Elektrická odsávačka hlenů nebo na vysavač: Která je nejlepší?

Výbavička pro nového člena rodiny je už kompletní a vy se ho už nemůžete dočkat. Děťátko toho pro začátek moc nepotřebuje. Mámu, ticho, teplo, papat, spát, několikrát za den vyměnit plenku. Občas se mu může něco znelíbit a dá vám to najevo plným nosíkem.

Ruční odsávačka hlenů

S tím jste při chystání výbavy nepočítali? Nevadí. Odsávačka hlenů je dostupná v každé lékárně a na boj s dětským soplíkem je hned připravená. Jaké odsávačky jsou dnes na trhu dostupné a kterou si vybrat?

Oblíbené odsávačky hlenů

Soplíku se žádné dítě nevyhne. Ani to vaše!

Soplíku se u novorozenců, kojenců a batolat nemusíte bát, neznamená hned problém. Nosní sliznice se občas potřebuje pročistit, sekrece je v tomto případě v pořádku. U těch nejmenších je to komplikovanější pouze v tom, že si nos nedokážou vyčistit sami a je třeba jim s tím trochu pomoci. Problém může nastat, když přijde rýma. Sekrece je častější a soplík získává žluto-zelenou barvu. V tomto případě je třeba odsávačku použít častěji a nosík pravidelně čistit. Aby hlen nezatékal a nenadělal problémy například v podobě zánětu středního ucha.

Jak na soplík bez odsávačky?

Hodně maminek před použitím odsávačky hlenů zkouší se soplíkem bojovat proplachem nosních dutin pomocí minerální nebo mořské vody ve spreji, která zřeďuje sekret a aplikací dětských kapek pomocí vatové tyčinky. Nezapomeňte, že kapky nejsou vhodné na dlouhodobé používání, ani jako preventivní prostředek.

Odsávačka hlenů na vysavač

Lékař je dítěti naordinuje jen při akutní rýmě a doporučí vám je používat maximálně sedm dní. Zvlhčování vzduchu je také jednou z možností, jak se soplíku a používání odsávačky vyhnout. Hodně maminek, které tyto metody vyzkoušely, nakonec po odsávačce sáhlo. Ne proto, že nemají trpělivost. Proto, že nechtějí, aby jejich dítě zbytečně trápil plný nos.

Proč právě u těch nejmenších?

Nejmenší děti dýchají výlučně nosem, a proto jsou při jeho ucpání neklidné, nedokážou se najíst a špatně se jim spinká. Odsávání se není třeba bát. Je bezbolestné, ale pro dítě může být nepříjemné. Když pochopí, že se mu po odsávání vyčistí nosík a lépe se mu dýchá, postupně dojde do stadia, že si nosík bude odsávat samo. Odsávání nosíku není za trest. Naopak. Pomáhá dětem bojovat s jejich problémem.

Jak odsávačku vybrat?

S odsávačkou pro děti mají zkušenost téměř všichni rodiče. Každému vyhovuje jiná. Proto se na ně podívejme blíže.

Odsávačka na odsávání hlenů na vysávač nejen pro novorozence

Na odsávání hlenů z nosní dutiny se u dětí používá nosní odsávačka. Setkáte se s balónkovou, hadičkovou a elektrickou (bateriovou) odsávačkou a odsávačkou na vysavač, která se v našich končinách používá nejčastěji.

Nos dítěte vyčistí rychle a účinně díky podtlaku, který při odsávání vzniká. Hlučnost vysavače není jediným problémem, se kterým se u této odsávačky můžete setkat.

Na co si při používání odsávačky na vysavač dávat pozor?

 • při častém odsávání může dojít k mechanickému poškození nosní sliznice a dutin
 • zvýšená tvorba sekretu (sliznice má potřebu se při častém odsávání zvlhčovat)
 • zhoršení dýchání dítěte nosíkem
 • přikládat odsávačku k nosní dírce, ne až ke sliznici. Tlak vysavače je dostatečně silný na to, aby soplík z nosu vytáhl

Kvalitní odsávačka hlenů Avent

Ruční hadičková odsávačka - cena od 30 Kč

Ruční hadičkovou odsávačkou hleny vytahujete tak, že vzduch z hadičky vysajete ústy. Jaké jsou její přednosti a nedostatky?

Výhody

 • snadná obsluha, čištění a montáž
 • účinná, bezpečná a jemná
 • připravená na použití kdekoliv a kdykoliv
 • odstraňuje soplík tak, aby neohrozila ani malého pacienta, ani otce nebo maminku
 • koncovka odsávačky není umístěná uvnitř nosíku, takže chrání sliznici

Nevýhody

 • poškození sliznice při nesprávné manipulaci
 • u akčnějšího dítěte si sami neporadíte

Ruční balónková odsávačka - cena od 90 Kč

Nejdříve vytlačíte vzduch z balónku, vložíte odsávačku do nosíku a přidržíte druhou nosní dírku dítěte.

Výhody

 • skladnost
 • zabraňuje podráždění nosu a sliznice

Nevýhody

 • je třeba si najít systém, což může déle trvat a než přijdete jak na to, dítě bude nervózní, uplakané a vy vyčerpaní

Elektrická odsávačka (na baterky)

Tato odsávačka je lehká, ergonomicky tvarovaná a v balení obsahuje více druhů nástavců.

Výhody

 • snadné použití
 • odsávání hravě zvládnete sami
 • tichá
 • vhodná na cesty

Odsávačka hlenů na baterky

Nevýhody

 • cena od 980 Kč

Jak odsávačku použít?

 • před tím, než odsávačku použijete, zřeďte sekret sprejem z mořské nebo minerální vody. Odsávání půjde snáz a při odsávání se zbavíte většího množství hlenu.
 • odsávání není pro dítě právě příjemnou činností a často se setkáte s odporem. Zavolejte si někoho na pomoc. Netrapte dítě ani sebe
 • násadku odsávačky nedávejte úplně do nosíku. Vhodnější jsou odsávačky se širší koncovkou, aby se vám nepodařilo je vsunout hluboko do nosíku a poškodit sliznici
 • s odsáváním to nepřehánějte. Odsávejte před jídlem a před spaním, aby se sliznice zbytečně nevyčerpávala

Odsávačky, které naše maminky používají nejčastěji

Odsávačka hlenů je u malých dětí častým a nenahraditelným pomocníkem. Stále nevíte, kterou si vybrat? Na jedné je vám sympatické jedno, na druhé jiné? Podívejte se na recenze zaměřené na odsávačky hlenů a nechte si poradit od rodičů, kteří s odsávačkami mají zkušenosti. Prozradí vám o nich i to, o čem v lékárně nebo zdravotnických potřebách o odsávačkách neví. 

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 31.03.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší interaktivní hračky pro děti už od 6 měsíců Nejlepší interaktivní hračky pro děti už od 6 měsíců

To, jakým způsobem jsou děti vedené k učení během prvních šesti roků, výrazně působí na účinnost vzdělávání a nabývání zručností v pozdějším věku. Interaktivní hračky jsou ideálním...

Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší! Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší!

Jak vybrat robotickou hračku? Populární jsou zvířata i robot na ovládání Jak vybrat robotickou hračku? Populární jsou zvířata i robot na ovládání

O robotických hračkách snívají už ti nejmenší. Přizpůsobte je věku a schopnostem dítěte. Neurychlujte to a hračka bude mít skutečně edukativní význam. Jak robotickou hračku vybrat?