněním na kufr auta. Po této alternativě obvykle lidé sáhnou v případě, že nemají střešní příčky nebo tažné zařízení. Cena těchto nosičů je relativně nízká a montáž zabere jen pár minut. Tento typ nosiče bicyklů není vhodný pro každé auto. Především ne pro ta auta, která mají světlá v úrovni zadního skla. V případě sedanů nebo limuzín tak na tento druh nosičů zapomeňte. Také je obvykle potřebné obstarat si doplňkovou SPZ, protože bicykly ji později zakryjí. Také při jízdě s bicykly není možný přístup do kufru auta.

VÝHODY

 • Nemění se výška automobilu
 • Jednoduchá montáž
 • Nízká cena

NEVÝHODY

 • Nepřístupný kufr
 • Zhoršený výhled z okna
 • Nutnost doplňkové ŠPZ
 • U některých automobilů zakrývají světla
Nosič na kolo na zadní dveře

Zvyšuje se spotřeba vozidla?

Každý kilogram navíc zvyšuje spotřebu paliva samotného automobilu. Převážení bicyklů tedy spotřebu o několik litrů (1 až 2) může zvýšit. Ani náhodou však nejde o žádné závratné hodnoty, které by měly vášnivého turistu odradit od převážení bicyklů.

Existují univerzální nosiče?

Tento pojem zřejmě nenajdete. Pokud hledáte něco univerzálního, jde jen o nosiče bicyklů na tažné zařízení. I tady je však dobré vizuálně porovnat, jak daný nosič bude připevněný. Naopak nejméně univerzální jsou nosiče na páté dveře.

Oblíbené nosiče kol

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 02.11.2018
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zařizujete kuchyni v paneláku? Vyhrajte si s malým prostorem na maximumZařizujete kuchyni v paneláku? Vyhrajte si s malým prostorem na maximum

Kuchyně je královstvím každé dobré hospodyňky. S jejím zařízením to není tak, jako například s nábytkem v obýváku. Není jednoduché jen tak ji přesunout nebo přestavět, vybírejte ji více...

Prodej a koupě bytu přes realitní kancelář nebo bezProdej a koupě bytu přes realitní kancelář nebo bez

Pokud jste si právě naspořili dost peněz na koupi bytu nebo domu nebo potřebujete vaši nemovitost prodat, určitě se potýkáte s dilematem, zda řešit koupi nebo prodej bytu přes realitku...

Jak natřít radiátory? Nejlepší barva na radiátory je bez zápachuJak natřít radiátory? Nejlepší barva na radiátory je bez zápachu

Natřít radiátor zvládne skutečně každý už za pár stokorun. Práci vám ulehčí i speciální barvy určené na radiátory a možná se nakonec sami sebe zeptáte, proč jste se do toho nepustili už...