Nejlepší teleskopické trekingové hole a hole pro Nordic walking

Pokud máte rádi turistiku, určitě jste se už setkali se situací, kdy se vám hodila opora v podobě dřevěné hole zhotovené z větve stromu nalezené v lese. Trekingové hole si však můžete také koupit a právě ty koupené přinášejí několik výhod a mnohem vyšší komfort používání.

Nordic Walking hole na turistiku

Kromě turistiky za poslední roky nabral na popularitě také sport s názvem nordic walking. Je to v podstatě chůze se speciálními holemi a s využitím jedinečné techniky pohybu, která zapojuje mnohem víc svalových skupin než běžná chůze nebo turistika.

Trekingové nebo nordic walking hole?

Oba uvedené typy holí vypadají na první pohled stejně. Nordic walking však využívá speciální techniku chůze, při které se ruka ohýbá dozadu v rameně a napíní, v této poloze se napínají i prsty. Proto mají hole na nordic walking speciální poutko na ruku, které obepne celou dlaň včetně palce dokola a hůl tak drží pevně i při napnutí ruky. Dodržení správné techniky je alfou a omegou nordic wlakingu, proto nemá význam pokoušet se tento sport provádět s trekingovými holemi.

Trekingové hole slouží jako opora při turistice. Při stoupání do kopce díky nim získáte víc síly a přidávají také jistotu na nestabilním podkladu. Při sestupu jsou však svaly a klouby namáhané ještě víc, navíc je většina lidí vyčerpaných z předchozího stoupání, takže se jim z kopce schází ještě hůř. Trekingové hole poskytnou i v tomto případě stabilní oporu a zabrzdí sestup na únosnou míru.

TOP 5 trekingových a nordic walking holí na našem trhu

Správný výběr obou druhů holí může mít vliv na váš pohybový aparát, proto byste ho neměli podceňovat. Vybrali jsme pro vás 5 nejlepších holí na trhu a také vám přinášíme návod, jak si vybrat ty správné.

Délka holí

Při výběru obou druhů holí byste měli určitě vzít do úvahy jejich délku. Správnou délku nordic walkingové hole určíte tak, že pokrčíte ruku v lokti, přičemž předloktí a nadloktí budou svírat pravý úhel – tehdy by měla uchopená hůl dosahovat přesně na zem. Začátečníkům se doporučuje vybrat hůl o pár cm kratší. Většina holí na trhu je však teleskopických a délku mají nastavitelnou v poměrně velkém rozsahu, přičemž jištění je zabezpečené šroubovým nebo pákovým mechanismem.

U trekingových holí je nastavení délky nezbytností, neboť při stoupání a sestupu potřebujete jejich délku měnit. Pokud si koupíte místo teleskopických holí pevné, musíte si vybrat podle vaší výšky. Výhodou pevných holí je jejich větší pevnost i tuhost.

Připravili jsme pro vás orientační tabulku délku holí podle vaší výšky. Není však na sto procent přesná, neboť i lidé se stejnou výškou mohou mít různou délku trupu a končetin.

Orientační tabulka délky holí pro treking a nordic walking

Orientačná tabuľka dĺžky palíc pre treking a nordic walking

Trekové hole mají robustnější konstrukci a jsou z pevnějšího materiálu. Musí totiž často poskytovat oporu velké části tělesné hmotnosti turisty. Proto jsou trekingové hole hrubší konstrukce, na rozdíl do těch pro nordic walking. Čím víc materiálu se však použije, tím jsou hole těžší, což může mnohým lidem při chůzi překážet. Použitý materiál je tedy kompromisem mezi pevností, hmotností a cenou hole.

Materiál holí

Pevné a robustní trekingové hole

Nejčastěji používané materiály pro trekingové a nordic walking hole:

  • Ocel – Ocelové hole jsou velmi pevné a levné na výrobu, jsou však zároveň i dost těžké. O jejich koupi uvažujte jen když si jste jistí, že vám vyšší váha nebude překážet.
  • Hliník a jeho slitiny – Samotný hliník je velmi lehký, ale vcelku měkký. Jeho slitiny (jako např. dural) jsou však mnohem pevnější při zachování velmi nízké hmotnosti.
  • Sklolaminát – Také označovaný jako kompozitní materiál. Je lehčí než hliník, ale jeho výroba je dražší a je také méně pevný.
  • Uhlíková vlákna – Najdete je také pod názvem karbonové hole. Jsou velmi lehké a také velmi pevné – osvědčily se např. i při výrobě sportovních automobilů. Bohužel výroba karbonových vláken je ekonomicky náročná, proto jsou karbonové hole nejdražší.
  • Dřevo – Dřevo se při výrobě trekingových holí používá jen jako dekorační materiál. Většina dřevěných nebo bambusových holí obsahuje jádro z některého z výše uvedených pevných materiálů.

Turistické i nordic walkingové hole jsou zakončené hroty, určenými pro použití na nezpevněném povrchu jako tráva, hlína, písek, sníh nebo kamenný podklad. Hroty mohou být vyrobené z oceli, karbidu, uhlíkových vláken nebo z tvrdých kovů či jejich slitin. Ty ocelové se poměrně rychle opotřebovávají, proto pokud plánujete hole používat často a intenzívně, hledejte modely s vyměnitelnými hroty.

Pro použití na pevných površích jako asfalt nebo beton jsou k holím přibalené gumové ochranné návleky na hroty. V případě trekingových holí mají tvar kužele, u nordic walking holí připomínají miniaturní botičku nebo holínku. Ta zároveň zabraňuje ostrému kovovému klepání holí o pevný povrch. Začátečníkům však ti zkušenější nordic walkeři doporučují, aby si návleky na hole nedávali vůbec – rychleji si tak zvyknou na rytmus chůze a osvojí si správnou techniku.

Hroty holí nordic walking

Součástí holí je i ochranný krouže, resp. talířek. Podobně jako u lyžařských holí slouží k tomu, aby se hůl nezabořila hluboko do země, což se stává zejména v písku, ve štěrku a ve sněhu. K dobrým holím bývá přibaleno více druhů ochranných talířků pro použití na různých površích. Je nutné je mít vždy nasazené, neboť při vklouznutí hole někde do škvíry a následném trhnutí se vám tato může nechtíc zlomit nebo ohnout.

Madla holí

Madla holí jsou vyrobené z různých materiálů a každý má svoje pro a proti. Plastová madla jsou levná, ale velmi kluzká a tvrdá pro ruku. Gumová madla jsou příjemně měkká a méně kluzká, ale kluzkými se mohou stát, když se vám začne potit dlaň. Madla z pěnových materiálů jsou měkká a velmi příjemná na úchop, nekloužou, jsou průdušná a absorbují pot. S tím je však spojená i nepříjemná vlastnost, že časem se mohou přeměnit na houbu nasáknutou potem nebo vodou v případě deště.

Madla nordic walking holí

Madla z umělého nebo přírodního korku jsou nejpříjemnější, ale zároveň nejdražší a rychle se opotřebují. U holí pro nordic walking obsahují madla speciální poutko, které obepne dlaň a palec. Kvůli tomu musíte u těchto holí rozlišovat mezi levou a pravou, zatímco trekingové mohou být obě stejné.

Odpružení a tlumení nárazů

U trekingových holí se setkáme i s tzv. anti-schock systémem (označuje se i zkratkou AS). Hůl vybavená touto funkcí absorbuje nárazy, což ve velké míře omezí zátěž pohybového aparátu. To ocení zejména lidé trpící bolestmi kloubů nebo svalů. Pokud patříte mezi ně, měli byste uvažovat pouze o odpružených holích. Existujú i hole, které mají odpružení uzamykatelné, takže si můžete vybrat mezi dynamickou chůzí a komfortní oporou.

Hole na nordic walking odpružené nebývají, neboť technika chůze při tomto sportu je založená na dynamickém odrážení od povrchu země právě pomocí holí. Odpružení by zbytečně absorbovalo energii vynaloženou na odrážení. 

Cena holí – vyplatí se ty dražší?

V našich obchodech a e-shopech najdete hole v cenových hladinách od cca 20 eur až po modely atakující hranici 300 eur. Námi představené hole jsou výbornou volbou zejména s ohledem na cenu, přičemž většina z nich je vyrobená ze slitiny hliníku. Dosahují hmotnost kolem 250 g na hůl, což není mnoho, avšak poloprofesionální nebo profesionální modely vyrobené z uhlíkových vláken mohou vážit jen 70 g.

Právě tento rozdíl, kdy je hůl lehká jako pírko, ale zároveň natolik pevná, že sa na ni můžete vždy spolehnout, vám zaručí mnohem vyšší komfort při vašich sportovních a rekreačních aktivitách.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 21.02.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...