Termoska na jídlo: Kupte tu nejlepší podle recenzí zákazníků

V uspěchané době, jakou dnes žijeme, je najít si čas na klidný oběd vskutku zázrakem. Proto nám v mnohých případech nezbývá jiná možnost než si nosit domácí stravu. Jak ale zajistit, aby přinesená strava byla čerstvá a teplá?

Kvalitní termoska na jídlo

Zvolit můžete klasické plastové jídlonosiče nebo nádobky, ve kterých si stravu přinesete, ale ne vždy máte možnost jídlo ohřát. Řešením je termoska na jídlo. Ta splní všechna vaše kritéria. Termoska na jídlo pro děti do školy je také úplně běžným vybavením. Jakou plní termosky funkci? Proč jsou tak oblíbené? Čtěte dál.

Původ termo zázraku

Termoska není rozhodně žádnou novinkou. Ano, přibývají nové tvary, materiály nebo specifická designová zpracování. Avšak termoska je praktickým nástrojem, který znala už vaše babička a ještě i její maminka. První podobu termosce dal Skot sir James Dewar, který vytvořil lahev s dvojitým sklem, přičemž mezi stěnami odsál vzduch. Vakuum tak neumožnilo přenos tepla a nápoj tak vydržel být déle teplým či naopak studeným.

Klasická termoska, jak ji známe dnes, vznikala v Německu. Reinhold Burger použil místo skla kovový plášť. Kromě toho přidal víčko. Jeho patent dostal název Thermos, což v řečtině znamená teplý. Od tě dob si termoska našla množství svých věrných a používá se dodnes. Dokonce její popularita vzrůstá a lidé po této praktické „nádobě“ sahají stále častěji.

Oblíbené termosky na jídlo

Účel termosky

Dříve, než se vrhnete do výběru termosky, měli byste určitě vědět, nač ji potřebujete a kde ji budete využívat. Potřebujete si nosit jídlo a nápoje do práce, chcete dětem balit teplou svačinu do školy nebo se chystáte na túru či dlouhý výlet? Úkolem termosky je udržovat chtěnou kondici nápojů nebo jídel. Izolace teploty a minimalizování tepelných ztrát je hlavním účelem každé termosky.

Termoska na jídlo z kvalitního materiálu

Podle účelu termosky si volíte velikost, objem nebo její tvar. Myslete i na detail, jakým je víčko. Šroubovací nebo klikací uzávěry jsou těmi nejčastějšími, které se u termosek využívají. Pokud si vyberete správně, termoska dobře udrží horké nebo studené nápoje a pokrmy. Nepleťte si ale termosku s ledničkou nebo mikrovlnou troubou. Udrží suroviny v tom stavu, v jakém jste je do ní vložili.

Materiál termonádoby

V závislosti na použitých materiálech a kvalitě jejich zpracování určujeme i ten nejdůležitější parametr, jakým je doba, během níž dokáže termoska uchovat jídlo nebo nápoj v chtěném stavu. Samozřejmě, není možné, aby suroviny v nádobě uchovaly tepelný stav natrvalo, ale kvalitní materiály dokážou tuto dobu značne prodloužit.

Uměle hmotná termoska na jídlo

V poslední době, zejména začátkem 21. století se enormně rozmohly plastové termosky. Jak se říká: „Image je na nic." Plastové termosky mají nejhorší izolační vlastnosti. Izolační pěna mezi jejími stěnami časem teplotu odvádí. Termoska tedy izoluje, ale během krátké doby. Podle kvality zpracování termoska uchová teplotu po dobu 4–6 hodin. Pokud plánujete pokrm nebo nápoj požívat později, ideální je nerezová nebo kovová termoska. Mezi vrstvami nerezu je vytvořené vakuum a suroviny vydrží ve správném tepelném stavu 12-16 hodin. Úplným vrcholem je titanová termoska. Ta je cenově nákladnější, ale čaj uchová teplý i po dobu 24 hodin.

Typy termosek – tvar a objem

Na trhu najdete množství výrobců, kteří se prezentují osobitým designem, tvarem, barvami nebo specifickými detaily. Důležitý je ale praktický účel termosky. Nejdříve si všímejte objemu nádoby. Ten se pohybuje v rozmezí od 0,2 do 2,5 litru. Velké termosky, které se využívají v gastronomii, mají objem i přes 10 litrů. V závislosti na objemu si všímejte i velikosti a hmotnosti termosky. Vybírejte takovou, která vašim požadavkům a účelu vyhovuje.

Termoska na jídlo

Většina termosek má dva uzávěry. Šroubovací víčko a klikací uzávěr. Také však známe lidově zvané inteligentní termosky, které mají jeden klikací uzávěr a přizpůsobený kalíšek na pití. Z inteligentní termosky nemusíte nápoj přelévat, ale pijete přímo z ní. Obvykle jsou ve tvaru jakýchsi lahví nebo hrnků. Často mají dokonce ouško na uchopení. Trh nabízí i ekologické termosky vyrobené z recyklovaných materiálů a po jejich dosloužení je možné je opětovně zpracovat. Nejčastěji jde o termosky pro děti.

Specifický tvar a objem mají termosky na jídlo. Do těch ve tvaru hrnku nebo lahve klidně dáte i polévku, ale pokud chcete termosku využít na druhý chod, tato vám nepomůže. Jsou nižší a přizpůsobené na teplé pokrmy. Dokonce se jim říká, že jsou na vaření. Ale na oheň je rozhodně nedávejte. Myšlené je to v případě dokončovací fáze. Nakrájíte zeleninu, zalejete vřící vodou, uzavřete a necháte termosku pracovat. Běžně se však využívá na teplé pokrmy, které si vezmete s sebou do práce nebo dáte dětem do školy. Nejznámější, kvalitní a oblíbení výrobci termosek jsou Salewa pro turisty, známé Husky termosky nebo termosky Built.

Nejlepší termosky pro dospělé

Nejlepší termosky pro děti

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 08.12.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Delimano Stone Legend CopperLUX – měděné hrnce, které šetří peníze Delimano Stone Legend CopperLUX – měděné hrnce, které šetří peníze

Pokud hledáte pěkný design, kvalitní materiál a sadu, díky níž bude výbava vaší kuchyně kompletní, vyberte si Delimano Stone Legend CopperLUX. Prozradíme vám její největší výhody i...

Kávovary DeLonghi jsou nejlepší, říkají recenze Kávovary DeLonghi jsou nejlepší, říkají recenze

Zvažujete koupi kávovaru, ale nemůžete si vybrat tu správnou značku? V našem článku vám prozradíme, proč lidé považují za to nejlepší na trhu italskou značku DeLonghi!

Recenze Tescoma hrnců odhalí nejlepší sady i na indukci Recenze Tescoma hrnců odhalí nejlepší sady i na indukci

Značka prezentuje svoji kvalitu po celém světě. Pokud se ptáte, proč jsou Tescoma hrnce tak dobré, v následujícím článku vám s určitostí odpovíme. Čtěte a dozvíte se všechno podstatné!